Ciekawostki Historyczne

Przywykliśmy do bardzo przejrzystej narracji – Niemiec w czasie drugiej wojny światowej był dla każdego Polaka wrogiem i basta. Pamiętnik pewnej młodziutkiej dziewczyny mieszkającej w okupowanej Warszawie pokazuje, że nic nie było czarno-białe.

Jeśli chodzi o pamiętnikarki z czasów wojny, bodaj najsłynniejszą z nich jest Anna Frank. Opowieść Hanki Zach to jednak zupełnie inna historia. Czasem trudno odróżnić w nim, co jest literacką fikcją, wytworem bujnej wyobraźni nastolatki, a co prawdą.

Oprócz tego usłyszymy historię jednej z najsłynniejszych ubeckich oprawczyń, poznamy zapomniane oblicze Krakowa oraz przeniesiemy się za mury dalekowschodniego więzienia wraz z bohaterami kryminału.

Mój wróg, moja miłość. Pamietnik dziewczyny z okupowanej Warszawy, Hanka Zach (Poradnia K)

Hanka Zach to dziewczyna z krwi i kości, która chce cieszyć się, stroić, chodzić do kina i się zakochać. Z wszystkim tym ma jeden zasadniczy problem – mieszka w kraju ogarniętym wojną i okupacyjnym terrorem. Nie może bezkarnie oglądać się za przystojnymi umundurowanymi mężczyznami, bo wszyscy oni są Niemcami. Najpierw zachwyca się nimi, wzdychając do pięknych lotników, by po chwili łajać sama siebie za zdradę idei narodowych i słabość do wroga. Lektura tego pamiętnika daje nam szczególny obraz Warszawy tamtych lat.

Wbrew temu, co chcielibyśmy oglądać na kartach wszystkich opowieści, nie każdy młody człowiek działał w tamtym czasie w konspiracji. Nie każdy brał udział w akcjach małego sabotażu, a wreszcie nie każdy rzucił się do walki pamiętnego pierwszego sierpnia.

Opowieść Hanki Zach przedstawia w pewnym sensie drugą stronę medalu, czyli życie osób dla których każdy kolejny dzień był wartością samą w sobie, a wojna i zwalczanie wroga należały do rzeczy, które wypcha się ze świadomości.

Zobacz również:

Krwawa Luna, Iwona Kienzler (Bellona)

krwawa-lunaJulia Brystygier. To imię i nazwisko budziło grozę w czasach terroru aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej.

Ta kobieta zostawiła w annałach polskiej historii krwawy ślad. Jak nikt inny lubowała się w przemocy. Torturując więźniów każdego dnia dawała upust swoim sadystycznym skłonnością. Czy to możliwe, by ten potwór pod koniec życie doznał cudownego nawrócenia?

Kraków. Zapomniane obrazy, wpływowe kobiety i królewskie tajemnice, Zbigniew Leśnicki (Wydawnictwo WAM)

Dawna stolica Polski skrywa niezliczone tajemnice i jeszcze więcej anegdot. Zbigniew Leśnicki stara się przybliżyć czytelnikom ten nietypowy obraz miasta. Zamiast hermetycznie pisać o zabytkach i wydarzeniach rodem z podręczników szkolnych, zabiera nas w nieco szaloną podróż w czasie.

Z jego książki dowiemy się między innymi nieco o romansie krakowskiej mieszczki i Zygmunta Starego, „hurtowym” pogrzebie władców, czy o zaginionym obrazie Kossaka.

Poeta, strażnik i więzień, Lee Jung-myung (Świat Książki)

W 1944 roku w zakładzie karnym w Fukuoce zostaje popełnione brutalne morderstwo. Choć wokół toczy się wojna, młody strażnik musi rozwikłać zagadkę, a po drodze dowiaduje się, że nic nie jest takie, jak by się wydawało.

Do zbrodni przyznaje się młody poeta, którego wiersze potrafią skruszyć nawet najtwardsze serca…

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść byłego komandosa GROM-u

W dzieciństwie lubimy się bawić żołnierzykami. Później chętnie oglądamy filmy akcji i ewentualnie defiladę 15 sierpnia. Na tym nasze zainteresowanie wojskiem się kończy. Są jednak...

14 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Bardzo polscy krwiopijcy w średniowieczu

Na fali popularności filmów i seriali o wampirach, które umierają z miłości do ludzkich nastolatek, lub od wieków wojują z wilkołakami, pamiętajmy o jednej rzeczy. Popkulturowe...

4 stycznia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zaglądamy do polskich dworów i pałaców

Są osoby, które od dawna pobudzają wyobraźnię zwyczajnego Polaka. Choć nasze ziemiaństwo nie przetrwało zawieruchy dziejów, my możemy zajrzeć za zamknięte drzwi jego salonów i...

11 grudnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nie dostaniesz jej za żadne pieniądze!

Znaleźliśmy ją na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Na jej widok zaświeciły nam się oczy i złapaliśmy się za portfele. Od razu chcieliśmy ją kupić....

3 grudnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przed wojną absurd gonił absurd

Rozglądając się po współczesnej Polsce zauważamy wiele kuriozów. To, co obserwujemy dziś nie umywa się jednak do absurdalnych obyczajów i sytuacji, jakie były codziennością naszych...

5 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym by tu zabić?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od kamienia. Jeden praprzodek walnął solidnie drugiego praprzodka i tak powstała broń. A teraz żarty na bok i bierzemy się na...

29 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.