Ciekawostki Historyczne

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi sąsiadami. A co byłoby gdybyśmy przeanalizowali geograficzne zależności między innymi państwami?

Dokładnie takie rozważania podejmuje w swojej książce „Więźniowie geografii, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce” Tim Marshall. Dzięki jego książce rozumiemy wreszcie, co naprawdę znaczy modne słowo geopolityka.

Oprócz wodzenia palcem po mapie przyjrzymy się kilku niebezpiecznym kobietom, posłuchamy opowieści o życiu Krzysztofa Klenczona i zastanowimy się, czy o Monte Cassino da się powiedzieć jeszcze coś nowego.

Więźniowie geografii, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce, Tim Marshall (Zysk i S-ka)

Nawet gdyby prezydent zebrał tysiąc atletów i dał im do zjedzenia tysiąc kotletów, to i tak nie ma siły na świecie, która nagle poderwałaby kraj z posad i przeniosła na przykład tysiąc kilometrów dalej, w nieco spokojniejsze rejony. Przywódcy tak najmniejszych krajów świata, jak i gigantów o ambicjach mocarstwowych muszą mierzyć się z tym, gdzie leżą ich państwa.

Chcąc zrozumieć ludzi, konflikty, ruchy społeczne, nie uzyskamy pełnego obrazu jeśli nie zagłębimy się w geografię. Weźmy na przykład Bałkany. Ten region to od zawsze dyplomatyczne pole bitwy. Otto von Bismarck przeczuwał, że wystarczy iskra, by wybuchł tam konflikt. Poza tym, że upłynęło od tego czasu ponad 100 lat, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Nadal wpływy rosyjskie ścierają się tam z resztą świata, a wszystko podlane jest sosem etnicznych animozji.

Francja za to ma się geograficznie bardzo dobrze, o ile Niemcy są po jej stronie. Wielka Brytania także korzysta z geograficznego dobrodziejstwa – od większości najgroźniejszych konfliktów dzieliło i dzieli ją wszak morze. Warto zatem wbić sobie do głowy, jak ważny jest przedrostek geo- w słowie geopolityka.

Zobacz również:

Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice, Joanna Puchalska (Fronda)

W czasach, w których to mężczyźni trzęśli niemal każdą dziedziną życia, potrafiły utorować sobie drogę do sukcesu. Kobiety fatalne, które pogrążały swoich kochanków i bezlitośnie parły do przodu, by zapewnić sobie władzę, czy nieszczęśliwe bohaterki z przypiętą łatką femme fatale?

By znaleźć odpowiedź na to pytanie warto poznać losy między innymi Zofii Potockiej, Barbary Giżanki, Marii Teresy Dogrumowej i innych „złych kobiet” znanych z historii Polski.

Krzysztof Klenczon. Historia jednej znajomości, Alicja Klenczon, Tomasz Potkaj (Wydawnictwo WAM)

Tę opowieść można by zamknąć w dwóch słowach – mistrz i muza. Na kartach książki poznajemy historię jednego z najważniejszych polskich muzyków XX wieku, który stworzył niezapomniane przeboje śpiewane do dziś, z zupełnie nowej perspektywy.

Jego żona, Alicja, pozwala nam zajrzeć tylnymi drzwiami do ich prywatnego świata nie ukrywając nawet bolesnych spraw, jak konflikty rodzinne. Z pewnością nie było to łatwe.

Monte Cassino – nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?, Glyn Harper, John Tonkin-Covell (Bellona)

Kiedy wydawać by się mogło, że o słynnej bitwie o wzgórze Monte Cassino napisano już wszystko pojawia się książka obiecująca nowe spojrzenie.

Jej autorzy rozliczają wszystkie najważniejsze akordy tego starcia, z decyzjami o bombardowaniu, postawą najważniejszych dowódców i zakulisowymi przepychankami politycznymi, które miały realny wpływ na przebieg walk. To nie jest kolejny pean o odważnych bohaterach i krwawym starciu z wrogiem.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Krwawe początki medycyny

Pacjenta należało dobrze nakarmić, napoić, wyszorować i… związać. Potem już można było chwytać w rękę nóż i brać się za operowanie mu oka. Na żywca....

30 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zakonnicy-rycerze w szkarłacie

Zakony rycerskie dzięki dziesiątkom powieści i filmów zyskały dziwną tajemną aurę. Tymczasem ich historia jest szalenie interesująca i często ciekawsza niż to, co są w...

17 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym opychał się bizantyjski cesarz?

Już antyczni uczeni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Ba, na ten temat powstawały całe obszerne traktaty, dzięki...

9 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i krwawe zmagania starego z nowym

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali...

26 sierpnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak się żyło w średniowiecznym zamku?

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co...

15 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.