Ciekawostki Historyczne

Zdjęcia "hajlujących" księży z czasów drugiej wojny światowej co jakiś czas trafiają na łamy gazet. Piusa XII nazywa się papieżem Hitlera i punktuje obojętność wobec Zagłady. Mało kto uświadamia sobie jednak, jak naprawdę wyglądała zakulisowa gra Watykanu z Berlinem.

Najstarsza organizacja, zajmująca się od wieków między innymi szpiegowaniem, wzięła udział w prawdziwej wojnie wywiadów. Ludzie światu pokazujący się jako skromni, odziani w habity i sutanny słudzy Boży, w rzeczywistości byli bezwzględnymi agentami jego świątobliwości.

Oprócz historii stosunków kościoła i nazistów poznamy także nową edycję wspomnień Białoszewskiego z powstania i historycznie rzucimy okiem na dzieje alkoholi.

Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem, Mark Riebling (Wydawnictwo Literackie)

kosciol szpiegowNie ma drugiej tak rozbudowanej i tak doskonale zorganizowanej instytucji, jak Kościół katolicki. Jego wpływy sięgają na każdy kontynent, a struktura pozawala na sprawne zdobywanie i przekazywanie informacji. Słowem, ludzie papieża byli szpiegami idealnymi. Pius XII nie oglądając się na nic, puścił tę dobrze naoliwioną maszynę w ruch.

Sam też nie próżnował i na własnym podwórku także prowadził grę. Dlatego między innymi kazał zamontować w bibliotece, w której udzielał audiencji, nowoczesną aparaturę podsłuchową, obsługiwaną przez… odpowiednio przeszkolonych jezuitów z Radia Watykańskiego.

Gra była warta świeczki. Kiedy świat pogrążył się w wojnie, na szali znalazły się też losy instytucji, jakiej przewodził.

Zobacz również:

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, Miron Białoszewski (PIW)

bialoszewski pamietnikSą książki, których wstyd, absolutnie wstyd nie znać. Do ich grona zdecydowanie zalicza się powstańczy pamiętnik Białoszewskiego. Państwowy Instytut Wydawniczy oddaje do rak czytelnika nową, poprawioną i, co najważniejsze, odcenzurowaną edycję tego klasyka, wzbogaconą mapami ówczesnej Warszawy.

Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne, Andrzej Fiedoruk (Zysk i S-ka)

okowitaHistoria Polski to poniekąd opowieść o kolejnych okazjach do wypitki.

Nasi antenaci tradycyjnie wznosili toasty świętując narodziny, topiąc smutki ostatnich pożegnań, radując się ze zwycięstw i zapijając gorycz porażek. Fiedoruk pokazuje czym. Bardziej książka kucharska, niż historyczna.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trurl

„Naprawdę” – piszemy łącznie.

goscxl

powinna sie ukazac jeszcze jedna pozycja . Tajna wojna z Katolickim Kościołem z Konstantynopola. i poświecenie go islamowi.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Flirtując z wrogiem w okupowanej Polsce

Przywykliśmy do bardzo przejrzystej narracji – Niemiec w czasie drugiej wojny światowej był dla każdego Polaka wrogiem i basta. Pamiętnik pewnej młodziutkiej dziewczyny mieszkającej w...

20 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przed wojną absurd gonił absurd

Rozglądając się po współczesnej Polsce zauważamy wiele kuriozów. To, co obserwujemy dziś nie umywa się jednak do absurdalnych obyczajów i sytuacji, jakie były codziennością naszych...

5 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym by tu zabić?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od kamienia. Jeden praprzodek walnął solidnie drugiego praprzodka i tak powstała broń. A teraz żarty na bok i bierzemy się na...

29 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy jedni mordowali, inni ryzykowali życie by pomagać

Dyskusja o rzezi wołyńskiej wywołuje w Polakach skrajne emocje. Wielu jest takich, którzy do tej pory z pogardą wypowiadają się o wszystkich Ukraińcach. Nie można...

8 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Aliancki superagent, sowiecki kret i groźne pociski

O drugiej wojnie światowej nie zawsze musimy czytać poważne książki. Czasami warto sięgnąć po nieco szaloną powieść szpiegowską i zobaczyć, jak wyglądała tajna wojna wywiadów widziana oczyma...

27 sierpnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pizza, pasta i niezwykłe kobiety

Włochy kojarzą nam się przede wszystkim ze spaghetti, parmezanem, weneckimi gondolami i Koloseum. Tymczasem, zdaniem Macieja A. Brzozowskiego, to przede wszystkim niezwykłe kobiety, które potrafiły...

13 sierpnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.