Ciekawostki Historyczne

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną stronę Profesora.

Życia nie można brać zbyt serio, a z całą pewnością nie robić tego Bartoszewski. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach potrafił znaleźć celną i zabawną ripostę, która albo stawiała rozmówcę do pionu, albo rozbroić go dowcipem.

Oprócz zabawnych historii z życia Bartoszewskiego poznamy dzieje prawdziwego polskiego łowcy skarbów, poczytamy o najsłynniejszym polskim ułanie i o pewnym słynnym budowniczym mostów.

Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach, Marek Zając (Wydawnictwo WAM)

Nie miałam nigdy okazji spotkać Władysława Bartoszewskiego, czego bardzo żałuję, i niestety okazja już się nie nadarzy. Tym niemniej czytając zbiór anegdotek z nim związanych trudno powstrzymać uśmiech. Mimo blisko setki na karku, zachowywał on bystrość umysłu i potrafił zabić swoim rozmówcom nie lada ćwieka. Jako były więzień obozu koncentracyjnego i komunistycznego zakładu karnego często pozwalał sobie na wiele. Nawet jako dyplomata. Któregoś razu nawet sugerował pewnej zdesperowanej koleżance, by o sfinansowanie przylotu ważnego gościa poprosiła niemiecką ambasadę w Polsce. Jak miała to argumentować? Gdyby nie Luftwaffe nie prosiłaby o bilet na Lufthansę.

W dobie kolejnych pełnych agresji ataków na Bartoszewskiego, mieszania go z błotem i oskarżania o najgorsze rzeczy, warto sprawdzić, co on myślał na ten temat. Otóż, gdy w rocznicę wybuchu powstania Donald Tusk zaprosił go do wspólnego złożenia kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis, profesor wiedział, że znajdą się osoby nieumiejące uszanować tak ważnej daty. Zgodził się, kwitując słowami Dobrze, pójdziemy razem. Pan będzie mógł sobie myśleć, że gwiżdżą na mnie. A ja – że na pana.

Zobacz również:

Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, Marta Grzywacz (PWN)

Karol Estreicher nie miał zamiaru odpuścić. W 1939 roku tak na wszelki wypadek niemal cała Europa przygotowywała się do ewakuacji zagrożonych dzieł sztuki. Wielka akcja nie ominęła też Polski. Sam Estreicher przygotowywał do wywiezienia ołtarz Wita Stwosza.

Kiedy później rozpoczęły się wielkie łowy nazistowskich złodziei mieniących się historykami sztuki, Polak wiedział, że nie spocznie dopóki nie odzyska zagrabionych skarbów.

Wieniawa. Szwoleżer na pegazie, Mariusz Urbanek (Iskry)

Nazwisko Bolesława Wieniawy Długoszowskiego pada najczęściej w kontekście alkoholu, szalonych całonocnych rajdów przez lokale stolicy i przysłowiowej wręcz ułańskiej fantazji. Pierwszy ułan Drugiej Rzeczpospolitej to przecież znacznie więcej!

To lekarz, który doskonale ukończył medycynę, to dusza towarzystwa, która włóczyła się wśród artystyczno-literackiej bohemy, to wreszcie poeta i satyryk, który swoim dowcipem potrafił rozśmieszyć do łez samego Żeromskiego. Cóż, Wieniawę warto poznać z każdej strony.

Artysta betonu i stali. Mosty Rudolfa Modrzejewskiego, Jan S. Płachta (Drukpol sp.j.)

Mijając konstrukcje architektoniczne zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jakie historie kryją się za ich poznaniem. Ważne by się nie zawaliły i nie szpeciły krajobrazu.

Za wieloma amerykańskimi mostami stoi tymczasem bardzo polska postać Rudolfa Modrzejewskiego, syna gwiazdy światowego formatu Heleny. Ten wyjątkowo zdolny architekt, a przy okazji wirtuoz fortepianu, zachwycał ludzi na wielu płaszczyznach. Warto poznać jego historię.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Brodata historia

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar...

10 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

Strach przed wilkami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Gdzieś w ciemności, w lesie czai się drapieżnik gotów mordować nie tylko nasze zwierzęta, ale i nas....

3 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wielkie zderzenie cywilizacji?

Po drugiej wojnie światowej Związek Radziecki długo podnosił się ze zniszczeń. Kiedy amerykański dziennikarz i węgierski fotoreporter przybywają do ZSRR czuli się niemal jakby wylądowali...

27 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Współczesna wojna kobiet

Przywykliśmy do tego, że wojna to „męska” rzecz. Mówiąc żołnierze mamy na myśli panów. Książka Gayle Tzemach Lemmon pokazuje, jak bardzo się mylimy.

13 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Iron Man niech się schowa! Najciekawsza książka tygodnia

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole...

22 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem...

15 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.