Ciekawostki Historyczne

Polacy dumni są ze swych korzeni i czują się niedocenieni przez resztę świata. Mamy o sobie dosyć wysokie mniemanie. W historii trudno jednak znaleźć przypadki, żeby ktoś obcy podawał się za Polaka, chcąc poprawić swój wizerunek. Owszem, pojawiali się różni pseudo-Polacy, ale ich intencje nie zawsze były czyste…

Przedstawiamy pięć historycznych przykładów, kiedy cudzoziemcy uznawali za stosowne podszywać się pod Polaków. Różne były ich motywacje, efekt też nie zawsze wypadał przekonująco. Niemniej warto zwrócić uwagę na to kuriozalne, z racji rzadkiego występowania, zjawisko.

5. Prowokatorzy z Gliwic, czyli „Polacy” w służbie Hitlera

Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach… – nadali w eter rzekomi powstańcy śląscy, którzy 31 sierpnia 1939 roku wdarli się do radiostacji w Gliwicach, w owym czasie niemieckich. „Polscy” napastnicy byli jednak w rzeczywistości esesmanami w cywilnych przebraniach. Zaś napaść ta (podobnie jak inne przygraniczne prowokacje przygotowane przez hitlerowców) miała pomóc Hitlerowi w ataku na II Rzeczpospolitą.

Sala nadajnika gliwickiej radiostacji. To właśnie ona była miejscem osławionej prowokacji (źródło: domena publiczna).

Sala nadajnika gliwickiej radiostacji. To właśnie ona była miejscem osławionej prowokacji (źródło: domena publiczna).

Führer chciał pokazać światu, że to Polacy są agresorami i przekonać sojusznicze mocarstwa zachodnie, że nie powinny angażować się po naszej stronie.

Zobacz również:

4. Zazdrośni Brytyjczycy, czyli podryw „na Polaka”

Podczas bitwy o Anglię polscy lotnicy zrobili furorę na Wyspach Brytyjskich. Odważni, przystojni, szarmanccy, a jednocześnie bezpośredni – podbili serca Brytyjek, zmuszonych żyć w społeczeństwie bardzo pruderyjnym, spętanym jeszcze wiktoriańskim „zasadami” moralnymi i społecznymi tabu.

Jako że chętnie wyzwalały się od nich w ramionach polskich orłów, Brytyjczycy przeszli do kontrataku. Zaczęli pojawiać się na dancingach w mundurach z doczepionymi napisami „Poland”, całowali kobiety w ręce przy każdej okazji, nauczyli się nawet mówić ze słowiańskim akcentem.

Odważni i szarmanccy polscy lotnicy szybko podbili serca Brytyjek. Nic zatem dziwnego, że zirytowani tym faktem Wyspiarze zaczęli się pod nich podszywać. Na zdjęciu piloci słynnego Dywizjonu 303 (źródło: domena publiczna).

Odważni i szarmanccy polscy lotnicy szybko podbili serca Brytyjek. Nic zatem dziwnego, że zirytowani tym faktem Wyspiarze zaczęli się pod nich podszywać. Na zdjęciu piloci słynnego Dywizjonu 303 (źródło: domena publiczna).

Przetrwała nawet historia o pewnym uzurpatorze, który na potrzeby podrywu czarował Brytyjki słowami: „I am Polish aviator. Please have a drink with me. I’m very lonely” (Jestem polskim lotnikiem. Napij się ze mną, proszę. Jestem bardzo samotny).

3. Niebieskoocy Haitańczycy, czyli „Polacy” z grzeczności

Kiedy Napoleon wysłał polskich legionistów na San Domingo (Haiti), by tłumili powstanie niewolników we francuskiej kolonii, ponad stu naszych rodaków zdezerterowało i przeszło na stronę buntowników. Polacy nie mogli znieść okrucieństw Francuzów, a pamiętając o utraconej wolności Polski, nie chcieli uczestniczyć w ciemiężeniu innych…

W efekcie, gdy powstało wolne już Haiti, w konstytucji z 1805 roku zostaliśmy wymienieni wraz z Niemcami (którzy żyli tam pokojowo z uprawy kawy) jako jedyni Europejczycy, którym dano prawo do posiadania i nabywania jakichkolwiek włości. Polacy do dziś pamiętają o szlachetnej dezercji swych rodaków i w każdym Haitańczyku o jaśniejszej skórze i oczach dopatrują się potomka legionisty.

