Ciekawostki Historyczne

Kiedy czytamy o zbrodni wołyńskiej, słowa „I że cię nie opuszczę aż do śmierci” nabierają zupełnie nowego wydźwięku. W tych mrocznych czasach można było zginąć z ręki najbliższej, ukochanej osoby.

Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej tożsamość narodowa Ukraińców kształtowała się w opozycji do Polaków. Choć ludzie żyli obok siebie, cały czas funkcjonował podział na swoich i obcych, Polaków-katolików rzymskich i Ukraińców prawosławnych i katolików greckich. Młodzi ludzie nie zwracali uwagi na tę polaryzację widoczną nawet w małych lokalnych społecznościach i wiązali się ze sobą bez względu na przynależność etniczną.

Małżeństwa mieszane łączyły w sobie tradycje obu narodów, na przykład dwukrotnie obchodząc najważniejsze święta. Ślub zwyczajowo odbywał się w parafii panny młodej, a żadne z małżonków nie rezygnowało ze swojego wyznania. Także kwestia przynależności dzieci do Kościoła lub Cerkwi była najczęściej ustalana zgodnie z obyczajem – córki przyjmowały wiarę matki, a synowie ojca.

„Oczyszczenie ziem rdzennie ukraińskich”

Sytuacja zaczęła się drastycznie zmieniać wraz z rozwojem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), powstałej w 1929 roku. Jej działacze zaszczepiali w głowach Ukraińców ideę budowy własnego jednolitego narodowo państwa, najlepiej aż po rzekę San.

Flaga Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. To samo zestawienie kolorów obecne jest w tradycyjnym ukraińskim hafcie. Nie każdy człowiek czarnej koszuli wyszytej czerwoną nicią jest automatycznie nacjonalistą.

Flaga Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. To samo zestawienie kolorów obecne jest w tradycyjnym ukraińskim hafcie. Nie każdy człowiek czarnej koszuli wyszytej czerwoną nicią jest automatycznie nacjonalistą.

Wraz z radykalizacją nastrojów, wśród nacjonalistów zaczęły się pojawiać postulaty całkowitego usunięcia innych nacji z terenów „rdzennie ukraińskich”. Choć nie rozgłaszano tego wszem i wobec, chodziło o fizyczną eksterminację, wszak nikt nie wyobrażał sobie, że Polacy, Żydzi, Czesi i inne mniejszości jednego dnia spakują dobytek i opuszczą Kresy.

Coraz wyraźniejszy rozłam w społeczeństwie zaczął się też wkradać w codzienność rodzin mieszanych. Jak pisze Ewa Siemaszko w pracy „Zbrodnie OUN-UPA na Kresach Wschodnich a sytuacja rodzin polsko-ukraińskich”, nawet rodzeństwa okazywały sobie wrogość. Na przykład w domu, w którym siostry uważały się za Ukrainki, ich brat czujący się Polakiem, w prazdnik (ukraińskie święto) celowo remontował komin.

Kiedy przyszedł pamiętny rok 1943, umysły wielu osób były już do cna przegniłe nacjonalizmem. W książce „Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej w południowo-wschodniej Polsce (1942-1947)” wyliczone zostały dokładnie daty, miejsca i nazwiska ofiar zbrodni UPA na ludności polskiej.

Niezwykłe historie o kobietach, które przetrwały tragedię opowiedziała w swojej najnowszej książce "Dziewczyny z Wołynia" Anna Herbich (Znak Horyzont 2018)

Niezwykłe historie o kobietach, które przetrwały tragedię opowiedziała w swojej najnowszej książce „Dziewczyny z Wołynia” Anna Herbich (Znak Horyzont 2018)

Jednymi z bardziej dramatycznych są te dokonywane wewnątrz rodzin mieszanych, jak przypadek z miejscowości w powiecie lubaczowskim. 31 marca 1944 roku zostało tam zamordowanych dziewięć osób, wśród których znalazła się Katarzyna Mazepa, Ukrainka, matka Polaków Ludwika i Stanisława. Okoliczności jej śmierci opisują autorzy:

Wg ukrytego sąsiada miała odezwać się po ukraińsku do jednego z banderowców – będącego jej bratankiem – „Piotrze, co ty robisz?”. W odpowiedzi on zabił ją bagnetem.

W imię Boże?

Do ataków na Polaków i do agresji wewnątrz rodzin mieszanych namawiano też wiernych w wielu cerkwiach. Duchowni przesiąknięci nacjonalistycznymi ideami, zapominali o chrześcijańskich wartościach, jakie mieli krzewić.

Wólka Żmijowska to dziś niemal zupełnie wyludniona miejscowość na Podkarpaciu, w której ukraińska cerkiew stoi od dawna nieużywana. Trudno sobie wyobrazić, jaki dramat rozegrał się tam w połowie lat czterdziestych.

Wólka Żmijowska to dziś niemal zupełnie wyludniona miejscowość na Podkarpaciu, w której ukraińska cerkiew stoi od dawna nieużywana. Trudno sobie wyobrazić, jaki dramat rozegrał się tam w połowie lat czterdziestych.

