Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy Maria Skłodowska-Curie była Żydówką?

Maria Curie-Skłodowska Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. Ale czy odkrywczyni radu i jedna z najbardziej zasłużonych Polek w historii naprawdę była Żydówką?

Trudno powiedzieć na jakiej podstawie uznano Marię Skłodowską-Curie za Żydówkę. Być może sugerowano się jej drugim, biblijnym imieniem (Salomea) i połączono to z powszechnie znanym faktem, że na ziemiach polskich mieszkało wielu wyznawców judaizmu.

Mówiono: „Żydówki nie chcemy”

W listopadzie 1910 roku Maria Skłodowska-Curie zgłosiła swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej. W czasie gorącej kampanii wyborczej wskazywano na jej żydowskie pochodzenie. Biorąc pod uwagę, że w tym czasie we Francji silne były nastroje antysemickie, sprawa odbiła się szerokim echem.

Czy widzicie "charakterystycznie opadające, żydowskie kąciki oczu"? Francuscy naukowcy chyba je widzieli.

Czy widzicie „charakterystycznie opadające, żydowskie kąciki oczu”? Francuscy naukowcy chyba je widzieli. Albo tak im się wydawało.

Przynajmniej niektórzy członkowie Akademii brali pod uwagę korzenie polskiej badaczki przy podejmowaniu decyzji. Ostatecznie, na początku 1911 roku Marie Skłodowska-Curie przegrała dwoma głosami z Edouardem Branlym, fizykiem i lekarzem, jednym z pionierów radia. Przegrała, bo Francuzi nie chcieli w swoim gronie Żyda.

Epitafium na cześć wielkiej Żydówki

Także po śmierci noblistki w 1934 roku w zagranicznej prasie pojawiły się informacje o żydowskim pochodzeniu uczonej. Przykładowo, wiedeński „Gerchtigkeit” (gazeta żydowska) pisał:

Czyżby członkowie Akademii Francuskiej zamiast takiej Marii Skłodowskiej-Curie...

Czyżby członkowie Akademii Francuskiej zamiast takiej Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Curie, urodzona w r. 1867 w Warszawie, była żydówką. Przybyła zupełnie biedna do Paryża i dostała tam miejsce służącej laboratoryjnej przy Sorbonnie. Równocześnie studiowała matematykę i fizykę i została asystentką Piotra Curie, którego następnie poślubiła.

Spotkało się to ze zdecydowaną ripostą „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, jednego z najpoczytniejszych czasopism w przedwojennej Polsce:

Pomijamy nieścisłości biograficzne powyższej notatki i zupełne pominięcie polskiego nazwiska Marji Curie. Pomijamy fakt, że Marja Skłodowska nigdy nie była służącą, lecz laborantką z ukończoną szkołą średnią w Inst. prof. Lippmana oraz nie asystentką, ale koleżanką Piotra Curie.

Musimy natomiast z całą stanowczością sprostować zupełnie z palca wyssane twierdzenie, jakoby p. Curie-Skłodowska była żydówką. Nietylko, że nie była, ale ani kropla krwi żydowskiej nie płynęła w jej żyłach.

Czy wiesz, że ...

...XIX-wieczni poszukiwacze złota musieli bardzo uważać, żeby nie przepłacać? Ceny podstawowych produktów „w terenie” były trzy–cztery razy wyższe. Dotyczyło to nie tylko jedzenia: za miskę do płukania złota, która w mieście kosztowała 3-4 dolary, na terenie kopalni żądano dwa razy więcej.

...walka o odkrycie bieguna południowego była prawdziwym morderczym wyścigiem dwóch podróżników? Wygrał Amundsen, który postawił na psy oraz wytrawnych narciarzy, podczas gdy jego rywal Scott zabrał na pokład... mandżurskie kucyki.

...w 1919 roku urzędujący prezydent USA Woodrow Wilson miał wylew, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy? Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym, bo stan zdrowia głowy państwa ukrywała Pierwsza Dama, Edith Wilson, z pomocą prywatnego sekretarza prezydenta, Josepha Tumulty'ego.