A przecież nie byliśmy jedynymi niebieskookimi białymi na wyspie! Miejscowi, nawet jeśli nie znają tej historii, chętnie przystają na doszukiwanie się w nich polskich korzeni. Z grzeczności wobec gości z dalekiego kraju.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Uwaga! Nie jesteś na pierwszej stronie artykułu. Jeśli chcesz czytać od początku kliknij tutaj.

2. Nihilista Nietzsche, czyli „Polak” ze złości

Uczono mnie, że pochodzenie mej krwi i mego nazwiska wywodzi się ze szlacheckiej rodziny Nickich – wyznał Friedrich Nietzsche w 1883 roku. Już jako mały chłopiec bardzo szczyciłem się moim polskim pochodzeniem – zaznaczał i dodawał, że w dzieciństwie miał nawet kajet z zapisanymi mazurkami. Lecz nie o muzykę filozofowi-nihiliście chodziło.

Friedrich Nietzsche polskie korzenie wymyślił, aby dopiec swoim rodakom (źródło: domena publiczna).

Friedrich Nietzsche polskie korzenie wymyślił, aby dopiec swoim rodakom (źródło: domena publiczna).

Imponowało mu szlacheckie pochodzenie oraz szlacheckie prawo do veta! Dlatego stwierdził, że nawet jeśli odziedziczył polską krew tylko po matce, to w istotnym swym charakterze pozostał Polakiem. Niestety, nie potwierdziły tego przeprowadzone po latach badania genealogiczne.

Ba, nie wygląda na to, żeby Nietzsche był choć raz w Polsce! Prawdopodobnie więc wymyślił legendę o polskim pochodzeniu na poczekaniu, by dopiec ówczesnym Niemcom i ich „upadłej” dla niego kulturze.

1. Car Paweł I, czyli „Polak” wymarzony

Paweł I Romanow oficjalnie był synem cara Piotra III oraz Katarzyny II (Wielkiej). Sam jednak wierzył, że jest owocem romansu swej matki ze Stanisławem Poniatowskim – jeszcze zanim ten został za poparciem carycy polskim królem. Tyle że Paweł urodził się w 1754 roku, a Katarzyna poznała Stanisława w 1755!

Artykuł powstał między innym oparciu o książkę Stanisława Szenica pod tytułem "Ongiś" (Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1986).

Artykuł powstał między innym oparciu o książkę Stanisława Szenica pod tytułem „Ongiś” (Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1986).

Owszem, prawdopodobnie mieli razem dziecko. Jednak nie Pawła, a zmarłą w dziecięctwie Annę (1757–1759). Poniatowski starał się wyprowadzić cara z błędu. Czy mu się to udało, czy nie, Paweł zachował pewną sympatię i do Stanisława, i do Polaków. Po objęciu władzy, uwolnił z więzień wielu Polaków, w tym Tadeusza Kościuszkę.

Stanisławowi Augustowi zapewnił zaś życie na przyzwoitym poziomie i godny pogrzeb. Zapewniał nawet, że zawsze był przeciwny rozbiorom Polski… Dlaczego Paweł tak się uparł? Prawdopodobnie wiedział, że nie jest synem Piotra III, a Poniatowski wydawał mu się najbardziej godnym z kochanków matki!

