Promo styczeń

Jesteś sławnym aktorem i po kryjomu wciągasz kokainę? Mamy dla Ciebie NIEZAWODNE porady

Autor: | 7 lipca 2015 | 6,469 odsłon

Wallace ReidAlkohol, narkotyki, leki na receptę. W fabryce snów to wszystko może złamać karierę, albo… popchnąć ją do przodu. Sukces zależy od dobrego specjalisty od PR-u. Najlepiej takiego, który zna się na historii i nie boi się brać przykładu z pewnego dawno zmarłego hollywoodzkiego narkomana…

Wallace Reid to jeden z niewielu aktorów, którzy jednocześnie wywoływali okrzyki zachwytu u kobiet i podziw u mężczyzn.

Miał wizerunek nieco szalonego chłopaka z sąsiedztwa, który uwielbia wyścigi samochodowe i ma tors jak grecki bóg, a po pracy… grzecznie wraca do ukochanej żony Dorothy Davenport i małego synka. Jak to jednak wyglądało naprawdę?

Był pierwszym gwiazdorem w Hollywood, którego wychodzenie z uzależnienia od narkotyków stało się sprawą publiczną. Dzięki sprytowi kilku osób ze swojego otoczenia Reid nie został okrzyknięty zdegenerowanym ćpunem.

Wallace Reid obejmuje na planie filmowym słynną śpiewaczkę operową  Geraldine Farrar.

Wallace Reid obejmuje na planie filmowym słynną śpiewaczkę operową Geraldine Farrar.

Zamiast tego stał się biednym Wallym, który był po prostu bardzo chory i odważnie stawiał czoło swoim problemom…

Ukrywaj się tak długo, jak to możliwe

Urodzony 15 kwietnia 1891 roku Wallace był skazany na sukces. Pochodził z rodziny związanej z przemysłem rozrywkowym i sam także od najmłodszych lat występował na scenie.

Artykuł powstał na podstawie książki  Anne Helen Petersen   <a href="////www.znak.com.pl/ciekawostki-rabat,ksiazka,6322,Skandale-zlotej-ery-Hollywood?gclid=COK2hd_emcYCFQPnwgodp7UAvw"target="_blank"> "Skandale złotej ery Hollywood"

Artykuł powstał na podstawie książki Anne Helen Petersen „Skandale złotej ery Hollywood”

Z czasem chłopak o aparycji typowego amerykańskiego króla balu i posturze olbrzyma (190 cm to sporo dzisiaj, a co dopiero na początku XX wieku!) zaczął grywać w filmach krótkometrażowych. Przełomem w jego karierze okazała się rola kowala w „Narodzinach narodu” z 1915 roku.

Nie była to skomplikowana kreacja, jednak aktor musiał wystąpić bez koszuli, co z miejsca zjednało mu tabuny fanek.

Fakt, że chodziło o jeden z najgłośniejszych i najbardziej przełomowych filmów w dziejach amerykańskiej kinematografii też mu na pewno nie zaszkodził…

Kolejne lata były dla Reida pasmem triumfów. Jak pisze Anne Hellen Petersen, autorka książki „Skandale złotej ery Hollywood”:

Reid pojawił się w wielu filmach o wyścigach samochodowych, osobiście wykonując numery kaskaderskie i przekonująco potwierdzając swoją męskość… Jednocześnie grał ulubieńca kobiet w wielu egzotycznych romansach, na czele z najbardziej znanym występem u boku śpiewaczki operowej Geraldine Farrar.

Zrzuć sprawę na kolegów… których w ogóle nie znasz

Jakież było zdziwienie fanów, gdy ten złoty chłopiec Hollywood 22 października 1922 roku wylądował nagle w szpitalu. Już od miesięcy w studiu filmowym krążyły plotki, że ulubieniec publiczności ma problemy z narkotykami.

Wallace Reid (po lewej) konsultuje scenariusz.

Wallace Reid (po lewej) konsultuje scenariusz.

Były one na tyle poważne, że Reid pozostawał pod opieką lekarzy, a Dorothy wraz z jego przyjacielem zabrali go w góry, by wracał do zdrowia w odosobnieniu.

Prasa przez cały czas informowała, że Wallace choruje. Prawda wyszła na jaw dwa miesiące później. Dorothy nie zamierzała jednak dawać za wygraną: wraz z innymi osobami z otoczenia męża zdołała dokładnie wyreżyserować to, co działo się dalej.

Wyślij żonę na pierwszą linię frontu

Rodzina opowiadała ckliwe historie o tym, jak złe towarzystwo wciągnęło aktora w nałóg. Zdaniem teściowej Reida nachodzili jacyś ludzie, których wcale nie zapraszał i urządzali popijawy w jego domu, a gospodarz był zbyt uprzejmy by ich wyrzucić.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: , . Oznaczyliśmy go kategoriami: Poradniki historyczne, Postacie historyczne, Wielcy i znani, Wszystkie artykuły.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Pogrzeb
w drugiej połowie XIX wieku w Galicji z powodu głodu umierało nawet 50 tysięcy osób rocznie? Przeciętna długość życia wynosiła zaś 27 lat dla mężczyzny i niewiele więcej dla kobiety.

stalin_childhood-340x340
Stalin jako dziecko przeżył wypadek, który zakończył się atrofią mięśni lewej ręki i jej trwałą niesprawnością? To właśnie inwalidztwo uchroniło go przed służbą wojskową i prawdopodobną śmiercią na polach bitew I wojny światowej.

miniaturka
…bohater legend arturiańskich czarodziej Merlin miał swój historyczny pierwowzór? Najprawdopodobniej był nim Myrrdin Wyllt żyjący w VI wieku w Walii, bard króla Gwenddolau. Jego imię zostało zmienione, bo wymową przypominało francuskie słowo… gówno.