Ciekawostki Historyczne

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole pochodzą z wymyślonego świata, a tymczasem ten prawdziwy ma do zaoferowania o wiele ciekawszych bohaterów i to w dodatku polskich!

Całą plejadę takich postaci przedstawia w swojej najnowszej książce „Fighterzy” Marcin Szymaniak. Nie szuka bohaterów na szerokim świecie, a znajduje ich na naszym, polskim historycznym podwórku.

Oprócz historii „Fihterów” poznamy też trochę przemyśleń Michaliny Wisłockiej, przyjrzymy się relacji Pabla Escobara i jego syna, rozwiążemy kilka kryminalnych zagadek sprzed kilkudziesięciu lat i poczytam Brzechwę aż do zmieszania.

Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy, Marcin Szymaniak (Znak Horyzont)

Czy można by zacząć taką książkę od jakiejkolwiek innej postaci? Zdziwiłoby mnie to, gdyby plejadę najwspanialszych polskich wojowników otwierał ktokolwiek inny. Zawisza Czarny z Grabowa jest wszak najsłynniejszym polskim rycerzem. Bywał na dworach europejskich i uczestniczył, okrywając się wielką chwałą w słynnych bitwach. Co ciekawe, Szymaniak nie ogranicza się w swojej książce wyłącznie do panów, jak to bywa w podobnych publikacjach.

Jedną z postaci przezeń przywołanych jest Maria Piotrowiczowa walcząca w powstaniu styczniowym. Młoda żona i matka, która będąc podlotkiem nauczyła się fechtować i strzelać, po wybuchu kolejnego zrywu nie potrafiła usiedzieć w domu. Zostawiła dziecko pod opieką matki i ruszyła do walki. Oprócz tych dwóch postaci dzięki książce Szymaniaka poznajemy polskich wojowników od średniowiecznego rycerza, po współczesnego komandosa. Ciekawa lektura.

Zobacz również:

Autobiografia. Wspomnienia autorki „Sztuki kochania”, Michalina Wisłocka (Prószyński i S-ka)

Czytając sztandarowe prace, które kształtują nasze myślenie o najróżniejszych tematach czasem chcielibyśmy zajrzeć w umysły ich autorów. Cóż… tym razem mamy okazję, dzięki autobiografii najsłynniejszej polskiej seksuolożki.

Poznajemy ją z zupełnie innej strony. Wisłocka opowiada i o sprawach najprzyziemniejszych, w rodzaju bólu ucha i o rzeczach wzniosłych, jak na przykład miłość.

Mój ojciec Pablo Escobar, Juan Pablo Escobar (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Pablo Escobar to niekwestionowany król narkotykowego świata, który sławę zdobył na trupach swoich wrogów. Pisało o nim wielu, jednak w taki sposób mogła tę historię opowiedzieć tylko jedna osoba.

Juan Pablo Escobar zabiera nas w podróż w czasie, opowiadając o swoim życiu w cieniu ojca – narkotykowego barona. Oczami syna zaglądamy w prywatne życie Escobara, dowiadując się o nim nowych i ciekawych rzeczy.

Zagadki kryminalne PRL, Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki (Bellona)

Myśląc o czasach PRLu z perspektywy systemu sprawiedliwości widzimy przede wszystkim prześladowania polityczne i gnębienie nieprawomyślnych obywateli. Tymczasem wraz z nastaniem komuny świat zbrodni cudownie nie wyparował.

Nadal istnieli złodzieje, oszuści i mordercy, tylko realia były inne. To w końcu czasy łowów na „wampira z Bytowa”, morderstwa Bohdana Piaseckiego i rządów mafijnych bossów.

Brzechwa nie dla dzieci, Mariusz Urbanek (Iskry)

Autor słynnych wierszy „Na straganie”, „Leń”, czy „Tańcowała igła z nitką” wydaje nam się tak bardzo pełna humoru, ciepła, że trudno wyobrazić sobie, by zajmował się czymkolwiek innym poza pisaniem rymowanek dla dzieci.

Tymczasem brzechwa był karciarzem, kobieciarzem i doskonałym prawnikiem, który z zacięciem walczył o prawa twórców literackich. Pora poznać mistrza Jana od nieco mniej uroczej strony.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

Strach przed wilkami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Gdzieś w ciemności, w lesie czai się drapieżnik gotów mordować nie tylko nasze zwierzęta, ale i nas....

3 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wielkie zderzenie cywilizacji?

Po drugiej wojnie światowej Związek Radziecki długo podnosił się ze zniszczeń. Kiedy amerykański dziennikarz i węgierski fotoreporter przybywają do ZSRR czuli się niemal jakby wylądowali...

27 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Współczesna wojna kobiet

Przywykliśmy do tego, że wojna to „męska” rzecz. Mówiąc żołnierze mamy na myśli panów. Książka Gayle Tzemach Lemmon pokazuje, jak bardzo się mylimy.

13 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pędem, niczym dzikie tapiry

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną...

29 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem...

15 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Marzenie ściętej głowy

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego,...

1 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.