Ciekawostki Historyczne

To będzie niezwykła podróż. Wyruszamy do Azerbejdżanu, Indii, Malezji, Singapuru, na Mauritius, do Tanzanii i wielu innych miejsc. Zamiast jechać w ciemno, ruszamy z niezwykłym przewodnikiem, który za punkt honoru postawił sobie opowiedzenie nam historii świata.

Ta książka otwiera nam szeroko oczy, pokazując nową perspektywę na dzieje świata. Autor zrywa z europocentryzmem i rusza na inne kontynenty, co – paradoksalnie – pozwala nam zrozumieć lepiej „stary świat”. Ponadto przeniesiemy się do przedwojennej Polski, gdzie spędzimy nieco czasu z prezydentem Ignacym Mościckim, przyjrzymy się temu, jak dawniej wyglądał Kraków oraz dowiemy się nieco więcej o słynnej akcji „Wisła”.

Davies N., Na krańce świata. Podróż historyka przez historię (Znak 2017)

Norman Davies jest jednym z tych autorów, których miłośnikom historii przedstawić nie trzeba. Jego dotychczasowy dorobek z jednej strony przybliżał nam nasze dzieje, z drugiej dawał nam zdrową perspektywę człowieka, który w Polsce się nie wychował i przyjął ją jako swoją drugą ojczyznę z wyboru. Nowa książka Daviesa odrywa się od historii Polski, choć nie do końca. Autor zabiera nas w podróż dookoła świata, która pozwala nam poznać i zrozumieć dzieje najdalszych krain, a przez to i Europy.

Davies już we wstępie stara się nam u świadomić, że granice państw i ich nazwy nie są wartością stałą, która nigdy nie ma prawa się zmienić. Zamiast tego pokazuje ewolucję granic świata, przypomina, że niektóre narody mają za sobą wyjątkowo skomplikowaną historię. Jednym z miejsc, jakie odwiedzamy prowadzeni przez Dviesa jest Mauritius. To niewielkie państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, ma za sobą burzliwe dzieje, z kolonializmem, rasizmem i nieustającymi walkami o władzę.

Zobacz również:

Wojciechowski S., Moje wspomnienia, część 1 i 2 (Muzeum Historii Polski 2017)

Muzeum Historii Polski z okazji 100-lecia odzyskania przez kraj niepodległości prezentuje czytelnikom wspomnienia jednej z najważniejszych postaci przedwojennej sceny politycznej.

Stanisław Wojciechowski dzięki zanotowanym przez siebie zdarzeniom daje nam unikatowy wgląd w to, w jaki sposób „robiło się” w Polsce politykę. To jednak nie wszystko. Poznać możemy jego drogę do władzy i życie zanim został „pierwszym obywatelem”.

Kraków w starej fotografii (Bosz 2017)

Jedno z najpiękniejszych polskich miast, które potrafi zaczarować i miejscowych i turystów pokazane zupełnie inaczej niż zwykle. Nie ma tu chińskich pamiątek, czy tłumu Anglików szalejących w czasie wieczoru kawalerskiego.

Zamiast tego jest pięknie wizualnie przedstawiona opowieść o rozwoju miasta, ewolucji architektury oraz inności życia dawnych i współczesnych krakowian. A przy okazji możemy zobaczyć fenomenalne dawne fotografie najpiękniejszych miejsc miasta i porównać z tym, co oglądamy dzisiaj.

Koprowski M.A, Akcja „Wisła” (Replika 2017)

Akcja „Wisła”, przeprowadzona w roku 1947 jest jedną z budzących największe kontrowersje akcji komunistycznego rządu w Polsce.

Teoretycznie wymierzona ona była w zaplecze OUN-UPA, z którą władze nie potrafiły sobie inaczej poradzić, w praktyce dotknęła ona dziesiątki tysięcy ludzi, cywilów, rodzin z dziećmi, starców. Autor książki jest jednak zdania, że należy przyjąć zasadę „wet za wet”, a użalanie się nad „biednymi Ukraińcami” to wyraz naiwności. Krótko mówiąc, nie grzeszy obiektywizmem.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Afera mięsna i inne numery rodem z peerelu

Czasy PRL to pod wieloma względami jeden z najbarwniejszych okresów w historii Polski. Choć chwilami w sklepach mięsnych jedynym mięsem był rzeźnik we własnej osobie,...

14 stycznia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wykreśleni poza nawias społeczeństwa – ziemianie

Przez wiele wieków szlachta wydawała się nienaruszalnym elementem polskiego krajobrazu społecznego, jednak XX wiek przyniósł kres jej świetności. Kim byli i są odarci ze wszystkiego...

6 stycznia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gorzkie losy wygnanych w akcji „Wisła”

W dobie potępiania w czambuł wszystkiego, co komunistyczne, jakoś nie słychać aby ktokolwiek odważył się otwarcie potępiać akcję „Wisła”, która przecież była pomysłem komunistycznego rządu....

30 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Co dzieci osławionych nazistów mówią dziś o swoich ojcach?

Potomkowie ofiar drugiej wojny światowej noszą na sercach bliznę traumy, którą przekazali im rodzice. Co czują wobec tego dzieci oprawców, którzy w mundurze Trzeciej Rzeszy...

23 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Makijaż przez wieki

Już w najdawniejszych kulturach ludzie czuli potrzebę zdobienia swoich twarzy, czy to ze względów magicznych, czy też estetycznych. Teraz możemy prześledzić dzieje makijażu od asów...

10 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Narodziny imperium McDonald’s

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, powstała restauracja braci McDoland’s, jednak nie oni są ojcami sukcesu marki. Jak się okazuje, prawdziwym królem...

4 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.