Zamiast tego podżegali do nienawiści. Ewa Siemaszko przytacza w swojej pracy słowa delegata polskiej Rady Głównej Opiekuńczej:

W Trościańcu koło Mariampola [woj. stanisławowskie] proboszcz gr[ecko]kat[olicki] na kazaniu mówił, że małżonek gr[ecko]kat[olicki] może powtórnie wejść w związki małżeńskie, albowiem małżeństwa tzw. mieszane są wolne…

Chociaż duchowny nie nawoływał bezpośrednio do dokonywania zbrodni, jednak podważał ważność małżeństw ze względu na to, że były mieszane. Droga do powtórnego małżeństwa miała być otwarta pod warunkiem, że będzie ono czyste narodowo, nieskalane polską trucizną.

Tę postawę można uznać za znamienną. Wśród nacjonalistów zaczęło się szerzyć przekonanie o wyjątkowości ukraińskiej rasy. Korespondowało to z poglądami ideologa ruchu, Dmytra Doncowa, przekładającego teorię ewolucji na walkę pomiędzy narodami. Tylko najsilniejsza nacja miała szansę przetrwać, a najlepszą drogą do dominacji miało być fizyczne usunięcie rywala.

Ideolog ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego Dmytra Doncow.fot.domena publiczna

Ideolog ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego Dmytro Doncow.

Zetrzeć hańbę

Ewa Siemaszko przytacza przykład, jak wyglądało to w praktyce. Przedstawicielka trzeciego pokolenia rodziny opowiedziała o niemal zwierzęcym rozumieniu „skalania rasy” i „zmycia hańby”. Zastrzegła jednak, że nie poda żadnych danych umożliwiających identyfikację ofiar.

Bojówkarze z UPA zabiwszy Polaka – głowę rodziny, aby „usunąć” ślady polskości, dokonali zbiorowego gwałtu na Ukraince – żonie zamordowanego oraz na ich dwu córkach. Kobiety przeżyły tę zbrodnię, opuściły miejsce zamieszkania i w końcu wojny emigrowały do Ameryki. Akt seksualny z przemocą był rozumiany jako „fizyczne” eliminowanie polskości i „oczyszczenie zabrudzonej” rasy.

Druga wojna światowa sprawiła, że wartość ludzkiego życia dramatycznie spadła. Ci, którzy przez lata oglądali z bliska zbrodnie, stopniowo zaczęli się na nie uodparniać. Nacjonalizm wżerał się w ich umysły niczym rak, stawiając ideę budowy swojego etnicznie jednolitego państwa narodowego ponad wszystko.

Wyżej niż rodzinę, czy miłość. Nawet jeśli kiedyś „zdradzili” swój naród, wiążąc się z przedstawicielem wrogiej nacji, ową pomyłkę można było naprawić i do tego podżegali działacze OUN. Można by to określić mianem ostatecznego rozwiązania kwestii związków mieszanych. Metoda była jedna – zabić polską gałąź rodziny.

Nikt nie prowadzi statystyk odnośnie tego, ile Polek zginęło w czasie rzezi wołyńskiej z rąk swoich ukraińskich bliskich...

Nikt nie prowadzi statystyk odnośnie tego, ile Polek zginęło w czasie rzezi wołyńskiej z rąk swoich ukraińskich bliskich…

Kiedy przyszedł rok 1943 i rozpoczął się rozlew krwi, nikt nie był już bezpieczny. W książce „Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej w południowo-wschodniej Polsce (1942-1947)” opisano przypadek z podkarpackiego Borchowa:

Został zamordowany przez UPA Mazurkiewicz Piotr lat 38, który przyjechał na jeden dzień zza Sanu. Żona Ukrainka na pogrzebie oświadczyła, że poświęciła męża dla „Wielkiej Ukrainy”.

Ofiarami zbrodni wewnątrzrodzinnych na tle narodowościowym padały głównie kobiety. Mężowie zabijali swoje żony-Polki, szwagrowie „usuwali hańbę” swych braci. Nawet synowie uważający się za Ukraińców mordowali własne matki. Ten nieczęsto przytaczany rozdział tragedii wołyńskiej pokazuje, do czego zdolni są ludzie, którzy płoną nacjonalistyczną nienawiścią. W Europie rosną w siłę ruchy narodowe, a hasła czystości narodu i niemieszania rasy otwarcie zaczynają się pojawiać na ich transparentach. Miejmy nadzieję, że historia nie zatoczy koła…

Źródła:

 1. Cybulski Henryk, Krwawy Wołyń ’43. Niepokonana polska twierdza, Warszawa 2016.
 2. Konieczny Zdzisław, Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej w południowo-wschodniej Polsce (1942-1947), Przemyśl 2001.
 3. Motyka Grzegorz, Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947, Kraków 2011.
 4. Motyka Grzegorz, Wołyń ’43, Kraków 2016.
 5. Motyka Grzegorz, Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, Warszawa 2013.
 6. Siemaszko Ewa, Zbrodnie OUN-UPA na Kresach Wschodnich a sytuacja rodzin polsko-ukraińskich, „zbrodniawolynska.pl” [dostęp 09.10.2016].
 7. Szabłowski Witold, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia, Kraków 2016.
 8. Wiatrowycz Wołodmyr, Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947, Warszawa 2013.

