Ciekawostki Historyczne

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co jedli stali rezydenci, gdzie się myli i czy czasami im się nudziło?

Sam George R.R. Martin stwierdził, że to właśnie „Życie w średniowiecznym zamku” pomogło mu napisać jego opowieść o Westeros. Czy ktokolwiek potrzebuje lepszej rekomendacji?

Oprócz codzienności w średniowiecznym gmaszysku poznamy także dzieje wojny śląskiej i zajrzymy za kulisy politycznej walki w imperium bizantyjskim.

Życie w średniowiecznym zamku, Frances Gies, Joseph Gies (Znak Horyzont)

Średniowieczni możnowładcy uwielbiali ziemię. Nie chodziło jednak wcale o jej uprawę, a o zgromadzenie w swoim posiadaniu jak największej połaci i zbudowanie na niej swojej okazałej siedziby. Najlepiej by stała na wysokim wzgórzu, otoczona fosą. Taka twierdza, która miała wytrzymać długie oblężenie wielu wrogów, była przy tym bardzo mroczna i potężna.

Nie możemy zapominać, że jednocześnie zamek był przede wszystkim domem dla swoich mieszkańców. Jako taki musiał mieć między innymi kuchnię, latrynę, czy spiżarnię, nie wspominając o stajni, w której trzymano konie możnowładcy. W końcu damy w powłóczystych szatach i rycerze w lśniących zbrojach, których wyobrażamy sobie jako stereotypowych lokatorów takiego domu byli zwyczajnymi ludźmi. Musieli jeść, zimą rozniecać ogień by się ogrzać, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, zabijać nadmiar wolnego czasu i spać.

Wojna śląska 1740 – 1742, Jakub Hermanowicz (Novae Res)

Można by rzec, że zaczęło się niewinnie. Kiedy Austria pogrążyła się w kryzysie po przejęciu władzy przez młodziutką Marię Teresę, młody król pruski Fryderyk II postanowił wykorzystać sytuację. Państwo osłabione przez zmianę władcy stanowiło kuszący kąsek.

Jeszcze w tym samym roku zaatakował sąsiadów chcąc ugrać jak najwięcej w zaistniałej sytuacji. Na szali znalazła się pozycja wielkomocarstwowa i Śląsk. Tak zaczęła się pierwsza z kilku krwawych wojen.

Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych IV-XV wiek, Małgorzata B. Leszka, Mirosław J. Leszka (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

Rola, jaką cesarzowe odgrywały na dworze w Konstantynopolu była niezwykła. Najwyższe kręgi władzy były niczym kłębowisko węży, a imperatorowe grały pierwsze skrzypce w knowaniach kolejnych koterii.

Z książki dowiemy się między innymi, jak można było zostać cesarzową, jak wyglądała sprawa macierzyństwa, kiedy w łonie nosiło się kolejnego władcę i jak właściwie wyglądało pożycie pomiędzy parą cesarską.

KOMENTARZE (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

email

Gdzie to można pobrać? Proszę podać adres strony.

Anonim

Jeju. To niby jest artykul?!

    Nasz publicysta | Rafał Kuzak

    Ten wpis to „Rekomendacja”, gdzie Ola poleca Czytelnikom ciekawe nowości książkowe :)

he

Nieeeee. To jest bezczelna reklama. Zamiast ciekawostek historycznych będą reklamypo to żeby zgarnąć jeszcze więcej hajsu.

Anonim

a czy jest w ogóle jakiś „artykuł”, który nie jest jakąś reklamą?? strona zeszła na psy.. to moja ostatnia wizyta tutaj.

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Bardzo nam przykro, że postanowił Pan zrezygnować z czytania strony. Artykuły, które powstały z inspiracji jakąś pozycją książkową nie mają tytułu „Kup mnie”, ale są napisane na jej podstawie. Rozwijają i poruszają ciekawe wg nas wątki historyczne. Zachęcam również do odwiedzenia portalu http://twojahistoria.pl/, gdzie można znaleźć felietony komentujące wydarzenia w kraju, wywiady, recenzje, opinie oraz artykuły,

dgolat

Polecam trzecią pozycję książkową, bardzo dobrzy wykładowcy, a książka jeszcze lepsza :)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Zakonnicy-rycerze w szkarłacie

Zakony rycerskie dzięki dziesiątkom powieści i filmów zyskały dziwną tajemną aurę. Tymczasem ich historia jest szalenie interesująca i często ciekawsza niż to, co są w...

17 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym opychał się...

Już antyczni uczeni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Ba, na ten temat powstawały całe obszerne traktaty, dzięki...

9 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niech licho porwie...

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi...

2 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i...

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali...

26 sierpnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.



Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.