Ciekawostki Historyczne

Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. Ale czy odkrywczyni radu i jedna z najbardziej zasłużonych Polek w historii naprawdę była Żydówką?

Trudno powiedzieć na jakiej podstawie uznano Marię Skłodowską-Curie za Żydówkę. Być może sugerowano się jej drugim, biblijnym imieniem (Salomea) i połączono to z powszechnie znanym faktem, że na ziemiach polskich mieszkało wielu wyznawców judaizmu.

Mówiono: „Żydówki nie chcemy”

W listopadzie 1910 roku Maria Skłodowska-Curie zgłosiła swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej. W czasie gorącej kampanii wyborczej wskazywano na jej żydowskie pochodzenie. Biorąc pod uwagę, że w tym czasie we Francji silne były nastroje antysemickie, sprawa odbiła się szerokim echem.

Czy widzicie "charakterystycznie opadające, żydowskie kąciki oczu"? Francuscy naukowcy chyba je widzieli.

Czy widzicie „charakterystycznie opadające, żydowskie kąciki oczu”? Francuscy naukowcy chyba je widzieli. Albo tak im się wydawało.

Przynajmniej niektórzy członkowie Akademii brali pod uwagę korzenie polskiej badaczki przy podejmowaniu decyzji. Ostatecznie, na początku 1911 roku Marie Skłodowska-Curie przegrała dwoma głosami z Edouardem Branlym, fizykiem i lekarzem, jednym z pionierów radia. Przegrała, bo Francuzi nie chcieli w swoim gronie Żyda.

Zobacz również:

Epitafium na cześć wielkiej Żydówki

Także po śmierci noblistki w 1934 roku w zagranicznej prasie pojawiły się informacje o żydowskim pochodzeniu uczonej. Przykładowo, wiedeński „Gerchtigkeit” (gazeta żydowska) pisał:

Czyżby członkowie Akademii Francuskiej zamiast takiej Marii Skłodowskiej-Curie...

Czyżby członkowie Akademii Francuskiej zamiast takiej Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Curie, urodzona w r. 1867 w Warszawie, była żydówką. Przybyła zupełnie biedna do Paryża i dostała tam miejsce służącej laboratoryjnej przy Sorbonnie. Równocześnie studiowała matematykę i fizykę i została asystentką Piotra Curie, którego następnie poślubiła.

Spotkało się to ze zdecydowaną ripostą „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, jednego z najpoczytniejszych czasopism w przedwojennej Polsce:

Pomijamy nieścisłości biograficzne powyższej notatki i zupełne pominięcie polskiego nazwiska Marji Curie. Pomijamy fakt, że Marja Skłodowska nigdy nie była służącą, lecz laborantką z ukończoną szkołą średnią w Inst. prof. Lippmana oraz nie asystentką, ale koleżanką Piotra Curie.

Musimy natomiast z całą stanowczością sprostować zupełnie z palca wyssane twierdzenie, jakoby p. Curie-Skłodowska była żydówką. Nietylko, że nie była, ale ani kropla krwi żydowskiej nie płynęła w jej żyłach.

Jak było naprawdę?

Pod wpływem artykułów o żydowskim pochodzeniu Marii Skłodowskiej-Curie jej genealogią zajęli się historycy. Zaowocowało to wartościowym artykułem hrabiego Zygmunta Lasockiego na łamach „Miesięcznika Heraldycznego”.

I potwierdziło się, że Skłodowscy byli jedną z rodzin szlacheckich jakich wiele. Legitymowali się od wieków herbem Dołęga. Także przodkowie matki fizyczki, z domu Boguskiej, byli szlachcicami herbu Topór.

...wyobrażali sobie taką?

…wyobrażali sobie taką?

Wśród antenatów noblistki pojawił się i Jakub Skłodowski, który w 1733 roku podpisał elekcję króla Stanisława Leszczyńskiego, i Franciszek Boguski, kolekcjonujący w latach 1767-1792 różne godności w stylu regenta ziemskiego ostrołęckiego czy sędziego ziemskiego łomżyńskiego.

Słowem – ani krytyka ani pochwały pod adresem Curie-Skłodowskiej wynikające z jej żydowskiego pochodzenia nie miały podstaw. Słynna badaczka była z dziada pradziada Polką.

Sprawę trafnie podsumował „Ilustrowany Kurier Codzienny”:

Nie zależy nam na udowadnianiu, że swoje genjalne uzdolnienia zawdzięcza p. Curie Skłodowska przynależności do rady aryjskiej. Ale nie uważamy za przyzwoite, aby po śmierci Polki czystej krwi, robić z niej do użytku wojującego sjonizmu – żydówkę.

Tak to „Gerechtigkeit” z jednej strony zwalcza „rasizm” – a z drugiej uprawia i perfikuje swój „rasizm” żydowski,  – to nawet – jak w danym wypadku – oparty na pospolitem kłamstwie.

