Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Imperium politycznej poprawności kontratakuje

Poprawność polityczna zatacza coraz szersze kręgi, dotykając kolejnych bohaterów Gwiezdnych Wojen (fot. The Conmunity - Pop Culture Geek, lic. CC BY 2.0, ze zmianą tekstu).

Poprawność polityczna zatacza coraz szersze kręgi, dotykając kolejnych bohaterów Gwiezdnych Wojen (fot. The Conmunity – Pop Culture Geek, lic. CC BY 2.0, ze zmianą tekstu).

Jeśli wierzyć amerykańskim badaczom, uniwersum „Gwiezdnych wojen” wypełnione jest treściami rasistowskimi, antysemickimi i wszelkiej maści „fobicznymi”. Jar Jar Binks karykaturą czarnych mieszkańców Karaibów? Yoda stereotypowym Żydem? A w „Nowej nadziei” wszyscy aktorzy byli biali… Przypadek?

Szczególnie pechowe pod tym względem było „Mroczne widmo” (1999), czwarta pod względem daty premiery część „Gwiezdnych wojen”. Jar Jar Binks, jeden z płazopodobnych mieszkańców galaktyki, wydał się krytykom… rasistowską karykaturą czarnoskórych mieszkańców Karaibów. Jak na miłość boską można porównywać pomarańczowego płaza do mieszkańca Jamajki? – grzmiał George Lucas.

Innym krytykom irytujący stwór przypominał homoseksualistę albo Afroamerykanina. – Jest w jego zachowaniu coś, co sugeruje, że jest czarnym, stereotypowym czarnym – twierdził Michael Eric Dyson, profesor socjologii, który doktorat obronił w Princeton. – Sposób mówienia, sposób chodzenia…

Ciekawe, co by na takie porównania do Jar Jar Binksa powiedział jamajski sprinter Usain Bolt (zdjęcie z Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2009 roku w Berlinie, autor: Erik van Leeuwen - http://www.erki.nl/, lic. GFDL).

Ciekawe, co by na takie porównania do Jar Jar Binksa powiedział jamajski sprinter Usain Bolt (zdjęcie z Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2009 roku w Berlinie, autor: Erik van Leeuwen – http://www.erki.nl/, lic. GFDL).

Niepokój naukowca wzbudziła cała rasa Gunganów, z której wywodził się Jar Jar. Jego przywódca był pajacowatym tłuściochem o dudniącym głosie. – Wygląda na karykaturę stereotypowego afrykańskiego wodza – komentował.

Yoda Żydem był

Artykuł powstal między innymi na podstawie książki Chrisa Taylora "Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat?" (Znak Horyzont 2015).

Artykuł powstal między innymi na podstawie książki Chrisa Taylora „Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat?” (Znak Horyzont 2015).

Prawdziwą bombą okazał się inny drugoplanowy bohater, Watto. Miał krzywy nos, lubił pieniądze, handlował złomem i niewolnikami. Prawdziwy biznesmen, który stwierdza: Bawisz się w rycerza Jedi? Trafiłeś na Toydariana! Sztuczki na mnie nie działają. Tylko pieniądze.

Od razu zawrzało wśród krytyków. Skoro cała nacja Toydarianów jest chciwa, to nie ma wątpliwości: Watto to Żyd, w dodatku przedstawiony stereotypowo niczym w nazistowskiej propagandzie! Od tych wywodów odcięła się nawet żydowska Liga Przeciwko Zniesławieniu. W oficjalnym oświadczeniu stwierdziła, że nie widzi w postaci Watty treści antysemickich.

Wątków żydowskich w „Gwiezdnych wojnach” doszukiwano się zresztą nieraz, widząc nawet w Yodzie swego rodzaju rabina. Temat doczekał się opracowań naukowych, a najnowszym podsumowaniem tych dociekań może być artykuł o tytule, którego nie da się dobrze oddać w polskim tłumaczeniu: „May the Force Be with Jew. The Jedi-Hebraic Connection” („Niech moc będzie z Żydami. Związki dżedajsko-żydowskie”) Andrew Blake’a.

Mistrz Yoda wprowadza młodego Anakina w swe żydowskie interesy? Figurka woskowa na wystawie poświęconej Gwiezdnym Wojnom (fot. Miguel Mendez from Malahide, Ireland, lic. CC BY 2.0, wikimedia commons).

Mistrz Yoda wprowadza młodego Anakina w swe żydowskie interesy? Figurka woskowa na wystawie poświęconej Gwiezdnym Wojnom (fot. Miguel Mendez from Malahide, Ireland, lic. CC BY 2.0, wikimedia commons).

Szczęśliwi niewolnicy?

Inni znawcy dostrzegli w „Gwiezdnych wojnach” zakamuflowany przekaz zwolenników niewolnictwa! Stwierdzono, że niektóre rasy czy ludzie pokazani w sadze są szczęśliwi, mimo iż żyją w niewoli. W tym kontekście przywołuje się nawet przykład Chewbacki, drugiego pilota Sokoła Millenium, i jego towarzysza Hana Solo! Od tego był już tylko krok do XIX-wiecznej Ameryki, gdzie obrońcy niewolnictwa wysuwali argument: Przecież oni są zadowoleni.

Co więcej, w pierwszej zrealizowanej części „Gwiezdnych wojen”, „Nowej nadziei” (1977), występuje tylko jeden jedyny czarnoskóry aktor, który nie pojawił się jednak ani w żadnym kadrze, ani w napisach końcowych! Już czujni strażnicy politycznej poprawności wiedzieli, co zrobić z tym faktem. Tymczasem nie wynikało to z żadnych uprzedzeń George’a Lucasa, ale z jego koncepcji artystycznej.

