Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem prawdziwy Sherlock spacerował ulicami XIX-wiecznego Londynu. Zapraszamy do jego świata.

Nie będziemy tu z nadmierną ciekawością zaglądać w okna słynnego mieszkania Baker Street. Zamiast tego wybierzemy się w niezwykłą podróż w codzienne życie stolicy Imperium Brytyjskiego.

Oprócz tego zagłębimy się w świat włoskiej mafii, posłuchamy ploteczek o skandalach i skandalikach z czasów młodej Polski i sprawdzimy, ile musi wiedzieć szpieg, by przeżyć.

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa, Krystyna Kaplan (PWN)

Stolica największego mocarstwa w dziejach, nad którym słońce nigdy nie zachodziło, była prawdziwym tyglem. Choć ciemny brudny i zamglony, pełen fabryk i mrocznych zakamarków, Londyn był jednocześnie jednym z najbardziej kolorowych i szalonych miast świata. Czasy, gdy panowie nosili piękne meloniki, a panie ciasno ściskały swoje ciała gorsetami pod długimi sukniami, są absolutnie fascynujące.

To panowanie królowej Wiktorii, od której imienia została nazwana całą epoka. To wytworne bale debiutantek i znajdowanie zwłok prostytutek poszatkowanych przez tajemniczego Kubę Rozpruwacza. To Tamiza, po której można było pływać parostatkiem i w której bez problemu dało się utopić ciało, pozbywając się dowodów zbrodni. W mieście piękno i szpetota egzystowały tuż obok siebie, tak jak arystokracja i ulicznicy. Środowisko wprost idealne dla utalentowanego detektywa.

Mafia, Petra Reski (Bellona)

Włoska mafia ma to do siebie, że pobudza wyobraźnię. Może to wina „Ojca chrzestnego”, a może kwestia ciągłych doniesień medialnych o gangsterach pociągających za sznurki w Italii.

Gdziekolwiek nie leżałaby prawda, jednego faktu nie da się podważyć – mafia istnieje i ma się doskonale. W jej świat zabiera nas dziennikarka Petra Reski zabiera nas do świata gangsterów. Jej reportaż jest niczym dobry kryminał.

W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski, Iwona Kienzler (Bellona)

Czasy Młodej Polski, to jeden z najciekawszych okresów w historii naszego kraju. Tworzący wówczas artyści żyli intensywnie, niemal do utraty tchu. Małżeństwa we trójkę, niszczenie konkurentów, skandale obyczajowe.

Wszystko to zakrapiane narkotykami i tytułowym absyntem. Ślub poety z chłopką, trans płciowa poetka, Norweżka wokół której trup męskich serc ścielił się gęsto i jeszcze więcej.

Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL, Jarosław Burchardt, Piotr Świątkowski (Wydawnictwo Poznańskie)

Wydaje się,  że wszyscy zdążyli o nim zapomnieć. Tego szpiega CIA zwerbowało w Wietnamie. Polski żołnierz służył Amerykanom przez pewien czas, jednak został rozpracowany przez polskie SB.

Schwytany agent, Zenon Celegrat, został w 1979 roku skazany na 25 lat. Jak się wydaje, nie był specjalnie groźnym i skutecznym szpiegiem, jednak nasze służby potrzebowały sukcesu, którym mogłyby się pochwalić.  Autorzy prowadzą skrupulatne dziennikarskie śledztwo poświęcone pechowemu żołnierzowi.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.