We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach i pomysłach aranżacyjnych. Wyobraźcie sobie, że mamy rok 1940, a po domu oprowadza nas… Adolf Hitler.
Może i program w którym dwójka najsłynniejszych Niemców – Adolf i Ewa oprowadzają nas po swoich rezydencjach jest już nie do zrealizowania, jednak do prywatnych apartamentów jednego z największych zbrodniarzy w dziejach możemy jeszcze zajrzeć. Pozwala nam na to Despina Stratigakos.
Oprócz podglądania prywatnej przestrzeni wodza Trzeciej Rzeszy dowiemy się też co nieco o życiu codziennym w ZSRR, sprawdzimy, kto zabił pewnego żydowskiego chłopca w siedemnastowiecznej Pradze i prześledzimy historię dyplomacji.
Dom Hitlera, Despina Stratigakos (Wielka Litera)
Mogłoby się wydawać, że życie prywatne Hitlera opisano już z każdej perspektywy. Biografowie zajęli się jego rodziną, kochankami, zdrowiem i majątkiem. Despina Stratigakos znalazła jednak wątek, który do tej pory traktowany był po macoszemu. W swej książce „Dom Hitlera” (Wielka Litera) opisała wnętrza, w których mieszkał Führer. Zaczęła od jego najskromniejszego lokum – maleńkiego pokoju, który wynajmował od małżeństwa Reichertów.
Później, gdy dyktator stał się milionerem, pod względem mieszkaniowym powodziło mu się znacznie lepiej. Stratigakos opisuje Starą Kancelarię Rzeszy w Berlinie, mieszkanie przy Prinzregentenplatz 16 i dom w Obersalzbergu (słynny Berghof). Autorka zadbała o to, by przybliżając Hitlera w jego środowisku domowym nie zatrzeć prawdziwego obrazu wodza III Rzeszy. Przez cały czas pisania przyświecały jej słowa matki, która przeżyła wojnę: Nie pozwól, by Hitler wypadł dobrze.
Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR, Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska, (Wydawnictwo Naukowe PWN)
Choć ZSRR formalnie od dawna nie istnieje, kraj ten w rzeczywistości wcale nie zniknął. Zamiast rozpłynąć się w nowych poradzieckich państwach, przetrwał w umysłach swoich dawnych mieszkańców.
Trudno się dziwić, bo opowieść o życiu w tych dawno minionych czasach jest i śmieszna i przerażająca jednocześnie. W tym wszystkim musiał się odnaleźć zwyczajny mieszkaniec największego państwa na świecie.
Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa, Marek Toman (WAM)
Pod koniec XVII wieku w czeskiej Pradze zmarł Szymon Abeles. Chłopiec urodził się w rodzinie żydowskiej, jednak zamierzał dokonać konwersji na chrześcijaństwo. Pewnego dnia Szymon zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach we własnym domu, a o pozbawienie go życia zaczęto oskarżać ojca.
We współczesnej Pradze z domu znika nastolatek zafascynowany pewną grą. Jego ojciec zaczyna go poszukiwać i jednocześnie próbuje rozwiązać zagadkę śmierci Szymona Abelesa.
Dyplomacja, Henry Kissinger (Bellona)
Amerykański polityk i dyplomata Henry Kissinger przez kilkadziesiąt lat był jednym z graczy wielkiej polityki. Z bliska obserwował, jak tworzy się historię. Sam za negocjacje w czasie konfliktu w Wietnamie dostał pokojowego Nobla.
Ten człowiek zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze wydarzenia historii dwudziestego wieku i wyjaśnia ich kulisy, które zna jak nikt inny. Swoją opowieść zaczyna od koncertu mocarstw, by przez dwie światowe wojny doprowadzić ją do czasów współczesnych.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.