Sprawdź, gdzie kupić „Dziewczyny z Wołynia”:

KOMENTARZE (73)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

właśnie,miejmy nadzieję,że współcześni jednak będą mądrzejsi w doświadczenia przodków i historia nie zatoczy koła…

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka

  Niestety pewne hasła wykrzykiwane dziś na ulicach przez osoby wycierające sobie twarz patriotyzmem brzmią przerażająco podobnie…

   Ja takie przykłady widzę i słyszę w marszach i pikietach internacjonałów i bojówek lewicowych.

    To nie bojówki lewicowe tylko prawicowe , nigdy lewica nie miała nic wspólnego z nacjonalizmem lecz prawica .

    Raczej nie słyszałem, z ust „lewaków”, nawoływania do zachowania czystości rasy. Nie zauważyłem też , by kogoś pobili w Polsce, nie zauważyłem by wieszali (symbolicznie) kogoś na szubienicach, co ma miejsce w wypadku „prawych prawaków” i „Prawdziwych Polaków i katolików”.
    Nacjonalizm jest rzeczą OB-RZYD-LI-Wą.

   „Wycierają sobie twarz patriotyzmem” czy po prostu są patriotami? Bo jak na razie patriotyzmem wycierają sobie cycki, macice i „cipki” lewica, do tej pory rzekomo anty-nacjonalistyczna i internacjonalistyczna. Dodajmy jeszcze: proukraińska.

    Z tego co wiem to nie bandy Ukraińskie mordowały polaków tylko rosyjskie przebrane w mundury Ukraińców

    Ukraińcy i Rosjanie wespół mordowali Polaków. Jedni wychodzili ze wsi drudzy wchodzili A najgorsi byli ogarnieci nienawiścią Ukraińcy, …. Znam to z opowieści babki i jej wierzę.

  Zawsze trzeba o tym pamiętać!

Pani Aleksandro, wielkimi nacjonalistami są Francuzi, Amerykanie i Anglicy. Nie wiązałbym tutaj nacjonalizmu z powodami ludobójstwa na Wołyniu. Mam do czynienia z młodymi Ukraińcami, którzy pracują i uczą się w Polsce. Mają negatywny stosunek do Polski i Polaków. Uważają, nas za egoistów i cyt. „polskich panów”, mają poczucie krzywdy z naszej strony. Kiedy spróbowałem rozwinąć temat okazało się, iż sądzą, że to na skutek polskiej okupacji nie są jeszcze światową potęgą, a przynajmniej europejską. Wyrabiają sobie Karty Polaka chociaż nie odczuwają i nie mają żadnego związku z Polską, ale prababcia była polką itp. Wyrażają pretensje o postępowanie wizowe i sposób przyznawania Kart Polaka.

  I taka ,,dobra,, ukraińska ludność,, przebywa w naszym kraju?

   Niestety, do tego pracodawca woli zatrudnić Ukraińca niż Polaka bo „pracowitszy” i tańszy.

    Oj nie wiem czy tacy pracowici moze nie wszyscy

    to samo mówią angielscy pracodawcy o polskich pracownikach- są bardziej pracowici. A część anglików ma oczywiście o to pretensje, zdaje się tak ja Pan.

  Czytający ze zrozumieniem

  Tylko że nie działa im się żadna krzywda i nie było „polskiej okupacji”, tak jak nie było żadnego państwa ukraińskiego przed 20-tym wiekiem. Było tylko poczucie krzywdy, że polskie wojska rozbiły ukraińskie po 1-wszej wojnie światowej. I właśnie to było głównym motorem działania ukraińskich nacjonalistów i tych, których zdołali namówić albo zastraszyć swoją zbrodniczą ideologią. Reszta jest picem na wodę i dorabianiem kłamstwa aby i Ciebie skołować i zamącić w głowie.Wyrabiają sobie karty bo tam bieda aż piszczy-przejrzyj trochę na oczy a nie bzdury i wymysły piszesz.

