Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Brodata historia

Czy zauważyliście kiedyś zaskakujące podobieństwo modnej fryzury z wygolonym bokiem i zaczesanymi do tyłu włosami do mody panującej wśród żołnierzy Wehrmachtu? Albo to, że Cezar zaczesywał włosy na czoło? My wiemy dlaczego!

Czas wziąć się poważnie za historię uczesań, wszak czesanie, układanie, mycie i zaplatanie to czynności, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu od zarania dziejów.

Oprócz zaglądania fryzjerom w grzebień i golibrodom w brzytwę zajmiemy się też Jerzym Dziewulskim i sprawdzimy, co ma ciekawego do powiedzenia o polskiej policji, wyruszymy na pamiętnikarską eskapadę na Syberię oraz zapuścimy się za Paulusem pod Stalingrad.

Barber,  Giulia Pivetta (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Choćbyśmy nie wiem jak chcieli temu zaprzeczać i iść pod prąd, włosy, a konkretnie fryzura, są bardzo ważnym sygnałem społecznym i kulturowym. To jeden z pierwszych elementów wizerunku człowieka, jaki dostrzegamy. Od zawsze uczesanie i rodzaj przycinania zarostu było regulowane przez kulturę, czy religię. Weźmy na przykład charakterystyczny wąsik, jaki nosił kanclerz Trzeciej Rzeszy. Postać ta niesie za sobą tak negatywny ładunek emocjonalny, że oberwało się nawet nieodzownemu paseczkowi zarostu, przed drugą wojną światową uważanemu za zupełnie zwyczajny.

Z książki dowiemy się między innymi skąd przez kolejne dziesięciolecia dwudziestego wieku brały się trendy we fryzurach, kiedy amerykańscy żołnierze zaczęli nosić króciutkie fryzury i dlaczego pewna amerykańska dywizja spadochronowa strzygła się na modłę indiańskich wojowników. Doskonały prezent dla każdego brodacza!

Jerzy Dziewulski o polskiej policji, rozmowę przeprowadził Krzysztof Pyzia (Prószyński i S-ka)

Jerzy Dziewulski to bezapelacyjnie jeden z najsłynniejszych funkcjonariuszy w dziejach polskiej policji. To człowiek, który brał udział między innymi w operacji MOST (przerzucania Żydów z krajów byłego ZSRR do Izraela), czy walczył z terrorystami na terenie Polski.

Teraz po latach postanawia powiedzieć, co sądzi o dzisiejszej policji. A dzieje się jego zdaniem nie najlepiej… Co stary lis ma do powiedzenia o młodych wilkach?

Pamiętniki z pobytu na Syberii t. I i II, Rufin Piotrowski (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Przygód jednego Rufina Piotrowskiego starczyłoby do obdzielenia dwudziestu kanapowych safanduł, które tylko narzekają na swój los. Ten działacz niepodległościowy nie bał się ryzykować i dzięki swojemu uporowi potrafił przetrwać w każdej sytuacji.

Walczył w powstaniu listopadowym, organizował antycarską konspirację, a wywieziony na Syberię, zorganizował niezwykłą eskapadę, uciekając jak najdalej od białych niedźwiedzi.

Trudna decyzja. Z Paulusem pod Stalingradem, Wilhelm Adam (Vesper)

Dzięki wspomnieniom generała Wilhelma Adama możemy spojrzeć z zupełnie innej perspektywy ma sytuację, w jakiej znalazł się Friedriech von Paulus pod Stalingradem. Adam był najbliższym współpracownikiem feldmarszałka i razem z nim został zamknięty w okrążeniu.

Niezaprzeczalnie żołnierze niemieccy przeżyli w mieście piekło, a w książce śledzimy historię z perspektywy oficera, który znalazł się w samym jego środku.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.