Ciekawostki Historyczne

Dyskusja o rzezi wołyńskiej wywołuje w Polakach skrajne emocje. Wielu jest takich, którzy do tej pory z pogardą wypowiadają się o wszystkich Ukraińcach. Nie można jednak wrzucić wszystkich do jednego worka, wszak obok tych z obozu Bandery byli ludzie ryzykujący życie swoje i swoich rodzin by ratować sąsiadów.

To właśnie tym ludziom poświęcił swoją książkę Witold Szawłowski. Nie jest to łatwa lektura, bo w pewnym sensie wymusza rozważania o istocie człowieczeństwa. Czytelnik zastanawia się nad tym, jak niewiele trzeba by stać się mordercą, a jednocześnie jak wiele hartu ducha trzeba wykazać by zacząć ratować.

Oprócz tego dowiemy się także, jakie piekło Nicolae Ceausescu zgotował własnym obywatelom oraz poznamy historie ludzi, którzy zginęli z rąk stalinowskich aparatczyków i spoczęli w bezimiennych grobach. Poznamy też dzieje pewnej fińskiej dziewczyny, która dobrowolnie udała się do obozu koncentracyjnego za swoim ukochanym Niemcem, a także jak to było z naukowcami za żelazną kurtyną.

Sprawiedliwi zdrajcy, Witold Szabłowski (SIW Znak)

szablowski-okladkaO takich sprawach trudno jest pisać. Ludzie mówią o tym ze łzami w oczach lub z zaciśniętą pięścią. Tymczasem Witold Szabłowski do rzezi wołyńskiej podchodzi z otwartym umysłem reportera, dzięki czemu dostajemy do rąk szalecie ciekawą opowieść o czasach, które już nie wrócą.

W 1943 roku na zdawałoby się sielską i anielską krainę spadłą pożoga bratobójczej walki, kiedy sąsiedzi zaczęli mordować sąsiadów. Wszystko w imię nacjonalizmu, który jest jedną z najgorszych zaraz trawiących społeczeństwa. Pośród tych, którzy mordowali byli ci, którzy ryzykując życie pomagali ofiarom. Mając do wyboru zdradę człowieczeństwa i „zdradę” swojego narodu, czuli, że przede wszystkim muszą pozostać ludźmi.

Zobacz również:

Ceausescu. Piekło na ziemi, Kunze Thomas (Prószyński Media)

"Ceausescu. Piekło na ziemi", Kunze Thomas (Prószyński Media)Kiedy myślimy o dyktaturze, krwawym terrorze i kulcie jednostki, od razu staje nam przed oczyma Stalin.

Tymczasem kiedy ciało radzieckiego przywódcy od dawno już rozkładało się powoli w grobie, inny człowiek z manią wielkości niszczył życie obywatelom Rumunii. Ceausescu zgotował im prawdziwe piekło.

Bohaterowie z dołów śmierci, Kowalski Waldemar (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Bohaterowie z dołów śmierci", Kowalski Waldemar (Wydawnictwo Naukowe PWN)Kwatera „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach to jedno z miejsc związanych z czarną historią powojennej Polski.

To tam bezpieka grzebała swoje ofiary. „Łączka” zbyt długo owiana była tajemnicą. Czas przywrócić tożsamość osobom, które tam spoczęły.

Akuszerka, Kettu Katja (Świat Książki)

"Akuszerka", Kettu Katja (Świat Książki)Polacy strasznie mało wiedzą o Finlandii. Ten kraj, podobnie jak Polska, znalazł się w czasie II wojny światowej pomiędzy dwoma mocarstwami, a historia jego ludności cywilnej jest nie mniej skomplikowana.

Krzywe Oko, fińska akuszerka, zakochuje się w esesmanie i wyrusza jego śladem do niemieckiego obozu. On pilnuje jeńców, a ona zostaje tam pielęgniarką.

Naukowcy spod czerwonej gwiazdy, Goworski Andrzej, Panas-Goworska Marta (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Naukowcy spod czerwonej gwiazdy", Goworski Andrzej, Panas-Goworska Marta (Wydawnictwo Naukowe PWN)Wczasie zimnej wojny ZSRR i USA prowadziły ze sobą nie tylko nieustannych wyścig zbrojeń. Nie mniej ważna była walka na polu nauki, która doprowadziła między innymi do wysłania Gagarina w kosmos.

Zupełnie dziś zapomniani radzieccy naukowcy, których osiągnięcia potwierdzały Noble, byli bezprecedensowymi postaciami.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Art

Cytat: „Wszystko w imię nacjonalizmu, który jest jedną z najgorszych zaraz trawiących społeczeństwa.” Czy autor zna takie pojęcia jak „nacjonalizm” i „szowinizm”, rozumie znaczenie tych pojęć i różnice między nimi?

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Nie dostaniesz jej za żadne pieniądze!

Znaleźliśmy ją na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Na jej widok zaświeciły nam się oczy i złapaliśmy się za portfele. Od razu chcieliśmy ją kupić....

3 grudnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Flirtując z wrogiem w okupowanej Polsce

Przywykliśmy do bardzo przejrzystej narracji – Niemiec w czasie drugiej wojny światowej był dla każdego Polaka wrogiem i basta. Pamiętnik pewnej młodziutkiej dziewczyny mieszkającej w...

20 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przed wojną absurd gonił absurd

Rozglądając się po współczesnej Polsce zauważamy wiele kuriozów. To, co obserwujemy dziś nie umywa się jednak do absurdalnych obyczajów i sytuacji, jakie były codziennością naszych...

5 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym by tu zabić?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od kamienia. Jeden praprzodek walnął solidnie drugiego praprzodka i tak powstała broń. A teraz żarty na bok i bierzemy się na...

29 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Ilu Polaków naprawdę zginęło w czasie rzezi wołyńskiej?

O konflikcie polsko-ukraińskim na Kresach nie umiemy mówić bez emocji. Każdy naród wystawia własny rachunek krzywd, których wzajemnie nie potrafimy uznać. A już co do liczby...

18 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Dlaczego ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony?

Kiedy czytamy o zbrodni wołyńskiej, słowa „I że cię nie opuszczę aż do śmierci” nabierają zupełnie nowego wydźwięku. W tych mrocznych czasach można było zginąć...

9 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.