Ciekawostki Historyczne

Na fali popularności filmów i seriali o wampirach, które umierają z miłości do ludzkich nastolatek, lub od wieków wojują z wilkołakami, pamiętajmy o jednej rzeczy. Popkulturowe wampiry z kłami nijak mają się do historycznych krwiopijców. A tych mieliśmy nad Wisłą całkiem sporo.

Jeśli wydaje wam się, że jedyny polski wkład w kwestię wampiryczną w minionym tysiącleciu to jeden z filmów Romana Polańskiego, jesteście w grubym błędzie. Wiara w istoty i zjawiska nadprzyrodzone w naszym kraju sięga czasów przedchrześcijańskich, a demony żerujące na ludziach wcale nie były dla naszych przodków cudzoziemskim wymysłem.

Oprócz bardzo polskiej historii wampiryzmu w średniowieczu zagramy także w szachy ze śmiercią, dowiemy się, jak rozpoznać wrażego szpiega, poznamy historię hodowli koni arabskich w Polsce oraz sprawdzimy, czy to możliwe by niepozorna roślinka zmieniła dzieje świata.

Wampiry w średniowiecznej Polsce, Leszek Maurycy Stanaszek (Narodowe Centrum Kultury)

Zacznijmy od tego, skąd w ogóle pomysł, że Polacy w średniowieczu wierzyli w wampiry? Archeolodzy nie pozostawiają złudzeń. Przekopując kolejne dziesiąto- czy jedenastowieczne cmentarzyska natrafiają na bardzo specyficzne groby. Zamiast pasować do reszty, wyglądają zupełnie inaczej. Jak gdyby ktoś bardzo, bardzo chciał… utrzymać nieboszczyka w środku, lub dla pewności zabić go na śmierć.

Takie „bezczeszczenie” zwłok miało swoje konkretne uzasadnienie. Według wierzeń, ludzi nawiedzały nocą istoty z krwi i kości, nieboszczycy wstający po śmierci z grobów i wysysający ich krew. O korzeniach tych mitów, ludowych przesądach, zasięgu idei wampiryzmu i innych ciekawostkach z dziedziny krwiopijstwa przeczytamy w książce Łukasza Maurycego Stanaszka.

Zobacz również:

Szachy ze śmiercią, John Donoghue (Świat Książki)

Jak bardzo absurdalnym wydaje się pomysł założenia w jednym z najstraszniejszych miejsc na świecie, w KL Auschwitz, klubu szachowego?

SS Obersturmführer Paul Meissner, który odniósłszy na Wschodzie ranę wykluczającą go z dalszej służby frontowej zostaje przeniesiony do Oświęcimia i właśnie w obozie go  tworzy. Nawet dziwniejsza jest przyjaźń pomiędzy nazistą, a żydowskim mistrzem szachowym.

Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów, Piotr Wroński (Wydawnictwo Fronda)

Ciężkie czasy nastały dla najjaśniejszej Rzeczypospolitej. W Europie zamach za zamachem, a i na naszym podwórku wszyscy gonią za układami, szpiegami i „obcymi wpływami”. Domorośli tropiciele wrogów wszelkiej orientacji politycznej powinni się zabrać do swego rzemiosła nieco poważniej. A jeśli zaczynają edukację, najlepiej by zaopatrzyli się przy tym w porządny podręcznik.

Marek Trela. Moje konie, moje życie, Ewa Bagłaj (Instytut Wydawniczy Erica)

W niewielu dziedzinach Polska osiągnęła tak spektakularne sukcesy, jak w hodowli koni arabskich. Te niezwykłe zwierzęta, wywodzące swój ród od przodków galopujących po spalonych pustyniach były pupilami największych rodów magnackich i jadały z marmurowych żłobów.

Docenili je nawet Niemcy okupujący Polskę i z największą troską dbali o nasze stadniny. Marek Trela jest jednym z ojców współczesnego sukcesu polskiej hodowli arabów i umie opowiadać o nich jak nikt inny.

50 roślin, które zmieniły bieg historii, Bill Laws (Almapress)

Przechodząc obok straganu z warzywami i owocami nie poświęcamy nawet sekundy na historyczną refleksję. Zastanawiamy się najwyżej, czy na obiad buraki czy też może kalafior. A na deser może pomarańcze? Te ostatnie miały nie mały wkład w… wielkie odkrycia geograficzne.

Kiedy żeglarze zorientowali się, że ich spożycie pozwala ustrzec się przed zmorą gorszą niż piraci – szkorbutem, mogli pływać jeszcze dłużej i jeszcze dalej.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Przeżyli piekło kacetów i odważyli się o tym opowiedzieć

To nie jest kolejna książka o Auschwitz. To nie jest kolejna chwytająca za serce dramatyzmem opowieści pełnej łez. „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści...

18 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wynaradawiani, którzy sami wynaradawiają?

Przez 123 lata niewoli Polacy ze wszystkich sił walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej, języka i kultury. Aż trudno uwierzyć, że naród, który sam doświadczał...

11 lutego 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nowe spojrzenie na zbrodnię wołyńską

Wystarczy rzucić w dyskusji hasło „Wołyń” by rozpętała się burza. Zbrodnia, do jakiej doszło w 1943 roku mimo upływu lat nadal jest otwartą raną pomiędzy...

21 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść byłego komandosa GROM-u

W dzieciństwie lubimy się bawić żołnierzykami. Później chętnie oglądamy filmy akcji i ewentualnie defiladę 15 sierpnia. Na tym nasze zainteresowanie wojskiem się kończy. Są jednak...

14 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zaglądamy do polskich dworów i pałaców

Są osoby, które od dawna pobudzają wyobraźnię zwyczajnego Polaka. Choć nasze ziemiaństwo nie przetrwało zawieruchy dziejów, my możemy zajrzeć za zamknięte drzwi jego salonów i...

11 grudnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nie dostaniesz jej za żadne pieniądze!

Znaleźliśmy ją na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Na jej widok zaświeciły nam się oczy i złapaliśmy się za portfele. Od razu chcieliśmy ją kupić....

3 grudnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.