  no to po co wy tam w Polsce wpuszczacie te ******? Po co dajecie im tam prace, studia i pomoc spoleczna? Bo biedna Ukraina dostaje od strasznej Rosji? A kogo to obchodzi? Kiedys was tam w tej Polsce pomorduja za taka glupote,i to nie pierwszy raz, bo jestescie strasznie naiwni mimo swojej wstretnej, msciwej i zazdrosnej mentalnosci, niczego sie nie nauczyliscie, tak jak i moj naiwny dziadek sie nie nauczyl, kiedy nasz rodowy palac odzyskal na kresach…. pozwolil biednym Ukraincom tam mieszkac….A co go to obchodzilo? Rodzice tych wlasnie biedakow pomordowali nam rodzine i zagarneli nasze dobra… Kochany ale glupi ten moj dziadek byl. Ja bym to cale **** na pysk w zimie wywalila.
  Mam prawie 50 lat i ciesze sie, ze juz od 10 lat nie mieszkam w Polsce, ciesze sie, ze wlasna corke z tego kraju zabralam, i ciesze sie, ze z Waszym krajem niewiele mam wspolnego.
  Jak byscie Wy choc troche brali przyklad ze wszystkiego, co dzialo sie w tak zwanym Panstwie Polskim (NIBY Krolestwie – kiedys tam) i uczyli sie na bledach, to zadnych z tych zbrodni nigdy by nie bylo… a tak, jak historia pokazuje od wiekow ten super kraj, to jedynie terytorium do podzialu z narodem poddanych niewolnikow, ktorzy ze wzgledu na jedna ceche – egoistyczna zawisc(oby sasiad, brat, kuzyn nie mial, bo ja nie mam, no i kogo tu by podkopac i zgloscic wladzom), daje sie ciagle gnebic i mordowac. Jedyne co robicie, to rozpamietywanie i bicie piany, ale zeby tak cokolwiek razem zrobic poza krzyczeniem i donoszeniem, to juz ciezko.
  Rozpamietujecie stare zrodnie, ale do glowy Wam nie przyjdzie, zeby wylapac ludzi, ktorzy to zrobili i ukarac, przciez ich rodziny nadal zyja w dostatku z tego co nakradly. I nie mowie tu o Niemcach, bo to mniejsze zlo, mowie o Ruskich i Ukraincach, Zamiast tego skupiacie sie na marszach, katolickiej religii i wlasnej nienawisci.
  Przez setki lat plemiona polskie (bo jakosc narodem to ciezko nazwac) byly traktowane jak smieci, bo sobie na to pozwalaly i jedyne cechy, ktore w
  sobie wyksztalcili, to pieniactwo, egoizm i zawisc… a nie milosc, poczucie wspolnoty i chec dazenia do czegos lepszego.

   współczuje ci ze musisz teraz żyć w tym super landzie wypełnionym ciemiężcami twojej rodziny- która będąc tak naiwna jak sama piszesz o nich czyli Polakach straciła majątek przez co ty ich wnuczka funkcjonujesz na emigracji.
   Ukraińcy mordowali bo my straciliśmy funkcje obronne a oni mieli wsparcie III Rzeszy. To jest jedyny warunek kiedy Ukraińcy są śmiertelnie niebezpieczni. Dlatego drobnymi kroczkami budujemy swoją pozycję z USA – Poznań, Drawsko Pomorskie, Wrocław-Starachowice, Łask , Powidz, Lubliniec – tam znajdziesz naszych aliantów. Dyskusja o zamianie super landu na Polskę w Nuclear Sharing już się rozpoczęła… wciąż jest wiele do zrobienia ale kto tu jest naiwny ? Uważaj na siebie bo żyjesz między Ukraińcami dzięki dobroczynnemu wsparciu Niemiec.

Ileż tu tępego nacjonalistycznego bełkotu pod tym artykułem… w odpowiednich warunkach niektórzy byliby tacy sami jak rezuny z UPA.

  Uogólniasz, do tego nie lubię być określany mianem tępaka. Opisałem tylko rzeczywistość. Może coś merytorycznie?

ooo jestem za nie mieszaniem sie ras i czy nie widzicie tego ze nas europejczykow chca wybic masowe emigracje mlodych napalonych muzumanow przybywaja do europy i robia co chca a europejskie lewactwo tego nie dostrzega przypomnijmy sobie ze nazizm tez doszedl do wladzy zgarnal cala europe bo elity nie chcialy dostrzec problemu a co do ukraincow przyjezdzaja do naszego kraju studiuja tutaj dostaja prace i jeszce maja pretesje ze w polsce zle

Nigdy nie zapominać! Nigdy nie wybaczać!

Polska dla POLAKÓW….. Ziemia dla ziemniaków

No cóż ukrainiec pozostanie zawsze tylko ukraińcem. Zawsze, podobnie jak żmudzin nazywający sam siebie Litwinem, będzie miał kompleks niższości wobec każdego Polaka. Zresztą kompleks w pełni uzasadniony.

  a polak pozostanie tylko polakiem. Zawsze będzie miał kompleks niższości wobec każdego Niemca. Zresztą kompleks w pełni uzasadniony. ;-)
  Co do kompleksu niższości… cóż widać, że niewielu znasz Ukraińców. Kompleks niższości owszem,niektórzy mają, ale jedynie ci z zachodniej Ukrainy. Zachodnia Ukraina jest tym czym wschodnia Polska dla Polski- Ukrainą B. Większość Ukraińców ma przychylny stosunek do Polski i obojętny/negatywny do rezunów z UPA. Kult banderowców to specyfika zachodniej Ukrainy. Ukraińcy z regionów które przed IIWŚ nie należały do Polski (czyli ok. 90% Ukraińców) zupełnie nie rozumieją tego zamieszania wokół Wołynia. Oni mają swoją narrację, ich przeszłość to ZSRR i Wielki Holodomor, a nie zupełnie dla nich niezrozumiałe mordy na głębokiej prowincji. Zresztą również na zachodniej Ukrainie nacjonaliści nie osiągają więcej niż 5% poparcia.