Bibliografia:

 1. „Gazeta Wągrowiecka”, nr 175 z 3 sierpnia 1934.
 2. Lasocki Zygmunt, Pochodzenie Marji Skłodowskiej-Curie, „Miesięcznik Heraldyczny” 1936 nr 4.
 3. Skwarzec Bogdan, Maria Skłodowska-Curie (1867–1934) – her life and discoveries, “Analytical and Bioanalytical Chemistry” 2011.

Uzupełniająca:

 1. Adamek Mieczysława, Skłodowski Józef (1804-1882), [w:] Polski Słownik Biograficzny, t.  t. 38 s. 198.
 2. Sadaj Henryk, Skłodowscy. Przodkowie i współcześni Marii Salomei Skłodowskiej Curie, „Roczniki Humanistyczne”, t. 30, 1982, z. 2.

KOMENTARZE (44)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bachus81

Wielu Żydów było, jest i będzie rasistami. Rasizm jest obecny w każdym narodzie.

  Anonim

  Niestety…
  Super fajny artykuł.!
  Pozdrawiam!!!

   Iwona Sobolewska

   No cóż…. naród wybrany chciałby mieć w swym gronie wybitną Polkę …

    parys

    Wielu z tego narodu ukrywa swoje pochodzenie w określonym ściśle celu, przed wojną wymyślili sobie Polin a to nic innego jak część Polski, której chcą jako swojej autonomii. Brak tej wiedzy widać nawet wśród naszej „elity” rządzącej, która powtarza słowo „Polin” jakby to już była ich enklawa.

Piast Kołodziej

Plusik dla Redakcji! Tytuł był tak kontrowersyjny, że musiałem to przeczytać.

Rakuła

Jakaś totalna bzdura!Skłodowscy,Boguscy,Kurczewscy to porządna szlachta z Ziemi Łomżyńskiej-gniazda rodowe Skłody,Bogusze.Proszę im to zasugerować-za kulturalną ripostę nie ręczę.Nie dlatego by pochodzenie żydowskie było wstydliwe ale to wierutna bzdura…Inna sprawa ,że żydostwo wrednie ubiera się w cudze piórka gdy dotyczy to ludzi wybitnych a wypiera się koneksji gdy dotyczy to kanalii i zbrodniarzy…

  Nasz publicysta | Kamil Janicki

  Ale co jest wierutną bzdurą? Raz jeszcze zachęcamy do CZYTANIA a następnie – komentowania.

  Jaki w ogóle sens ma komentowanie artykułów, jeśli nie zna się ich treści?

   Dar

   Odpowiedź nie merytoryczna,z kontekstu wynika,że osoba ta przeczytała dokładnie artykuł,i oburza się na co…sama wyjaśnia w komentarzu i to jest PRAWDA…!A mało to takich co pamiętają tylko o zaszczytnych osobistościach,ale gdyby jakikolwiek naród był faktycznie lepszy to nie musiał by mieć więzień…polecam uwadze….;)

   FX

   Brawo dla Polek za wkład w rozwój polskiej edukacji.

   Małgorzata

   Czy „publicysta”potrafi czytać ze zrozumieniem?

  Dar

  PRAWDA!

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

Marcin S.: Nie, była Polką bo się za nią uważała, a sprawdzanie genetyki może obchodzić maniaka jakiegoś co najwyżej.

Ciekawostki historyczne: Tekst nie jest ani o genetyce, ani o „sprawdzaniu genetyki”. Traktuje o ciekawej i kontrowersyjnej dyskusji sprzed wieku. I o tym jak Skłodowskiej nie przyjęto w szeregi Akademii Francuskiej ponieważ powszechne było przekonanie, że jest Żydówką.

Może artykuł warto przeczytać PRZED skomentowaniem?

Dominik W.: Co to za rozróżnienie „Polak <> Żyd”? To się kupy i dupy nie trzyma!
Co ma religia do narodowości? Nic. Polak może być żydem, katolikiem, muzułmaninem, makaronowcem, czy jeszcze kom chce.

Agnieszka Z.: Popieram przedmówce !!!

Monika M.: Powiedz to tym,co w komorach zginęli……”że nie ma różnicy”

Julia K.: No tak, bo Polak to tylko katolik…

Daniel S.: Monika M. nie wiem, czy wiesz, że nie tylko Żydzi ginęli w komorach gazowych… Ginęli tam również katolicy, prawosławni, itd…i to nie tylko polscy… Choć oczywiście Żydów zginęło najwięcej.

Gabriela O.: wg prawa żydowskiego, by być Żydem, trzeba mieć matkę Żydówkę – Skłodowska jej nie miała. I to wszystko w tym temacie.

Alicja M.: Monika M., powiedz to tym, którzy Żydów do komór wysłali

Mateusz K.: Z tego co wiem była ateistką.

Tomasz J.: to może była też kobietą?

Kuba W.: A czy to ważne?

