Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Co dzieci osławionych nazistów mówią dziś o swoich ojcach?

Hans Frank w Norymberdze (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Hans Frank w Norymberdze (fot. domena publiczna).

Potomkowie ofiar drugiej wojny światowej noszą na sercach bliznę traumy, którą przekazali im rodzice. Co czują wobec tego dzieci oprawców, którzy w mundurze Trzeciej Rzeszy wyrządzali niewyobrażalne zło? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Jak możemy przeczytać  w notce promocyjnej książki „Mój ojciec był nazistą”, autorka próbuje zrozumieć, jak wyglądało dorastanie w cieniu ludzi, którzy jeszcze niedawno byli potężnymi postaciami, a w pewnym momencie zaczęli funkcjonować już tylko jako jedni z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości.

Oprócz opowieści dzieci nazistów poznamy także nową biografię Adolfa Hitlera, przyjrzymy się bliżej skandynawskiej mitologii oraz spróbujemy poczuć urok Peerelu.

Freidensson T., Mój ojciec był nazistą (Wydawnictwo REA-SJ)

Przywykliśmy do tego, że o okresie drugiej wojny światowej mówimy z perspektywy ofiar. Wszak to one najwięcej wycierpiały, najwięcej straciły, najwięcej przeszły. Ich bliscy nie wstydzą się opowiadać o tym, jak żyło się ze straumatyzowanymi ludźmi, którzy do końca życia pamiętali całe zło. W tym kontekście tym bardziej interesujące wydaje się wysłuchanie opowieści drugiej strony. Czym bagaż doświadczeń dzieci oprawców różni się od tego, jak dźwigają dzieci ofiar? Możemy się tego dowiedzieć dzięki książce Freidensson.

Naszymi przewodnikami są w niej między innymi Frank, Höss, Göring, Rommel i Stauffenberg. Gdy wypowiada się Niklas Frank skóra cierpnie. Okazuje się, że jego ulubionym zdjęciem ojca jest to wykonane tuż po egzekucji, gdy ciało było jeszcze ciepłe. To dowód na to, że Hans Frank rzeczywiście nie żyje. A jego własny syn podkreśla, że na tę śmierć sobie zasłużył. Rainer Höss ugina się pod brzemieniem zbrodni swojego dziadka, bezwzględnego komendanta obozu Auschwitz, gigantycznej machiny śmierci. I boi się. Chcesz wiedzieć, co z resztą dzieci, wnuków i prawnuków najsłynniejszych nazistów? Sięgnij po tę książkę. Warto.

Longerich P., Hitler. Biografia (Prószyński i S-ka)

Adolf Hitler, prawdopodobnie jak żaden inny człowiek w historii dwudziestego wieku, wpłynął na kształt świata. Dlatego od lat fascynuje historyków, którzy od nowa starają się napisać jego biografię. Peter Longerich stara się jednak spojrzeć na jego postać z nieco innej strony.

Zamiast konstruować książkę według klucza „urodził się, wychował, doszedł do władzy, przegrał wojnę i palnął sobie w łeb”, stara się przeanalizować fenomen Hitlera na wielu płaszczyznach.

Rolicki J., Nieznośny urok PRL (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

O czasach Peerelu w Polsce napisano już wiele. Na chwilę obecną skupiamy się na tym, kogo umoczonego w tamtym czasie należy zdekomunizować i wyprawić na śmietnik historii.

Janusz Rolicki, znawca tamtej epoki, zdecydował się podejść do tematu inaczej i… stworzył powieść, w której nie braknie nazwisk z pierwszych stron gazet i ze szkolnych podręczników, jak Breżniew, czy Gierek. Znajdziemy w niej także niepokoje społeczne, przepychanki partyjne, tajne służby i, oczywiście, wątek romansowy.

Green R.L., Mity skandynawskie (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

W czasach, gdy niejeden miłośnik zarostu godzinami szczotkuje twarz szczotką z włosia dzika i całą łazienkę ma zastawioną olejkami z tego i owego, które mają mu zapewnić doskonały skręt, warto choć na chwilę przenieść się w czasy prawdziwych brodatych wikingów.

Nie da się zrozumieć zdobywców z Północy, ani ich kultury, nie sięgając po wspaniałą i rozbudowaną skandynawską mitologię. Skandynawskie sagi pełne są magicznych stworzeń, herosów, przygód i bitew. Roger Lanceyn Green nadał im nową odświeżoną formę.

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Właśnie przeczytalem. Knot do kwadratu. Rosjanka ugania sie z mikrofonem od Berlina po Nowy Meksyk za jakimis ludźmi i wciska im wine. W wiekszosci jest to dziesiata woda po kisielu, ludzie urodzeni kilkanascie lat po wojnie, jakied stryjeczne wnuki przyrdniego brata……Belkot. Dziwne ze autorka zyjac w panstwie gdzie po ulicach chodza autentyczni i bliscy krewni zbrodniarzy, szuka ich na pustyni Meksyku…….Szkoda pieniedzy i czasu

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.