Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Dotąd twierdziłeś, że to NAJNUDNIEJSZA postać w polskiej historii. W 10 punktach udowodnimy Ci w jak wielkim byłeś błędzie

Nasz tajemniczy bohater, czyli... Tadeusz Kościuszko. Obraz Jana Nepomucena Bizańskiego z 1862 roku.

fot.domena publiczna Nasz tajemniczy bohater, czyli… Tadeusz Kościuszko. Obraz Jana Nepomucena Bizańskiego z 1862 roku.

Nosił włosy sięgające niemalże do pasa i chciał się ożenić z własną uczennicą. Choć kreowano go na herosa bez skazy, w tajemnicy spłodził przynajmniej jedno nieślubne dziecko. Na pewno wiesz o kim mowa.

1. Powtarzał rok w szkole

Tadeusz Kościuszko początkowo uczył się w rodzinnym domu. Następnie został wysłany z bratem do szkoły pijarów w Lubieszowie. Senne miasteczko, w którym nie było żadnej rozrywki, powinno sprzyjać nauce. Nasz bohater miał jednak z nią problemy, i to na tyle poważne, że nie zdał do następnej klasy. Był zatrzymany przez rok drugi dlatego zapewne, że nie umiał tyle, co było potrzeba, albo może z powodu choroby – domyślał się wybitny historyk Tadeusz Korzon.

2. Nazywano go „Szwedem”

Z czasem nastąpiła jednak poprawa. Kościuszko trafił do Warszawy, a konkretnie, do Akademii Szlacheckiej Korpusu Kadetów, zwanej popularnie Szkołą Rycerską. Uczył się dobrze, wyróżniał się siłą fizyczną, a jednocześnie zafascynowała go postać Karola XII, króla Szwecji, słynącego z wielkiej krzepy. Z tego właśnie powodu nadano mu przydomek „Szweda”.

Silny i zafascynowany Karolem XII Kościuszko zyskał przydomek "Szwed". Portret z XVIII wieku.

fot.domena publiczna Silny i zafascynowany Karolem XII Kościuszko zyskał przydomek „Szwed”. Portret z XVIII wieku.

3. Malował akty

Wkrótce Kościuszko wyjechał za granicę i tam kontynuował swoją edukację. Jesienią 1769 roku znalazł się w Paryżu, gdzie zapisał się na Akademię Malarstwa i Rzeźby. Zachowały się z tego okresu nawet akty i akwarelowe widoki Rzymu jego autorstwa, które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nauki artystyczne w rzeczywistości nie były głównym celem podróży do Francji – chodziło o studia wojskowe. Wprawdzie szkoły dla inżynierów wojskowych w Mezières i dla oficerów artylerii w Bapaume nie przyjmowały obcokrajowców, ale można było korzystać z prywatnych nauczycieli. Z kolei nauka rysunku była dobrym wstępem do poznania tajników inżynierii wojskowej.

4. Zakochał się w uczennicy

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Czy wiesz, że ...

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

...porażkę w pierwszej bitwie z Polakami pod Chocimiem w 1621 roku turecki sułtan Osman II przypłacił życiem? Po starciu chciał zreformować korpus janczarów, który oskarżył o tchórzostwo. Jednak to podwładni wykazali się inicjatywą, uwięzili swojego władcę i zamordowali go.

...największą zbrodnią dokonaną przez Rosjan podczas powstania kościuszkowskiego była rzeź Pragi? Rosjanie szybko przerwali powstańcze umocnienia i rozbili większość polskich oddziałów. Następnie zaś przystąpili do brutalnego mordowania jeńców oraz miejscowych cywilów.

...Janusza Radziwiłła pamiętamy jako zdrajcę narodowego interesu najpewniej dlatego, że zmarł w niewłaściwym czasie? Wielu magnatów i szlachciców wciąż jeszcze wtedy pozostawało w szwedzkim obozie. Chociażby Jan Sobieski, późniejszy król Polski!

Komentarze (7)

 1. Anonim Odpowiedz

  Ktos kiedy mi mowil ze Kosciuszko nazywal czy tez poslugiwal sie nazwiskiem Siemiatycki. Czy komus jest cos o tym wiadomo ?