   Tak na marginesie, należy odróżnić bezrefleksyjne epatowanie czerwono-czarnymi flagami wynikające zazwyczaj po prostu z niewiedzy i wypromowanej przez marginalne środowiska mody na taką symbolikę, od rzeczywistego poparcia dla ideologii OUN. Moda ta przypomina obecną modę na „odzież patriotyczną” w Polsce. Podobnie jak większość Polaków w koszulce z „wyklętymi” nie ma pojęcia kim oni w rzeczywistości byli i o co walczyli, tak i większość Ukraińców zawieszajacych w samochodach proporczyki OUN nie do końca zdaje sobie sprawę ze zbrodniczej historii tej organizacji*. O tym w Polsce się zupełnie zapomina.
   *Zaznaczam, że nie chodzi mi w żadnym sensie o zrównywanie dokonań Żołnierzy Wyklętych z UPA. Chodzi mi wyłącznie o podobny poziom ignorancji historycznej w obu narodach.

    Nie mam kompleksu niższości wobec Niemców, a także wobec Francuzów, czy innych mieszkańców Europy. Mam kompleks niższości wobec Chińczyków. W porównaniu z Europejczykami są strasznie pracowici, lojalni wobec swoich i oszczędni. Co do ignorancji historycznej wśród Ukraińców, to na ignorancji buduje się ruchy społeczne. Byłbym ostrożniejszy z oceną ich zachowań.

   I mamy wypowiedz ukraińca , który piszesz Polak z małej litery ,ale już Niemiec i Ukrainiec pisze dużą literą.Masz polskie obywatelstwo czy Kartę Polaka cwanaiaczku?

  Polak zawsze będzie miał kompleks do Litwina. Jagiełło, Piłsudzki, Miłosz – najwybitniejsi Litwini, którzy tworzyli tożsamość Polaków.

Maria Kwiatkowska

Zabijali bo to prostaki moja babcia opowiadała, że mówili na nich hady – że byli tak okrutni, że nie znali żadnej litości dla ludzi.

Czerwone wołyńskie noce były kwintesencją polskiego postępowania na tych ziemiach przez setki lat, nie wyłączając czasów II RP. Skupiska polskich osadników w ukraińskim morzu i ludność „drugiej kategorii”. A hitlerowcy i Sowieci tylko umiejętnie dolali oliwy do ognia! A że brutalność i okrucieństwo nie jest niczym obcym dla wschodnich Słowian, mieliśmy sie okazje przekonac podczas wojny w b. Jugosławii w końcówce XX wieku!

POLSKA DLA POLAKÓW !!!

Studiuje w Gdańsku mam na roku kilku Ukraińców, niby normalni ale widać jakaś taka zamknietosc, żal do nas… Gdzie to nas wymordowano tysiącami, za co? Po obejrzeniu premiery Wołynia zapytałem Ukraińca z mojej grupy jak to wygląda ich oczami, odparł że jest tam taki bandera i on jest bohaterem, no i że tam się kiedyś byliśmy między sobą… Po 3 miesiącach wpadłem na ten artykuł , przeczytałem także 300 tortur na Polakach, znowu to do mnie wróciło a już po przerwie świątecznej znowu ich zobaczę , będę to miał znowu w głowie. CIEZKI TEMAT, na takie zwierzęce nawet nie… Demoniczne bestialstwo brak słów, tylko gdy się odwołujemy na Boga idzie z tym się pogodzić, że oprawcy cierpią to co przeżywały ich ofiary…

Dlatego kompletnie mi ich nie żal. I nie rozumiem dla czego Polski rząd wtrąca się w konflikt rosyjsko-ukraiński. Niech ich Rosjanie dojadą

no właśnie taki nacjonalizm jest obecnie widoczny w rządzie, gdzie cały czas próbują dzielić ludzi

Przeciwny_chacharom

Fakty dot. rzezi na kresach wschodnich dokonanej przez UPA na polskiej ludnosci sa porazajace. Osobiscie uwazam, ze to co zrobili ci ukraincy obciaza ich bardziej niz zbrodnie nazistowskie obciazaja niemcow. Stopien ukrainskiej agresji, nienawisci, mnogosc wyszukanych sposobow zadawania Polakom cierpienia prowadzacego do ich smierci, a przede wszystkim powszechnosc tych praktyk, jest nieporownywalna nawet z „wyczynami” niemcow. Poza tym wezmy pod uwage stopien oddolnego zaangazowania i indywidualnej gorliwosci zbrodniarzy UPA i ich sympatykow, porownujac to z panstowym aparatem propagandowo-organizacyjnym niekieckiego panstwa nazistowskiego odgornie indoktrynujacego i inspirujacego do uczestniczenia w represjonowaniu i mordowaniu okupowanych nacji. To wszystko przemawia na ogramna niekorzysc ukraincow, ktorych bestialstwo bylo niewobrazalne!!! Najgorsze dla mnie jest oficjalne paradowanie „kambatantow” z UPA, ich uczestnictwo u ukrainskich swietach panstwowych i podziw dla nich ze strony rodakow. Duma tych ukraincow i niezachwiana wiara w patriotyczna wartosc czynow, ktorych sie dopuscili, podczs gdy pastwili sie z sadystycznym zacieciem nad ludnoscia cywilna, nakazuje sadzic, ze byli to „ludzie” chorzy psychicznie, wyzbyci czlowieczenstwa, niemajacy moralnosci, skazeni swoja demoniczna ideologia. Dla mnie to psychopatyczni mordercy i absolutni zwyrodniacy, a nie jacys tam byli zolnierze ukrainskiej powstanczej armii. Jak ktos, kto dopuszczal sie z osobistym, glebokim przekonaniem takich czynow, zabijajac nawet bezbronne niemowleta i male dzieci moze QURWA!!! uwazac sie za czlowieka, zolnierza i obronce swojego panstwa i narodu???? Te wszystkie dzisiejsze dziadki i babcie z UPA to zwykli seryjni mordercy, bez zasad i honoru, ktorzy z miejsca powinni dostac wyroki smierci za przynaleznosc do tej organizacji i swoje wyczyny. Przy okazji rodzi sie tez pytanie – jaki jest ten wspolczesny narod ukrainski, a przynajmniej jego czesc, skoro podziwiaja, szanuja i czcza takich „kombatantow”.

