Ciekawostki Historyczne

Potomkowie ofiar drugiej wojny światowej noszą na sercach bliznę traumy, którą przekazali im rodzice. Co czują wobec tego dzieci oprawców, którzy w mundurze Trzeciej Rzeszy wyrządzali niewyobrażalne zło? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Jak możemy przeczytać  w notce promocyjnej książki „Mój ojciec był nazistą”, autorka próbuje zrozumieć, jak wyglądało dorastanie w cieniu ludzi, którzy jeszcze niedawno byli potężnymi postaciami, a w pewnym momencie zaczęli funkcjonować już tylko jako jedni z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości.

Oprócz opowieści dzieci nazistów poznamy także nową biografię Adolfa Hitlera, przyjrzymy się bliżej skandynawskiej mitologii oraz spróbujemy poczuć urok Peerelu.

Freidensson T., Mój ojciec był nazistą (Wydawnictwo REA-SJ)

Przywykliśmy do tego, że o okresie drugiej wojny światowej mówimy z perspektywy ofiar. Wszak to one najwięcej wycierpiały, najwięcej straciły, najwięcej przeszły. Ich bliscy nie wstydzą się opowiadać o tym, jak żyło się ze straumatyzowanymi ludźmi, którzy do końca życia pamiętali całe zło. W tym kontekście tym bardziej interesujące wydaje się wysłuchanie opowieści drugiej strony. Czym bagaż doświadczeń dzieci oprawców różni się od tego, jak dźwigają dzieci ofiar? Możemy się tego dowiedzieć dzięki książce Freidensson.

Naszymi przewodnikami są w niej między innymi Frank, Höss, Göring, Rommel i Stauffenberg. Gdy wypowiada się Niklas Frank skóra cierpnie. Okazuje się, że jego ulubionym zdjęciem ojca jest to wykonane tuż po egzekucji, gdy ciało było jeszcze ciepłe. To dowód na to, że Hans Frank rzeczywiście nie żyje. A jego własny syn podkreśla, że na tę śmierć sobie zasłużył. Rainer Höss ugina się pod brzemieniem zbrodni swojego dziadka, bezwzględnego komendanta obozu Auschwitz, gigantycznej machiny śmierci. I boi się. Chcesz wiedzieć, co z resztą dzieci, wnuków i prawnuków najsłynniejszych nazistów? Sięgnij po tę książkę. Warto.

Zobacz również:

Longerich P., Hitler. Biografia (Prószyński i S-ka)

Adolf Hitler, prawdopodobnie jak żaden inny człowiek w historii dwudziestego wieku, wpłynął na kształt świata. Dlatego od lat fascynuje historyków, którzy od nowa starają się napisać jego biografię. Peter Longerich stara się jednak spojrzeć na jego postać z nieco innej strony.

Zamiast konstruować książkę według klucza „urodził się, wychował, doszedł do władzy, przegrał wojnę i palnął sobie w łeb”, stara się przeanalizować fenomen Hitlera na wielu płaszczyznach.

Rolicki J., Nieznośny urok PRL (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

O czasach Peerelu w Polsce napisano już wiele. Na chwilę obecną skupiamy się na tym, kogo umoczonego w tamtym czasie należy zdekomunizować i wyprawić na śmietnik historii.

Janusz Rolicki, znawca tamtej epoki, zdecydował się podejść do tematu inaczej i… stworzył powieść, w której nie braknie nazwisk z pierwszych stron gazet i ze szkolnych podręczników, jak Breżniew, czy Gierek. Znajdziemy w niej także niepokoje społeczne, przepychanki partyjne, tajne służby i, oczywiście, wątek romansowy.

Green R.L., Mity skandynawskie (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

W czasach, gdy niejeden miłośnik zarostu godzinami szczotkuje twarz szczotką z włosia dzika i całą łazienkę ma zastawioną olejkami z tego i owego, które mają mu zapewnić doskonały skręt, warto choć na chwilę przenieść się w czasy prawdziwych brodatych wikingów.

Nie da się zrozumieć zdobywców z Północy, ani ich kultury, nie sięgając po wspaniałą i rozbudowaną skandynawską mitologię. Skandynawskie sagi pełne są magicznych stworzeń, herosów, przygód i bitew. Roger Lanceyn Green nadał im nową odświeżoną formę.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Właśnie przeczytalem. Knot do kwadratu. Rosjanka ugania sie z mikrofonem od Berlina po Nowy Meksyk za jakimis ludźmi i wciska im wine. W wiekszosci jest to dziesiata woda po kisielu, ludzie urodzeni kilkanascie lat po wojnie, jakied stryjeczne wnuki przyrdniego brata……Belkot. Dziwne ze autorka zyjac w panstwie gdzie po ulicach chodza autentyczni i bliscy krewni zbrodniarzy, szuka ich na pustyni Meksyku…….Szkoda pieniedzy i czasu

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. W Imperium Habsburgów

Choć Austria była jednym z zaborców, którzy rozerwali przedrozbiorową Polskę na strzępy, mamy do monarchii habsburskiej niezwykły sentyment. Bawią nas niezmiennie przygody wojaka Szwejka i...

20 stycznia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Afera mięsna i inne numery rodem z peerelu

Czasy PRL to pod wieloma względami jeden z najbarwniejszych okresów w historii Polski. Choć chwilami w sklepach mięsnych jedynym mięsem był rzeźnik we własnej osobie,...

14 stycznia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wykreśleni poza nawias społeczeństwa – ziemianie

Przez wiele wieków szlachta wydawała się nienaruszalnym elementem polskiego krajobrazu społecznego, jednak XX wiek przyniósł kres jej świetności. Kim byli i są odarci ze wszystkiego...

6 stycznia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gorzkie losy wygnanych w akcji „Wisła”

W dobie potępiania w czambuł wszystkiego, co komunistyczne, jakoś nie słychać aby ktokolwiek odważył się otwarcie potępiać akcję „Wisła”, która przecież była pomysłem komunistycznego rządu....

30 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podróż na krańce świata z Normanem Daviesem

To będzie niezwykła podróż. Wyruszamy do Azerbejdżanu, Indii, Malezji, Singapuru, na Mauritius, do Tanzanii i wielu innych miejsc. Zamiast jechać w ciemno, ruszamy z niezwykłym...

16 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Makijaż przez wieki

Już w najdawniejszych kulturach ludzie czuli potrzebę zdobienia swoich twarzy, czy to ze względów magicznych, czy też estetycznych. Teraz możemy prześledzić dzieje makijażu od asów...

10 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.