Ciekawostki Historyczne

Znaleźliśmy ją na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Na jej widok zaświeciły nam się oczy i złapaliśmy się za portfele. Od razu chcieliśmy ją kupić. Niestety w życiu nic nie jest takie proste -  tej książki nie da się dostać za żadne pieniądze.

Przeglądając kolejne karty książki „Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej” historyk zainteresowany dziejami polskiego wojska czuje się niczym dziecko w sklepie z cukierkami. Od kolejnych reprodukcji po prostu trudno oderwać wzrok.

Poza zachwytami nad wojskowymi plakatami przyjrzymy się Polsce czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej i temu, dokąd sięgały jej wpływy. Poznamy historię miłosną z czasów drugiej wojny światowej z francuskim ruchem oporu w tle, dowiemy się, jak to jest być obcym wśród swoich w Londynie lat ’60 i spróbujemy tego, co jadali Słowianie i wikingowie.

„Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej” (Centralna Biblioteka Wojskowa)

plakat-wojskowyCentralna Biblioteka Wojskowa posiada w swoich zbiorach najprawdziwsze skarby z historii militariów. Tym razem postanowiła podzielić się z czytelnikami dorobkiem plastyków w mundurach. W 2015 roku ukazała się książka „Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej” pełna pięknych reprodukcji tych małych dzieł sztuki.

Najstarsze pokazane w albumie plakaty legionowe pochodzą z czasów pierwszej wojny światowej, najnowsze zaledwie sprzed roku. Słowem, prawdziwa gratka dla historyków. Niestety książki nie da się kupić w żadnej księgarni, jednak warto na nią zapolować. Gdzie? Centralna Biblioteka Wojskowa udostępnia swoje publikacje we własnej czytelni oraz rozsyła je do najważniejszych bibliotek w kraju, zarówno państwowych jak i uczelnianych.

Zobacz również:

Tam kiedyś była Rzeczpospolita. Ziemie ukrainne, Jerzy Besala (Zysk i S-ka)

Swego czasu do osiągnięcia bliskiego sercom wielu miłośników Wielkiej Polski ideału Rzeczypospolitej od morza do morza brakowało niewiele. Do tej pory na dawnych tak zwanych ziemiach ukrainnych kraju, czyli na dzisiejszej Ukrainie, pełno jest śladów po tamtych czasach.

Jerzy Besala zabiera czytelników w podróż po Czerwonej Rusi, Wołyniu, Podolu, Kijowszczyźnie i innych ziemiach, na których polska obecność odcisnęła swoje piętno.

 Słowik, Kristin Hannah (Wydawnictwo Świat Książki)

Powieść Kristin Hannah to opowieść o dwóch siostrach, historia stara jak świat. Jedna z nich jest odważna, druga pragmatyczna. Obie zostają wciągnięte w wir drugiej wojny światowej.

Młodziutka dziewiętnastoletnia Isabelle dołącza do ruchu oporu. Starsza, Vianne, żona i matka, nie ma zamiaru się angażować w walkę. Szerzący się chaos, przemoc i głód wystawiają na ciężką próbę relację pomiędzy siostrami.

Muza, Jessie Burton (Wydawnictwo Literackie)

Londyn z lat ’60 XX wieku wcale nie jest wielokulturową metropolią tolerancji, gdzie języki całego świata mieszają się na ulicach. Boleśnie przekonuje się o tym Odelle, młoda czarnoskóra imigrantka z Trynidadu, która trafia do miasta i nie potrafi się w nim odnaleźć.

Jej losy przeplatają się z intrygą sprzed ponad trzydziestu lat, osnutą wokół dziejów pewnego cennego obrazu namalowanego za czasów wojny domowej w Hiszpanii.

Słowianie i wikingowie przy stole, Małgorzata Krasna-Korycińska (Triglav)

Nasi pra… pra… pra… pra… pra… dziadowie w średniowieczu nie gardzili dobrym napitkiem i jadłem. Choć minęło z tysiąc lat, tej cechy odziedziczonej po słowiańskich przodkach nie straciliśmy. Być może warto porównać nasze dzisiejsze przysmaki z ówczesnymi?

Książka wydawnictwa Triglav daje nam taką możliwość. Oprócz opowieści o ówczesnej żywieniowej codzienności, autorka serwuje nam całkiem sporo ciekawych przepisów, które możemy wypróbować w domu. Pichćmy więc!

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Nowe spojrzenie na zbrodnię wołyńską

Wystarczy rzucić w dyskusji hasło „Wołyń” by rozpętała się burza. Zbrodnia, do jakiej doszło w 1943 roku mimo upływu lat nadal jest otwartą raną pomiędzy...

21 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść byłego komandosa GROM-u

W dzieciństwie lubimy się bawić żołnierzykami. Później chętnie oglądamy filmy akcji i ewentualnie defiladę 15 sierpnia. Na tym nasze zainteresowanie wojskiem się kończy. Są jednak...

14 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Bardzo polscy krwiopijcy w średniowieczu

Na fali popularności filmów i seriali o wampirach, które umierają z miłości do ludzkich nastolatek, lub od wieków wojują z wilkołakami, pamiętajmy o jednej rzeczy. Popkulturowe...

4 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zaglądamy do polskich dworów i pałaców

Są osoby, które od dawna pobudzają wyobraźnię zwyczajnego Polaka. Choć nasze ziemiaństwo nie przetrwało zawieruchy dziejów, my możemy zajrzeć za zamknięte drzwi jego salonów i...

11 grudnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Flirtując z wrogiem w okupowanej Polsce

Przywykliśmy do bardzo przejrzystej narracji – Niemiec w czasie drugiej wojny światowej był dla każdego Polaka wrogiem i basta. Pamiętnik pewnej młodziutkiej dziewczyny mieszkającej w...

20 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przed wojną absurd gonił absurd

Rozglądając się po współczesnej Polsce zauważamy wiele kuriozów. To, co obserwujemy dziś nie umywa się jednak do absurdalnych obyczajów i sytuacji, jakie były codziennością naszych...

5 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.