Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Flirtując z wrogiem w okupowanej Polsce

Dwudziestoletnia Hanka Zach (oryginał zdjęcia w sepii - materiały prasowe wydawnictwa Poradnia K, koloryzacja Aleksandra Zaprutko-Janicka)

Dwudziestoletnia Hanka Zach (oryginał zdjęcia w sepii – materiały prasowe wydawnictwa Poradnia K, koloryzacja Aleksandra Zaprutko-Janicka)

Przywykliśmy do bardzo przejrzystej narracji – Niemiec w czasie drugiej wojny światowej był dla każdego Polaka wrogiem i basta. Pamiętnik pewnej młodziutkiej dziewczyny mieszkającej w okupowanej Warszawie pokazuje, że nic nie było czarno-białe.

Jeśli chodzi o pamiętnikarki z czasów wojny, bodaj najsłynniejszą z nich jest Anna Frank. Opowieść Hanki Zach to jednak zupełnie inna historia. Czasem trudno odróżnić w nim, co jest literacką fikcją, wytworem bujnej wyobraźni nastolatki, a co prawdą.

Oprócz tego usłyszymy historię jednej z najsłynniejszych ubeckich oprawczyń, poznamy zapomniane oblicze Krakowa oraz przeniesiemy się za mury dalekowschodniego więzienia wraz z bohaterami kryminału.

Mój wróg, moja miłość. Pamietnik dziewczyny z okupowanej Warszawy, Hanka Zach (Poradnia K)

Hanka Zach to dziewczyna z krwi i kości, która chce cieszyć się, stroić, chodzić do kina i się zakochać. Z wszystkim tym ma jeden zasadniczy problem – mieszka w kraju ogarniętym wojną i okupacyjnym terrorem. Nie może bezkarnie oglądać się za przystojnymi umundurowanymi mężczyznami, bo wszyscy oni są Niemcami. Najpierw zachwyca się nimi, wzdychając do pięknych lotników, by po chwili łajać sama siebie za zdradę idei narodowych i słabość do wroga. Lektura tego pamiętnika daje nam szczególny obraz Warszawy tamtych lat.

Wbrew temu, co chcielibyśmy oglądać na kartach wszystkich opowieści, nie każdy młody człowiek działał w tamtym czasie w konspiracji. Nie każdy brał udział w akcjach małego sabotażu, a wreszcie nie każdy rzucił się do walki pamiętnego pierwszego sierpnia.

Opowieść Hanki Zach przedstawia w pewnym sensie drugą stronę medalu, czyli życie osób dla których każdy kolejny dzień był wartością samą w sobie, a wojna i zwalczanie wroga należały do rzeczy, które wypcha się ze świadomości.

Krwawa Luna, Iwona Kienzler (Bellona)

krwawa-lunaJulia Brystygier. To imię i nazwisko budziło grozę w czasach terroru aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej.

Ta kobieta zostawiła w annałach polskiej historii krwawy ślad. Jak nikt inny lubowała się w przemocy. Torturując więźniów każdego dnia dawała upust swoim sadystycznym skłonnością. Czy to możliwe, by ten potwór pod koniec życie doznał cudownego nawrócenia?

Kraków. Zapomniane obrazy, wpływowe kobiety i królewskie tajemnice, Zbigniew Leśnicki (Wydawnictwo WAM)

Dawna stolica Polski skrywa niezliczone tajemnice i jeszcze więcej anegdot. Zbigniew Leśnicki stara się przybliżyć czytelnikom ten nietypowy obraz miasta. Zamiast hermetycznie pisać o zabytkach i wydarzeniach rodem z podręczników szkolnych, zabiera nas w nieco szaloną podróż w czasie.

Z jego książki dowiemy się między innymi nieco o romansie krakowskiej mieszczki i Zygmunta Starego, „hurtowym” pogrzebie władców, czy o zaginionym obrazie Kossaka.

Poeta, strażnik i więzień, Lee Jung-myung (Świat Książki)

W 1944 roku w zakładzie karnym w Fukuoce zostaje popełnione brutalne morderstwo. Choć wokół toczy się wojna, młody strażnik musi rozwikłać zagadkę, a po drodze dowiaduje się, że nic nie jest takie, jak by się wydawało.

Do zbrodni przyznaje się młody poeta, którego wiersze potrafią skruszyć nawet najtwardsze serca…

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.