Ciekawostki Historyczne

To nie jest kolejna książka o Auschwitz. To nie jest kolejna chwytająca za serce dramatyzmem opowieści pełnej łez. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców” bierze czytelnika mocno pod włos.

Autorka rozmawia nie  z „ofiarami”, nie z „ocalonymi”, a jak sama ich nazywa z „przeżywcami” – ludźmi którzy przeżyli. Już samo to, że ma świadomość niezwykłości i wymykania się jej bohaterów wszelkim schematom daje książce siłę.

Oprócz opowieści ludzi, którzy przetrwali, poznamy także tajemnice Lubiąża, dowiemy się, jak mógł sobie poradzić poeta w Ludowym Wojsku Polskim i zanurzymy się w niezwykłej atmosferze Londynu 1967 roku.

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców, Agnieszka Dauksza, słowo/obraz terytoria

Książka Agnieszki Daukszy już od pierwszej chwili jest inna. Literatury nie należy oceniać po okładce, jednak w tym przypadku obok okładki nie sposób przejść obojętnie. Podobnie tytuł, który zmusza do myślenia i do podjęcia próby rozszyfrowania go. Dalej jest tylko lepiej. Pracując nad swoją pierwszą książką przeczytałam całe mnóstwo wywiadów oraz wspomnień wojennych i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że „Klub Auschwitz…” to jedna z najciekawszych pozycji tego rodzaju.

O wojnie i tragedii obozów nie zawsze trzeba opowiadać z patosem. Czasami trzeba rozmówcę ciągnąć za język, innym razem zadać niewygodne pytanie. Zanim ostatni świadkowie zamkną oczy, warto dowiedzieć się rzeczy przyziemnych, na przykład tego, czy więźniowie kacetu nosili majtki, jak i posłuchać o tych naprawdę strasznych, czy podniosłych wydarzeniach. Na całe szczęście opowieści nie są wygładzone i wymuskane ręką redaktora. Zamiast tego zdarzają się słowa powszechnie uznawane za nieparlamentarne, zająknięcia i wyraźnie widoczne wymigiwania się od odpowiedzi. Autentyczność.

Zobacz również:

Lubiąż. Klasztor mrocznych tajemnic, Tomasz Bonek, Marta Ringart-Orłowska, Replika

Drugi co do wielkości obiekt sakralny Europy, czyli pocysterskie opactwo na Dolnym Śląsku przyciąga ciekawych nie swoją architekturą i pięknymi dziełami sztuki.

Rządni sensacji szukają w Lubiążu tego samego, co Armia Czerwona, SB i tajne służby, czyli skarbów ukrytych przez Niemców. Historia o wiele ciekawsza niż afera ze złotym pociągkiem

Mundur, Marek Ławrynowicz, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Czasy wysyłania niepokornych studentów w kamasze już dawno słusznie, bądź nie (ile osób, tyle opinii) minęły. Dobrze jest czasem zrobić sobie małą wycieczkę w czasie i przypomnieć, jak to było w Ludowym Wojsku Polskim.

W swojej powieści Marek Ławrynowicz zabiera czytelnika właśnie w taką podróż, w której towarzyszymy pewnemu poecie pogrążającemu się coraz bardziej w oparach absurdu. Wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu i przygotować się na salwy śmiechu.

Londyn 1967, Piotr Szarota, Iskry

Codziennie słyszymy ich w radio, oglądamy w telewizji, a w internecie pełno jest ich dzieł. Ludzie, którzy w roku 1967 przewinęli się przez stolicę Wielkiej Brytanii w praktyce stworzyli naszą współczesną kulturę.

Szarota nie poprzestaje jednak na wyliczeniu kilku wyświechtanych anegdotek z życia Stonesów, czy Bitelsów. Sięga głębiej i w swojej opowieści pozwala czytelnikowi przeglądać się w ówczesnej bohemie niczym w zwierciadle.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Jak mieszkał Hitler?

We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach...

25 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy zalały nas fale szwedzkiego potopu…

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem...

11 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kabaret, ach przedwojenny kabaret

Siła polskiego kabaretu z lat dwudziestych i trzydziestych tkwiła w niezwykłym talencie kilku wybitnych artystów, których piosenki wspominamy i śpiewamy do dziś. Wśród nich prym...

26 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nowe spojrzenie na zbrodnię wołyńską

Wystarczy rzucić w dyskusji hasło „Wołyń” by rozpętała się burza. Zbrodnia, do jakiej doszło w 1943 roku mimo upływu lat nadal jest otwartą raną pomiędzy...

21 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść byłego komandosa GROM-u

W dzieciństwie lubimy się bawić żołnierzykami. Później chętnie oglądamy filmy akcji i ewentualnie defiladę 15 sierpnia. Na tym nasze zainteresowanie wojskiem się kończy. Są jednak...

14 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.