Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i krwawe zmagania starego z nowym

Wiktor Wasniecow, Książę Oleg spotykający czarownika, 1899

fot.Wiktor Wasniecow Wiktor Wasniecow, Książę Oleg spotykający czarownika, 1899

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali ją ogniem i mieczem, poganie nie zamierzali rezygnować.

Franciszek Szczęsny opowiada na tle zmagań jednego Boga w trzech osobach ze starymi bogami historię jednego człowieka, szamana, który musi odnaleźć się w zupełnie nowym świecie. Stare i nowe przenikają się na każdym kroku, wywołując skrajne emocje.

Oprócz historii szamana Obisława dowiemy się nieco na temat Turkiestanu, poznamy nieco szaloną książkę o kuchni naszego dzieciństwa. Ponadto spróbujemy poczuć rosyjską namiętność i wyruszymy w podróż z posłem chińskiego cesarza.

Ostatni szaman Pomorza, Franciszek Szczęsny (Novae Res)

Wszystko było już ustalone. Obisław, syn sołtysa Osady Siedmiu Jezior miał uczyć się magii i ziół by zostać szamanem. Jednak zanim mogło się to wydarzyć, nadeszli ludzie głoszący nową religię. Pierwszy był niepozorny misjonarz, który pogwałciwszy najpierw stare obyczaje, po chwili zaczął nawoływać do pozbycia się glinianych, czy rogowych bożków. Dla sąsiadów chłopca było to równoznaczne z zabiciem ich bóstw.

Tego pierwszego chrześcijańskiego misjonarza udało się przegnać. Ludzie żyli spokojnie, uważając by nie urazić niczym swoich bóstw. Budowali domy, umierali, łączyli się w pary, czas mijał im spokojnie, aż pewnego dnia zjawili się zbrojni mówiący po niemiecku i nic już nie było takie samo. Krzyżacy zaprowadzili rządy terroru…

Turkiestan, Wiaczesław Piotrowski (Novae Res)

Kiedy połączymy prawdziwe wydarzenia, z gorącym wątkiem miłosnym i odrobiną fantazji autora, możemy dostać szalenie ciekawą opowieść. Tytułowy Turkiestan to miejsce do którego uciekają córka atamana kozackiego Justyna i Polak Ignacy.

Przed nimi piętrzą się kolejne przeszkody, jednak miłość pozwala je przezwyciężać nawet, gdy między małżonków wkrada się śmierć i upokarzająca osobista tragedia.

Kuchnia pełna cudów, Maria Terlikowska (Axis mundi)

Zwykle w „Ciekawostkach” nie piszemy na temat książek dla dzieci. Ta pozycja jest jednak inna.  Maria Terlikowska opowiadając o zwyczajnej rodzinie Kowalskich przenosi nas z powrotem do czasów naszego dzieciństwa.

W książce znajdziemy historyjki z życia głównych bohaterów oraz… klasyki prosto z peerelowskich kinder bali, jak muchomorki  z jajka i połowy pomidora, czy jamnik z parówek.

Rosyjska namiętność, Reyes Monforte (WAM)

Hiszpańska piosenkarka Lina poznaje rosyjskiego kompozytora Siergieja. Miłość, jaka ich łączy stanie się dla kobiety prawdziwym ciężarem, gdy podąży za swoim mężem do radzieckiej Rosji.

Siergiej Prokofiew będzie liczył na to, że w ojczyźnie odniesie taki sam sukces jak za granicą, a tymczasem Lina wpadnie w łapy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa i przez długie lata odczuwała na własnej skórze komunistyczny terror. Gdy wreszcie udało jej się opuścić kraj, nigdy do niego nie wróciła.

Michał Boym poseł chińskiego cesarza, Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Petek (NCK)

Michał Boym jest jedną z najciekawszych postaci polskiej historii. Ten siedemnastowieczny jezuita jako misjonarz dotarł w najdalsze zakątki Chin i dzięki znajomości języka chińskiego mógł lepiej zrozumieć żyjących tam ludzi.

Boym nie zapomniał jednak o swoi pierwotnym zadaniu i ochrzciwszy cesarza Yongli został jego posłem do papieża. Przede wszystkim jednak zawdzięczamy mu unikatowe materiały z wielu dziedzin, między innymi botaniki, czy medycyny Wschodu.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.