Ciekawostki Historyczne

Czy Dobrawa nakładała makijaż? Jaki kolor na policzkach nosiła francuska królowa Maria Antonina? Na cześć której królewskiej kochanki nazwano piękny odcień różu? Czym Egipcjanie malowali oczy? A przede wszystkim od kiedy ludzie robią sobie makijaż? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Lisy Eldridge miłośnikom makijażu nie trzeba przedstawiać, wszak jest jedną z najbardziej wpływowych osób z branży na całym świecie. Zaczynała skromne, by z czasem, dzięki talentowi, szczęściu i pomysłowości wypracować wspaniałą karierę. Malowała największe sławy – Cindy Crawford (jej pierwsza gwiazda), Keirę Knightley, Kate Moss, Jennifer Lopez, czy Evę Green.

Była jedną z pierwszych profesjonalnych makijażystek, które stworzyły swój kanał Youtube. Jej lekcje pokazujące, jak nakładać poszczególne kosmetyki by wyglądać pięknie oraz te traktujące o historii makijażu oglądają ludzie na całym świecie. Współpracowała z markami takimi jak Chanel, Chloe, Prada, a od 2015 roku jest dyrektor kreatywną kosmetyków marki Lancôme. Gdy w 2015 roku wydała swoją pierwszą książkę „Face Paint. Historia makijażu” jedno było pewne – tak jak inne jej dotychczasowe projekty, także i ten musiał okazać się sukcesem.

Tysiące lat makijażu

W swojej książce Lisa Eldridge opowiada długą (liczącą całe tysiąclecia!) i pasjonującą historię makijażu. To nie jest kolejna publikacja o tym, jak zamalować własną twarz, by nie było widać ani milimetra „nagiej” skóry. Zamiast tego słynna makijażystka zdradza tajniki kreowania wizerunku, jakie wykorzystywały takie ponadczasowe ikony jak Audrey Hepburn, Madonna, czy Amy Winehouse. Mimo upływających kolejnych dekad, kobiety nadal szukają inspiracji w ich wyglądzie. Marząc o cerze świeżej jak  Marylin Monroe, warto dowiedzieć się, jakich tricków używał jej makijażysta, by ukryć ślady zmartwień i kolejnych nieudanych miłości.

Artykuł powstał między inymi na podstawie książki Lisy Eldridge "Facepaint. Historia makijażu" (Znak, Kraków 2017).

Poznaj niezwykłą historię makijażu: dzięki książce Lisy Eldridge „Facepaint. Historia makijażu” (Znak, Kraków 2017).

Eldridge nie pomija także drugiej strony medalu i oprócz historii użytkowników kosmetyków, nie omieszka opowiedzieć o twórcach najsłynniejszych marek. Znajdziemy zatem w „Face Paincie” krakowiankę, która podbiła wielki świat budując jedną z pierwszych globalnych imperiów kosmetycznych, czyli Helenę Rubinstein.

Nie mogło zabraknąć jeszcze jednego Amerykanina importowanego z Polski, czyli Maxa Factora, który swoimi kosmetykami podbił Hollywood i jako pierwszy opracował paletę odcieni podkładów, które pozwoliły zwyczajnym kobietom nareszcie dostosować ich kolor do własnej cery. Pominięcie takich postaci jak Elizabeth Arden czy Estée Lauder także byłoby nie do pomyślenia i Lisa Eldridge nie popełnia tego błędu.

Warto wspomnieć jeszcze o jednym – dzięki niezwykle bogatemu materiałowi ilustracyjnemu książkę wprost pożera się wzrokiem. Oprócz wizerunków największych ikon piękna i makijażu wszech czasów w książce znajdziemy całą kolekcję kosmetycznych antyków, od perfum, przez szminki, po wszelkie pudry i reklamy oraz zapoznamy się z trendami, jakie były popularne w kolejnych dekadach XX wieku. Świetne merytorycznie wnętrze, połączone z doskonałą wizualnie składają się na wspaniałą książkę dla każdego miłośnika makijażu.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Historia najnowsza

Miss Dior

To historia postaci, która pewnego słonecznego ranka wtargnęła do mojego życia i została w nim na dobre. Ta efemeryczna kobieta – bohaterka ruchu oporu, oddana...

18 listopada 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Oni zawsze się pacykowali! Pięć tysięcy lat męskiego makijażu

Męski makijaż? To nie żaden metroseksualizm ani dziwna XXI-wieczna nowinka. Idea umalowanych facetów jest tak stara jak piwo, koło i podział czasu na dni i...

27 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Nowożytność

Najbardziej zabójcze kosmetyki w dziejach

Ołów, arszenik, rtęć... To nie lista trucizn, a substancje, po które sięgały dawne piękności. Traciły nie tylko pieniądze, czas i wygodę, ale zdrowie, a nawet życie....

22 grudnia 2017 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Starożytność

10 najpiękniejszych kobiet w historii

Piękno jest rzeczą ulotną i niewiele trzeba by zniknęło. W historii istniały jednak niezwykłe kobiety, które swą urodą i wdziękiem tak oczarowywały współczesnych, że ich...

18 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Makijaż przez wieki

Już w najdawniejszych kulturach ludzie czuli potrzebę zdobienia swoich twarzy, czy to ze względów magicznych, czy też estetycznych. Teraz możemy prześledzić dzieje makijażu od asów...

10 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.