Ciekawostki Historyczne

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy jego pogrążoną we śnie wioskę najechali wieleccy łowcy niewolników.

Młodego mężczyzny nie ma w tym czasie w domu. Podczas gdy jego najbliżsi śpią, on przedziera się przez zarośla w poszukiwaniu zwierzyny, którą mógłby ustrzelić z łuku dla swojej rodziny.

Oprócz historii młodego Słowianina, poznamy też bliżej Edwarda Raczyńskiego, podążymy śladami Mehmeda Zdobywcy oraz przyjrzymy się bliżej zamachowi na Jana Pawła II z 1981 roku.

Łowcy niewolników, Grzegorz Kochman (Novae Res)

Powieść Grzegorza Kochmana zaczyna się jak film Alfreda Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a później napięcie rośnie. Już na pierwszych stronach głównego bohatera spotyka niesamowita tragedia. Na jego oczach ginie najpierw jego ojciec, próbujący bronić swoich wnuków i synowej, a następnie jego malutki syn, rozrąbany w powietrzu toporem przez wikinga.

Jasza może tylko patrzeć na to z oddali, bo wobec ogromnej przewagi liczebnej najeźdźców nie jest w stanie uratować swojej rodziny. Jego żona, córka i starszy syn padają ofiarą łowców niewolników. Młody Słowianin rusza za nimi w pogoń z szaleńczą misją odbicia najbliższych. Autor przeplata dzieje rodziny Jaszy z wielką historią. Nie zabraknie więc trudnych wyborów i najsłynniejszych postaci z kart podręczników.

Zobacz również:

Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, Zofia Wojtkowska (Iskry)

Arcyciekawa opowieść o życiu polskiego prezydenta na wychodźstwie. Poznajemy wszystkie etapy życia młodego ziemianina, od dzieciństwa spędzanego częściowo u babki hrabiny Potockiej pod krakowskimi baranami, przez służbę dyplomatyczną, rodzinne dramaty, aż po śmierć na emigracji.  Warto poznać bliżej postać tego jakże ważnego dla polskiej historii człowieka.

Mehmed Zdobywca, Nedim Gürsel (Wydawnictwo Literackie)

Nedim Gürsel zdecydował się opowiedzieć o jednym z najsłynniejszych sułtanów Imperium Osmańskiego osadzając akcję w dwóch płaszczyznach czasowych – świat współczesny i czasy Mehmeda Zdobywcy.

U stóp tego władcy leżało pół Europy. To on doprowadził do całkowitego upadku Cesarstwo Bizantyjskie. Kronikarz jego życia pisząc opowiada też czytelnikowi historię swoich rozterek twórczych i miłosnych.

Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź, Jacek Tacik, (Wydawnictwo Literackie)

Polski dziennikarz Jacek Tacik chce dogłębnie poznać historię zamachu na polskiego papieża. Podejmuje się tytanicznej pracy, by dotrzeć do najdrobniejszych szczegółów zarówno samego ataku, jak i śledztwa, które nastąpiło po nim.

Nie pomija żadnego wątku. Spotyka się nawet z Alim Agcą, śledczymi polskimi i włoskimi oraz z każdym, kto jest w stanie rzucić światło na tamte wydarzenia.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcel

„Łowcy niewolników” brakowało mi książki o takim charakterze. Świetna okładka – od razu zachęca do przeczytania. To już nie pierwszy przypadek, gdzie Novae Res mnie (pozytywnie) zaskakuje.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Czym opychał się bizantyjski cesarz?

Już antyczni uczeni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Ba, na ten temat powstawały całe obszerne traktaty, dzięki...

9 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niech licho porwie tę mapę!

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi...

2 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i krwawe zmagania starego z nowym

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali...

26 sierpnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak się żyło w średniowiecznym zamku?

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co...

15 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Brodata historia

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar...

10 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.