Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Iron Man niech się schowa! Najciekawsza książka tygodnia

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole pochodzą z wymyślonego świata, a tymczasem ten prawdziwy ma do zaoferowania o wiele ciekawszych bohaterów i to w dodatku polskich!

Całą plejadę takich postaci przedstawia w swojej najnowszej książce „Fighterzy” Marcin Szymaniak. Nie szuka bohaterów na szerokim świecie, a znajduje ich na naszym, polskim historycznym podwórku.

Oprócz historii „Fihterów” poznamy też trochę przemyśleń Michaliny Wisłockiej, przyjrzymy się relacji Pabla Escobara i jego syna, rozwiążemy kilka kryminalnych zagadek sprzed kilkudziesięciu lat i poczytam Brzechwę aż do zmieszania.

Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy, Marcin Szymaniak (Znak Horyzont)

Czy można by zacząć taką książkę od jakiejkolwiek innej postaci? Zdziwiłoby mnie to, gdyby plejadę najwspanialszych polskich wojowników otwierał ktokolwiek inny. Zawisza Czarny z Grabowa jest wszak najsłynniejszym polskim rycerzem. Bywał na dworach europejskich i uczestniczył, okrywając się wielką chwałą w słynnych bitwach. Co ciekawe, Szymaniak nie ogranicza się w swojej książce wyłącznie do panów, jak to bywa w podobnych publikacjach.

Jedną z postaci przezeń przywołanych jest Maria Piotrowiczowa walcząca w powstaniu styczniowym. Młoda żona i matka, która będąc podlotkiem nauczyła się fechtować i strzelać, po wybuchu kolejnego zrywu nie potrafiła usiedzieć w domu. Zostawiła dziecko pod opieką matki i ruszyła do walki. Oprócz tych dwóch postaci dzięki książce Szymaniaka poznajemy polskich wojowników od średniowiecznego rycerza, po współczesnego komandosa. Ciekawa lektura.

Autobiografia. Wspomnienia autorki „Sztuki kochania”, Michalina Wisłocka (Prószyński i S-ka)

Czytając sztandarowe prace, które kształtują nasze myślenie o najróżniejszych tematach czasem chcielibyśmy zajrzeć w umysły ich autorów. Cóż… tym razem mamy okazję, dzięki autobiografii najsłynniejszej polskiej seksuolożki.

Poznajemy ją z zupełnie innej strony. Wisłocka opowiada i o sprawach najprzyziemniejszych, w rodzaju bólu ucha i o rzeczach wzniosłych, jak na przykład miłość.

Mój ojciec Pablo Escobar, Juan Pablo Escobar (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Pablo Escobar to niekwestionowany król narkotykowego świata, który sławę zdobył na trupach swoich wrogów. Pisało o nim wielu, jednak w taki sposób mogła tę historię opowiedzieć tylko jedna osoba.

Juan Pablo Escobar zabiera nas w podróż w czasie, opowiadając o swoim życiu w cieniu ojca – narkotykowego barona. Oczami syna zaglądamy w prywatne życie Escobara, dowiadując się o nim nowych i ciekawych rzeczy.

Zagadki kryminalne PRL, Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki (Bellona)

Myśląc o czasach PRLu z perspektywy systemu sprawiedliwości widzimy przede wszystkim prześladowania polityczne i gnębienie nieprawomyślnych obywateli. Tymczasem wraz z nastaniem komuny świat zbrodni cudownie nie wyparował.

Nadal istnieli złodzieje, oszuści i mordercy, tylko realia były inne. To w końcu czasy łowów na „wampira z Bytowa”, morderstwa Bohdana Piaseckiego i rządów mafijnych bossów.

Brzechwa nie dla dzieci, Mariusz Urbanek (Iskry)

Autor słynnych wierszy „Na straganie”, „Leń”, czy „Tańcowała igła z nitką” wydaje nam się tak bardzo pełna humoru, ciepła, że trudno wyobrazić sobie, by zajmował się czymkolwiek innym poza pisaniem rymowanek dla dzieci.

Tymczasem brzechwa był karciarzem, kobieciarzem i doskonałym prawnikiem, który z zacięciem walczył o prawa twórców literackich. Pora poznać mistrza Jana od nieco mniej uroczej strony.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.