...jeszcze do lat 20. minionego stulecia w Liberii kwitł handel niewolnikami?  Dopiero kiedy sprawę ujawniła światowa prasa, a Liga Narodów podjęła interwencję, Monrovia oficjalnie wycofała się z dochodowego interesu. Nieformalnie procdeer nadal trwał.

Komentarze (30)

 1. Rakuła Odpowiedz

  Jakaś totalna bzdura!Skłodowscy,Boguscy,Kurczewscy to porządna szlachta z Ziemi Łomżyńskiej-gniazda rodowe Skłody,Bogusze.Proszę im to zasugerować-za kulturalną ripostę nie ręczę.Nie dlatego by pochodzenie żydowskie było wstydliwe ale to wierutna bzdura…Inna sprawa ,że żydostwo wrednie ubiera się w cudze piórka gdy dotyczy to ludzi wybitnych a wypiera się koneksji gdy dotyczy to kanalii i zbrodniarzy…

  • Nasz publicysta |Kamil Janicki Odpowiedz

   Ale co jest wierutną bzdurą? Raz jeszcze zachęcamy do CZYTANIA a następnie – komentowania.

   Jaki w ogóle sens ma komentowanie artykułów, jeśli nie zna się ich treści?

   • Dar Odpowiedz

    Odpowiedź nie merytoryczna,z kontekstu wynika,że osoba ta przeczytała dokładnie artykuł,i oburza się na co…sama wyjaśnia w komentarzu i to jest PRAWDA…!A mało to takich co pamiętają tylko o zaszczytnych osobistościach,ale gdyby jakikolwiek naród był faktycznie lepszy to nie musiał by mieć więzień…polecam uwadze….;)

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Marcin S.: Nie, była Polką bo się za nią uważała, a sprawdzanie genetyki może obchodzić maniaka jakiegoś co najwyżej.

  Ciekawostki historyczne: Tekst nie jest ani o genetyce, ani o „sprawdzaniu genetyki”. Traktuje o ciekawej i kontrowersyjnej dyskusji sprzed wieku. I o tym jak Skłodowskiej nie przyjęto w szeregi Akademii Francuskiej ponieważ powszechne było przekonanie, że jest Żydówką.

  Może artykuł warto przeczytać PRZED skomentowaniem?

  Dominik W.: Co to za rozróżnienie „Polak <> Żyd”? To się kupy i dupy nie trzyma!
  Co ma religia do narodowości? Nic. Polak może być żydem, katolikiem, muzułmaninem, makaronowcem, czy jeszcze kom chce.

  Agnieszka Z.: Popieram przedmówce !!!

  Monika M.: Powiedz to tym,co w komorach zginęli……”że nie ma różnicy”

  Julia K.: No tak, bo Polak to tylko katolik…

  Daniel S.: Monika M. nie wiem, czy wiesz, że nie tylko Żydzi ginęli w komorach gazowych… Ginęli tam również katolicy, prawosławni, itd…i to nie tylko polscy… Choć oczywiście Żydów zginęło najwięcej.

  Gabriela O.: wg prawa żydowskiego, by być Żydem, trzeba mieć matkę Żydówkę – Skłodowska jej nie miała. I to wszystko w tym temacie.

  Alicja M.: Monika M., powiedz to tym, którzy Żydów do komór wysłali

  Mateusz K.: Z tego co wiem była ateistką.

  Tomasz J.: to może była też kobietą?

  Kuba W.: A czy to ważne?

