Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy Maria Curie-Skłodowska była Żydówką?

Maria Curie-Skłodowska Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. Ale czy odkrywczyni radu i jedna z najbardziej zasłużonych Polek w historii naprawdę była Żydówką?

Trudno powiedzieć na jakiej podstawie uznano Marię Skłodowską-Curie za Żydówkę. Być może sugerowano się jej drugim, biblijnym imieniem (Salomea) i połączono to z powszechnie znanym faktem, że na ziemiach polskich mieszkało wielu wyznawców judaizmu.

Żydówki nie chcemy

W listopadzie 1910 roku Maria Skłodowska-Curie zgłosiła swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej. W czasie gorącej kampanii wyborczej wskazywano na jej żydowskie pochodzenie. Biorąc pod uwagę, że w tym czasie we Francji silne były nastroje antysemickie, sprawa odbiła się szerokim echem.

Czy widzicie "charakterystycznie opadające, żydowskie kąciki oczu"? Francuscy naukowcy chyba je widzieli.

Czy widzicie „charakterystycznie opadające, żydowskie kąciki oczu”? Francuscy naukowcy chyba je widzieli. Albo tak im się wydawało.

Przynajmniej niektórzy członkowie Akademii brali pod uwagę korzenie polskiej badaczki przy podejmowaniu decyzji. Ostatecznie, na początku 1911 roku Marie Skłodowska-Curie przegrała dwoma głosami z Edouardem Branlym, fizykiem i lekarzem, jednym z pionierów radia. Przegrała, bo Francuzi nie chcieli w swoim gronie Żyda.

Epitafium na cześć wielkiej Żydówki

Także po śmierci noblistki w 1934 roku w zagranicznej prasie pojawiły się informacje o żydowskim pochodzeniu uczonej. Przykładowo, wiedeński „Gerchtigkeit” (gazeta żydowska) pisał:

Czyżby członkowie Akademii Francuskiej zamiast takiej Marii Skłodowskiej-Curie...

Czyżby członkowie Akademii Francuskiej zamiast takiej Marii Skłodowskiej-Curie…

Maria Curie, urodzona w r. 1867 w Warszawie, była żydówką. Przybyła zupełnie biedna do Paryża i dostała tam miejsce służącej laboratoryjnej przy Sorbonnie. Równocześnie studiowała matematykę i fizykę i została asystentką Piotra Curie, którego następnie poślubiła.

Spotkało się to ze zdecydowaną ripostą „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, jednego z najpoczytniejszych czasopism w przedwojennej Polsce:

Pomijamy nieścisłości biograficzne powyższej notatki i zupełne pominięcie polskiego nazwiska Marji Curie. Pomijamy fakt, że Marja Skłodowska nigdy nie była służącą, lecz laborantką z ukończoną szkołą średnią w Inst. prof. Lippmana oraz nie asystentką, ale koleżanką Piotra Curie.

Musimy natomiast z całą stanowczością sprostować zupełnie z palca wyssane twierdzenie, jakoby p. Curie-Skłodowska była żydówką. Nietylko, że nie była, ale ani kropla krwi żydowskiej nie płynęła w jej żyłach.

...wyobrażali sobie taką?

…wyobrażali sobie taką?

Jak było naprawdę?

Pod wpływem artykułów o żydowskim pochodzeniu Marii Skłodowskiej-Curie jej genealogią zajęli się historycy. Zaowocowało to wartościowym artykułem hrabiego Zygmunta Lasockiego na łamach „Miesięcznika Heraldycznego”.

I potwierdziło się, że Skłodowscy byli jedną z rodzin szlacheckich jakich wiele. Legitymowali się od wieków herbem Dołęga. Także przodkowie matki fizyczki, z domu Boguskiej, byli szlachcicami herbu Topór.

Wśród antenatów noblistki pojawił się i Jakub Skłodowski, który w 1733 roku podpisał elekcję króla Stanisława Leszczyńskiego, i Franciszek Boguski, kolekcjonujący w latach 1767-1792 różne godności w stylu regenta ziemskiego ostrołęckiego czy sędziego ziemskiego łomżyńskiego.