Absolutnie nieuprawnione, rażąco niesprawiedliwejest odnoszenie tragicznych wydarzeń na Kresach do dzisiejszego budzenia sie w Polsce świadomości narodowej. Z tej swiadomości społeczeństwo było przez dziesięciolecia konsekwentnie odzierane. Dziś również lewicujący europejscy ideologowie starają się z tym walczyc, miejmy nadzieję bezskutecznie. Polacy mają prawo byc dumni że są Polakami. Wielu przelało za to krew i żadnen pseudointelektualista tego nie zmieni.

bajki. Moja rodzina stamtąd pochodzi i nigdy nie było mowy o tym, żeby mąż zabijał żonę. Chyba że jakaś patologia, ale to bez wojny i nacjonalizmu dość często się w Polsce zdarza.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi komentatorze/ komentatorko; to że Pana/Pani rodzina o tym nie słyszała, nie znaczy, że tego nie było… Artykuł powstał na podstawie źródeł, które zostały wyszczególnione w bibliografii. Nie ma tu więc mowy o „bajkach”. Pozdrawiamy.

   Oczywiście, ze były takie przypadki, ale nie dlatego, że jeden z małżonków był Ukraińcem, ale dlatego, ze był chorym psycholem. Teraz też mężowie zabijają zony, nawet gdy oboje sa Polakami i brali ślub w kościele Rzymsko-katolickim. Mój dziadek Ukrainiec nie zabił mojej babci Polki. Przy wysiedlaniu nie pozwolili mu pojechać do Polski wiec uciekł do niej przez zieloną granicę. Zmarł wkrótce potem, ale polska żona była przy nim do samego końca

  twoja rodzina? co ci jeszcze mówili? że ziemia jest płaska?

Totalne nieporozumienie! Panuje dziwna moda na błędne używanie pojęcia rasa. Ot, biały Polak oderwał od białego Anglika, media krzyczą o ataku na tle rasowym. Polacy, Ukraińcy. Niemcy czy Anglicy należą do tej samej, BIAŁEJ RASY.
Rasa jest podstawą tożsamości etnicznej, kultowej i biologicznej. Tak jak nie może być białego Nigeryjczyka, tak nie może być czarnego Polaka, Anglika. Niemca. Rasa, jako determinanta bytu. powinna być chroniona, np. przed mieszaniem

  Proszę odpowiedzieć, dlaczego w wielu wsiach w okolicach Lwowa nie było takich zajść i nawet mało kto o nich wiedział (moi przodkowie pochodzili z różnych podlwowskich wsi i byli przedstawicielami mieszanych rodzin) – przecież w większości mieszkali tam Ukraińcy, ale było dużo rodzin mieszanych??????????
  Te tereny, w odróżnieniu od Wołynia, były pod rządami polskimi od 600lat i też Ukraińcy nie mieli tam równych praw z Polakami.
  Artykuł jest bardzo jednostronny, chociaż wymieniono literaturę, ale treść nawiązuje wyłącznie do PRLowskiego opracowania A. Siemaszko, no i jest reklamaj jednej książki…
  Dlaczego nie ma ani jednego słowa o Pacyfikacji i byzeniu cerkwi?????????
  Z tego powodu mam wrażenie, że artykuł jest napisany dla panów spod „blaszaka”, a nie dla osób inteligentnych i myślących.
  Przepraszam, jeśli kogoś zraniły moje sugestie.

Nie potrafię zrozumieć tej nienawiści do Ukraińców jako narodu. Przecież w każdym społeczeństwie znajdą się ludzie okrutni i uogólnianie, że ”Ci to są źli” jest niesprawiedliwe.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Droga Aiszo, niestety uogólnianie na całe narody jest bardzo powszechne. Stąd narodowe stereotypy, albo obwiniania całych narodów za zbrodnie tych, którzy stali na ich czele. Czy tak nie było w przypadku Niemców? Oni również doświadczyli negatywnych skutków wojny, ale wielu uważa, że skoro sami ją wywołali, na współczucie nie zasługują.

  Niestety, Ukraińcy w dalszym ciągu żywią nienawiść do Polaków i udają że nic się nie wydarzyło na przełomie lat 41-44 na Wołyniu. Skoro uważają za bohatera Banderę, i jego psy, nie ma mowy ani o pojednaniu ani o wybaczeniu….. Ja też nie darzę tej nacji ani sympatią ani. szacunkiem, to zwierzęta….. Mam prawo do takich uczuć, po rzezi jakiej dokonali na Polakach tam mieszkających, w tym i mojej rodzinie. Nigdy im przebaczenia. Póki żyje.

