Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Makijaż przez wieki

Królowa Elżbieta I była miłośniczką białego pudru. (fot. domena publiczna)

Królowa Elżbieta I była miłośniczką białego pudru. (fot. domena publiczna)

Już w najdawniejszych kulturach ludzie czuli potrzebę zdobienia swoich twarzy, czy to ze względów magicznych, czy też estetycznych. Teraz możemy prześledzić dzieje makijażu od asów najdawniejszych do współczesności, a naszą przewodniczką jest prawdziwa gwiazda kosmetycznego świata.

W swojej książce Lisa Eldridge z jednej strony opowiada o dziejach najpopularniejszych kosmetyków, jak szminka, czy tusz do rzęs. Z drugiej, pokazuje jak dzisiejszy świat makijażu przenika się z tym sprzed wieków.

Oprócz kosmetycznych dziejów świata poznamy także historię miejsc związanych z holokaustem, przyjrzymy się sylwetkom najsłynniejszych zabójczyń w historii oraz temu, jak Hitler i jego poplecznicy uchwycili władzę w Niemczech.

Lisa Eldride, Face Paint. Historia makijażu (Znak Horyzont)

Aby zrozumieć tę książkę należy najpierw poznać autorkę. Lisa Eldridge to jedna z najbardziej wpływowych osób z branży kosmetycznej. Jest dyrektor kreatywną Lancôme odpowiadającą za makijaż, współpracowała z markami takimi jak Chanel, czy Prada. Prowadzi także obserwowany przez ponad 1 700 000 osób kanał w serwisie Youtube, gdzie publikuje filmy z instruktażami jak wykonać makijaż, także ten historyczny.

Jej fascynacja kolorem i upiększaniem przerodziła się w książkę opowiadającą o źródłach nowoczesnego makijażu. W książce znajdziemy informacje między innymi o kosmetykach w starożytnym Egipcie wraz z wyjaśnieniem, jak powstawał najbardziej charakterystyczny w historii makijaż oka. Dowiemy się, jakim kolorem naniesionym na twarz starożytni Brytowie podkreślali przed bitwą lojalność i przynależność do swojego plemienia oraz co na elżbietańskim dworze sądzono o różowaniu policzków. To jednak nie wszystko. Książka pełna jest też kapsuł przedstawiających nietypowe fakty z historii makijażu, czy sylwetki największych ikon piękna w dziejach.

Martin Winstone, Miejsca Holocaustu w Europie (Bellona)

Najmocniej kojarzonym z holokaustem miejscem na mapie świata jest położony obecnie w Polsce nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Choć wielu chciałoby o tym zapomnieć, dzieje zorganizowanego na przemysłową skalę niemieckiego mordu na Żydach odcisnęły jednak piętno na wielu miejscach. Ta trudna książka zabiera czytelnika w pełną grozy podróż przez obozy koncentracyjne, miejsca masowych mordów, getta, ośrodki „eutanazyjne”.

Tori Telfer, Seryjne zabójczynie (Poradnia K)

Gdy gdziekolwiek słyszymy o seryjnych zabójcach natychmiast zaczyna na m pracować wyobraźnia. Automatycznie staje nam przed oczyma Kuba Rozpruwacz, czy Teda Bundy. Tymczasem 10% takich zbrodni popełniają kobiety.

Autorka wśród swoich bohaterek umieściła też jedną Polkę, choć nie jest to dla nas specjalny powód do dumy. Otylia Gburek urodzona w 1876 roku, wraz ze swoją kuzynką Nelly, pozostawiły po sobie czarną serię mordów, której ofiarami padali głównie kolejni mężowie.

Richard J. Evans, Nadejście Trzeciej Rzeszy (Napoleon V)

Richard J. Evans jest jednym z czołowych badaczy zajmujących się historią Trzeciej Rzeszy. W książce „Nadejście Trzeciej Rzeszy” stawia on kluczowe dla historii Europy XX wieku pytanie o to, jak narodziły się nazistowskie Niemcy.

Próbuje zrozumieć, jakie czynniki musiały jednocześnie zaistnieć, by Hitler doszedł do władzy, a cały naród opanowało zbiorowe brunatne szaleństwo. Evans pokazuje nam zarówno szerokie spojrzenie na zjawisko, jak i szalenie istotne drobne szczegóły, które sprawiły, że historia potoczyła się w tę, a nie w inną stronę.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.