Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. „Trzeba oczyścić środowisko dziennikarskie z niezdrowych elementów”

Milicja w okresie stanu wojennego (fot. domena publiczna).

fot.autor nieznany (domena publiczna) Milicja w okresie stanu wojennego (fot. domena publiczna).

Media, nazywane czwartą władzą, z rządzącymi musiały się niejednokrotnie zmagać. Na szczególną uwagę zasługują lata 80. minionego stulecia, gdy środki masowego przekazu tłamszone były przez rząd, a nieprawomyślnych dziennikarzy prześladowała bezpieka.

Sebastian Ligarski i Grzegorz Majchrzak w swej książce poświęconej walce o to, co „pójdzie w eter” opowiadają o peerelowskich elektronicznych mediach.

Oprócz opowieści o cenzurze, bezpiece i próbie przekazywania pełnego obrazu sytuacji poznamy także pewien osadzony w tej samej epoce dramat, dowiemy się nieco na temat polskich kierowców wyścigowych oraz przeniesiemy się w straszne czasy obozów koncentracyjnych, by posłuchać opowieści ocalonego z Buchenwaldu.

Wojna o eter, S., Ligarski, G. Majchrzak (NCK)

Autorzy zderzają w książce dwa światy – z jednej strony ukazują środowisko dziennikarskie, z drugiej władzę, która próbuje ich stłamsić i zmusić by nie wychylali się z szeregu. Lata 80 to także moment przełomowy dla całej Polski. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wydarzyły się rzeczy, wobec których nie można było przejść obojętnie. Z tymi, którzy się buntowali, bezpieka rozprawiała się bezlitośnie.

Środowisko dziennikarskie przeszło weryfikację, ludzie związani z „Solidarnością” byli przesłuchiwani i odsuwani od pracy, by przypadkiem nie przemycili czegoś nie pomyśli władzy. Na tę książkę w szczególności warto zwrócić uwagę. Pokazuje ona do czego prowadzi nadmierna ingerencja władz w media.

Nocni goście. Historia strajku na Pradze, Tadeusz Wodzicki (Novae Res)

W kontekście przywoływania w kółko wydarzeń z peerelu i wyciągania ludziom tego, czy innego umocowania z tamtych czasów, które zmienia się w istne polowanie na czarownice, warto zwrócić się w kierunku sztuki.

Do okresu strajków, milicji, ZOMO i brutalności wraca w swoim dramacie Tadeusz Wodzicki. Przedstawia historię strajku okupacyjnego w stanie wojennym, gdy przewodniczący chce przede wszystkim uniknąć rozlewu krwi.

Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych, R. Mucha, S. Szelichowski (Axis Mundi)

Bardzo ciekawa opowieść o osiągnięciach polskich kierowców na różnych polach. Autorzy nie pomijają początków historii automobilizmu w Polsce, gdy na ściganie się stać było tylko najbogatszych, a na listach zwycięzców gościły nazwiska polskich rodów arystokratycznych.

Przedstawiają także sylwetki poszczególnych kierowców. Jedynym, choć poważnym zarzutem jest zupełne pominięcie kobiet i kobiecych rajdów. Rzeczywiście, jak wskazuje tytuł, to książka o Polakach, bo Polek próżno w niej szukać.

Ocalałem z Buchenwaldu. Moja droga przez piekło, F. Whitlock, L. Gros (Replika)

Louis Gros miał zaledwie siedemnaście lat, gdy do jego domu wtargnęła francuska policja. Najpierw trafił do aresztu, a później zapędzono go, podobnie jak dwa tysiące innych, do wagonu kolejowego, który ruszył w stronę obozu w Buchenwaldzie.

Młody chłopak widział tam rzeczy, które prześladowały go do końca życia. Udało mu się przetrwać piekło Buchenwaldu, by po latach opowiedzieć o jego okrucieństwach.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.