Ciekawostki Historyczne

Przez 123 lata niewoli Polacy ze wszystkich sił walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej, języka i kultury. Aż trudno uwierzyć, że naród, który sam doświadczał rusyfikacji i germanizacji, po kilkudziesięciu latach zrobił to innemu narodowi.

Kiedyś Południe Polski było bardzo zróżnicowane. Obok siebie żyły różne nacje i mniejszości etniczne. Kiedy po drugiej wojnie światowej nastał czas „utrwalania władzy ludowej” o odmiennościach nie mogło być już mowy. Akcja „Wisła” w 1947 roku wymiotła rzesze ludzi, po których pozostały puste wsie, zarośnięte cmentarze i walące się cerkwie. Łemków wywieziono w imię walki z UPA, choć to nie była ich wojna. Antoni Kroh opowiada o śladach rozproszonego narodu.

Oprócz podążania po śladach Łemków zgłębimy historię pewnego młodego człowieka, który jakimś cudem przeżył pierwszy w historii atak jądrowy, o tym jak Ziemie Odzyskane zmieniały się z polskiego Dzikiego Zachodu po prostu w Polskę oraz dowiemy się, co przedwojenni recenzenci mieli do powiedzenia na temat pisarstwa Witkacego.

Za tamtą górą, Antoni Kroh, Iskry

Łemkowie to nie tylko akcja przesiedleńcza i zrujnowane cerkwie. To całe wieki historii nierozerwalnie związanej z Beskidem. Kroh opowiada przede wszystkim o ludziach i miejscach. Tragiczną historię narodu łemkowskiego widzi poprzez pryzmat zawikłanych losów zwyczajnych jego przedstawicieli, którzy bronili się przed ukrainizacją i polonizacją, za czasów drugiej wojny światowej walczyli z niemieckim okupantem, a po wojnie odbudowywali swoje życia wyrzuceni ze swojej małej ojczyzny.

Z kart „Za tamtą górą” wprost wylewa się tęsknota. Jak inaczej nazwać uczucie osób, które od trzech pokoleń mieszkają w miejscu, do którego przesiedlono ich rodzinę, zapytane skąd są, bez chwili zawahania wymieniają rodzinną wioskę swoich dziadków na Łemkowynie. Tęsknocie towarzyszy nieukojone poczucie krzywdy. Wysiedlonym Łemkom odebrano nie tylko ziemię, czy domy. Pozbawiono ich poczucia wspólnoty i przynależności przez przymusowe rozproszenie i wymieszanie. Przetrwali mimo wszystko.

Zobacz również:

Odrodzić się z popiołów, Akiko Mikamo, Prószyński i S-ka

6 sierpnia 1945 roku był poniedziałek. Zapowiadał się typowy letni duszny dzień, a Hiroszima budziła się do życia. Młody człowiek od wczesnego poranka zajmował się przygotowywaniem swojego rodzinnego domu do rozbiórki.

Kilkanaście minut po ósmej rozpętało się piekło na ziemi. Choć Akiko Mikamo znalazł się wówczas w morzu ognia, udało mu się przetrwać i opowiedzieć swoją historię.

Ziemie Zachodnie. Zrób to sam. Wywiady opublikowane w kwartalniku „Pamięć i Przyszłość” w latach  2008-2013, Katarzyna Uczkiewicz i Łukasz Medeksza, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Przeprowadzenie dobrego wywiadu jest wbrew pozorom szalenie trudną sztuką. Tu mamy do czynienia z rozmowami niezwykłymi, nierozerwalnie związanymi Ziemiami Zachodnimi, których historia jest mocno skomplikowana.

Katarzyna Uczkiewicz i Łukasz Medeksza zapraszają do dyskusji ludzi niezwykłych, którzy z gruzów i traum budowali Polskę, wznosząc budowle, tworząc szkoły i szerząc kulturę, tak gdzie jeszcze niedawno była Rzesza.

Pierwsza książka abstynencka, która nie jest nudna. Przedwojenne recenzje „Narkotyków” S. I. Witkiewicza, Państwowy Instytut Wydawniczy

Książki dotyczące abstynencji bywają śmiertelnie nudne, lub przesadnie uduchowione. Jeśli jednak dodamy do tego miksu samego Witkacego, nuda to ostatnie, na co możemy liczyć.