Ilustrowany Kuryer Codzienny. Gazeta założona przez spółkę polsko-żydowską stanęła w awangardzie walki o polskość Marii Skłodowskiej-Curie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny. Gazeta założona przez spółkę polsko-żydowską stanęła w awangardzie walki o polskość Marii Skłodowskiej-Curie.

Słowem – ani krytyka ani pochwały pod adresem Curie-Skłodowskiej wynikające z jej żydowskiego pochodzenia nie miały podstaw. Słynna badaczka była z dziada pradziada Polką.

Sprawę trafnie podsumował „Ilustrowany Kurier Codzienny”:

Nie zależy nam na udowadnianiu, że swoje genjalne uzdolnienia zawdzięcza p. Curie Skłodowska przynależności do rady aryjskiej. Ale nie uważamy za przyzwoite, aby po śmierci Polki czystej krwi, robić z niej do użytku wojującego sjonizmu – żydówkę.

Tak to „Gerechtigkeit” z jednej strony zwalcza „rasizm” – a z drugiej uprawia i perfikuje swój „rasizm” żydowski,  – to nawet – jak w danym wypadku – oparty na pospolitem kłamstwie.

Źródła:

Artykuł powstał w oparciu o szeroką bibliografię. Kliknij, aby rozwinąć.

„Gazeta Wągrowiecka”, nr 175 z 3 sierpnia 1934.

 1. Lasocki Zygmunt, Pochodzenie Marji Skłodowskiej-Curie, „Miesięcznik Heraldyczny” 1936 nr 4.
 2. Skwarzec Bogdan, Maria Skłodowska-Curie (1867–1934) – her life and discoveries, “Analytical and Bioanalytical Chemistry” 2011.

Uzupełniająca:

 1. Adamek Mieczysława, Skłodowski Józef (1804-1882), [w:] Polski Słownik Biograficzny, t.  t. 38 s. 198.
 2. Sadaj Henryk, Skłodowscy. Przodkowie i współcześni Marii Salomei Skłodowskiej Curie, „Roczniki Humanistyczne”, t. 30, 1982, z. 2.

Fascynującą historię Polski poznacie dzięki książce autora artykułu:

Komentarze (16)

 1. Rakuła Odpowiedz

  Jakaś totalna bzdura!Skłodowscy,Boguscy,Kurczewscy to porządna szlachta z Ziemi Łomżyńskiej-gniazda rodowe Skłody,Bogusze.Proszę im to zasugerować-za kulturalną ripostę nie ręczę.Nie dlatego by pochodzenie żydowskie było wstydliwe ale to wierutna bzdura…Inna sprawa ,że żydostwo wrednie ubiera się w cudze piórka gdy dotyczy to ludzi wybitnych a wypiera się koneksji gdy dotyczy to kanalii i zbrodniarzy…

  • Członek redakcji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Ale co jest wierutną bzdurą? Raz jeszcze zachęcamy do CZYTANIA a następnie – komentowania.

   Jaki w ogóle sens ma komentowanie artykułów, jeśli nie zna się ich treści?

 2. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Marcin S.: Nie, była Polką bo się za nią uważała, a sprawdzanie genetyki może obchodzić maniaka jakiegoś co najwyżej.

  Ciekawostki historyczne: Tekst nie jest ani o genetyce, ani o „sprawdzaniu genetyki”. Traktuje o ciekawej i kontrowersyjnej dyskusji sprzed wieku. I o tym jak Skłodowskiej nie przyjęto w szeregi Akademii Francuskiej ponieważ powszechne było przekonanie, że jest Żydówką.

  Może artykuł warto przeczytać PRZED skomentowaniem?

  Dominik W.: Co to za rozróżnienie „Polak <> Żyd”? To się kupy i dupy nie trzyma!
  Co ma religia do narodowości? Nic. Polak może być żydem, katolikiem, muzułmaninem, makaronowcem, czy jeszcze kom chce.

