Ciekawostki Historyczne

Historia to wcale nie męska sprawa, choć niektórzy panowie usilnie próbują przekonać, że jest zupełnie odwrotnie. Cała plejada słynnych Polek udowadnia, że bez nich dzieje tego kraju byłyby niepełne. Tych niezwykłych kobiet po prostu wstyd nie znać.

Ich historie dla odmiany opakowane zostały jako książka dla dzieci, a konkretnie dla dziewczynek, która ma im pokazać, że polskie dzieje to nie tylko królowie, husarze i bohaterowie różnych wojen.

Oprócz opowieści o bardziej kobiecej stronie polskich dziejów poznamy także historię walki o to, kto dostarczy światu prąd. Potowarzyszymy naszym dawnym olimpijczykom i smutnym panom, którzy… im towarzyszyli, a także pouprawiamy turystykę historyczną śladami Napoleona Bonaparte w Polsce.

Damy, dziewuchy, dziewczyny, Anna Dziewit-Meller (Znak Emotikon)

Książka Anny Dziewit-Meller wydaje się być jaskółką nowego rodzaju książek na polskim rynku. W dotychczasowych publikacjach dla dzieci historia przedstawiona była dość… stereotypowo. Chłopcy mieli chcieć być rycerzami, dziewczynki wzdychać do wyimaginowanych księżniczek. Tymczasem historię można opowiedzieć z przytupem nie tracąc możliwości zainteresowania młodego odbiorcy. Zamiast damy dworu zaserwować mu możemy na przykład Henrykę Pustowójtównę, dziewczynę z powstania.

Choć były to czasy gorsetów i długich spódnic, w których nie sposób było się przedzierać przez leśne ostępy i uciekać konno przed zastępami carskich żołdaków, ona ramię w ramię walczyła ze swoimi kolegami z oddziału. Bez słowa skargi znosiła wszystkie niewygody. Dbała o szpital polowy, z bronią w ręku szła na wroga, nie oczekiwała taryfy ulgowej. To tylko jeden z wielu przykładów bohaterek, jakie przywołała Anna Dziewit-Meller, a zarazem narratorka jej książki, która wprowadza czytelnika w świat polskich bohaterek, na których mogą się wzorować dorastające dzieci, a których po prostu wstyd nie znać.

Zobacz również:

Ostatnie dni mroku, Graham Moore (Wydawnictwo WAM)

Amerykańscy władcy prądu, którzy ujarzmili elektryczność i sprawili, że dziś nasze domu oświetlają żarówki wiszące na suficie, nie byli aniołami. Jeśli zajrzymy za piękną fasadę sukcesów i wynalazków, zobaczymy brutalną grę o fortunę, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone.

Prawnicy, procesy, brudne zagrywki, spryciarze i geniusze. Tesla, Edison, Westinghouse, J.P. Morgan – wszyscy oni goszczą na łamach nowej powieści, której autorem jest zdobywca Oscara Graham Moore.

Smutni panowie na olimpijskim szlaku, Grzegorz Majchrzak (NCK)

Sport, podobnie jak każda inna dziedzina życia w krajach komunistycznych był pod kontrolą władz. Nasi sportowcy, jeśli chcieli mierzyć się z innymi atletami z całego świata na igrzyskach, musieli się godzić na czujną obserwację na każdym kroku.

Wszak zdaniem władz agentów trzeba było zainstalować w każdym możliwym miejscu. Czujne oczy bezpieki patrzyły z szeregów trenerskich, kryły się wśród dziennikarzy, czy działaczy.

Napoleon na ziemiach polskich, Jakub Hermanowicz (Novae Res)

Cała Europa szczerze go nienawidziła, wliczając w to wielu rodaków, jednak mieszkańcy rozerwanej przez zaborców na strzępy Polski mieli do Napoleona szczególny stosunek. Wynikający z tego, że walczył on z krajami, które doprowadziły do upadku ich ojczyzny.

Gdy cesarz Francuzów zjawił się nad Wisłą, śledzono uważnie każdy jego ruch i to właśnie relacjonuje Hermanowicz. Dla ciekawych, tak – oczywiście nie zabrakło pani Walewskiej.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Nieokiełznany talent, tragiczne życie

W polskiej historii niewiele jest postaci równie zagmatwanych co ona. Zofia Stryjeńska szokowała stylem swojego malarstwa, własnym wyglądem i zachowaniem. Jej prawdziwe życie było bardziej...

25 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zróbmy sobie rewolucję

Gdy społeczeństwo stało na krawędzi, czasem wystarczyła iskra. W różnych krajach na przestrzeni wieków rewolucje były niczym eksplozje gigantycznych bomb, po których nic już nie...

11 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Życie kobiet w cieniu swastyki i gwiazdy Dawida

Przeżycie w okupowanej Polsce było trudne. Przeżycie w okupowanej Polsce, gdy było się Żydówką, chcącą utrzymać siebie i swoją rodzinę wydawało się zadaniem niemal niemożliwym....

28 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pracowniczy nie-raj

Gdy media trąbią w kółko o nowych pomysłach rządzących, dotyczących wolnych niedziel, czy majstrowania przy wieku emerytalnym, warto zastanowić się, jak właściwie wygląda i jeszcze...

21 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. „Trzeba oczyścić środowisko dziennikarskie z niezdrowych elementów”

Media, nazywane czwartą władzą, z rządzącymi musiały się niejednokrotnie zmagać. Na szczególną uwagę zasługują lata 80. minionego stulecia, gdy środki masowego przekazu tłamszone były przez...

7 października 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krwawe początki medycyny

Pacjenta należało dobrze nakarmić, napoić, wyszorować i… związać. Potem już można było chwytać w rękę nóż i brać się za operowanie mu oka. Na żywca....

30 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.