Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 najciekawszych faktów z życia Tadeusza Kościuszki. To wcale nie była nudna postać!

Nasz tajemniczy bohater, czyli... Tadeusz Kościuszko. Obraz Jana Nepomucena Bizańskiego z 1862 roku.

fot.domena publiczna Nasz tajemniczy bohater, czyli… Tadeusz Kościuszko. Obraz Jana Nepomucena Bizańskiego z 1862 roku.

Nosił włosy sięgające niemalże do pasa i chciał się ożenić z własną uczennicą. Choć kreowano go na herosa bez skazy, w tajemnicy spłodził przynajmniej jedno nieślubne dziecko. Na pewno wiesz o kim mowa.

1. Powtarzał rok w szkole

Tadeusz Kościuszko początkowo uczył się w rodzinnym domu. Następnie został wysłany z bratem do szkoły pijarów w Lubieszowie. Senne miasteczko, w którym nie było żadnej rozrywki, powinno sprzyjać nauce. Nasz bohater miał jednak z nią problemy, i to na tyle poważne, że nie zdał do następnej klasy. Był zatrzymany przez rok drugi dlatego zapewne, że nie umiał tyle, co było potrzeba, albo może z powodu choroby – domyślał się wybitny historyk Tadeusz Korzon.

2. Nazywano go „Szwedem”

Z czasem nastąpiła jednak poprawa. Kościuszko trafił do Warszawy, a konkretnie, do Akademii Szlacheckiej Korpusu Kadetów, zwanej popularnie Szkołą Rycerską. Uczył się dobrze, wyróżniał się siłą fizyczną, a jednocześnie zafascynowała go postać Karola XII, króla Szwecji, słynącego z wielkiej krzepy. Z tego właśnie powodu nadano mu przydomek „Szweda”.

Silny i zafascynowany Karolem XII Kościuszko zyskał przydomek "Szwed". Portret z XVIII wieku.

fot.domena publiczna Silny i zafascynowany Karolem XII Kościuszko zyskał przydomek „Szwed”. Portret z XVIII wieku.

3. Malował akty

Wkrótce Kościuszko wyjechał za granicę i tam kontynuował swoją edukację. Jesienią 1769 roku znalazł się w Paryżu, gdzie zapisał się na Akademię Malarstwa i Rzeźby. Zachowały się z tego okresu nawet akty i akwarelowe widoki Rzymu jego autorstwa, które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nauki artystyczne w rzeczywistości nie były głównym celem podróży do Francji – chodziło o studia wojskowe. Wprawdzie szkoły dla inżynierów wojskowych w Mezières i dla oficerów artylerii w Bapaume nie przyjmowały obcokrajowców, ale można było korzystać z prywatnych nauczycieli. Z kolei nauka rysunku była dobrym wstępem do poznania tajników inżynierii wojskowej.

4. Zakochał się w uczennicy

Czy wiesz, że ...

...zawodowy żołnierz w Rzeczpospolitej musiał uzbroić się na własny koszt? Jego źródłem utrzymania był żołd, z którym wiecznie zalegano, albo… rabunek.

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

Komentarze (9)

 1. Anonim Odpowiedz

  Ktos kiedy mi mowil ze Kosciuszko nazywal czy tez poslugiwal sie nazwiskiem Siemiatycki. Czy komus jest cos o tym wiadomo ?

 2. Xyz Odpowiedz

  Bohaterski Kościuszko wyróżniał się na tle krajowych warchołów i fircyków. Kochało się w nim wiele dam… Krystyna Radziwiłłówna, córka Heleny z Nieborowa czy pamiętnikarka Wirydianna z Radolińskich Fiszerowa.

 3. istny człowiek orkiestra Odpowiedz

  Nigdy nie twierdziłem że to najnudniejsza postać (tytuł rodem z taniego tabloidu). Zawsze twierdziłem że na podstawie jego życiorysu można nakręcić kilka ciekawych filmów. Więcej i ciekawiej o Kościuszce jest na pospolitej wikipedi niż tutaj.

