Ciekawostki Historyczne

Siła polskiego kabaretu z lat dwudziestych i trzydziestych tkwiła w niezwykłym talencie kilku wybitnych artystów, których piosenki wspominamy i śpiewamy do dziś. Wśród nich prym wiedli dwaj piekielnie zdolni panowie, którzy potrafili rozśmieszać widzów do łez.

Marian Hemar i Fryderyk Jarosy to w polskiej kulturze osoby wyjątkowe. Ten pierwszy urodził  się w rodzinie żydowskiej we Lwowie i całe swoje życie poświęcił tworzeniu satyr, komedii, sztuk teatralnych i ponad dwóch tysięcy piosenek. Ten drugi, jak go określała Stefania Grodzieńska, był „Polakiem humoris causa” i nad Wisłą tworzył z wyboru.

Oprócz opowieści o dwóch bawiących pokolenia Polaków panach poznamy historię zaginięć tysięcy Meksykanów. Dowiemy się, jak współcześni oceniali Zapolską oraz posłuchamy, co ma do powiedzenia córeczka Stalina.

Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy, Anna Mieszkowska (Wydawnictwo Zwierciadło)

O dwóch panach, którzy przez kilka dziesięcioleci kształtowali polską kulturę popularną można powiedzieć wiele, ale nie to, że byli zwyczajni. Obracając się w gronie największych sław przedwojennej Polski, tułając się po frontach drugiej wojny światowej, czy wreszcie bawiąc polską publiczność z Londynu na falach Radia Wolna Europa, nie tracili fasonu.

Życiorysu każdego z nich wystarczyłoby do nakręcenia wielosezonowego hollywoodzkiego serialu. Nie brakłoby w nim zwrotów akcji, zdrad, wielkich miłości, kłopotów z prawem i trudnej męskiej przyjaźni. Autorka nie tylko odtwarza życiorysy obu swoich bohaterów, ale też sięga do opowieści ludzi, którzy ich znali, czy nieznanych dokumentów. Prawdziwa gratka dla miłośników przedwojennego kabaretu.

Zobacz również:

Żywi czy martwi? Porwania ludzi w Meksyku jako narzędzie terroru, Federico Mastrogiovanni (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Wyobraź sobie, że pewnego dnia twoja ukochana osoba znika. Wyszła z domu rano po bułki i wyparowała. Nikt nic nie wie, nikt nic nie wiedział, a policja ci nie pomoże. Dlaczego? Bo być może jest w to zamieszana.

Co roku tysiące Meksykanów znikają bez śladu, a państwo które powinno z zasady ochraniać swoich obywateli, stoi za tymi zniknięciami. Otwiera oczy.

Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce, Zurli Arael (Wydawnictwo Iskry)

Drodzy państwo, na wstępie należy wyjaśnić jedną, podstawową kwestię: Gabriela Zapolska to nie tylko „Moralność Pani Dulskiej”. Zamykanie tej niezwykłej kobiety w jednej, jedynej szufladce to doprawdy wielka niesprawiedliwość.

Pisarka była osobą pełną sprzeczności, bezkompromisową. Niemal łokciami musiała torować drogę dla swojej twórczości, a było warto.

Córka Stalina. Niezwykłe i burzliwe życie Swietłany Alliłujewej Rosemary Sullivan (Znak Horyzont 2017)

Kiedy małą Swietłana przyszła na świat, zupełnie nie zdawała sobie sprawy, jak dziwaczne będzie jej życie. Urodziła się, jako córka człowieka, który miał na rękach krew milionów i przed którym miliony drżały.

Jak żyć i cieszyć się każdym dniem, gdy nawet ludzie z najbliższego otoczenia nie są bezpieczni i co jakiś czas po prostu znikają i już się o nich nie mówi? Swietłana musiała w tym zagmatwanym świecie odnaleźć siebie.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Marzenie ściętej głowy

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego,...

1 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak mieszkał Hitler?

We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach...

25 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy zalały nas fale szwedzkiego potopu…

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem...

11 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przeżyli piekło kacetów i odważyli się o tym opowiedzieć

To nie jest kolejna książka o Auschwitz. To nie jest kolejna chwytająca za serce dramatyzmem opowieści pełnej łez. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści...

18 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wynaradawiani, którzy sami wynaradawiają?

Przez 123 lata niewoli Polacy ze wszystkich sił walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej, języka i kultury. Aż trudno uwierzyć, że naród, który sam doświadczał...

11 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.