Ciekawostki Historyczne

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co jedli stali rezydenci, gdzie się myli i czy czasami im się nudziło?

Sam George R.R. Martin stwierdził, że to właśnie „Życie w średniowiecznym zamku” pomogło mu napisać jego opowieść o Westeros. Czy ktokolwiek potrzebuje lepszej rekomendacji?

Oprócz codzienności w średniowiecznym gmaszysku poznamy także dzieje wojny śląskiej i zajrzymy za kulisy politycznej walki w imperium bizantyjskim.

Życie w średniowiecznym zamku, Frances Gies, Joseph Gies (Znak Horyzont)

Średniowieczni możnowładcy uwielbiali ziemię. Nie chodziło jednak wcale o jej uprawę, a o zgromadzenie w swoim posiadaniu jak największej połaci i zbudowanie na niej swojej okazałej siedziby. Najlepiej by stała na wysokim wzgórzu, otoczona fosą. Taka twierdza, która miała wytrzymać długie oblężenie wielu wrogów, była przy tym bardzo mroczna i potężna.

Nie możemy zapominać, że jednocześnie zamek był przede wszystkim domem dla swoich mieszkańców. Jako taki musiał mieć między innymi kuchnię, latrynę, czy spiżarnię, nie wspominając o stajni, w której trzymano konie możnowładcy. W końcu damy w powłóczystych szatach i rycerze w lśniących zbrojach, których wyobrażamy sobie jako stereotypowych lokatorów takiego domu byli zwyczajnymi ludźmi. Musieli jeść, zimą rozniecać ogień by się ogrzać, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, zabijać nadmiar wolnego czasu i spać.

Zobacz również:

Wojna śląska 1740 – 1742, Jakub Hermanowicz (Novae Res)

Można by rzec, że zaczęło się niewinnie. Kiedy Austria pogrążyła się w kryzysie po przejęciu władzy przez młodziutką Marię Teresę, młody król pruski Fryderyk II postanowił wykorzystać sytuację. Państwo osłabione przez zmianę władcy stanowiło kuszący kąsek.

Jeszcze w tym samym roku zaatakował sąsiadów chcąc ugrać jak najwięcej w zaistniałej sytuacji. Na szali znalazła się pozycja wielkomocarstwowa i Śląsk. Tak zaczęła się pierwsza z kilku krwawych wojen.

Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych IV-XV wiek, Małgorzata B. Leszka, Mirosław J. Leszka (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

Rola, jaką cesarzowe odgrywały na dworze w Konstantynopolu była niezwykła. Najwyższe kręgi władzy były niczym kłębowisko węży, a imperatorowe grały pierwsze skrzypce w knowaniach kolejnych koterii.

Z książki dowiemy się między innymi, jak można było zostać cesarzową, jak wyglądała sprawa macierzyństwa, kiedy w łonie nosiło się kolejnego władcę i jak właściwie wyglądało pożycie pomiędzy parą cesarską.

KOMENTARZE (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

email

Gdzie to można pobrać? Proszę podać adres strony.

Anonim

Jeju. To niby jest artykul?!

    Nasz publicysta | Rafał Kuzak

    Ten wpis to „Rekomendacja”, gdzie Ola poleca Czytelnikom ciekawe nowości książkowe :)

he

Nieeeee. To jest bezczelna reklama. Zamiast ciekawostek historycznych będą reklamypo to żeby zgarnąć jeszcze więcej hajsu.

Anonim

a czy jest w ogóle jakiś „artykuł”, który nie jest jakąś reklamą?? strona zeszła na psy.. to moja ostatnia wizyta tutaj.

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Bardzo nam przykro, że postanowił Pan zrezygnować z czytania strony. Artykuły, które powstały z inspiracji jakąś pozycją książkową nie mają tytułu „Kup mnie”, ale są napisane na jej podstawie. Rozwijają i poruszają ciekawe wg nas wątki historyczne. Zachęcam również do odwiedzenia portalu http://twojahistoria.pl/, gdzie można znaleźć felietony komentujące wydarzenia w kraju, wywiady, recenzje, opinie oraz artykuły,

dgolat

Polecam trzecią pozycję książkową, bardzo dobrzy wykładowcy, a książka jeszcze lepsza :)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Zakonnicy-rycerze w szkarłacie

Zakony rycerskie dzięki dziesiątkom powieści i filmów zyskały dziwną tajemną aurę. Tymczasem ich historia jest szalenie interesująca i często ciekawsza niż to, co są w...

17 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym opychał się bizantyjski cesarz?

Już antyczni uczeni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Ba, na ten temat powstawały całe obszerne traktaty, dzięki...

9 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niech licho porwie tę mapę!

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi...

2 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i krwawe zmagania starego z nowym

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali...

26 sierpnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.