Ciekawostki Historyczne

Po drugiej wojnie światowej Związek Radziecki długo podnosił się ze zniszczeń. Kiedy amerykański dziennikarz i węgierski fotoreporter przybywają do ZSRR czuli się niemal jakby wylądowali na innej planecie. A potem było tylko dziwniej…

Dobrze jest czasem zmienić perspektywę. Wraz z zakończeniem drugiej wojny dziennikarski świat napędzany dotąd przez doniesienia z frontu nieco wytracił impet. Kiedy Zachód zastanawiał się, czy wybuchnie jeszcze jeden globalny konflikt i z niepokojem spoglądał na poczynania Stalina, Robert Capa i John Steinbeck postanowili sprawdzić z bliska.

Oprócz tego poznamy ojca Henryka VIII, który miał ewidentnego pecha oraz powęszymy wokół perlowskich układów i tajnych służb.

Dziennik z podróży do Rosji, John Steinbeck (Prószyński i S-ka)

Wszystko zaczęło się pewnego marcowego dnia 1947 roku, nad wybornym drinkiem, który przyrządził barman Willy. John Steinbeck i Robert Capa powzięli decyzję o wielkiej eskapadzie. Od początku szło nie tak. Awaria samolotu, któremu wybuchła opona. Żadnego „komitetu powitalnego”, zupełna nieznajomość języka i alfabetu. Na szczęście w końcu udało im się opanować sytuację i rozpoczęli niezwykłą podróż.

Jej efektem jest barwna opowieść o życiu w wystawnych moskiewskich hotelach, o działaniu biurokracji w restauracjach, spotkaniach ze stołecznymi intelektualistami, ale też o tym, że zwyczajny chłop radziecki najbardziej ciekaw był tego, jak żyje chłop amerykański. Steineck opowiada ze swadą o podkijowskiej wsi, o tym co stawiały przed nimi na stole ukraińska Mamuszka znana w okolicy z przepysznej kuchni i o tym, jak dziewczęta z prowincji głupiały na widok flesza lampy błyskowej i ze strachu chowały się… za paprotkami. Świetna książka o życiu zwykłych ludzi podglądanych okiem wnikliwego obserwatora z zupełnie innego świata.

Zobacz również:

Henryk VII. Świt Tudorów, Thomas Penn (Wydawnictwo Astra)

Tymczasem Henryk VII Tudor był nie mniej fascynującą postacią. Pogrobowiec, który większość młodości spędził na wygnaniu. Uzurpator, który jedną bitwą zapewnił sobie władzę nad krajem, a przez lata umacniał ją, tropiąc spiski i wyżynając kolejnych krewnych. Bezwzględny despota i sknera jakich mało. A jednak ten podejrzliwy do granic paranoi władca zapewnił Anglii zakończenie bratobójczych wojen i wprowadził kraj na drogę politycznego i gospodarczego rozkwitu.

Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm, Przemysław Gasztold (PWN)

Współcześnie świadomi jesteśmy zagrożenia terrorystycznego. Ekstremistyczne ugrupowania religijne próbują zastraszyć ludzi myślących inaczej. Europa zbroi się w nierównej walce przeciwko terroryzmowi, tymczasem w latach 70. i 80. w samym środku kontynentu wszelkiej maści ekstremiści czuli się doskonale. Dzięki układom z polskimi służbami specjalnymi to nad Wisłą terroryści planowali swoje operacje, dostawali stypendia, a nawet przysyłali swoich rannych bojowników na… rekonwalescencję.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Brodata historia

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar...

10 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

Strach przed wilkami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Gdzieś w ciemności, w lesie czai się drapieżnik gotów mordować nie tylko nasze zwierzęta, ale i nas....

3 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Współczesna wojna kobiet

Przywykliśmy do tego, że wojna to „męska” rzecz. Mówiąc żołnierze mamy na myśli panów. Książka Gayle Tzemach Lemmon pokazuje, jak bardzo się mylimy.

13 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pędem, niczym dzikie tapiry

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną...

29 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.