Ciekawostki Historyczne

Media, nazywane czwartą władzą, z rządzącymi musiały się niejednokrotnie zmagać. Na szczególną uwagę zasługują lata 80. minionego stulecia, gdy środki masowego przekazu tłamszone były przez rząd, a nieprawomyślnych dziennikarzy prześladowała bezpieka.

Sebastian Ligarski i Grzegorz Majchrzak w swej książce poświęconej walce o to, co „pójdzie w eter” opowiadają o peerelowskich elektronicznych mediach.

Oprócz opowieści o cenzurze, bezpiece i próbie przekazywania pełnego obrazu sytuacji poznamy także pewien osadzony w tej samej epoce dramat, dowiemy się nieco na temat polskich kierowców wyścigowych oraz przeniesiemy się w straszne czasy obozów koncentracyjnych, by posłuchać opowieści ocalonego z Buchenwaldu.

Wojna o eter, S., Ligarski, G. Majchrzak (NCK)

Autorzy zderzają w książce dwa światy – z jednej strony ukazują środowisko dziennikarskie, z drugiej władzę, która próbuje ich stłamsić i zmusić by nie wychylali się z szeregu. Lata 80 to także moment przełomowy dla całej Polski. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wydarzyły się rzeczy, wobec których nie można było przejść obojętnie. Z tymi, którzy się buntowali, bezpieka rozprawiała się bezlitośnie.

Środowisko dziennikarskie przeszło weryfikację, ludzie związani z „Solidarnością” byli przesłuchiwani i odsuwani od pracy, by przypadkiem nie przemycili czegoś nie pomyśli władzy. Na tę książkę w szczególności warto zwrócić uwagę. Pokazuje ona do czego prowadzi nadmierna ingerencja władz w media.

Zobacz również:

Nocni goście. Historia strajku na Pradze, Tadeusz Wodzicki (Novae Res)

W kontekście przywoływania w kółko wydarzeń z peerelu i wyciągania ludziom tego, czy innego umocowania z tamtych czasów, które zmienia się w istne polowanie na czarownice, warto zwrócić się w kierunku sztuki.

Do okresu strajków, milicji, ZOMO i brutalności wraca w swoim dramacie Tadeusz Wodzicki. Przedstawia historię strajku okupacyjnego w stanie wojennym, gdy przewodniczący chce przede wszystkim uniknąć rozlewu krwi.

Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych, R. Mucha, S. Szelichowski (Axis Mundi)

Bardzo ciekawa opowieść o osiągnięciach polskich kierowców na różnych polach. Autorzy nie pomijają początków historii automobilizmu w Polsce, gdy na ściganie się stać było tylko najbogatszych, a na listach zwycięzców gościły nazwiska polskich rodów arystokratycznych.

Przedstawiają także sylwetki poszczególnych kierowców. Jedynym, choć poważnym zarzutem jest zupełne pominięcie kobiet i kobiecych rajdów. Rzeczywiście, jak wskazuje tytuł, to książka o Polakach, bo Polek próżno w niej szukać.

Ocalałem z Buchenwaldu. Moja droga przez piekło, F. Whitlock, L. Gros (Replika)

Louis Gros miał zaledwie siedemnaście lat, gdy do jego domu wtargnęła francuska policja. Najpierw trafił do aresztu, a później zapędzono go, podobnie jak dwa tysiące innych, do wagonu kolejowego, który ruszył w stronę obozu w Buchenwaldzie.

Młody chłopak widział tam rzeczy, które prześladowały go do końca życia. Udało mu się przetrwać piekło Buchenwaldu, by po latach opowiedzieć o jego okrucieństwach.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Zróbmy sobie rewolucję

Gdy społeczeństwo stało na krawędzi, czasem wystarczyła iskra. W różnych krajach na przestrzeni wieków rewolucje były niczym eksplozje gigantycznych bomb, po których nic już nie...

11 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Życie kobiet w cieniu swastyki i gwiazdy Dawida

Przeżycie w okupowanej Polsce było trudne. Przeżycie w okupowanej Polsce, gdy było się Żydówką, chcącą utrzymać siebie i swoją rodzinę wydawało się zadaniem niemal niemożliwym....

28 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pracowniczy nie-raj

Gdy media trąbią w kółko o nowych pomysłach rządzących, dotyczących wolnych niedziel, czy majstrowania przy wieku emerytalnym, warto zastanowić się, jak właściwie wygląda i jeszcze...

21 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niesforne dziewuchy

Historia to wcale nie męska sprawa, choć niektórzy panowie usilnie próbują przekonać, że jest zupełnie odwrotnie. Cała plejada słynnych Polek udowadnia, że bez nich dzieje...

16 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krwawe początki medycyny

Pacjenta należało dobrze nakarmić, napoić, wyszorować i… związać. Potem już można było chwytać w rękę nóż i brać się za operowanie mu oka. Na żywca....

30 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zakonnicy-rycerze w szkarłacie

Zakony rycerskie dzięki dziesiątkom powieści i filmów zyskały dziwną tajemną aurę. Tymczasem ich historia jest szalenie interesująca i często ciekawsza niż to, co są w...

17 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.