Ciekawostki Historyczne

Przeżycie w okupowanej Polsce było trudne. Przeżycie w okupowanej Polsce, gdy było się Żydówką, chcącą utrzymać siebie i swoją rodzinę wydawało się zadaniem niemal niemożliwym. A jednak kobietom z gwiazdą Dawida na ramieniu się udawało.

Jak dokonywały tej niezwykłej sztuki pokazuje Martyn Grądzka-Rejak. Autorka patrzy na losy Żydówek mieszkających w czasie II wojny światowej w Krakowie z szerszej perspektywy, przyglądając się praktycznie wszystkim aspektom ich życia.

Oprócz losów kobiet żydowskich w Krakowie poznamy też dzieje podniebnych piratów oraz fabularnie przeżyjemy zderzenie dwóch kultur – rosyjskiej, z czasów Rosji radzieckiej i tatarskiej.

Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945), Martyna Grądzka-Rejak (Wysoki Zamek)

W opowieściach o okresie okupacji niemieckiej na terytorium Polski nie powinniśmy się ograniczać do liczb, dat i nazwisk najważniejszych nazistów. By zrozumieć  ówczesne realia musimy przyjrzeć im się od zupełnie innej strony. To właśnie roby Martyna Grądzka-Rejak, prezentując nam losy kobiet żydowskich w okupowanym Krakowie. Autorka od lat zafascynowana historią Żydów polskich nie robi tego jednak w oderwaniu od szerszego tła historycznego.

Swoją opowieść zaczyna już w okresie międzywojnia, wnikliwie analizując rolę i pozycję kobiety w ramach tej społeczności. Potem, gdy wybuch wojny zmienia całkowicie okoliczności, śledzi zmiany, jakie zaszły w różnych dziedzinach życia, od kwestii rodzinnych, przez cielesność, życie, nieustannie grożącą im śmierć, aż po kwestie duchowości i sposobów przetrwania. Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się lektura doświadczeń kobiet żydowskich z czasu okupacji i porównanie ich z realiami, a jakimi mierzyły się w tym samym czasie Polki.

Zobacz również:

Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego, Brendan I. Koerner (Wydawnicywo Czarne)

Gdy słyszymy o porwaniu samolotu natychmiast stają nam przed oczyma sylwetki ekstremistów, którzy przejęte przez siebie maszyny skierowali w stronę dwóch wież World Trade Center. Nie zawsze tak było, przez lata bowiem kwitło najprawdziwsze powietrzne piractwo.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w USA porywano co najmniej jeden samolot tygodniowo. Książka pokazuje, jakie motywy kierowały porywaczami, jak reagowały na to linie lotnicze oraz dokąd decydowali się lecieć.

Zulejka otwiera oczy, Guzel Jachina (Noir sur Blanc)

Guzel Jachina, pisarka pochodzenia tatarskiego, w swojej debiutanckiej powieści opowiada wielowątkową historię z pozoru naiwnej i absolutnie uległej żony swego męża. Kobieta mieszka w domu swego męża, gdzie alfą i omegą jest jej oschła teściowa, a ona sama, bita i poniżana, jest po prostu nikim.

Poukładany świat Tatarki Zulejki rozpada się w proch, gdy pewnego dnia jej mąż ginie, a ona, od dawna spokojna i pogodzona ze swym losem, zostaje wyrwana z dawnego środowiska i rzucona w nieznane.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Makijaż przez wieki

Już w najdawniejszych kulturach ludzie czuli potrzebę zdobienia swoich twarzy, czy to ze względów magicznych, czy też estetycznych. Teraz możemy prześledzić dzieje makijażu od asów...

10 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Narodziny imperium McDonald’s

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, powstała restauracja braci McDoland’s, jednak nie oni są ojcami sukcesu marki. Jak się okazuje, prawdziwym królem...

4 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nieokiełznany talent, tragiczne życie

W polskiej historii niewiele jest postaci równie zagmatwanych co ona. Zofia Stryjeńska szokowała stylem swojego malarstwa, własnym wyglądem i zachowaniem. Jej prawdziwe życie było bardziej...

25 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zróbmy sobie rewolucję

Gdy społeczeństwo stało na krawędzi, czasem wystarczyła iskra. W różnych krajach na przestrzeni wieków rewolucje były niczym eksplozje gigantycznych bomb, po których nic już nie...

11 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pracowniczy nie-raj

Gdy media trąbią w kółko o nowych pomysłach rządzących, dotyczących wolnych niedziel, czy majstrowania przy wieku emerytalnym, warto zastanowić się, jak właściwie wygląda i jeszcze...

21 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Niesforne dziewuchy

Historia to wcale nie męska sprawa, choć niektórzy panowie usilnie próbują przekonać, że jest zupełnie odwrotnie. Cała plejada słynnych Polek udowadnia, że bez nich dzieje...

16 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.