Otóż okazuje się, że można stworzyć książkę, która jest… zbiorem recenzji innego dzieła! W dodatku przy jej lekturze się nie ziewa. Trudno się dziwić, skoro chodzi o dzieło Witkiewicza dotyczące używek, które on sam nazywał w skrócie „Narkotyki”.

KOMENTARZE (13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MATT

nie masz czegoś takiego jak naród Łemkowski

  Anonim

  Oczywiście,a poza tym wysiedlono niewielki procent Łemków,więcej wysiedlono Bojków i Ukraińców.

   dar

   No nie wiem, 90 % to nie jest tak mało.

    mariner

    Skad te cyfry ? podaj zrodlo !

    mariner

    Ciekawy jestem co by zrobila jakkolwiek wladza majac taki problem jak niedobitki UPA ? Mysle ze kurdupel z PiSuaru wyslaby tam antoniego smolenskiego i plaszczaka aby osobiscie rozstrzeliwali kazdego zlapanego czlonka UPA

   Krzysztof

   „Niewielki procent” czyli prawie wszystkich.
   Nie wysiedlono właściwie tylko jednej łemkowskiej wsi – Komańczy. I tylko dlatego, że mieszkali w niej pracownicy niezbędni do obsługi kolei. Resztę wywieziono, nawet z tych terenów, gdzie UPA była zupełnie nieobecna, np, z tzw. Rusi Szlachtowskiej. Zresztą na całej Łemkowszczyźnie UPA udało się sformować tylko jedną sotnię (kompanię).

  maciejmakro

  To co jest jak nie naród?!

  Anonim

  Nie mów gdy nie znasz historii. Wstyd nie wiedzieć ale jeszcze większy wstyd obnosić się z niewiedzą.

Ada

Brawo UPA ! Matactwo i manipulacja jak zwykle na 5!!

Mariusz

Lol, ale niektórzy ludzie są ograniczeni…

maciejmakro

Jacy kurwa „Polacy”?!!! Akcja Wisła to była robota sowietów i ich marionetek nie Polaków! Nic tylko w mordy za takie łgarstwo prać!

  Krzysztof

  A Hitler był Austriakiem, a Stalin Gruzinem, a świstak siedzi i zawija…

Czytacz

Przykro mi Pani Aleksandro, ale osobiście nie widzę innego rozwiązania jak przesiedlenia. Miejscowa ludność wspierała UPA. Jak długo miały odbywać się mordy i podpalenia oraz zamachy terrorystyczne na tym terenie? Może było to naganne, ale słuszne posunięcie ze strony ówczesnej władzy. Skutkiem pozostawienia zastanej sytuacji byłaby obecnie wojna polsko- ukraińska, życzyłaby sobie Pani takiej sytuacji? Artykuł do mnie nie przemówił.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy zalały nas fale szwedzkiego potopu…

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem...

11 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kabaret, ach przedwojenny kabaret

Siła polskiego kabaretu z lat dwudziestych i trzydziestych tkwiła w niezwykłym talencie kilku wybitnych artystów, których piosenki wspominamy i śpiewamy do dziś. Wśród nich prym...

26 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nowe spojrzenie na zbrodnię wołyńską

Wystarczy rzucić w dyskusji hasło „Wołyń” by rozpętała się burza. Zbrodnia, do jakiej doszło w 1943 roku mimo upływu lat nadal jest otwartą raną pomiędzy...

21 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść byłego komandosa GROM-u

W dzieciństwie lubimy się bawić żołnierzykami. Później chętnie oglądamy filmy akcji i ewentualnie defiladę 15 sierpnia. Na tym nasze zainteresowanie wojskiem się kończy. Są jednak...

14 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Bardzo polscy krwiopijcy w średniowieczu

Na fali popularności filmów i seriali o wampirach, które umierają z miłości do ludzkich nastolatek, lub od wieków wojują z wilkołakami, pamiętajmy o jednej rzeczy. Popkulturowe...

4 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.