Ciekawostki Historyczne

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar zaczesywał włosy na czoło? My wiemy dlaczego!

Czas wziąć się poważnie za historię uczesań, wszak czesanie, układanie, mycie i zaplatanie to czynności, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu od zarania dziejów.

Oprócz zaglądania fryzjerom w grzebień i golibrodom w brzytwę zajmiemy się też Jerzym Dziewulskim i sprawdzimy, co ma ciekawego do powiedzenia o polskiej policji, wyruszymy na pamiętnikarską eskapadę na Syberię oraz zapuścimy się za Paulusem pod Stalingrad.

Barber,  Giulia Pivetta (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Choćbyśmy nie wiem jak chcieli temu zaprzeczać i iść pod prąd, włosy, a konkretnie fryzura, są bardzo ważnym sygnałem społecznym i kulturowym. To jeden z pierwszych elementów wizerunku człowieka, jaki dostrzegamy. Od zawsze uczesanie i rodzaj przycinania zarostu było regulowane przez kulturę, czy religię. Weźmy na przykład charakterystyczny wąsik, jaki nosił kanclerz Trzeciej Rzeszy. Postać ta niesie za sobą tak negatywny ładunek emocjonalny, że oberwało się nawet nieodzownemu paseczkowi zarostu, przed drugą wojną światową uważanemu za zupełnie zwyczajny.

Z książki dowiemy się między innymi skąd przez kolejne dziesięciolecia dwudziestego wieku brały się trendy we fryzurach, kiedy amerykańscy żołnierze zaczęli nosić króciutkie fryzury i dlaczego pewna amerykańska dywizja spadochronowa strzygła się na modłę indiańskich wojowników. Doskonały prezent dla każdego brodacza!

Zobacz również:

Jerzy Dziewulski o polskiej policji, rozmowę przeprowadził Krzysztof Pyzia (Prószyński i S-ka)

Jerzy Dziewulski to bezapelacyjnie jeden z najsłynniejszych funkcjonariuszy w dziejach polskiej policji. To człowiek, który brał udział między innymi w operacji MOST (przerzucania Żydów z krajów byłego ZSRR do Izraela), czy walczył z terrorystami na terenie Polski.

Teraz po latach postanawia powiedzieć, co sądzi o dzisiejszej policji. A dzieje się jego zdaniem nie najlepiej… Co stary lis ma do powiedzenia o młodych wilkach?

Pamiętniki z pobytu na Syberii t. I i II, Rufin Piotrowski (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Przygód jednego Rufina Piotrowskiego starczyłoby do obdzielenia dwudziestu kanapowych safanduł, które tylko narzekają na swój los. Ten działacz niepodległościowy nie bał się ryzykować i dzięki swojemu uporowi potrafił przetrwać w każdej sytuacji.

Walczył w powstaniu listopadowym, organizował antycarską konspirację, a wywieziony na Syberię, zorganizował niezwykłą eskapadę, uciekając jak najdalej od białych niedźwiedzi.

Trudna decyzja. Z Paulusem pod Stalingradem, Wilhelm Adam (Vesper)

Dzięki wspomnieniom generała Wilhelma Adama możemy spojrzeć z zupełnie innej perspektywy ma sytuację, w jakiej znalazł się Friedriech von Paulus pod Stalingradem. Adam był najbliższym współpracownikiem feldmarszałka i razem z nim został zamknięty w okrążeniu.

Niezaprzeczalnie żołnierze niemieccy przeżyli w mieście piekło, a w książce śledzimy historię z perspektywy oficera, który znalazł się w samym jego środku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Krzyżacy, szamani i krwawe zmagania starego z nowym

Kiedy na ziemiach polskich zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo, dawne wierzenia głęboko zakorzenione w sercach ludzi trwały przez długi czas niezmienione. Choć wyznawcy nowej religii zaprowadzali...

26 sierpnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak się żyło w średniowiecznym zamku?

W średniowiecznym zamku mieszkał jego pan wraz z rodziną i całe mrowie osób, które sprawiały, że ta ogromna budowla funkcjonowała jak dobrze naoliwiona maszyna. Co...

15 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Średniowieczni łowcy niewolników

O średniowiecznych ziemiach polskich można by powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były spokojnym miejscem. Jasza, młody Słowianin Połabski dobitnie się o tym przekonał, gdy...

1 lipca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Podstawy szpiegowskiego fachu

Oglądając kolejne odsłony serii o agencie 007, czy przygody niejakiego pana Bourne’a nabieramy przekonania, że o szpiegostwie wiemy już wszystko. Były oficer radzieckiego wywiadu Wiktor...

17 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

Strach przed wilkami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Gdzieś w ciemności, w lesie czai się drapieżnik gotów mordować nie tylko nasze zwierzęta, ale i nas....

3 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wielkie zderzenie cywilizacji?

Po drugiej wojnie światowej Związek Radziecki długo podnosił się ze zniszczeń. Kiedy amerykański dziennikarz i węgierski fotoreporter przybywają do ZSRR czuli się niemal jakby wylądowali...

27 maja 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.