Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Zróbmy sobie rewolucję

Ernesto "Che" Guevara. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ernesto „Che” Guevara. (fot. domena publiczna)

Gdy społeczeństwo stało na krawędzi, czasem wystarczyła iskra. W różnych krajach na przestrzeni wieków rewolucje były niczym eksplozje gigantycznych bomb, po których nic już nie było  takie samo. Co siedziało w głowach ludzi, którzy decydowali się obalić stary system?

No to pytanie odpowiada Erik Durchmied w swojej książce poświęconej najsłynniejszym rewolucjom i zamachom stanu od czasów Robespierre’a.

Oprócz historii wielki przewrotów poznamy też dzieje polskich… włosów i ich strzyżenia. Pochylimy się nad niezwykłą kobietą, która zdobywała góry.

Najsłynniejsze rewolucje i zamachy stanu, Erik Durchmied (Wydawnictwo Amber)

Erik Durchmied to wieloletni korespondent wojenny BBC i CBS, który niejeden raz słyszał świst kul i oglądał z bliska krwawe konflikty. W swej reporterskiej karierze niejednokrotnie stykał się z rewolucjonistami z krwi i kości, o zmuszało go do myślenia, czym właściwie rewolucja jest. Obserwował wydarzenia, które, choć krwawe, były też ważne i mogły wpłynąć na bieg historii. Stało się to dla niego inspiracją do opisania największych rewolucji, przewrotów i rewolucjonistów w historii.

Wśród wydarzeń opisanych w jego książce znalazły się między innymi rewolucja październikowa, rewolucja francuska, rewolucja w Niemczech, zamach na Hitlera, poczynania Fidela Castro i Che Guevary. Rewolucjoniści przekonani o swej dziejowej roli mieli zwyczaj pozostawiania po sobie całych stosów pamiętników, dzięki czemu wiemy, co czuli i myśleli oraz przede wszystkim, jakie były ich poglądy polityczne. Dzięki dużemu rozstrzeleniu historii pod względem geograficznym i czasowym możemy uzyskać bardzo ciekawą perspektywę.

Cięcie. Włosy ludu polskiego, Joanna Ambroz, Paweł Ziegler (Bosz)

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie znaczenie dla ludu polskiego mają włosy? Przez wieki otaczało je całe mnóstwo rytuałów i przesądów.

Dotyczyły one niemal każdego momentu życia człowieka. Od pierwszego strzyżenia, przez ściąganie wianka i zasłanianie włosów czepcem pannie młodej, aż po wkładanie do trumny zmarłego jego grzebienia.

Na jednej linie, Wanda Rutkiewicz, Ewa Matuszewska (Iskry)

Wanda Rutkiewicz, najsłynniejsza polska himalaistka, zdecydowała się opowiedzieć o sobie i o swojej największej miłości. Jej pasją, która każdego dnia wymagała pokonywania własnych słabości i kłód rzucanych pod nogi przez wątpiących były góry.

Himalaistka dzieli się wspomnieniami o rodzinnym domu, pierwszych fascynacjach, pierwszej pracy, jednak największą część jej wspomnień zajmuje walka z żywiołem.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.