To przerażające,że miłość i więzy krwi tak łatwo zostały wyparte przez ideologię nacjonalizmu!Kiedy oglądam w telewizji relacje z przemarszu polskich nacjonalistów,to po plecach
ze strachu ,przebiegają mi ciarki!Te płonące pochodnie i uniesione w hitlerowskim pozdrowieniu ręce,kojarzą się jednoznacznie i zawsze źle!Te hasła Polska dla Polaków nie napawają optymizmem,lecz obawą,że może być coraz gorzej,że kiedyś ktoś rzuci hasło”pozbądźmy się wszystkich obcych,wszystkich tych,co nie są z nami” i że znajdą się ludzie,którzy chętnie temu przyklasną i zaczną wprowadzać słowa w czyn.Jest takie powiedzenie,że” historia jest nauczycielką życia” i oby rzeczywiście historia uczyła nas,jak nie popełniać błędów i czego należy się wystrzegać..Mordowanie ludzi jest niedopuszczalne!

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Trafiłeś w punkt luvacu. Ukraińcy również krzyczeli „Ukraina dla Ukraińców”, co doprowadziło nie do morderstwa, ale prawdziwej rzezi. Dołączam się do wyrażonej nadziei, że sformułowanie „historia jest nauczycielką życia” to nie puste słowa. Pozdrawiam.

historia robi kolo pamietajmy tragedie i nie dajmy oglupic sie patriotom czyt nacjonalistom

Czasy się zmieniają, ludzie inni, ale rezać Polaków nadal obowiązuje. Popatrzcie na te flagi, na hasła, pomniki które stawiają swoim” bohaterom”, czarno na białym widać, jak nas kochają. A my ich z ochotą przyjmujemy. Z ochotą, bo są tańsi jako siła robocza. Czy ktoś z Was był w Zamościu, Hrubieszowie, czy Rzeszowie? Tam czują się jak u siebie!!!!! Czy ten rząd (na który nota bene głosowałem) nie czuje zagrożenia??? Kopa w dupę i wynocha z Polski!!!!!!!!!!!!! Prezydent uszy po sobie, rząd podobnie. Nie tak to sobie wyobrażałem. A tak przy okazji, gdzie jest raport o WSI??? Cisza. Może coś o katastrofie w Smoleńsku??? Cisza. Ustawa IPN o …… Cisza. Kundle.

Moja prababcia, ktora pochodzila z Ukrainy (tez z mieszanego malzenstwa) opowiadala swojej synowej, a mojej babci o tym, jak syn z mieszanego malzenstwa (ojciec Ukrainiec, matka Polka) wrocil do domu i wyznal ojcu, ze UPA kazala mu zabic matke, bo Polka. Ojciec go upil do nieprzytomnosci, a nastepnie zabil siekiera. Potem razem z zona uciekli do Polski. Nie wiem, czy powiedzial jej kiedys prawde, ale jak o tym pomysle, to mnie az dreszcze przechodza…

HISTERYCZNIE BOJĘ SIĘ UKRAIŃCÓW. Niemców tak nie… bo są BARDZIEJ CYWILIZOWANI.

Budujcie KOŚCIOŁ Grekokatolicikie w Polsce to WYLEGARNIA szowinistów i potomków UPA.

Witam, zastanawiam się nad tym wszystkim…. wydaje mi się że nie wystarczy kilku krasomówców , którzy zaszczepili w tym ludzie takie okrutne działania w imię wolnej Ukrainy , Dużą rolę w tym wszystkim odegrała ich religia . Ich boh pozwalał im zabijać w imię tak szlachetnej sprawy . Nie trzeba było więcej , byli po dwóch latach terroru i głodu który zafundował im Stalin po ich oswobodzeniu w 1939 z rąk ohydnych kapitalistów Lachów . Potem rok 1941 , wielka nadzieja na wolność , witanie chlebem i solą Niemiecką armię która ich „Oswobodziła”, Powstanie SS-Galizien . A tu jak Wolnej Ukrainy nie było tak nie ma . Mija rok 1942 , zaczyna się 1943 w lutym Niemcy ponoszą klęskę pod Stalingradem . Armia czerwona zaczyna maszerować na zachód .Bardzo dziwnym przypadkiem zaraz po tym wydarzeniu , Ukraińscy Policjanci Pomocniczy masowo dezerterują i zasiliłają oddziały OUN-B, OUN-M i UPA. I właśnie wtedy zaczęły się czystki . żydów się pozbyli szybciej więc teraz Lachy i inne obce nacje .
Ciemna masa , słysząca na kazaniu od popa że może zabijać do tego widzi swoją ni to Policję czy Żołnierzy którzy bestialsko mordują robi to samo.
To nie jest żaden naród to jest lud czy plemię które zawsze pójdzie tam gdzie mu będzie lepiej i wygodniej. Teraz jest im lepiej u nas , pracują w Polsce przeważnie fizycznie na budowach czy fabrykach. Tylko czekać jak zaczną szczekać że ich wykorzystujemy że znów Lachy są ich panami

.

