Ciekawostki Historyczne

Zakony rycerskie dzięki dziesiątkom powieści i filmów zyskały dziwną tajemną aurę. Tymczasem ich historia jest szalenie interesująca i często ciekawsza niż to, co są w stanie wymyślić pisarze. Tak było w przypadku rycerzy Zakonu Szpitalników Świętego Jana.

Dzieje zakonu joannitów rozpoczęły się w Ziemi Świętej, gdzie pomagali pielgrzymom i walczyli z saracenami. O ich przygodach i troskach możemy przeczytać w najnowszej książce „Joannici. Historia Zakonu Maltańskiego” Bertranda Galimarda Flavigny.

Oprócz poznania historii zakonu maltańskiego dowiemy się także, dlaczego pewien Kanadyjczyk uważał, że polscy piloci są najlepsi na świecie, sprawdzimy, co GROM robił na wodach Zatoki Perskiej oraz jak wyglądało życie wawelskich królewien.

Joannici. Historia Zakonu Maltańskiego, Bertrand Galimard Flavigny (Astra)

Wydawnictwo Astra oddaje do rąk czytelnika pierwsze tak obszerne opracowanie dotyczące zakonu Joannitów. Dzięki niemu możemy poznać między innymi strukturę zakonu, dowiedzieć się, czym właściwie były „języki” funkcjonujące w jego strukturach. W książce znajdziemy między innymi rozdział poświęcony działalności zakonników na morzu. Joannici po opuszczeniu Ziemi Świętej z koni przesiedli się na okręty i zaczęli siać postrach wśród muzułmańskich żeglarzy na Morzu Śródziemnym.

Napadali na osady przybrzeżne i bez litości łupili statki handlowe. Przede wszystkim jednak rycerze Zakonu Szpitalników Świętego Jana zajmowali się chorymi, co podkreślali nazywając ich swoimi „panami”. Książka Flavigny pozwala nam choć trochę zbliżyć się do zrozumienia, jak to się stało, że zakon doby krucjat zdołał przetrwać do dnia dzisiejszego i dzięki swej zbudowanej przez wieki pozycji utrzymuje ogromną autonomię gdziekolwiek się znajduje (posiada między innymi własne rejestracje samochodowe!).

Zobacz również:

Polacy są najlepsi, John Kent (Bellona)

Polskie dywizjony myśliwskie w czasie drugiej wojny światowej i walk powietrznych pomiędzy Luftwaffe, Royal Airforce wsławiły się śmiercionośną skutecznością i niezwykłą odwagą.

To z tymi lotnikami przyszło służyć Kanadyjczykowi Johnowi Kentowi, który od swoich polskich kolegów dostał przezwisko „Kentowski”, by brzmiał bardziej swojsko. Ów pilot był dowódcą naszych najsłynniejszych lotników.

Zatoka, Naval (Bellona)

Polscy operatorzy GROM-u musieli o swoje miejsce w historii walczyć z bronią w ręku. Po pamiętnym 11 września wojna była już nieunikniona. Doskonale wyszkolone polskie jednostki były w stanie sprostać nawet najtrudniejszym misjom w Zatoce Perskiej.

Kiedy trenowali, nie było taryfy ulgowej. Musieli umieć pokonać swoje największe słabości i cały czas trwać na granicy załamania fizycznego i psychicznego. Gdy ruszyli do walki okazało się, jak ważna była każda przelana na treningu kropla krwi i potu.

Córki Wawelu, Anna Brzezińska (Wydawnictwo Literackie)

Anna Brzezińska zabiera czytelnika w podróż do czasów ostatnich Jagiellonek na Wawelu. Choć skupia się przede wszystkim na córkach Zygmunta Starego z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, w rzeczywistości ukazuje portret całego przekroju tamtej epoki.

Od bękarcich córek, przez mieszczki, karlice, aż po najprostsze sługi traktowane jak niewolnice. Wszystko to poznajemy oczami karliczki Dosi, historycznej postaci.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Pracowniczy nie-raj

Gdy media trąbią w kółko o nowych pomysłach rządzących, dotyczących wolnych niedziel, czy majstrowania przy wieku emerytalnym, warto zastanowić się, jak właściwie wygląda i jeszcze...

21 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niesforne dziewuchy

Historia to wcale nie męska sprawa, choć niektórzy panowie usilnie próbują przekonać, że jest zupełnie odwrotnie. Cała plejada słynnych Polek udowadnia, że bez nich dzieje...

16 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. „Trzeba oczyścić środowisko dziennikarskie z niezdrowych elementów”

Media, nazywane czwartą władzą, z rządzącymi musiały się niejednokrotnie zmagać. Na szczególną uwagę zasługują lata 80. minionego stulecia, gdy środki masowego przekazu tłamszone były przez...

7 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krwawe początki medycyny

Pacjenta należało dobrze nakarmić, napoić, wyszorować i… związać. Potem już można było chwytać w rękę nóż i brać się za operowanie mu oka. Na żywca....

30 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czym opychał się bizantyjski cesarz?

Już antyczni uczeni doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Ba, na ten temat powstawały całe obszerne traktaty, dzięki...

9 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niech licho porwie tę mapę!

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi...

2 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.