Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Hans Frank (1900–1946) 

Hans Frank zyskał przydomek

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Hans Frank zyskał przydomek „rzeźnika Polski”.

Hans Frank (1900–1946) – urodzony w Karlsruhe, działacz Deutsche Arbeitspartei, przekształconej później w partię nazistowską. Od 1927 roku pracował jako prawnik, broniąc nazistów, głównie w sprawach o pobicie osób o komunistycznych poglądach. Zwrócił na siebie uwagę Hitlera, kiedy pewnego razu wezwał go na rozprawę jako świadka. Od tego momentu Frank reprezentował przywódcę nazistów w sądzie, łącznie w ponad 150 procesach.

W 1939 roku Frank objął funkcję naczelnika partii nazistowskiej. 26 września tego samego roku Hitler mianował go generalnym gubernatorem okupowanej Polski. Urząd ten sprawował przez niemal sześć lat, w tym czasie niszcząc gospodarkę i wykorzystując ludność. Pod jego jurysdykcją znajdowała się większość położonych na terenie Rzeczpospolitej obozów koncentracyjnych. Wśród innych nazistów Frank zasłynął z niezwykłej bezwzględności wobec Polaków i Żydów.

W 1945 roku uciekł z Krakowa, zabierając ze sobą wiele dzieł sztuki, w tym Damę z łasiczką Leonarda da Vinci, Portret młodzieńca Rafaela oraz Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta. Część obrazów zwrócono później Polsce, ale niektóre przepadły na zawsze. 4 maja został aresztowany przez amerykańskie wojsko. Czterdzieści dwa tomy dzienników, które prowadził, dostarczyły wielu kluczowych dowodów w procesie norymberskim.

Po długiej i zażartej obronie przed Trybunałem, przyznał się do winy i został skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku nawrócił się i ogłosił, że bierze na siebie odpowiedzialność za zbrodnie wyrządzone przez nazistowskie Niemcy. Powieszono go w nocy 16 października 1946 roku.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Więcej o dzieciach czołowych nazistów:

Dowiedz się więcej o Hansie Franku:

Jesienią 1939 roku delegacja górali złożyła hołd wiernopoddańczy przed Hansem Frankiem. Za kolaboracją z hitlerowcami stało kilka wpływowych rodzin.

Druga wojna światowa | 12.07.2021 | Autor:

Goralenvolk – sługusy Hitlera spod samiuśkich Tater

To jeden z najbardziej wstydliwych epizodów w historii Podhala. Jesienią 1939 roku delegacja górali złożyła hołd wiernopoddańczy przed Hansem Frankiem. Za kolaboracją z hitlerowcami stało kilka wpływowych rodzin. Tuż po wybuchu wojny zaczęły szeroko propagować ideę „narodu góralskiego”…

Po wojnie część najważniejszych nazistów stanęła przed trybunałem w Norymberdze. Niektórzy jednak uciekli przed wymiarem sprawiedliwości.

Druga wojna światowa | 02.03.2019 | Autor:

Zrobili wszystko, by uniknąć odpowiedzialności. Prawda o powojennych losach czołowych nazistów

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w tym, że w większości wcale nie czuli się winni… Jak potoczyły się losy ludzi odpowiedzialnych za rozpętanie najtragiczniejszego konfliktu…

W trakcie powojennych procesów przywódców III Rzeszy konfrontowano z popełnionymi przez nich zbrodniami. Czy któryś odczuwał wyrzuty sumienia?

Druga wojna światowa | 30.03.2018 | Autor:

Ludzkie oblicze nazistów? Czy sługusi Hitlera mieli wyrzuty sumienia?

“Żałuję tylko tego, że nie wybiłem więcej Żydów”. Tak podsumował swoje życie Alois Brunner, fanatyczny nazista, odpowiedzialny za śmierć ponad 128 tysięcy ludzi. Czy wśród nazistów nie było takich, którzy wyrazili skruchę? A jeśli tak, to jak szczere…

Hans Frank

Druga wojna światowa | 23.02.2012 | Autor:

O sekundę za późno! Zamach Armii Krajowej na życie Hansa Franka

Hans Frank, niesławny generalny gubernator okupowanych ziem polskich, zawisł na szubienicy w norymberskim więzieniu 16 października 1946 r. Niewiele jednak brakowało, by „król Polski” zakończył swój nędzny żywot niemal trzy lata wcześniej, ginąc w zamachu zorganizowanym przez żołnierzy Armii…