Łza się woku kręci – to dla mnie zbyt trudne

A co gorsza większość ukraińcòw ma polskie pochodzenie. Litwini odbili z tatarskich łap puste ziemię w poròwnaniu z księstwem kijowskim. Zasiedlane przez polskie i białoruskie wsie ,jak stoi w zachowanych dokumentach

Jeśli współcześni to Polacy, to innym nacjom nic nie grozi, poza ewentualnymi sprzeczkami słownymi (zwykle w odpowiedzi na prowokacje). A jeśli chodzi o Ukraińców, nie sądzę, żeby ich mentalność się zmieniła, bo Polacy byli zawsze od nich lepsi i zawiść zawsze będzie w nich siedzieć, gdzieś w głębi. Żydzi też nie zmienią mentalności i będą uważali, że im się należy, bo są narodem wybranym. Niemcy na zawsze pozostaną w przekonaniu, że rządzą światem i Rosjanie też będą zawsze uważali, że są potęgą, która będzie światem zarządzać wedle widzimisię. Polacy, bądźmy sobą, bo w żadnym niemal narodzie, a już na pewno nie w wymienionych, będziemy mieć przyjaciół. Traktujmy wszystkich z szacunkiem, ale musimy być czujni, bo zazdrość i zawiść rośnie w siłę we współczesnym świecie.

I błagam, nie mieszajcie patriotyzmu z nacjonalizm. To są przeciwieństwa. Patriotyzm to miłość do ojczyzny i oddanie dla niej, a nacjonalizm to nienawiść do innych nacji, poczucie wyższości własnego narodu, które często odzwierciedla się w agresji w stosunku do innych narodów.

Jakiś Pawlo napisał, że Polaków mordowali Rosjanie przebrani za Ukraińców… Durnyś Pawlo jak typowy Ukrainiec. Mam zdjęcia na których, robionych przed wojną stoją razem Polskie dziewczyny i Ukraińcy. Trzech z Ukraińców z tych zdjęć zamordowało dwie dziewczyny z tej fotki wraz z ich rodzinami. Swoje bajki Pawlo idź opowiadać gdzieś na Dzikie Pola.

ewa,tu niema co mieszac to jest to samo ,niemcy swoim skutecznie patrionacjonalizmy wybili z glow,naszych ta laska jeszcze nie spotkala,widocznie sa komus potrzebni igrzyska zawsze w cenie

USUŃCIE WSZYSTKIE KOMENTARZE. Ci co czytali, a teraz komentuję, w większości nic nie zrozumieli. Podobny język i argumentacja doprowadziły do nacjonalizmu i tragedii

Jak się cieszę, że już nie mieszkam w Polsce. Źle to się może wszystko skończyć. Żal mi tylko moich przyjaciół.

Pani Zaprutko myli dwa zjawiska: szowinizm i nacjonalizm. Może warto zacząć odróżniać miłość do własnej kobiety od nienawiści do obcej kobiety.

LewactwoSwiataRobactwo

Dla tych nie nie slyszeli od lewactwa nawoływaniu do czystości rasy to przypomnę o kimś takim jak hitler lewakiem byl stalin tez lewakiem wszędzie gdzie widnieje słowo socjalizm z automatu jest lewakiem prawica taka prymitywne nie jest jak lewactwo co chce kogoś kwitem zarządzać bo swojego nie potrafią zarobić dwie lewe ręce robia swoje

Piotr Janczarek

Nacjonalizm ukraiński nie miał cech rasistowskich, to zwyczajne kłamstwo. Tożsamość ukraińska kształtowała się przez cały XIX i początek XX w., podobnie jak współczesne – polska. W 1918 r. powstała Zachodnio – Ukraińska Republika Ludowa, obejmująca Galicję Wschodnią, która toczyłą wojną z Polakami. Przypisywania początku kształtowania się ukraińskigo nacjonalizmu, czy ukraińskij tożsamości powstani Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów to zwyczajna nieznajomość tematu.. NIechęć do Polski rozbudzuła polityka narodowściowa II RP.

  Panie Janczarek, dowody i źródła poproszę lub chociaż jakieś logiczne wywody na poparcie tych tez. Inaczej uznam pańską grafomanię za bełkot i propagandę.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Co działo się z ciałami Polaków...

Historie osób, które zdołały przetrwać rzeź wołyńską pełne są trupów i niewyobrażalnej ludzkiej tragedii. Gdy ocaleni uciekali, musieli pozostawić za sobą ciała swoich bliskich. Co...

8 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Dzieci Wołynia. Co działo się z...

Tragedia Wołynia jest wprost niewyobrażalna. Polacy ginęli pod ciosami oprawców bez względu na wiek – starcy, dorośli, a nawet niemowlęta. Czasem jedynymi ocalałymi członkami rodziny...

1 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Ilu Polaków naprawdę zginęło w czasie...

O konflikcie polsko-ukraińskim na Kresach nie umiemy mówić bez emocji. Każdy naród wystawia własny rachunek krzywd, których wzajemnie nie potrafimy uznać. A już co do liczby...

18 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.