Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Życie kobiet w cieniu swastyki i gwiazdy Dawida

Kontrola policyjna w krakowskim getcie. (fot. Koch, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Koch, lic. CC-BY-SA 3.0 Kontrola policyjna w krakowskim getcie. (fot. Koch, lic. CC-BY-SA 3.0)

Przeżycie w okupowanej Polsce było trudne. Przeżycie w okupowanej Polsce, gdy było się Żydówką, chcącą utrzymać siebie i swoją rodzinę wydawało się zadaniem niemal niemożliwym. A jednak kobietom z gwiazdą Dawida na ramieniu się udawało.

Jak dokonywały tej niezwykłej sztuki pokazuje Martyn Grądzka-Rejak. Autorka patrzy na losy Żydówek mieszkających w czasie II wojny światowej w Krakowie z szerszej perspektywy, przyglądając się praktycznie wszystkim aspektom ich życia.

Oprócz losów kobiet żydowskich w Krakowie poznamy też dzieje podniebnych piratów oraz fabularnie przeżyjemy zderzenie dwóch kultur – rosyjskiej, z czasów Rosji radzieckiej i tatarskiej.

Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945), Martyna Grądzka-Rejak (Wysoki Zamek)

W opowieściach o okresie okupacji niemieckiej na terytorium Polski nie powinniśmy się ograniczać do liczb, dat i nazwisk najważniejszych nazistów. By zrozumieć  ówczesne realia musimy przyjrzeć im się od zupełnie innej strony. To właśnie roby Martyna Grądzka-Rejak, prezentując nam losy kobiet żydowskich w okupowanym Krakowie. Autorka od lat zafascynowana historią Żydów polskich nie robi tego jednak w oderwaniu od szerszego tła historycznego.

Swoją opowieść zaczyna już w okresie międzywojnia, wnikliwie analizując rolę i pozycję kobiety w ramach tej społeczności. Potem, gdy wybuch wojny zmienia całkowicie okoliczności, śledzi zmiany, jakie zaszły w różnych dziedzinach życia, od kwestii rodzinnych, przez cielesność, życie, nieustannie grożącą im śmierć, aż po kwestie duchowości i sposobów przetrwania. Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się lektura doświadczeń kobiet żydowskich z czasu okupacji i porównanie ich z realiami, a jakimi mierzyły się w tym samym czasie Polki.

Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego, Brendan I. Koerner (Wydawnicywo Czarne)

Gdy słyszymy o porwaniu samolotu natychmiast stają nam przed oczyma sylwetki ekstremistów, którzy przejęte przez siebie maszyny skierowali w stronę dwóch wież World Trade Center. Nie zawsze tak było, przez lata bowiem kwitło najprawdziwsze powietrzne piractwo.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w USA porywano co najmniej jeden samolot tygodniowo. Książka pokazuje, jakie motywy kierowały porywaczami, jak reagowały na to linie lotnicze oraz dokąd decydowali się lecieć.

Zulejka otwiera oczy, Guzel Jachina (Noir sur Blanc)

Guzel Jachina, pisarka pochodzenia tatarskiego, w swojej debiutanckiej powieści opowiada wielowątkową historię z pozoru naiwnej i absolutnie uległej żony swego męża. Kobieta mieszka w domu swego męża, gdzie alfą i omegą jest jej oschła teściowa, a ona sama, bita i poniżana, jest po prostu nikim.

Poukładany świat Tatarki Zulejki rozpada się w proch, gdy pewnego dnia jej mąż ginie, a ona, od dawna spokojna i pogodzona ze swym losem, zostaje wyrwana z dawnego środowiska i rzucona w nieznane.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.