 4. Zbig Odpowiedz

  No i wyszedł panegiryk, zupełnie jak nie w Ciekawostkach. A tymczasem Kościuszko miał za uszami więcej niż Chrobry, Czarnecki czy Piłsudski. Przede wszystkim Insurekcja nie miała szans powodzenia. Niedawna wojna pokazała miażdżącą przewagę Rosjan. Doszły jeszcze Prusy, które załapały się na II rozbiór, a nie postarano się o żadne realne wsparcie z zewnątrz. Również nasze przygotowania do powstania były cokolwiek koślawe. Skutek mógł być tylko jeden – utrata bytu Rzeczypospolitej. A wystarczyło poczekać klika lat na zdecydowanie lepszą koniunkturę, którą 5 lat po rewolucji francuskiej można było dostrzec na horyzoncie.
  I jeszcze jedno: z niewoli rosyjskiej został wypuszczony nie tyle z powodu choroby nóg, ile na skutek złożenia carowi przysięgi wiernopoddańczej oraz zobowiązania się, że nie wróci do Polski. Nie wygląda to ładnie, ale dzięki temu uwolnił 20 tys. jeńców polskich i chwała mu za to.
  Również współpraca z Napoleonem wygląda dwuznacznie. Na początku pomagał przy tworzeniu legionów, ale na tym się skończyło. Nie ufał Napoleonowi, a przecież nie było wtedy żadnych innych szans na odzyskanie Polski.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, a mógłby Pan podzielić się z nami źródłami, w których znajdziemy te informacje? Z góry bardzo dziękujemy i pozdrawiamy :)

   • Zbig Odpowiedz

    Jakie źródła? Czy chcecie Państwo koniecznie się dowiedzieć skąd posiadłem tajemną wiedzę, że była Konstytucja, po niej Targowica i wojna, potem II rozbiór, po nim Insurekcja i III rozbiór? Że trafił do niewoli i został zwolniony na słowo razem z tysiącami innych jeńców? Że udał się do Francji, ale nie podjął współpracy z Napoleonem? Otóż tę wiedzę zdobyłem na lekcji historii z podręcznika dla III klasy technikum w roku szkolnym 1973/74.
    Przepraszam za ten kpiarski ton, ale jeżeli Państwo sami siebie nie szanują zadając takie pytania, to przykro mi bardzo, ale ja Was za bardzo szanuję i nie popuszczę.
    Informacje w moim komentarzu to obiektywne fakty, kanon wiedzy historycznej, aksjomaty dostępne wszystkim zainteresowanym, a moje subiektywne opinie i interpretacje, to logika, moja logika, z mojej głowy, a nie za źródeł. Chętnie o tym porozmawiam, bo może się mylę i chętnie posłucham zdania innych.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny Panie Zbigniewie, niestety źle Pan odebrał pytanie. Nie chodziło o źródła wskazujące te oczywiste fakty, ale o źródła w których znajdziemy więcej ciekawych informacji o Kościuszce, których zabrakło w bibliografii tekstu. Tak, aby poszerzać wiedzę – każda dodatkowa informacja może być ciekawa dla naszych Czytelników i oczywiście dla nas. Nie rozumiem dlatego skąd ten niesympatyczny ton z Pana strony. Pozdrawiamy.

 5. zły porucznik Odpowiedz

  To ja dodam jeszcze jedną ciekawostkę, pośrednio związaną z Kościuszką. W 1917 r. do punktu rekrutacyjnego Armii Hallera w Nowym Jorku zgłosił się Indianin z plemienia Siuksów, Jack Wheelbarrow. Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność Kościuszce za jego wkład w ruch abolicjonistyczny i za przyjacielskie podejście do Indian. Wheelbarrow zginął w Szampanii, w walce z Niemcami. Był chyba jedynym Indianinem, który walczył za polską sprawę.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi zły poruczniku, bardzo dziękujemy i zachęcamy do dzielenia się z nami takimi ciekawostkami częściej. Pozdrawiamy :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.