Polskie Imperium

Pokusy grzesznego ciała. Galeria średniowiecznej erotyki [18+]

Autor: | 5 lipca 2016 | 33,037 odsłon

Codzienne życie ludzi średniowiecza często było dalekie od ideału ora et labora. Ich głowy zaprzątały kosmate myśli, a wokół roiło się od zakazanych pokus. Jakie to były pokusy i w jaki sposób im ulegano? To trzeba zobaczyć!

Zakazany owoc średniowiecza - niekanoniczna pozycja. Inicjał "A" w śpiewniku z Brugii (źródło: domena publiczna).

Zakazany owoc średniowiecza – uprawianie seksu w niekanonicznej pozycji. Inicjał „A” w śpiewniku z Brugii (źródło: domena publiczna).

Model małżeństwa w wiekach średnich wywodził się z nauk biblijnych, zgodnie z którymi żona miała być mężowi posłuszna i podległa. Obowiązki małżeńskie należało wypełniać bez czerpania z nich przyjemności, którą Kościół potępiał jako szkodliwą dla zbawienia duszy i burzącą społeczny porządek.

Wszelki seks pozamałżeński był grzeszny, a nawet w małżeństwie należało go uprawiać wyłącznie w celach prokreacyjnych, unikając sprzecznych z naturą rozkoszy.

Czy takie zakazane igraszki marzyły się średniowiecznym małżonkom? Francuskie godzinki z XV wieku (źródło: domena publiczna).

Czyżby takie zakazane igraszki śniły się po nocach średniowiecznym małżonkom? Francuskie godzinki z XV wieku (źródło: domena publiczna).

Seks małżeński miał również za zadanie trzymać w ryzach chuć, dlatego obwarowano go wieloma zasadami. I choć pozycja misjonarska była najbardziej pożądana i miła Bogu, to na przykład Albert Wielki, XIII-wieczny dominikanin i doktor Kościoła, dopuszczał pewne odstępstwa.

Niektóre pozycje uznawał on za mniej grzeszne od innych. Najmniejszą dewiacją jest pozycja na boku, następnie na siedząco, na stojąco i wreszcie – największa – od tyłu, na wzór koni.

Flirt w kościele? Ilustracja z Roman de la Rose z XIV wieku (źródło: domena publiczna).

Flirt w kościele? Ilustracja z „Roman de la Rose” z XIV wieku (źródło: domena publiczna).

Według jednej ze średniowiecznych klasyfikacji grzechu nieczystości, najmniejszą wagę miało zwyczajne cudzołóstwo, następnie pozbawienie czci dziewicy, zdrada małżeńska, gwałt, świętokradczy seks z zakonnicą, później kazirodztwo, a najgorszy był „występek przeciwko naturze”. Gdzie w tej hierarchii znajdował się niewinny flirt?

Św. Bernardyn ze Sieny twierdził, że we flirtowaniu nie ma nic niewinnego. Grzmiał, że niektóre kobiety są na tyle bezczelne i bezwstydne, by oddawać się flirtom nawet w kościele, a matki dziewcząt stają się ich stręczycielkami, sadzając je w takim miejscu, aby zalotnik mógł się przyglądać, śledząc każdy ich ruch. Aż strach pomyśleć, do czego owe „matki-stręczycielki” zachęcały córki w trakcie balów czy festiwali…

Jakby na sprawę nie patrzeć, grzech miał kształt kobiety... Po lewej Mars i Wenus znalezieni w łożu przez Wulkana, "Roman de la Rose", Francja ok. 1380 roku, po prawej flandryjskie godzinki z ok. 1300 roku (źródło: domena publiczna).

Jakby na sprawę nie patrzeć, grzech miał kształt kobiety i od niej pochodził… Po lewej Mars i Wenus znalezieni w łożu przez Wulkana, „Roman de la Rose”, Francja ok. 1380 roku, po prawej flandryjskie godzinki z ok. 1300 roku (źródło: domena publiczna).

Winą za grzech nieczystości obarczano w średniowieczu kobietę, z natury skłonną do rozpusty i chciwą, wciągającą mężczyznę w grzech. Święty Piotr Damiani, jeden z ojców Kościoła, uważał, że Bóg zna tylko trzy typy niewiast: dziewice, żony i wdowy.

Wszystkie inne, które nie wpisują się w żadną z tych kategorii, nie mają szansy stanąć przed boskim obliczem. Niewieście skłonności zbliżają je do Szatana, a rozwiązłością kuszą mężczyzn, których wiążą w lepkiej sieci miłości i zwodzą na ścieżkę nieprawości.

