Ciekawostki Historyczne

Claus von Stauffenberg (1907–1944) 

Spośród wszystkich ludzi, którzy usiłowali zgładzić Hitlera, von Stauffenberg był najbliższy sukcesu.fot.domena publiczna

Spośród wszystkich ludzi, którzy usiłowali zgładzić Hitlera, von Stauffenberg był najbliższy sukcesu.

Claus Schenk Graf von Stauffenberg

Niemiecki żołnierz, ojciec piątki dzieci, członek ruchu walczącego z nazizmem w III Rzeszy, uczestnik zamachu na Hitlera. Solidnie wykształcony. Z początku nie przeciwstawiał się ideologii Hitlera. Brał udział w walkach w kampanii polskiej i francuskiej. W lutym 1943 roku został przeniesiony do Afryki Północnej jako pierwszy oficer sztabu generalnego. Po awansie na podpułkownika 7 kwietnia 1943 roku został ranny. Stracił prawą dłoń i dwa palce lewej, a także lewe oko.

Po wyzdrowieniu Schenk von Stauffenberg został oficerem sztabowym Ogólnego Urzędu Sił Zbrojnych w Berlinie. Jednym z jego przełożonych był generał Fridrich Olbricht, który aktywnie działał w ruchu oporu. Do wstąpienia w szeregi tajnych przeciwników Hitlera namawiał von Stauffenberga również jego wuj, Nikolaus Graf von Üxküll-Gyllenband. Wspólnie przygotowali „plan Walkiria”, który nadawał Ogólnemu Urzędowi Sił Zbrojnych władzę nad Rzeszą w razie wewnętrznego konfliktu. Spiskowcy planowali posłużyć się tym planem, by odsunąć  Adolfa Hitlera od władzy. Paradoksalnie, sam Führer zatwierdził „Walkirię”.

Claus Schenk Graf von Stauffenberg a Hitler

Stauffenberg brał udział w przygotowaniu kilku zamachów na Hitlera. 11 lipca 1944 roku, wyposażony w bombę, udał się na spotkanie z nim i Göringiem w Berchtesgaden, ale nie sfinalizował skrytobójczych zamiarów, ponieważ nie pojawił się Himmler. 15 lipca miał podłożyć bombę w sztabie w Kętrzynie, ale ponownie nie udało się przeprowadzić ataku. W końcu 20 lipca 1944 r. podczas konferencji w Wilczym Szańcu von Stauffenberg zdołał aktywować umieszczony w walizce ładunek. Przed eksplozją opuścił salę i z daleka obserwował efekty zamachu, który jednak się nie powiódł. Hitler przeżył wybuch, został tylko ranny.

Naziści szybko schwytali spiskowców w budynku ministerstwa wojny i skazali na natychmiastowe stracenie czterech ludzi, w tym Clausa von Stauffenberga. Następnego dnia, 15 minut po północy 21 lipca, wraz z trzema innymi spiskowcami Schenk von Stauffenberg stanął przed 10-osobowym plutonem egzekucyjnym. Zanim upadł na ziemię, zdążył powiedzieć tylko: „niech żyją święte Niemcy!”. W chwili śmierci miał 36 lat.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Ciekawe materiały o VON STAUFFEBERGU z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

Co Hitler zrobił dzieciom człowieka, który zorganizował zamach na jego życie…

Niewiele brakowało, by bomba podłożona w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 roku zabiła Führera. Tej zniewagi nie można było…

18 lutego 2019 | Autorzy: Gerald Posner

Druga wojna światowa

„Naród, który czuje się dobrze tylko pod knutem”. Tak o Polakach…

Dla Anglosasów był herosem, gotowym przeciwstawić się złu. W rzeczywistości Claus von Stauffenberg, znany z nieudanego zamachu na życie…

9 marca 2018 | Autorzy: Lidia A. Zyblikiewicz

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.