Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Marzenie ściętej głowy

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego, czy Mikołaja Kopernika. Ach ta magia czaszek i ściętych głów…

Z jednej strony są to opowieści powtarzane przez… bohaterów rodem z horroru lub kryminału, takiego z makabrycznym prezentem od mordercy, który przywozi niczego nieświadomy kurier. Z drugiej, autorka wyjaśnia fenomen fascynacji ludzi.

Oprócz tego dowiemy się nieco więcej o Iwaszkiewiczu, poznamy największe kłamstwa w historii i sprawdzimy, kto chciał zwiać z PRL za wszelką cenę.

Historia świata przez ścięte głowy opisana, Frances Larson (Bellona)

Nasze muzea pełne są trupów różnej maści. Uczeni i awanturnicy podróżujący swego czasu po całym globie z dumą wysyłali do ojczyzny swoje łupy. Kosteczki martwego od tysięcy lat egipskiego dostojnika, mała główka z krainy ludożerców, doskonale zasuszona czaszka z Afryki, jeszcze porośnięta włosami.

Wieczorne wydania wiadomości często także wypełniają czaszki. Zwykle chodzi tu o takie, które z uśmiechem odcinają talibowie. Porwany przez nich człowiek ma być kartą przetargową, albo po prostu spektakularnie zginąć. Jak się uda to pierwsze, świętują. Jeśli nie, z dekapitacji robią prawdziwy show.

Trudno też pominąć kwestię odciętych od ciała głów w religii katolickiej. Od Jana Chrzciciela począwszy, na średniowiecznych świętych skończywszy, chrześcijanie fascynowali się nimi. Zresztą, nietrudno znaleźć legendy o głowach świętych, które magicznie przyrastają do ciała, czy o zakonserwowanych odciętych głowach spełniających prośby wiernych które wystawia się w kościołach.

Pogoda burzy nad Palermo. Z listami Jarosława Iwaszkiewicza do autora, Eugeniusz Kabatc (PIW)

To nie jest zwyczajna książka. Jarosław Iwaszkiewicz odbył pod koniec życia podróż do Włoch, gdzie uhonorowano go nagrodą literacką Premio Mondello. Razem z nim pojechał do pięknej Italii Eugeniusz Kabatc, którego pisarz nazywa w swoich listach familiarnie Żenią.

Opowieść o wyprawie poznajemy z perspektywy właśnie towarzysza Iwaszkiewicza. Szczegóły i szersze obrazy malowane słowem niczym urocze widoczki z uliczek Palermo.

Największe kłamstwa w historii, Frank Fabian (Bellona)

W dzisiejszych czasach historię zamieniono w oręż, którym okładają się po głowach i politycy i zwyczajni ludzie. Po obejrzeniu kilku filmików w popularnym portalu internetowym, przeczytaniu pary artykulików w innym, każdy próbuje pretendować do miana znawcy.

Cóż, najczęściej wygląda to tak, że powtarzają popularne mity, między innymi na temat Marcina Lutra, czy Napoleona. Warto się wreszcie z nimi rozprawić.

Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL, Jarosław Molenda (Bellona)

Szaro, biednie i nie do końca bezpiecznie. Tak było w czasach PRLu w Polsce. W głowach niemal wszystkich mieszkańców kraju tliło się marzenie o lepszym jutrze, kolorowym telewizorze i ucieczce spod skrzydeł czujnej bezpieki. Między nimi byli polscy żeglarze Ejsmontowie, czy Marek Hłasko.

Czy na Zachodzie znaleźli szczęście i dobrobyt? Czy zwiedzili świat i podbili go na własne potrzeby? A może znaleźli tylko rozczarowanie?

Komentarze (3)

  1. Xyz Odpowiedz

    Opis „Najwiekszych kłamstw w historii” mnie ubawił. To samo wydawnictwo wydaje przecież książki o Wielkiej Lechii pisane na podstawie m.in. filmików z yt. Kolejna tania sensacja.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.