Z natury grzeszna, kobieta była wymarzoną kochanką dla diabłów i demonów. Kronika Norymberska z 1493 roku (źródło: domena publiczna).

Z natury grzeszna, kobieta była wymarzoną kochanką dla diabłów i demonów. Kronika Norymberska z 1493 roku (źródło: domena publiczna).

Kościół w wiekach średnich zajął jasne stanowisko wobec kobiet: Ewa dała się skusić diabłu i pociągnęła za sobą Adama, co doprowadziło do upadku ludzkości. Kobieta była nie tylko biologicznie, ale i moralnie poślednia, reprezentując skłonność do grzechu, a więc i podatność na zakusy szatańskie.

Z natury grzeszna, stawała się idealną konkubiną dla demonów, z którymi chętnie i ochoczo oddawała się rozpuście. W jednym z wielu dokonanych przez siebie cudów Bernard z Clairvaux uwolnił od piekielnego kochanka żonę pewnego rycerza. Św. Brygida Szwedzka również pomogła prześladowanej przez demona kobiecie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut - Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ w Krakowie, prywatnie i zawodowo pasjonatka słowa pisanego zafascynowana tajemnicami przeszłości, zwłaszcza historią zakurzoną, skazaną na zapomnienie i mało frapującą dla współczesnych.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Historia obrazkowa.
Okupacja
Komentarze do artykułu (7)
 1. Witam.
  Bardzo ciekawy artykuł i arcyinteresujące ilustracje. Podkręcają i ubarwiają treść artykułu. Zabrakło mi tu tylko kwestii seksu analnego, gromionego już w biblijnych czasach.
  Pozdrawiam
  Triss Merigold

 2. „oto grzechy sodomii. Za takie praktyki groziło potępienie, grzesznicy często trafiali na tortury i kończyli na stosie.”
  Bardzo zdawkowe, a poważne zdanie, czy można by prosić o rozwinięcie tematu? Bo trochę mi to jednak pachnie popkulturą. Stosy w średniowieczu?

  • Proszę bardzo :) Już w drugiej poł. XIII w. powszechnie w Europie karano sodomię śmiercią – takie prawo wprowadzili Edward I, Ludwik IX, Alfons X. Przykład bardzo dużo mówiący o tym, jak bardzo tępiono sodomię: w 1441 r. aresztowano i stracono Johna Van Uutkerke, którego ojcem chrzestnym był sam Filip Dobry, książę Burgundii. Jedyną łaską, jaką mu okazał, to ścięcie przed pójściem na stos. Palenie na stosie miało oczyszczać z tego „diabelskiego grzechu”, dlatego je stosowano. A tutaj ilustracja z egzekucji dwojga sodomitów w Zurychu: //en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_medieval_Europe#/media/File:Burning_of_Sodomites.jpg. Odsyłam do bibliografii po więcej informacji :)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Wkroczenie Armii Czerwonej w rodzinnych opowieściach. Jak to naprawdę wyglądało?

Czerwonoarmista w trakcie ofensywy na zachód. Tak przedstawiał ją radziecki plakat propagandowy, a jak wyglądała prawda? (źródło: domena publiczna).

Z pewnością nie raz słuchaliście relacji bliskich o tym, jak wyglądał koniec II wojny światowej. Z jednej strony uwolnienie od niemieckiej okupacji, z drugiej – wkroczenie Armii Czerwonej. Ten przełomowy moment polskiej historii przybliży nasza najnowsza książka, „Czerwona zaraza”. Pomóżcie nam ją napisać, dzieląc się rodzinnymi historiami.

9 lutego 2017 | Czytaj dalej...

Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski

Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją Naród witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny w zetknięciu z czerwoną szarańczą.

31 stycznia 2017 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Przekret - pion

Czy wiesz że...

mini4
…w wyniku polityki „prorodzinnej” Ceauşescu ponad 2 mln dzieci wychowywało się w tragicznych warunkach w przepełnionych domach dziecka, nie mając nawet imion, tylko numerki?

Żandarmeria_Wojskowa_czy_wiesz_ze
…”łowcy cieni” z polskiej policji w ciągu ostatnich czterech lat zatrzymali ponad dwustu najgroźniejszych przestępców? O pomoc prosi ich nawet FBI!

Miniaturka
tysiące Ukraińców ratowało polskich sąsiadów podczas Rzezi Wołyńskiej? Z badań Wiktora Poliszczuka wynika, że banderowcy zabili około 30 tysięcy Ukraińców za pomoc Polakom.