 3. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/2090556/czy-maria-curie-sklodowska-byla-zydowka/:

  pgrde: Prosta sprawa – kobieta była solą w oku dla wielu, żeby zdyskredytować to się krzyczało – Żydówka

  Mr–A-Veed: Taa, a teraz to się Francuzi wykłócają, że Skłodowska to Francuzką była.

  hasser: @Mr–A-Veed: Bo zasadniczo to była. Tak samo jak i Polką

  zdzisiu196: A czy to tak ważne jakiego była pochodzenia szczególnie już po jej dawnej śmierci.Raczej swoje zasługi miała z swoich osiągnięć i odkryć chemicznych,a nie dlatego,że była akurat tego albo tego pochodzenia

  Nielucki: Kolega Marii Curie-Skłodowskiej, Albert Einstein, powiedział kiedyś:
  „Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy Szwajcarem, a Francuzi wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy Niemcem, a Niemcy Żydem”

 4. Anonim Odpowiedz

  Niezależnie od tego kim była, to dzięki Francuzom mogła rozwinąć swój talent i urzeczywistnić swoje marzenia. W Polsce tylko by sie zmarnowała. Można powiedzieć, że czasy były niespokojne i nie było pieniędzy w kraju na naukę, ale dziś przeciez niepokojów w Polsce nie ma a nauka i tak leży bo Watykan przyssał się jak pijawka i nie odpuści ale wyssie ile sie da. Polaku – katoliku ty zawsze będziesz robił za murzyna w Europie boś głupi

 5. Polak Odpowiedz

  wszystkim może już dość już tej ignorancji i nieuctwa. Powinno być Maria Skłodowska – Curie a nie Curie – Skłodowska, bo zaraz się dowiemy, ze Maria była Francuską i wyszła za Skłodowskiego biednego Polaka z Galicji.

 6. ADAM Odpowiedz

  NIECH ŻYDZI POCHWALĄ SIĘ INNYMI SŁYNNYMI POSTACIAMI JAK ŁAWRIENTIJ BERIA KTÓRY WYDAŁ ROZKAZ ZAMORDOWANIA POLSKICH OFICERÓW W KATYNIU, JAKOW SWIERDŁOW KTÓRY Z GRUPĄ ŻYDOWSKICH ZIOMKÓW ZAMORDOWAŁ RODZINĘ CARSKĄ ,LUNA BRYSTYGIEROWA,HILARY MINC,JÓZEF ŚWIATŁO VEL FLEISCHFARB ,MICHNIK,GIEREMEK,CZY HGW

  • JAQ Odpowiedz

   po co te wielkie litery
   co ma Katyń do Skłodowskiej
   komuchostwo wytępiło miliony ludzi a ty akurat z carską rodziną wyjeżdżasz

  • Czytacz Odpowiedz

   Rasizm misiu(chyba) to wymysł gatunkowy. Dlatego, że każda grupa stara się wyeliminować lub dyskryminować inaczej wyglądających. Popatrz na los albinosów wśród zwierząt lub plemion w Afryce. Nadbudowę ideologiczną wytworzono później.

 7. Kaziu_A. Odpowiedz

  żydzi jak każdy naród. Do stalinowskich zbrodniarzy się nie przyznają choć całe NKWD było żydowskie. Z kolei do osób wybitnych roszczą sobie pretnesje

 8. Anonim Odpowiedz

  Szanowni Państwo
  To przede wszystkim to wyssanie z palca
  przede wszystkim to typowa Polką i tego znam (mam powazanmia rodzinne)

  odczep od cholernego żydostwa

 9. Paweł Odpowiedz

  „Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. ”

  Nie dla antysemitów, ale dla normalnych ludzi. Ów naród załgany to naród faszystów i rasistów więc nic dziwnego, że Polacy bronili Polki przed taką hańbą i przypisaniem do załganego żydostwa.

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    @JAQ Dziękujemy, że zwraca Pan/Pani uwagę na wszystkie wpisy, które są obraźliwe lub niestosowane, nie pozostawiając ich bez komentarza. Co do Pani/Pana pytania – chociaż staramy się moderować dyskusje, jak Pan/Pani widzi, gdy przeradza się to we wzajemne obelgi pozostawałaby tylko cenzura, przeciwna idei portalu. Mamy jednak nadzieję, że z czasem będzie coraz więcej rzetelnych dyskusji i merytorycznych dyskutantów.

 10. Anonim Odpowiedz

  Po co im Sklodowska? Oni maja Szechtero-Michnika, Bermana-Borowskiego, Bristigierowa, Wolińska, Minca. Humera….i wieli innych wybitnych oprawcow

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.