Ciekawostki Historyczne

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali ją ogniem i mieczem, poganie nie zamierzali rezygnować.

Franciszek Szczęsny opowiada na tle zmagań jednego Boga w trzech osobach ze starymi bogami historię jednego człowieka, szamana, który musi odnaleźć się w zupełnie nowym świecie. Stare i nowe przenikają się na każdym kroku, wywołując skrajne emocje.

Oprócz historii szamana Obisława dowiemy się nieco na temat Turkiestanu, poznamy nieco szaloną książkę o kuchni naszego dzieciństwa. Ponadto spróbujemy poczuć rosyjską namiętność i wyruszymy w podróż z posłem chińskiego cesarza.

Ostatni szaman Pomorza, Franciszek Szczęsny (Novae Res)

Wszystko było już ustalone. Obisław, syn sołtysa Osady Siedmiu Jezior miał uczyć się magii i ziół by zostać szamanem. Jednak zanim mogło się to wydarzyć, nadeszli ludzie głoszący nową religię. Pierwszy był niepozorny misjonarz, który pogwałciwszy najpierw stare obyczaje, po chwili zaczął nawoływać do pozbycia się glinianych, czy rogowych bożków. Dla sąsiadów chłopca było to równoznaczne z zabiciem ich bóstw.

Tego pierwszego chrześcijańskiego misjonarza udało się przegnać. Ludzie żyli spokojnie, uważając by nie urazić niczym swoich bóstw. Budowali domy, umierali, łączyli się w pary, czas mijał im spokojnie, aż pewnego dnia zjawili się zbrojni mówiący po niemiecku i nic już nie było takie samo. Krzyżacy zaprowadzili rządy terroru…

Zobacz również:

Turkiestan, Wiaczesław Piotrowski (Novae Res)

Kiedy połączymy prawdziwe wydarzenia, z gorącym wątkiem miłosnym i odrobiną fantazji autora, możemy dostać szalenie ciekawą opowieść. Tytułowy Turkiestan to miejsce do którego uciekają córka atamana kozackiego Justyna i Polak Ignacy.

Przed nimi piętrzą się kolejne przeszkody, jednak miłość pozwala je przezwyciężać nawet, gdy między małżonków wkrada się śmierć i upokarzająca osobista tragedia.

Kuchnia pełna cudów, Maria Terlikowska (Axis mundi)

Zwykle w „Ciekawostkach” nie piszemy na temat książek dla dzieci. Ta pozycja jest jednak inna.  Maria Terlikowska opowiadając o zwyczajnej rodzinie Kowalskich przenosi nas z powrotem do czasów naszego dzieciństwa.

W książce znajdziemy historyjki z życia głównych bohaterów oraz… klasyki prosto z peerelowskich kinder bali, jak muchomorki  z jajka i połowy pomidora, czy jamnik z parówek.

Rosyjska namiętność, Reyes Monforte (WAM)

Hiszpańska piosenkarka Lina poznaje rosyjskiego kompozytora Siergieja. Miłość, jaka ich łączy stanie się dla kobiety prawdziwym ciężarem, gdy podąży za swoim mężem do radzieckiej Rosji.

Siergiej Prokofiew będzie liczył na to, że w ojczyźnie odniesie taki sam sukces jak za granicą, a tymczasem Lina wpadnie w łapy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa i przez długie lata odczuwała na własnej skórze komunistyczny terror. Gdy wreszcie udało jej się opuścić kraj, nigdy do niego nie wróciła.

Michał Boym poseł chińskiego cesarza, Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Petek (NCK)

Michał Boym jest jedną z najciekawszych postaci polskiej historii. Ten siedemnastowieczny jezuita jako misjonarz dotarł w najdalsze zakątki Chin i dzięki znajomości języka chińskiego mógł lepiej zrozumieć żyjących tam ludzi.

Boym nie zapomniał jednak o swoi pierwotnym zadaniu i ochrzciwszy cesarza Yongli został jego posłem do papieża. Przede wszystkim jednak zawdzięczamy mu unikatowe materiały z wielu dziedzin, między innymi botaniki, czy medycyny Wschodu.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aerona

Najbardziej przemawia do mnie Ostatni Szaman Pomorza od Novae Res. Brakuje książek o takiej tematyce.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Zakonnicy-rycerze w szkarłacie

Zakony rycerskie dzięki dziesiątkom powieści i filmów zyskały dziwną tajemną aurę. Tymczasem ich historia jest szalenie interesująca i często ciekawsza niż to, co są w...

17 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym opychał się bizantyjski cesarz?

Już antyczni uczeni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Ba, na ten temat powstawały całe obszerne traktaty, dzięki...

9 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niech licho porwie tę mapę!

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi...

2 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak się żyło w średniowiecznym zamku?

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co...

15 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.