Ciekawostki Historyczne

Hans Frank (1900–1946) 

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

Hans Frank zyskał przydomek „rzeźnika Polski”.

Hans Frank

Urodzony w Karlsruhe, działacz Deutsche Arbeitspartei, przekształconej później w partię nazistowską. Od 1927 roku pracował jako prawnik, broniąc nazistów, głównie w sprawach o pobicie osób o komunistycznych poglądach. Zwrócił na siebie uwagę Hitlera, kiedy pewnego razu wezwał go na rozprawę jako świadka. Od tego momentu Frank reprezentował przywódcę nazistów w sądzie, łącznie w ponad 150 procesach.

W 1939 roku Frank objął funkcję naczelnika partii nazistowskiej. 26 września tego samego roku Hitler mianował go generalnym gubernatorem okupowanej Polski. Urząd ten sprawował przez niemal sześć lat, w tym czasie niszcząc gospodarkę i wykorzystując ludność. Pod jego jurysdykcją znajdowała się większość położonych na terenie Rzeczpospolitej obozów koncentracyjnych. Wśród innych nazistów Frank zasłynął z niezwykłej bezwzględności wobec Polaków i Żydów.

W 1945 roku uciekł z Krakowa, zabierając ze sobą wiele dzieł sztuki, w tym Damę z łasiczką Leonarda da Vinci, Portret młodzieńca Rafaela oraz Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta. Część obrazów zwrócono później Polsce, ale niektóre przepadły na zawsze. 4 maja został aresztowany przez amerykańskie wojsko. Czterdzieści dwa tomy dzienników, które prowadził, dostarczyły wielu kluczowych dowodów w procesie norymberskim.

Po długiej i zażartej obronie przed Trybunałem, przyznał się do winy i został skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku nawrócił się i ogłosił, że bierze na siebie odpowiedzialność za zbrodnie wyrządzone przez nazistowskie Niemcy. Powieszono go w nocy 16 października 1946 roku.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Dowiedz się więcej o Hansie Franku:

Druga wojna światowa

Goralenvolk – sługusy Hitlera spod samiuśkich Tater

To jeden z najbardziej wstydliwych epizodów w historii Podhala. Jesienią 1939 roku delegacja górali złożyła hołd wiernopoddańczy przed Hansem…

12 lipca 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Zrobili wszystko, by uniknąć odpowiedzialności. Prawda o powojennych losach czołowych nazistów

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w…

2 marca 2019 | Autorzy: Michał Procner

Druga wojna światowa

Ludzkie oblicze nazistów? Czy sługusi Hitlera mieli wyrzuty sumienia?

“Żałuję tylko tego, że nie wybiłem więcej Żydów”. Tak podsumował swoje życie Alois Brunner, fanatyczny nazista, odpowiedzialny za śmierć…

30 marca 2018 | Autorzy: Igor Murawski

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.