Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Współczesna wojna kobiet

Przywykliśmy do tego, że wojna to „męska” rzecz. Mówiąc żołnierze mamy na myśli panów. Książka Gayle Tzemach Lemmon pokazuje, jak bardzo się mylimy.

W armii Stanów Zjednoczonych służy wiele kobiet, jednak w 2010 powołano wyjątkową jednostkę – Cultural Support Teams. Zespoły wsparcia kulturowego w krajach islamskich mogły wykonywać zadania niemożliwe do zrealizowania dla mężczyzn – dotrzeć do ukrytych za burkami innych kobiet.

Oprócz historii amerykańskich żołnierek poznamy także dzieje słynnej bitwy o Atlantyk, przejrzymy atlas wojen pancernych i poznamy koniec dynastii Jagiellonów.

Wojna Ashley. Nieznana historia wojskowej jednostki specjalnej złożonej z kobiet, Gayle Tzemach Lemmon (Prószyński i S-ka)

W krajach islamskich istnieje tabu w relacjach kobiet i mężczyzn. Kiedy amerykańskie jednostki specjalne prowadziły akcje w Afganistanie, żołnierze-mężczyźni nie byli w stanie przesłuchać spokojnie miejscowych kobiet, dzieci, ani ich przeszukać. Pojawienie się umundurowanych kobiet zupełnie zmieniło zasady gry.

Mogły one bez przeszkód zdobywać informacje, jakich nie udałoby się zebrać ich kolegom. Nawiązywały przyjazne relacje, przecierały kulturowe szlaki, ale też udowadniały niedowiarkom, że dorównują fizycznie swoim towarzyszom broni z jednostek specjalnych. Główną bohaterką książki jest Ashley White, lubiana i skuteczna żołnierka, która niejednokrotnie dowiodła swojej wartości w boju.

Bitwa o Atlantyk. Jak alianci wygrali II wojnę światową?, Jonathan Dimbleby (Wydawnictwo Literackie)

O bitwie o Atlantyk można śmiało powiedzieć, że była jedną z najważniejszych w czasie drugiej wojny światowej. Kampania ta przesądziła o dalszych losach wojny.

Dwie wielkie floty – należąca do Trzeciej Rzeszy i aliantów starły się bezlitośnie. Niezwykle pasjonująca opowieść o krwawej wojnie na morzu.

Atlas wojen pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej, Red. Stephen Hart (Vesper)

Współcześnie po prostu nie wyobrażamy sobie kampanii wojennej na dużą skalę bez udziału wojsk pancernych. Tymczasem po raz pierwszy śmiercionośnych opancerzonych maszyn użyto w walce dopiero w czasie pierwszej wojny światowej.

Po bitwie pod Sommą wszystko się zmieniło. Autorzy atlasu zabierają nas w podróż po kolejnych polach bitew i wzdłuż niejednego szlaku pancernego.

Niewygodne związki. Opowieść o końcu dynastii Jagiellonów, Jerzy Besala (Bellona)

Gdyby młoda królowa Bona Sforza nie spadła z konia w trakcie polowania w niepołomickich lasach i nie poroniła Olbrachta, wszystko mogłoby się potoczyć inaczej.

Kiedy ostał się ostatni męski potomek Jagiellonów – Zygmunt August – zapanowało przerażenie. Kolejne żony nie mogły dać mu dzieci, a on sam podupadał coraz bardziej na zdrowiu. Dynastia chyliła się ku upadkowi…

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.