  Agnieszka Z.: Popieram przedmówce !!!

  Monika M.: Powiedz to tym,co w komorach zginęli……”że nie ma różnicy”

  Julia K.: No tak, bo Polak to tylko katolik…

  Daniel S.: Monika M. nie wiem, czy wiesz, że nie tylko Żydzi ginęli w komorach gazowych… Ginęli tam również katolicy, prawosławni, itd…i to nie tylko polscy… Choć oczywiście Żydów zginęło najwięcej.

  Gabriela O.: wg prawa żydowskiego, by być Żydem, trzeba mieć matkę Żydówkę – Skłodowska jej nie miała. I to wszystko w tym temacie.

  Alicja M.: Monika M., powiedz to tym, którzy Żydów do komór wysłali

  Mateusz K.: Z tego co wiem była ateistką.

  Tomasz J.: to może była też kobietą?

  Kuba W.: A czy to ważne?

 3. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/2090556/czy-maria-curie-sklodowska-byla-zydowka/:

  pgrde: Prosta sprawa – kobieta była solą w oku dla wielu, żeby zdyskredytować to się krzyczało – Żydówka

  Mr–A-Veed: Taa, a teraz to się Francuzi wykłócają, że Skłodowska to Francuzką była.

  hasser: @Mr–A-Veed: Bo zasadniczo to była. Tak samo jak i Polką

  zdzisiu196: A czy to tak ważne jakiego była pochodzenia szczególnie już po jej dawnej śmierci.Raczej swoje zasługi miała z swoich osiągnięć i odkryć chemicznych,a nie dlatego,że była akurat tego albo tego pochodzenia

  Nielucki: Kolega Marii Curie-Skłodowskiej, Albert Einstein, powiedział kiedyś:
  „Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy Szwajcarem, a Francuzi wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy Niemcem, a Niemcy Żydem”

 4. Anonim Odpowiedz

  Niezależnie od tego kim była, to dzięki Francuzom mogła rozwinąć swój talent i urzeczywistnić swoje marzenia. W Polsce tylko by sie zmarnowała. Można powiedzieć, że czasy były niespokojne i nie było pieniędzy w kraju na naukę, ale dziś przeciez niepokojów w Polsce nie ma a nauka i tak leży bo Watykan przyssał się jak pijawka i nie odpuści ale wyssie ile sie da. Polaku – katoliku ty zawsze będziesz robił za murzyna w Europie boś głupi

 5. Polak Odpowiedz

  wszystkim może już dość już tej ignorancji i nieuctwa. Powinno być Maria Skłodowska – Curie a nie Curie – Skłodowska, bo zaraz się dowiemy, ze Maria była Francuską i wyszła za Skłodowskiego biednego Polaka z Galicji.

 6. ADAM Odpowiedz

  NIECH ŻYDZI POCHWALĄ SIĘ INNYMI SŁYNNYMI POSTACIAMI JAK ŁAWRIENTIJ BERIA KTÓRY WYDAŁ ROZKAZ ZAMORDOWANIA POLSKICH OFICERÓW W KATYNIU, JAKOW SWIERDŁOW KTÓRY Z GRUPĄ ŻYDOWSKICH ZIOMKÓW ZAMORDOWAŁ RODZINĘ CARSKĄ ,LUNA BRYSTYGIEROWA,HILARY MINC,JÓZEF ŚWIATŁO VEL FLEISCHFARB ,MICHNIK,GIEREMEK,CZY HGW

  • Czytacz Odpowiedz

   Rasizm misiu(chyba) to wymysł gatunkowy. Dlatego, że każda grupa stara się wyeliminować lub dyskryminować inaczej wyglądających. Popatrz na los albinosów wśród zwierząt lub plemion w Afryce. Nadbudowę ideologiczną wytworzono później.

 7. Kaziu_A. Odpowiedz

  żydzi jak każdy naród. Do stalinowskich zbrodniarzy się nie przyznają choć całe NKWD było żydowskie. Z kolei do osób wybitnych roszczą sobie pretnesje

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.