 2. Xyz Odpowiedz

  Bohaterski Kościuszko wyróżniał się na tle krajowych warchołów i fircyków. Kochało się w nim wiele dam… Krystyna Radziwiłłówna, córka Heleny z Nieborowa czy pamiętnikarka Wirydianna z Radolińskich Fiszerowa.

 3. istny człowiek orkiestra Odpowiedz

  Nigdy nie twierdziłem że to najnudniejsza postać (tytuł rodem z taniego tabloidu). Zawsze twierdziłem że na podstawie jego życiorysu można nakręcić kilka ciekawych filmów. Więcej i ciekawiej o Kościuszce jest na pospolitej wikipedi niż tutaj.

 4. Zbig Odpowiedz

  No i wyszedł panegiryk, zupełnie jak nie w Ciekawostkach. A tymczasem Kościuszko miał za uszami więcej niż Chrobry, Czarnecki czy Piłsudski. Przede wszystkim Insurekcja nie miała szans powodzenia. Niedawna wojna pokazała miażdżącą przewagę Rosjan. Doszły jeszcze Prusy, które załapały się na II rozbiór, a nie postarano się o żadne realne wsparcie z zewnątrz. Również nasze przygotowania do powstania były cokolwiek koślawe. Skutek mógł być tylko jeden – utrata bytu Rzeczypospolitej. A wystarczyło poczekać klika lat na zdecydowanie lepszą koniunkturę, którą 5 lat po rewolucji francuskiej można było dostrzec na horyzoncie.
  I jeszcze jedno: z niewoli rosyjskiej został wypuszczony nie tyle z powodu choroby nóg, ile na skutek złożenia carowi przysięgi wiernopoddańczej oraz zobowiązania się, że nie wróci do Polski. Nie wygląda to ładnie, ale dzięki temu uwolnił 20 tys. jeńców polskich i chwała mu za to.
  Również współpraca z Napoleonem wygląda dwuznacznie. Na początku pomagał przy tworzeniu legionów, ale na tym się skończyło. Nie ufał Napoleonowi, a przecież nie było wtedy żadnych innych szans na odzyskanie Polski.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, a mógłby Pan podzielić się z nami źródłami, w których znajdziemy te informacje? Z góry bardzo dziękujemy i pozdrawiamy :)

   • Zbig Odpowiedz

    Jakie źródła? Czy chcecie Państwo koniecznie się dowiedzieć skąd posiadłem tajemną wiedzę, że była Konstytucja, po niej Targowica i wojna, potem II rozbiór, po nim Insurekcja i III rozbiór? Że trafił do niewoli i został zwolniony na słowo razem z tysiącami innych jeńców? Że udał się do Francji, ale nie podjął współpracy z Napoleonem? Otóż tę wiedzę zdobyłem na lekcji historii z podręcznika dla III klasy technikum w roku szkolnym 1973/74.
    Przepraszam za ten kpiarski ton, ale jeżeli Państwo sami siebie nie szanują zadając takie pytania, to przykro mi bardzo, ale ja Was za bardzo szanuję i nie popuszczę.
    Informacje w moim komentarzu to obiektywne fakty, kanon wiedzy historycznej, aksjomaty dostępne wszystkim zainteresowanym, a moje subiektywne opinie i interpretacje, to logika, moja logika, z mojej głowy, a nie za źródeł. Chętnie o tym porozmawiam, bo może się mylę i chętnie posłucham zdania innych.

    • Członek redakcji | Anna Dziadzio

     Szanowny Panie Zbigniewie, niestety źle Pan odebrał pytanie. Nie chodziło o źródła wskazujące te oczywiste fakty, ale o źródła w których znajdziemy więcej ciekawych informacji o Kościuszce, których zabrakło w bibliografii tekstu. Tak, aby poszerzać wiedzę – każda dodatkowa informacja może być ciekawa dla naszych Czytelników i oczywiście dla nas. Nie rozumiem dlatego skąd ten niesympatyczny ton z Pana strony. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.