Ciekawostki Historyczne

O drugiej wojnie światowej nie zawsze musimy czytać poważne książki. Czasami warto sięgnąć po nieco szaloną powieść szpiegowską i zobaczyć, jak wyglądała tajna wojna wywiadów widziana oczyma pisarza.

Latem 1943 roku zrobiło się groźnie, bardzo groźnie. Plany, które miały przybliżyć aliantów do wygranej w wojnie były zagrożone. Uratować mógł je tylko najlepszy agent.

Oprócz tego poznamy historię pewnego nazistowskiego zbrodniarza, który dożywał swoich dni jako szanowany obywatel oraz dowiemy się, jak daleko przed wiekami zawędrowali polscy podróżnicy.

Arcyszpiedzy, Griffin W.E.B, Butterworth Wiliam E. (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

arcyszpiedzyOprócz tej wojny, w której brali udział zwykli żołnierze, każdego dnia ryzykujący życie na frontach drugiej wojny światowej, toczyła się jeszcze jedna batalia. Agenci wywiadów wszystkich stron konfliktu prowadzili niezwykłą grę, którą przyjęli jako kanwę swej książki autorzy „Arcyszpiegów”.

Jej bohater, Dick Canidy, ściga się z czasem, walczy z nazistami, włoskimi faszystami i własnymi przełożonymi. Wszystko dla sprawy. Czytadło na koniec lata, w sam raz dla miłośników powieści szpiegowskich.

Zobacz również:

Sprawa Reinefartha, Marti Philipp (Wydawnictwo Świat Książki)

sprawaHeinrich Friedrich Reinefarth był niemieckim generałem, który odpowiadał za wiele zbrodni wojennych w czasie tłumienia powstania warszawskiego, w tym rzeź Woli.

Wydawało by się, że taki człowiek nie mógłby uniknąć kary. Tymczasem po wojnie został… burmistrzem  nadmorskiego kurortu.

Poza horyzont. Polscy Podróżnicy, Łenyk-Barszcz Joanna, Barszcz Przemysław (Wydawnictwo Fronda)

podroznicyŚladami polskich podróżników można by objechać świat i na każdym kontynencie, w wielu miejscach zatknąć proporczyk „nasi tu byli”.

Od wieków Polaków ciągnęło w drogę, w najdalsze zakątki globu, jak choćby Arciszewskiego do Pernambuco, czy Beniowskiego na Madagaskar.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Przed wojną absurd gonił absurd

Rozglądając się po współczesnej Polsce zauważamy wiele kuriozów. To, co obserwujemy dziś nie umywa się jednak do absurdalnych obyczajów i sytuacji, jakie były codziennością naszych...

5 listopada 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym by tu zabić?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od kamienia. Jeden praprzodek walnął solidnie drugiego praprzodka i tak powstała broń. A teraz żarty na bok i bierzemy się na...

29 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy jedni mordowali, inni ryzykowali życie by pomagać

Dyskusja o rzezi wołyńskiej wywołuje w Polakach skrajne emocje. Wielu jest takich, którzy do tej pory z pogardą wypowiadają się o wszystkich Ukraińcach. Nie można...

8 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Sojusz krzyża i swastyki?

Zdjęcia "hajlujących" księży z czasów drugiej wojny światowej co jakiś czas trafiają na łamy gazet. Piusa XII nazywa się papieżem Hitlera i punktuje obojętność wobec...

10 września 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pizza, pasta i niezwykłe kobiety

Włochy kojarzą nam się przede wszystkim ze spaghetti, parmezanem, weneckimi gondolami i Koloseum. Tymczasem, zdaniem Macieja A. Brzozowskiego, to przede wszystkim niezwykłe kobiety, które potrafiły...

13 sierpnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wstąpić dumnie w jaśniepańskie progi

A gdyby tak znaleźć zupełnym przypadkiem wehikuł czasu i przenieść się w dawno minione lata? Krystyna Wasilkowska-Frelichowska potrafi zabrać czytelnika w taką podróż. Dzięki jej opowieści niemal czuć...

23 lipca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.