Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Czym by tu zabić?

Ludzie od zarania dziejów udoskonalają metody zabijania się nawzajem. Na ilustracji obraz Dona Troianiego (źródło: domena publiczna).Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od kamienia. Jeden praprzodek walnął solidnie drugiego praprzodka i tak powstała broń. A teraz żarty na bok i bierzemy się na poważnie za to, jak to czym zabijano wpłynęło na dzieje świata.

Od wieków najtęższe umysły danej epoki wrzucano w tryby machiny konfliktów. Od czasów starożytnych płatnerzy, którzy wykuwali zbroje dla greckich hoplitów, po fizyków jądrowych, którzy brali udział w projekcie Manhattan. Wszyscy oni poświęcali swój czas, wiedzę i talent jednemu zadaniu – wymyśleniu sposobu na to, jak zabijać żołnierzy przeciwnej strony skutecznie.

Oprócz tego, czym przez wieki zabijano, dowiemy się także nieco o tajemnicach romansu największej radzieckiej gwiazdy ze Stalinem i podążymy szlakiem zrabowanego ołtarza Wita Stwosza. Poza tym powędrujemy do źródeł Nilu wraz z dziewiętnastowiecznymi podróżnikami i zajrzymy do laboratoriów jądrowych z pytaniami cisnącymi się na usta.

50 typów broni, które zmieniły bieg historii, Joel Levy (Almapress)

50-typow-broni-oklaskaWeźmy na przykład taki łuk. Najstarsze używane egzemplarze mają około 10 000 lat, a od ich powstania zasada jego działania niemal się nie zmieniła. Dzięki pojawieniu się łuku ewolucja naszego gatunku przyspieszyła. Człowiek mógł zacząć polować na coraz większe zwierzęta i zabijać je nie biorąc udziału w bezpośredniej walce, a w konsekwencji lepiej się żywić.

Nieco na temat tego, jak śmiercionośną bronią był łuk, mogliby powiedzieć Francuzi walczący pod Azincourt. Przynajmniej ci, którym udało się przeżyć ostrzał angielskich łuczników. Lekko odziani ludzie z gminu, uzbrojeni w łuki i strzały, wybili z ich pomocą kwiat wrogiego rycerstwa przynosząc Henrykowi V jedno z najważniejszych zwycięstw wojny stuletniej. Podobne opowieści można mnożyć i odmieniać przez wszystkie typy broni. Po książkę Joela Levyego zdecydowanie warto sięgnąć!

Kochałam Stalina. Spowiedź gwiazdy radzieckiego kina, Lubow Orłowa (Bellona)

kochalam-stalina-okladkaZanim wybuchł słynny romans JFK z Marylin Monroe, inny przywódca państwa postanowił związać się z największą gwiazdą swojego kraju. Lubow Orłowa rozpalała serca i umysły ludzi radzieckich, a jej serce rozgrzewał sam towarzysz Stalin. Podobno jej dacza miała nawet bezpośrednie połączenie telefoniczne z jego gabinetem…

Grabież ołtarza Wita Stwosza, Stanisław Waltoś (Wolters Kluwer)

grabiez-oltarza-okladkaOłtarz Wita Stwosza jest jedną z najważniejszych perełek polskich zabytków. Jego wspaniałości nie oparli się także naziści, którym udało się zlokalizować ów skarb ukryty przed nimi w Sandomierzu dzięki donosowi. Na trudne pytania dotyczące ukrycia, grabieży i odzyskania ołtarza odpowiada profesor Stanisław Waltoś.

Nad Nilem Błękitnym i Białym, Alan Moorehead (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

nad-nilem-okladkaJeszcze niedawno ziemie, na których bierze swój początek Nil, były krainą tajemniczą, nieznaną i pobudzającą wyobraźnię. Zmieniło się to nieco ponad sto lat temu, kiedy żądni wiedzy odkrywcy wyruszyli do Afryki. Postanowili zbadać dokładnie ostatnią wielką zagadkę geograficzną świata nie zważając na dzikie zwierzęta, palące słońce pustyni i nieustanne zagrożenie chorobami.

Poza kontrolą. Broń jądrowa i iluzja bezpieczeństwa, Eric Schlosser (PWN)

poza-kontrola-okladkaAmerykański dziennikarz śledczy ujawnia co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, gdzie przechowywany jest arsenał jądrowy „wujka Sama”. Czytelnikom jego książki jeży się włos na głowie… Nawet nie wyobrażamy sobie, jak wiele razy świat był o krok od globalnej katastrofy, a Ziemia od zamiany w jedną wielką nuklearną pustynię. Każdy, kto czuje się bezpiecznie w swoim spokojnym i poukładanym życiu powinien to przeczytać.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.