Ciekawostki Historyczne

Gdy społeczeństwo stało na krawędzi, czasem wystarczyła iskra. W różnych krajach na przestrzeni wieków rewolucje były niczym eksplozje gigantycznych bomb, po których nic już nie było  takie samo. Co siedziało w głowach ludzi, którzy decydowali się obalić stary system?

No to pytanie odpowiada Erik Durchmied w swojej książce poświęconej najsłynniejszym rewolucjom i zamachom stanu od czasów Robespierre’a.

Oprócz historii wielki przewrotów poznamy też dzieje polskich… włosów i ich strzyżenia. Pochylimy się nad niezwykłą kobietą, która zdobywała góry.

Najsłynniejsze rewolucje i zamachy stanu, Erik Durchmied (Wydawnictwo Amber)

Erik Durchmied to wieloletni korespondent wojenny BBC i CBS, który niejeden raz słyszał świst kul i oglądał z bliska krwawe konflikty. W swej reporterskiej karierze niejednokrotnie stykał się z rewolucjonistami z krwi i kości, o zmuszało go do myślenia, czym właściwie rewolucja jest. Obserwował wydarzenia, które, choć krwawe, były też ważne i mogły wpłynąć na bieg historii. Stało się to dla niego inspiracją do opisania największych rewolucji, przewrotów i rewolucjonistów w historii.

Wśród wydarzeń opisanych w jego książce znalazły się między innymi rewolucja październikowa, rewolucja francuska, rewolucja w Niemczech, zamach na Hitlera, poczynania Fidela Castro i Che Guevary. Rewolucjoniści przekonani o swej dziejowej roli mieli zwyczaj pozostawiania po sobie całych stosów pamiętników, dzięki czemu wiemy, co czuli i myśleli oraz przede wszystkim, jakie były ich poglądy polityczne. Dzięki dużemu rozstrzeleniu historii pod względem geograficznym i czasowym możemy uzyskać bardzo ciekawą perspektywę.

Zobacz również:

Cięcie. Włosy ludu polskiego, Joanna Ambroz, Paweł Ziegler (Bosz)

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie znaczenie dla ludu polskiego mają włosy? Przez wieki otaczało je całe mnóstwo rytuałów i przesądów.

Dotyczyły one niemal każdego momentu życia człowieka. Od pierwszego strzyżenia, przez ściąganie wianka i zasłanianie włosów czepcem pannie młodej, aż po wkładanie do trumny zmarłego jego grzebienia.

Na jednej linie, Wanda Rutkiewicz, Ewa Matuszewska (Iskry)

Wanda Rutkiewicz, najsłynniejsza polska himalaistka, zdecydowała się opowiedzieć o sobie i o swojej największej miłości. Jej pasją, która każdego dnia wymagała pokonywania własnych słabości i kłód rzucanych pod nogi przez wątpiących były góry.

Himalaistka dzieli się wspomnieniami o rodzinnym domu, pierwszych fascynacjach, pierwszej pracy, jednak największą część jej wspomnień zajmuje walka z żywiołem.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Podróż na krańce świata z Normanem Daviesem

To będzie niezwykła podróż. Wyruszamy do Azerbejdżanu, Indii, Malezji, Singapuru, na Mauritius, do Tanzanii i wielu innych miejsc. Zamiast jechać w ciemno, ruszamy z niezwykłym...

16 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Makijaż przez wieki

Już w najdawniejszych kulturach ludzie czuli potrzebę zdobienia swoich twarzy, czy to ze względów magicznych, czy też estetycznych. Teraz możemy prześledzić dzieje makijażu od asów...

10 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Narodziny imperium McDonald’s

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, powstała restauracja braci McDoland’s, jednak nie oni są ojcami sukcesu marki. Jak się okazuje, prawdziwym królem...

4 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nieokiełznany talent, tragiczne życie

W polskiej historii niewiele jest postaci równie zagmatwanych co ona. Zofia Stryjeńska szokowała stylem swojego malarstwa, własnym wyglądem i zachowaniem. Jej prawdziwe życie było bardziej...

25 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Życie kobiet w cieniu swastyki i gwiazdy Dawida

Przeżycie w okupowanej Polsce było trudne. Przeżycie w okupowanej Polsce, gdy było się Żydówką, chcącą utrzymać siebie i swoją rodzinę wydawało się zadaniem niemal niemożliwym....

28 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pracowniczy nie-raj

Gdy media trąbią w kółko o nowych pomysłach rządzących, dotyczących wolnych niedziel, czy majstrowania przy wieku emerytalnym, warto zastanowić się, jak właściwie wygląda i jeszcze...

21 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.