Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Nieokiełznany talent, tragiczne życie

Zofia Stryjeńska (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zofia Stryjeńska (fot. domena publiczna)

W polskiej historii niewiele jest postaci równie zagmatwanych co ona. Zofia Stryjeńska szokowała stylem swojego malarstwa, własnym wyglądem i zachowaniem. Jej prawdziwe życie było bardziej dramatyczne niż mogliby to wymyślić scenarzyści hollywoodzkiego filmu.

Oprócz szalonych perypetii Zofii Stryjeńskiej poznamy także okoliczności, w jakich Lenin powrócił do Rosji, przyjrzymy się relacji Dalego z Galą oraz podążymy śladami sagi rodu Petryckich w pierwsze lata powojennej Polski.

Stryjeńska. Diabli nadali, Angelika Kuźniak (Wydawnictwo Czarne)

Zosia Lubańska już od najmłodszych lat zawzięcie skrobała w swoim notatniku kolejne obrazki. Krakowskie przekupki, pejsatych Żydów, chłopów przybywających na targ, eleganckie klientki sklepu należącego do jej ojca. Sztuka zawsze była centrum jej wszechświata. Sztuka oraz Karol Stryjeński, który stał się jej słońcem, a ona krążyła wokół niego jak urzeczona.

Wreszcie ktoś zdecydował się oddać postaci Zofii Stryjeńskiej sprawiedliwość. Kompleksowo opowiedzieć o jej zmaganiach z własnym talentem, z toksycznym związkiem, z własnymi demonami. Słynna malarka zdawała się być istotą nieokiełznaną. Popchnięta przez męża do ostateczności, zaczajała się na niego w krzakach, rzucała kamieniami w jego okno, robiła mu publiczne awantury.

W jednej chwili goniła ukochanego Karola z rewolwerem, w drugiej jak gdyby nigdy nic zasiadała ze znajomymi nad filiżanką kawy. Autorka biografii nie zapomina jednak i o sztuce, która była dla Stryjeńskiej ucieczką i trampoliną do sławy. Mogła nie jeść, mogła sprzedać ostatnie palto, pieniądze na pędzle, farby i blejtramy musiało się jednak znaleźć.

Lenin w pociągu, Catherine Merridale (Znak Horyzont)

Z Zurychu w popołudnie katolickiego Poniedziałku Wielkanocnego 9 kwietnia 1917 r. wyruszył pociąg, którego przyjazd osiem dni później (wieczorem w poniedziałek prawosławnej Wielkiej Nocy), na Dworzec Fiński w Piotrogrodzie zmienił losy świata.

W jednym z wagonów podróżował Włodzimierz Lenin, który już wkrótce miał odegrać najważniejszą rolę w rewolucji październikowej w Rosji i stać się człowiekiem-symbolem.

Gala-Dali, Carmen Domingo (Świat Książki)

Salvador Dali jest jednym z najsłynniejszych malarzy wszech czasów. Jego niezapomniane surrealistyczne obrazy ukazywały szaloną gonitwę fantastycznych myśli, jaka kotłowała się w jego głowie.

Jego muzą była kobieta, która urodziła się w carskiej Rosji, ale porzuciła ją na rzecz szerokiego świata. To Gala wydobywała z Dalego to, co najlepsze. Bez niej malarz nie wyobrażał sobie życia. Nie tylko go inspirowała, ale i była jego najskuteczniejszą rzeczniczką.

Teczka, Mirosława Kareta (WAM)

Przedstawiamy kolejną, trzecią część sagi rodu Petrycych. Autorka zabiera nas w podróż w czasie na różnych płaszczyznach. Część akcji dzieje się w roku 1992, a część we wczesnych latach pięćdziesiątych.

Kraj powoli podnosi się po tragedii drugiej wojny światowej, jednak wszyscy żyją w mrocznym cieniu Urzędu Bezpieczeństwa. Tytułowa teczka, której poszukuje główny bohater może albo oczyścić dobre imię ojca, albo pogrążyć go.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.