Ciekawostki Historyczne

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem uciekli z kraju. A Szwedzi w tym czasie oddawali się orgii grabieży i zniszczenia.

Jakim cudem Janowi Kazimierzowi udało się podnieść kraj z takiej pożogi i odzyskać panowanie nad sytuacją? Tego dowiadujemy się z najnowszej książki Sławomira Leśniewskiego.

Oprócz historii najazdu Karola Gustawa na Polskę poznamy także dźwięk brunatnej kołysanki spod znaku swastyki, spróbujemy rozwikłać kilka kryminalnych zagadek z czasów PRL i prześledzić największe przekręty z czasów słusznie minionej epoki.

Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660, Sławomir Leśniewski (Wydawnictwo Literackie)

Te czasy znamy najlepiej z niezapomnianych filmów Jerzego Hoffmana i z pasjonującej opowieści Henryka Sienkiewicza (choć ten ostatni sporo faktów poprzekręcał). Zamiast ślepo ufać reżyserowi i pisarzowi, lepiej dowiedzieć się, jak było naprawdę. Sławomir Leśniewski pozwala nam się zanurzyć w tych zamierzchłych czasach i nie oszczędza nas ani przez chwilę. Opisuje historię najazdu szwedzkiego bez owijania w bawełnę.

Podążając za jego opowieścią czytelnik krok po kroku rozwikłuje splątane i zagmatwane losy najważniejszych ludzi tamtego okresu, w tym króla polskiego Jana Kazimierza, króla szwedzkiego Karola Gustawa i wielu rzutkich magnatów, którym wydawało się, że znaczą więcej niż koronowani władcy. Jeśli chcesz wreszcie dowiedzieć się, dlaczego doszło do potopu, co działo się w trakcie najazdu i jak udało się pozbyć Szwedów z nad Wisły to jest książka dla ciebie!

Zobacz również:

Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci, Anna Malinowska (Wydawnictwo Agora)

W czasie drugiej wojny światowej powtarzano sobie z ust do ust straszne opowieści, w tym też i te o Niemcach porywających polskie dzieci. To nie była tylko miejska legenda, a okrutna prawda.

Na polecenie Himmlera malcy o odpowiednim wyglądzie (jasnowłosi i niebieskoocy) byli zabierani od polskich rodziców, wywożeni wgłąb Rzeszy i zniemczani. Systemowo, bezdusznie. Pora oddać głos ofiarom.

Zagadki kryminalne PRL, Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki (Bellona)

Za czasów słusznie minionej epoki milicja obywatelska zajmowała się nie tylko pałowaniem demonstrantów. Oprócz służenia komunistycznej władzy, jej funkcjonariusze zajmowali się też prawdziwą dochodzeniową robotą.

Morderstwa, napady na banki, brutalne morderstwa, przemoc domowa to była ich codzienność… Niczym bohaterowie filmów akcji zza żelaznej kurtyny. Autorzy książki przedstawiają najgłośniejsze sprawy.

Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP, Patryk Pleskot (Znak Horyzont)

W każdej epoce i w każdym społeczeństwie znaleźć można takich ludzi. Są charyzmatyczni, inteligentni i mają tę jedną najważniejszą rzecz – idealny pomysł na to jak zbić majątek, naciągając przy tym innych ludzi.

Czasem może to być doskonały fałszerz, innym razem uzdrowiciel z „cudowną”, bo niemierzalną mocą, czy uwodziciel o niesamowitym talencie do bałamucenia kobiet i… lepkich rączkach. Kanciarze sprzed lat wywołani do tablicy

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem...

15 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Marzenie ściętej głowy

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego,...

1 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak mieszkał Hitler?

We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach...

25 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kabaret, ach przedwojenny kabaret

Siła polskiego kabaretu z lat dwudziestych i trzydziestych tkwiła w niezwykłym talencie kilku wybitnych artystów, których piosenki wspominamy i śpiewamy do dziś. Wśród nich prym...

26 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przeżyli piekło kacetów i odważyli się o tym opowiedzieć

To nie jest kolejna książka o Auschwitz. To nie jest kolejna chwytająca za serce dramatyzmem opowieści pełnej łez. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści...

18 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.