Ciekawostki Historyczne

We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach i pomysłach aranżacyjnych. Wyobraźcie sobie, że mamy rok 1940, a po domu oprowadza nas… Adolf Hitler.

Może i program w którym dwójka najsłynniejszych Niemców – Adolf i Ewa oprowadzają nas po swoich rezydencjach jest już nie do zrealizowania, jednak do prywatnych apartamentów jednego z największych zbrodniarzy w dziejach możemy jeszcze zajrzeć. Pozwala nam na to Despina Stratigakos.

Oprócz podglądania prywatnej przestrzeni wodza Trzeciej Rzeszy dowiemy się też co nieco o życiu codziennym w ZSRR, sprawdzimy, kto zabił pewnego żydowskiego chłopca w siedemnastowiecznej Pradze i prześledzimy historię dyplomacji.

Dom Hitlera, Despina Stratigakos (Wielka Litera)

Mogłoby się wydawać, że życie prywatne Hitlera opisano już z każdej perspektywy. Biografowie zajęli się jego rodziną, kochankami, zdrowiem i majątkiem. Despina Stratigakos znalazła jednak wątek, który do tej pory traktowany był po macoszemu. W swej książce „Dom Hitlera” (Wielka Litera) opisała wnętrza, w których mieszkał Führer. Zaczęła od jego najskromniejszego lokum – maleńkiego pokoju, który wynajmował od małżeństwa Reichertów.

Później, gdy dyktator stał się milionerem, pod względem mieszkaniowym powodziło mu się znacznie lepiej. Stratigakos opisuje Starą Kancelarię Rzeszy w Berlinie, mieszkanie przy Prinzregentenplatz 16 i dom w Obersalzbergu (słynny Berghof). Autorka zadbała o to, by przybliżając Hitlera w jego środowisku domowym nie zatrzeć prawdziwego obrazu wodza III Rzeszy. Przez cały czas pisania przyświecały jej słowa matki, która przeżyła wojnę: Nie pozwól, by Hitler wypadł dobrze.

Zobacz również:

Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR, Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska, (Wydawnictwo Naukowe PWN)

Choć ZSRR formalnie od dawna nie istnieje, kraj ten w rzeczywistości wcale nie zniknął. Zamiast rozpłynąć się w nowych poradzieckich państwach, przetrwał w umysłach swoich dawnych mieszkańców.

Trudno się dziwić, bo opowieść o życiu w tych dawno minionych czasach jest i śmieszna i przerażająca jednocześnie. W tym wszystkim musiał się odnaleźć zwyczajny mieszkaniec największego państwa na świecie.

Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa, Marek Toman (WAM)

Pod koniec XVII wieku w czeskiej Pradze zmarł Szymon Abeles. Chłopiec urodził się w rodzinie żydowskiej, jednak zamierzał dokonać konwersji na chrześcijaństwo. Pewnego dnia Szymon zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach we własnym domu, a o pozbawienie go życia zaczęto oskarżać ojca.

We współczesnej Pradze z domu znika nastolatek zafascynowany pewną grą. Jego ojciec zaczyna go poszukiwać i jednocześnie próbuje rozwiązać zagadkę śmierci Szymona Abelesa.

Dyplomacja, Henry Kissinger (Bellona)

Amerykański polityk i dyplomata Henry Kissinger przez kilkadziesiąt lat był jednym z graczy wielkiej polityki. Z bliska obserwował, jak tworzy się historię. Sam za negocjacje w czasie konfliktu w Wietnamie dostał pokojowego Nobla.

Ten człowiek zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze wydarzenia historii dwudziestego wieku i wyjaśnia ich kulisy, które zna jak nikt inny. Swoją opowieść zaczyna od koncertu mocarstw, by przez dwie światowe wojny doprowadzić ją do czasów współczesnych.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Pędem, niczym dzikie tapiry

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną...

29 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Iron Man niech się schowa! Najciekawsza książka tygodnia

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole...

22 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem...

15 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Marzenie ściętej głowy

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego,...

1 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy zalały nas fale szwedzkiego potopu…

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem...

11 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.