Początkowo w filmie miał pojawić się czarnoskóry bohater – przemytnik Han Solo. Jednak twórca Gwiezdnych Wojen zmienił zdanie i zaczął szukać do tej roli białego aktora. W przerwie między przesłuchaniami dał szansę znajomemu stolarzowi, który właśnie wymieniał drzwi w biurze. Tym stolarzem był Harrison Ford.

Darth Farmer

Wspomnianym wyżej jedynym Afroamerykaninem w „Nowej nadziei” jest James Earl Jones. W filmie nie pojawia się on sam, ale tylko jego charakterystyczny głos (słyszymy go również jako Mufasę w „Królu lwie”). Tak więc czarny – nomen omen – charakter, Darth Vader, mówił głosem czarnoskórego aktora.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...Stalin porównywał chińskich komunistów do… rzodkiewki, czerwonej na zewnątrz, ale białej w środku? W gronie najbliższych kolegów przezywał też Mao „Pugaczowem”, nawiązując do przywódcy nieudanego osiemnastowiecznego ludowego powstania.

...GROM, najlepsza polska jednostka specjalna, dzięki morderczemu szkoleniu wykazuje olbrzymie możliwości? Po 11 września 2001 roku MON mógł wysłać do Afganistanu około stu pierwszych żołnierzy dopiero po trzech miesiącach szkolenia. Tymczasem operatorzy jednostki GROM gotowość bojową osiągali w półtorej godziny!

...o mieszkańcach Mari El, małej autonomicznej republiki na wschodnim krańcu europejskiej części Federacji Rosyjskiej, mówi się, że są ostatnimi autentycznymi poganami w Europie? Co najciekawsze, wierzenia Maryjczyków pozostały od tysiącleci praktycznie nienaruszone.

...w zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku ranna została Ann Odre? Kobieta była amerykanką polskiego pochodzenia i według prasy urodziła się tego samego dnia i w tym samym miejscu, co papież. W rzeczywistości urodziła się ona w USA i była trzy lata młodsza od Jana Pawła II… Z Wadowic pochodziła natomiast jej matka.

Komentarze (7)

  • Michael (autor) Odpowiedz

   Był jednym i drugim, ale na przesłuchanie do roli Hana Solo trafił jako stolarz. Lucas nie chciał, by ktokolwiek z obsady „Amerykańskiego graffiti” grał w „Gwiezdnych Wojnach”. Akurat w biurze American Zoetrope w Los Angeles potrzebowali nowych drzwi. Reżyser castingu Fred Roos miał znajomego, który zajmował się pracami stolarskimi – Harrisona Forda. I zlecił mu fuchę. A właśnie w tym samym biurze Lucas prowadził przesłuchania do roli Lei i Luke’a. W czasie przerwy dał Fordowi do przeczytania rolę Hana.

   Krąży wersja, że Roos specjalnie akurat ściągnął Forda, aby pomóc mu zdobyć rolę, ale sam reżyser castingu twierdzi, że to był zupełny przypadek.

 1. Kot321 Odpowiedz

  I to ma dziś, w pewnym stopniu, ciąg dalszy przy okazji „Przebudzenia mocy” – akurat tutaj niektórzy czepiają się obsadzenia Johna Boyega (reakcje na pierwszy na trailer z jego udziałem).
  Ogólnie zatacza to coraz szerze kręgi, niekiedy bardzo absurdalne. Jakoś niedawno była akcja, że powstający team scenarzystów mających pracować nad kinowym, i nie tylko, uniwersum Transformerów, jest za mało zróżnicowany i że nie wszyscy będą w nim w równym stopniu reprezentowani. Innym razem poszło oburzenie, że w jednej grze czarnoskórą postać będzie dubbingować biała aktorka.
  Czasem mam wrażenie że w tym wszystkim po prostu zapomina się o tym, że są to tylko dzieła popkultury, które mają przede wszystkim dawać rozrywkę :)

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1189998051028852

  Kusi na Kulturę:
  Idąc taką logiką: Największym złem jest totalitarne imperium, w którym służą sami biali ludzie. Bohaterowie rozwalają je w pizdu i bawią się na multi-kulti imprezie. To chyba mało rasistowski wydźwięk

  Kuba Z.:
  Wychodzi na to że Braun, po raz kolejny trafił w punkt.

  Jacob Z.:
  Jasne, a kapitan Panaka (cz.1), kapitan Typho (cz.2) i Lando Calrissian (cz.5 i 6) byli wysokimi blondynami o niebieskich oczach.
  Edward H.:
  Zapomniałeś o Mace Windu. Lando jest mulatem
  Jacob Z.:
  Fakt , ważną osobę się przeoczyło

  Rafał A.:
  E tam. Jabba był przedstawicielem murzynków – ciemniejszy niż reszta, spasiony, przestępca. Nie wiem czego się czepiają…
  Krzysztof C.:
  Zresztą pałac Jabby też jest kontrowersyjny bo muzułmanom meczet przypomina

 3. TomB Reader Odpowiedz

  A ja akurat zawsze uważałem, że Gunganie najbardziej przypominają Polaków, a nie Jamajczyków. No spójrzcie sami: taki nieco zacofany cywilizacyjnie narodek gdzieś na zadupiu świata, nieufnie nastawiony do silniejszych sąsiadów i bardzo wrażliwy na swym punkcie, ale jak ich podbechtać odpowiednio, to od razu obrastają w dumę. Do walki z czołgami brawurowo wystawiają kawalerię (a właściwie nawet husarię – za jeźdźcami widać pióra), ale po wojnie i tak ich się pomija przy podziale władzy i łupów, a potem o nich zapomina. ;-)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.