Ciekawostki Historyczne

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor Suworow udowadnia nam, jak bardzo się mylimy.

Sam Suworow wygląda bardzo niepozornie – łysiejący starszy pan o okrągłej, uśmiechniętej twarzy. Jak miły wujek. Nic nie wskazuje, jak wiele ten niepozorny mężczyzna ma za uszami. Tymczasem Suworow nie dość, że pracował dla wywiadu Związku Radzieckiego, to w dodatku zdradził swój kraj i uciekł na „zgniły Zachód” i otwarcie zdradza sekrety tajnych służb.

Oprócz sekretów działania agentów zza żelaznej kurtyny dowiemy się także nieco na temat indyjskiego odpowiednika Sun Tzu, zanurzymy się w spelunkach dawnej Warszawy z pewnym  czarnym charakterem oraz poznamy dzieje stalinizmu w Polsce.

Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu, Wiktor Suworow (Rebis)

Na właścicieli salonów luksusowych aut lub na osoby zajmujące się ich wypożyczaniem należy patrzeć z rezerwą. Są podejrzani. Przynajmniej zdaniem Wiktora Suworowa. Dlaczego?

Ogółem nie są to bardzo absorbujące zawody, a ich przedstawiciele mogą nie wzbudzając niczyich podejrzeń, gdy zajmują się przeróżnymi innymi rzeczami. Krótko mówiąc – taka firma jest wprost idealną przykrywką dla szpiega!

Z jego książki dowiemy się także,  jak wybierano kandydata na szpiega, jakie szkolenia przechodził, czym różniły się poszczególne placówki i czy żona szpiega także musiała… szpiegować.

Zobacz również:

Indie. Sztuka władzy, Krzysztof Mroziewicz (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Przywykliśmy do tego, że politykom zdarza się cytować Włocha Niccolo Machiavellego, albo dalekowschodniego myśliciela Sun Tzu.

Czas rozszerzyć horyzonty i zapoznać się lepiej z jednym z najciekawszych dzieł w literatury hinduskiej, o którym opowiada Mroziewicz. Wizja totalitarnego państwa Kautilji może się kiedyś ziścić.

Czarny charakter, Łukasz Stachniak (Znak Horyzont)

Ładeczek Lajzer to wnuk podrzędnego poborcy haraczu. Dziadzio zbierał pieniądze dla najsłynniejszych warszawskich przedwojennych gangsterów, a chłopca zabierał czasem ze sobą.

Każda kolejna strona powoli dojrzewa i zapada się coraz głębiej w stołeczny półświatek. Wraz z przyjacielem poznanym w dzieciństwie w burdelu szybuje przez kolejne lata historii Warszawy nie wychodząc ze świata prawdziwych gangsterów.

Stalinizm w Polsce, Andrzej Werblan (Towarzystwo Wydawnicze i Literackie)

Andrzej Werblan tkwił w samym sercu aparatu władzy stalinowskiej Polski. Przez lata był ideologiem partyjnym i należał do sejmu. Widział wszystko z bliska i dlatego jego opowieść o tym okresie w historii Polski jest szczególna.

Werblan rozlicza wszystkie najważniejsze aspekty ówczesnej sytuacji, nie pomijając represji, stosunków politycznych, czy kwestii suwerenności kraju.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Niech licho porwie tę mapę!

Na szkolnych lekcjach historii wpaja nam się, że Polska miała straszliwego pecha przez to, gdzie znalazła się na mapie Europy. Pomiędzy dwoma silnymi i groźnymi...

2 września 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i krwawe zmagania starego z nowym

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali...

26 sierpnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak się żyło w średniowiecznym zamku?

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co...

15 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Brodata historia

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar...

10 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

Strach przed wilkami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Gdzieś w ciemności, w lesie czai się drapieżnik gotów mordować nie tylko nasze zwierzęta, ale i nas....

3 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.