Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Kabaret, ach przedwojenny kabaret

Siła polskiego kabaretu z lat dwudziestych i trzydziestych tkwiła w niezwykłym talencie kilku wybitnych artystów, których piosenki wspominamy i śpiewamy do dziś. Wśród nich prym wiedli dwaj piekielnie zdolni panowie, którzy potrafili rozśmieszać widzów do łez.

Marian Hemar i Fryderyk Jarosy to w polskiej kulturze osoby wyjątkowe. Ten pierwszy urodził  się w rodzinie żydowskiej we Lwowie i całe swoje życie poświęcił tworzeniu satyr, komedii, sztuk teatralnych i ponad dwóch tysięcy piosenek. Ten drugi, jak go określała Stefania Grodzieńska, był „Polakiem humoris causa” i nad Wisłą tworzył z wyboru.

Oprócz opowieści o dwóch bawiących pokolenia Polaków panach poznamy historię zaginięć tysięcy Meksykanów. Dowiemy się, jak współcześni oceniali Zapolską oraz posłuchamy, co ma do powiedzenia córeczka Stalina.

Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy, Anna Mieszkowska (Wydawnictwo Zwierciadło)

O dwóch panach, którzy przez kilka dziesięcioleci kształtowali polską kulturę popularną można powiedzieć wiele, ale nie to, że byli zwyczajni. Obracając się w gronie największych sław przedwojennej Polski, tułając się po frontach drugiej wojny światowej, czy wreszcie bawiąc polską publiczność z Londynu na falach Radia Wolna Europa, nie tracili fasonu.

Życiorysu każdego z nich wystarczyłoby do nakręcenia wielosezonowego hollywoodzkiego serialu. Nie brakłoby w nim zwrotów akcji, zdrad, wielkich miłości, kłopotów z prawem i trudnej męskiej przyjaźni. Autorka nie tylko odtwarza życiorysy obu swoich bohaterów, ale też sięga do opowieści ludzi, którzy ich znali, czy nieznanych dokumentów. Prawdziwa gratka dla miłośników przedwojennego kabaretu.

Żywi czy martwi? Porwania ludzi w Meksyku jako narzędzie terroru, Federico Mastrogiovanni (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Wyobraź sobie, że pewnego dnia twoja ukochana osoba znika. Wyszła z domu rano po bułki i wyparowała. Nikt nic nie wie, nikt nic nie wiedział, a policja ci nie pomoże. Dlaczego? Bo być może jest w to zamieszana.

Co roku tysiące Meksykanów znikają bez śladu, a państwo które powinno z zasady ochraniać swoich obywateli, stoi za tymi zniknięciami. Otwiera oczy.

Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce, Zurli Arael (Wydawnictwo Iskry)

Drodzy państwo, na wstępie należy wyjaśnić jedną, podstawową kwestię: Gabriela Zapolska to nie tylko „Moralność Pani Dulskiej”. Zamykanie tej niezwykłej kobiety w jednej, jedynej szufladce to doprawdy wielka niesprawiedliwość.

Pisarka była osobą pełną sprzeczności, bezkompromisową. Niemal łokciami musiała torować drogę dla swojej twórczości, a było warto.

Córka Stalina. Niezwykłe i burzliwe życie Swietłany Alliłujewej Rosemary Sullivan (Znak Horyzont 2017)

Kiedy małą Swietłana przyszła na świat, zupełnie nie zdawała sobie sprawy, jak dziwaczne będzie jej życie. Urodziła się, jako córka człowieka, który miał na rękach krew milionów i przed którym miliony drżały.

Jak żyć i cieszyć się każdym dniem, gdy nawet ludzie z najbliższego otoczenia nie są bezpieczni i co jakiś czas po prostu znikają i już się o nich nie mówi? Swietłana musiała w tym zagmatwanym świecie odnaleźć siebie.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.