Ciekawostki Historyczne

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego, czy Mikołaja Kopernika. Ach ta magia czaszek i ściętych głów…

Z jednej strony są to opowieści powtarzane przez… bohaterów rodem z horroru lub kryminału, takiego z makabrycznym prezentem od mordercy, który przywozi niczego nieświadomy kurier. Z drugiej, autorka wyjaśnia fenomen fascynacji ludzi.

Oprócz tego dowiemy się nieco więcej o Iwaszkiewiczu, poznamy największe kłamstwa w historii i sprawdzimy, kto chciał zwiać z PRL za wszelką cenę.

Historia świata przez ścięte głowy opisana, Frances Larson (Bellona)

Nasze muzea pełne są trupów różnej maści. Uczeni i awanturnicy podróżujący swego czasu po całym globie z dumą wysyłali do ojczyzny swoje łupy. Kosteczki martwego od tysięcy lat egipskiego dostojnika, mała główka z krainy ludożerców, doskonale zasuszona czaszka z Afryki, jeszcze porośnięta włosami.

Wieczorne wydania wiadomości często także wypełniają czaszki. Zwykle chodzi tu o takie, które z uśmiechem odcinają talibowie. Porwany przez nich człowiek ma być kartą przetargową, albo po prostu spektakularnie zginąć. Jak się uda to pierwsze, świętują. Jeśli nie, z dekapitacji robią prawdziwy show.

Trudno też pominąć kwestię odciętych od ciała głów w religii katolickiej. Od Jana Chrzciciela począwszy, na średniowiecznych świętych skończywszy, chrześcijanie fascynowali się nimi. Zresztą, nietrudno znaleźć legendy o głowach świętych, które magicznie przyrastają do ciała, czy o zakonserwowanych odciętych głowach spełniających prośby wiernych które wystawia się w kościołach.

Zobacz również:

Pogoda burzy nad Palermo. Z listami Jarosława Iwaszkiewicza do autora, Eugeniusz Kabatc (PIW)

To nie jest zwyczajna książka. Jarosław Iwaszkiewicz odbył pod koniec życia podróż do Włoch, gdzie uhonorowano go nagrodą literacką Premio Mondello. Razem z nim pojechał do pięknej Italii Eugeniusz Kabatc, którego pisarz nazywa w swoich listach familiarnie Żenią.

Opowieść o wyprawie poznajemy z perspektywy właśnie towarzysza Iwaszkiewicza. Szczegóły i szersze obrazy malowane słowem niczym urocze widoczki z uliczek Palermo.

Największe kłamstwa w historii, Frank Fabian (Bellona)

W dzisiejszych czasach historię zamieniono w oręż, którym okładają się po głowach i politycy i zwyczajni ludzie. Po obejrzeniu kilku filmików w popularnym portalu internetowym, przeczytaniu pary artykulików w innym, każdy próbuje pretendować do miana znawcy.

Cóż, najczęściej wygląda to tak, że powtarzają popularne mity, między innymi na temat Marcina Lutra, czy Napoleona. Warto się wreszcie z nimi rozprawić.

Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL, Jarosław Molenda (Bellona)

Szaro, biednie i nie do końca bezpiecznie. Tak było w czasach PRLu w Polsce. W głowach niemal wszystkich mieszkańców kraju tliło się marzenie o lepszym jutrze, kolorowym telewizorze i ucieczce spod skrzydeł czujnej bezpieki. Między nimi byli polscy żeglarze Ejsmontowie, czy Marek Hłasko.

Czy na Zachodzie znaleźli szczęście i dobrobyt? Czy zwiedzili świat i podbili go na własne potrzeby? A może znaleźli tylko rozczarowanie?

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Xyz

Opis „Najwiekszych kłamstw w historii” mnie ubawił. To samo wydawnictwo wydaje przecież książki o Wielkiej Lechii pisane na podstawie m.in. filmików z yt. Kolejna tania sensacja.

K.

„Wieczorne wydania także wiadomości często wypełniają czaszki.”…

Pani Redaktor, bardzo proszę o poprawienie ;)

    Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

    Oczywiście, zostało poprawione ;)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Współczesna wojna kobiet

Przywykliśmy do tego, że wojna to „męska” rzecz. Mówiąc żołnierze mamy na myśli panów. Książka Gayle Tzemach Lemmon pokazuje, jak bardzo się mylimy.

13 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pędem, niczym dzikie tapiry

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną...

29 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Iron Man niech się schowa! Najciekawsza książka tygodnia

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole...

22 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem...

15 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak mieszkał Hitler?

We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach...

25 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.