Ciekawostki Historyczne

Choć zachodnie media już niemal o tym zapomniały, na Ukrainie nadal toczą się walki. Nie można przy tym ignorować faktu, że ten kraj to tysiąc lat niełatwej historii, która stoi u podłoża konfliktu. By zrozumieć to, co dzieje się na Wschodzie, warto poznać tę opowieść.

Historia Ukrainy, wbrew temu co uważa niejeden Polak, to nie tylko kozacy, Chmielnicki, Wołyń i Bandera.

Ten region, pełen sprzeczności, znalazł się na pograniczu stref wpływów potężnych sił, między innymi Rosji, Rzeczpospolitej, czy Chanatu. Był terenem nieustannych wojen, co ukształtowało zarówno Ukrainę jak i Ukraińców.

Poznamy także jak wyglądało pięć ostatnich dni drugiej wojny światowej. Dowiemy się, co piszczało w trawie za czasów Tudorów oraz jak wygląda państwo islamskie od środka.

Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015, Anna Reid (Wydawnictwo Literackie)

pograniczeAnna Reid to autorka, po której spodziewałam się wiele. Lata temu czytałam jej „Leningrad”, będący jedną z lepszych i ciekawszych książek na jakie trafiłam. Poprzeczka była bardzo, bardzo wysoko, ale „Pogranicze” nie zawiodło. Pierwsza połowa tej książki powstała dwie dekady temu i zawiera ówczesne analizy i osądy Reid. Dwadzieścia lat później, wobec obecnej sytuacji na Ukrainie, autorka zdecydowała się na dopisanie drugiej części, nie zmieniając w pierwszej ani przecinka.

Teraz „Pogranicze” to opowieść o Ukrainie, od jej początków, aż do dnia dzisiejszego. Autorka skupia się przede wszystkim na drugiej połowie dwudziestego wieku, czyli na okresie największych przemian. Jak Reid podsumowuje te przemiany? W drugiej części książki pada jedno zdanie, które wystarczy za tysiąc słów: jest poczucie, że to państwo wreszcie nie jest na niby.

Pięć dni, które wstrząsnęły światem, Nicholas Best (Znak Horyzont)

piec dniCo działo się dzień, po dniu, tuż przed końcem wojny? Zanim stali się znani i lubiani, zanim zostali gwiazdami i autorytetami, stali na zgliszczach Europy. Bo to właśnie pozostało z ich świata. Koniec wojny miał słodko-gorzki smak dla jedenastoletniego Romana Polańskiego, który włóczył się po ulicach świeżo wyzwolonego Krakowa, dla głodującej Audrey Hepburn, dla rannej Sophii Loren i wielu innych.

Zobacz również:

Tudorowie. Magazyn o historii Anglii nr 2/2016 (Wydawnictwo Astra)

tudorowie magazynNa polskim rynku wydawniczym pojawiła się ciekawa nowość. Na fali coraz większej popularności dynastii Tudorów, wydawnictwo Astra przygotowało dla czytelników dwumiesięcznik jej poświęcony. W numerze drugim możemy przeczytać między innymi o tym, jak wiele uprawianie czarów w Anglii miało wspólnego z oddawaniem czci diabłu oraz co Wiliam Shakespeare polecał na potencję.

ISIS od środka. 10 dni w Państwie Islamskim, Jürgen Todenhöfer (WUJ)

isisJak wiele potrzeba by chłopak z New Jersey porzucił swój spokojny dom, swoją rodzinę i znajomych i wyruszył do Syrii budować Kalifat? Czy można pojechać do serca państwa islamskiego aby „pozwiedzać” i wrócić bezpiecznie by zdać relację? Co je na śniadanie bojownik i czy można naprędce zorganizować egzekucję tak, by dziennikarz mógł sobie ją obejrzeć? Na te i inne pytania związane z islamskimi bojownikami odpowiada książka niemieckiego dziennikarza.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Dlaczego ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony?

Kiedy czytamy o zbrodni wołyńskiej, słowa „I że cię nie opuszczę aż do śmierci” nabierają zupełnie nowego wydźwięku. W tych mrocznych czasach można było zginąć...

9 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wstąpić dumnie w jaśniepańskie progi

A gdyby tak znaleźć zupełnym przypadkiem wehikuł czasu i przenieść się w dawno minione lata? Krystyna Wasilkowska-Frelichowska potrafi zabrać czytelnika w taką podróż. Dzięki jej opowieści niemal czuć...

23 lipca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy to komuna, czy zwyczajny kabaret?

Do niewielu rozdziałów polskiej historii podchodzimy z równym dystansem co do okresu PRL. Dlatego nie dziwi tytuł najnowszej książki opisujące w całej rozciągłości koloryt tamtej...

9 lipca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy sąsiad zabijał sąsiada…

Temat pogromów Żydów w czasie drugiej wojny światowej pozostaje jedną z najbardziej czarnych kart polskiej historii. Ilekroć podnoszony jest w literaturze, prasie i telewizji, zawsze...

18 czerwca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. The Walking Dead wymięka przy prawdziwych opowieściach o zombie

Filmowe i komiksowe historie o żywych trupach z kanibalistycznymi instynktami są tylko popkulturową bajeczką. Prawdziwa opowieść o żywych trupach pełna jest mrocznej magii, żądzy i...

11 czerwca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwy radziecki celebryta

Zwykły chłopak z radzieckiej wsi, Jura Gagarin, stał się gwiazdą światowego formatu. Kiedy powrócił ze swojej wiekopomnej wyprawy w kosmos, musiał sobie poradzić z zupełnie nieznanym...

21 maja 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.