Ciekawostki Historyczne

Przywykliśmy do tego, że wojna to „męska” rzecz. Mówiąc żołnierze mamy na myśli panów. Książka Gayle Tzemach Lemmon pokazuje, jak bardzo się mylimy.

W armii Stanów Zjednoczonych służy wiele kobiet, jednak w 2010 powołano wyjątkową jednostkę – Cultural Support Teams. Zespoły wsparcia kulturowego w krajach islamskich mogły wykonywać zadania niemożliwe do zrealizowania dla mężczyzn – dotrzeć do ukrytych za burkami innych kobiet.

Oprócz historii amerykańskich żołnierek poznamy także dzieje słynnej bitwy o Atlantyk, przejrzymy atlas wojen pancernych i poznamy koniec dynastii Jagiellonów.

Wojna Ashley. Nieznana historia wojskowej jednostki specjalnej złożonej z kobiet, Gayle Tzemach Lemmon (Prószyński i S-ka)

W krajach islamskich istnieje tabu w relacjach kobiet i mężczyzn. Kiedy amerykańskie jednostki specjalne prowadziły akcje w Afganistanie, żołnierze-mężczyźni nie byli w stanie przesłuchać spokojnie miejscowych kobiet, dzieci, ani ich przeszukać. Pojawienie się umundurowanych kobiet zupełnie zmieniło zasady gry.

Mogły one bez przeszkód zdobywać informacje, jakich nie udałoby się zebrać ich kolegom. Nawiązywały przyjazne relacje, przecierały kulturowe szlaki, ale też udowadniały niedowiarkom, że dorównują fizycznie swoim towarzyszom broni z jednostek specjalnych. Główną bohaterką książki jest Ashley White, lubiana i skuteczna żołnierka, która niejednokrotnie dowiodła swojej wartości w boju.

Zobacz również:

Bitwa o Atlantyk. Jak alianci wygrali II wojnę światową?, Jonathan Dimbleby (Wydawnictwo Literackie)

O bitwie o Atlantyk można śmiało powiedzieć, że była jedną z najważniejszych w czasie drugiej wojny światowej. Kampania ta przesądziła o dalszych losach wojny.

Dwie wielkie floty – należąca do Trzeciej Rzeszy i aliantów starły się bezlitośnie. Niezwykle pasjonująca opowieść o krwawej wojnie na morzu.

Atlas wojen pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej, Red. Stephen Hart (Vesper)

Współcześnie po prostu nie wyobrażamy sobie kampanii wojennej na dużą skalę bez udziału wojsk pancernych. Tymczasem po raz pierwszy śmiercionośnych opancerzonych maszyn użyto w walce dopiero w czasie pierwszej wojny światowej.

Po bitwie pod Sommą wszystko się zmieniło. Autorzy atlasu zabierają nas w podróż po kolejnych polach bitew i wzdłuż niejednego szlaku pancernego.

Niewygodne związki. Opowieść o końcu dynastii Jagiellonów, Jerzy Besala (Bellona)

Gdyby młoda królowa Bona Sforza nie spadła z konia w trakcie polowania w niepołomickich lasach i nie poroniła Olbrachta, wszystko mogłoby się potoczyć inaczej.

Kiedy ostał się ostatni męski potomek Jagiellonów – Zygmunt August – zapanowało przerażenie. Kolejne żony nie mogły dać mu dzieci, a on sam podupadał coraz bardziej na zdrowiu. Dynastia chyliła się ku upadkowi…

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Brodata historia

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar...

10 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

Strach przed wilkami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Gdzieś w ciemności, w lesie czai się drapieżnik gotów mordować nie tylko nasze zwierzęta, ale i nas....

3 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wielkie zderzenie cywilizacji?

Po drugiej wojnie światowej Związek Radziecki długo podnosił się ze zniszczeń. Kiedy amerykański dziennikarz i węgierski fotoreporter przybywają do ZSRR czuli się niemal jakby wylądowali...

27 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pędem, niczym dzikie tapiry

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną...

29 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Iron Man niech się schowa! Najciekawsza książka tygodnia

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole...

22 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.