Bibliografia:

  1. Eugeniusz Guz, Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej, wyd. Bellona 2009.
  2. Lynne Olson, Stanley Cloud, Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski, wyd. Albatros 2007.
  3. Jan Pachoński, Reuel K. Wilson, Poland’s Caribbean Tragedy: a study of Polish legions in the Haitian war of independence 1802-1803, Columbia University Press 1986.
  4. Stanisław Szenic, Ongiś, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1986.
  5. Paweł Jasienica, Rzeczpospolita obojga narodów: Dzieje agonii, Prószyński Media 2007.
  6. Adam Węgłowski, „Król w szachu”, wywiad z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, „Focus Historia” nr 1/2012.

KOMENTARZE (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marek

Lipny tytuł.

Czytacz

Co za związek ma tytuł z „opłacalnością” bycia Polakiem? Poza wątpliwymi korzyściami ze strony Angielek.

doliwaq

Brakuje tu tylko Polaków przydzielonych przez wujka Stalina do LWP, ale to w sumie historia powszechnie znana. Co do Nietschego – jego nazwisko jest przecież wybitnie nie-niemieckie, skoro nie ma krwi polskiej, nie znaczy to na przykład że jego rodzina nie pochodzi od innych Słowian zachodnich. Bądź co bądź miło wiedzieć, że jeden z największych filozofów na świecie żywił taką sympatię do naszego narodu.

Marek Chmielewski

a prawie cała polska magnateria ma rusko prawosławne pochodzenie

62.mark kraus

Teraz to ukraincy wyciągają pochodzenie polskie jak przyjeżdżają do pracy.

WizygotSynonim

Friedrich Nietzsche nie jest nihilista…

Sandra

żenujący tekst. szkoda czasu na czytanie takich gniotów.

Zobacz również

Nowożytność

Dotąd twierdziłeś, że to NAJNUDNIEJSZA postać w polskiej historii. W 10 punktach udowodnimy Ci w jak wielkim byłeś błędzie

Nosił włosy sięgające niemalże do pasa i chciał się ożenić z własną uczennicą. Choć kreowano go na herosa bez skazy, w tajemnicy spłodził przynajmniej jedno...

25 listopada 2017 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Nowożytność

„Oni wszyscy są psami, muszą zginąć”. Rzeź Pragi 1794 i inne zbrodnie rosyjskie w powstaniu kościuszkowskim

Ludzie konający w straszliwych mękach. Niemowlęta przebijane żywcem i wrzucane w ogień. Kobiety bezbronne i wystawione na żądzę żołdaków. Przedstawiamy najbardziej odrażające przykłady moskiewskiej brutalności...

11 listopada 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Nowożytność

Skąd wzięła się dynastia Romanowów?

Oni tworzyli carską Rosję – i wraz z nią upadli. Mieli być marionetkami w rękach dworzan, a stali się silną, autokratyczną dynastią. Ale zanim do...

17 sierpnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Nowożytność

Carowie-synobójcy. Dlaczego władcy Rosji pozbywali się swoich następców?

Monarchowie zwykle mają obsesję na punkcie synów. Dla ich spłodzenia są gotowi na rozwody i zatargi międzynarodowe. Jednak w kraju, który podobno jest stanem umysłu,...

10 sierpnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Nowożytność

Aż wstyd przyznać, w jakie rzeczy wierzyli polscy geniusze. Ale czy na pewno?

Należeli do wąskiego grona najwybitniejszych polskich naukowców. W dzień konstruowali wynalazki, prowadzili badania, poszerzali królestwo rozumu. Wieczorem... wywoływali duchy. Czy byli głupcami? A może to my nimi jesteśmy,...

26 kwietnia 2016 | Autorzy: Katarzyna Barczyk

Dwudziestolecie międzywojenne

Największy wróg Bonda ze „Spectre” istniał naprawdę. I był Polakiem!

Geniusz zła Blofeld pochodził z Gdyni. Co więcej, ten przeciwnik agenta 007 z książek Iana Fleminga mógł mieć zaskakujący historyczny pierwowzór. Czy pisarz usłyszał o...

30 października 2015 | Autorzy: Adam Węgłowski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.