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/2090556/czy-maria-curie-sklodowska-byla-zydowka/:

pgrde: Prosta sprawa – kobieta była solą w oku dla wielu, żeby zdyskredytować to się krzyczało – Żydówka

Mr–A-Veed: Taa, a teraz to się Francuzi wykłócają, że Skłodowska to Francuzką była.

hasser: @Mr–A-Veed: Bo zasadniczo to była. Tak samo jak i Polką

zdzisiu196: A czy to tak ważne jakiego była pochodzenia szczególnie już po jej dawnej śmierci.Raczej swoje zasługi miała z swoich osiągnięć i odkryć chemicznych,a nie dlatego,że była akurat tego albo tego pochodzenia

Nielucki: Kolega Marii Curie-Skłodowskiej, Albert Einstein, powiedział kiedyś:
„Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy Szwajcarem, a Francuzi wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy Niemcem, a Niemcy Żydem”

Anonim

Niezależnie od tego kim była, to dzięki Francuzom mogła rozwinąć swój talent i urzeczywistnić swoje marzenia. W Polsce tylko by sie zmarnowała. Można powiedzieć, że czasy były niespokojne i nie było pieniędzy w kraju na naukę, ale dziś przeciez niepokojów w Polsce nie ma a nauka i tak leży bo Watykan przyssał się jak pijawka i nie odpuści ale wyssie ile sie da. Polaku – katoliku ty zawsze będziesz robił za murzyna w Europie boś głupi

  JAQ

  „za murzyna” po co takie teksty

Polak

wszystkim może już dość już tej ignorancji i nieuctwa. Powinno być Maria Skłodowska – Curie a nie Curie – Skłodowska, bo zaraz się dowiemy, ze Maria była Francuską i wyszła za Skłodowskiego biednego Polaka z Galicji.

  Maria

  Znałam w latach 60 tych panią Kalinę Skłodowską, pochodziła z Kresów, działała w AK, jej brata zastrzelili Niemcy, była łączniczka w AK. Byle przez ojca spokrewniona z rodem Sklodowskich i mieli dworek, po wojnie ich tereny zostały po stronie litewskiej. Zawsze podkreślała swoje pokrewieństwo z wielką uczoną, miała bardzo stare fotografie rodzinne, na jednej z nich była słynna Maria. Powinno być pierwsze nazwisko Sklodowska a nie Curie.

ADAM

NIECH ŻYDZI POCHWALĄ SIĘ INNYMI SŁYNNYMI POSTACIAMI JAK ŁAWRIENTIJ BERIA KTÓRY WYDAŁ ROZKAZ ZAMORDOWANIA POLSKICH OFICERÓW W KATYNIU, JAKOW SWIERDŁOW KTÓRY Z GRUPĄ ŻYDOWSKICH ZIOMKÓW ZAMORDOWAŁ RODZINĘ CARSKĄ ,LUNA BRYSTYGIEROWA,HILARY MINC,JÓZEF ŚWIATŁO VEL FLEISCHFARB ,MICHNIK,GIEREMEK,CZY HGW

  JAQ

  po co te wielkie litery
  co ma Katyń do Skłodowskiej
  komuchostwo wytępiło miliony ludzi a ty akurat z carską rodziną wyjeżdżasz

   parys

   Carat to była legalna władza tak jak królowie w Europie, królowa Elżbieta do tej pory jest legalna i uznana przez Brytyjczyków ale szumowiny żydowskie zasiały zamęt w narodzie i wymordowały miliony niewinnych ludzi by utrzymać swą władzę czyli totalny komunizm. Historia wiele mówi o „narodzie wybranym” i gdyby uczono prawdy w szkołach nie było by tego zakłamania , które mamy dziś.

   Anonim

   Czy to nie byli WYBITNI żydzi ?

dd

Moim zdaniem Miriam Salcia była 100% żydówką i żadne gojowskie odkłamania tego nie zmienią.

Nasz publicysta | Redakcja

I jeszcze 2 komentarze z naszego facebookowego profilu
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1172568549438469

Marek H.:
kopernik tez byl zydem?
Olga B.-K.:
Kopernik był kobietą

  Wit

  nie czepiajmy sie imion: etnicznymi Polakami byli przecie np. Samuel Laski( pod jego dowodztwem 12 Polakow zajelo Stockholm-najpierw biorac wszystkich rajcow w Ratuszu jako zakladnikow) i Samuel Laszcz- slachta polska..
  inny wazny temat: Chazaria-.( podobnie jak np.Bulgaria, Bawaria, Hungaria, Lechia, Wenedia, Wandalia) kraj Ariow czyli Arian( niemiecki falsz jezykowy nazywa ich „aryjczykami”- paskudstwo jezykowe) – Chazarow ( ich wladcy) jakis czarodziej- rabin namowil na przyjecie zydowskiej religii ( o maly figile wladca Rusi Kijowskiej ((Kijow podobnie jak Lwow i Moskwe zalozyly 2mazowieckie rody: Radymicze( od Radyma-Radzima) i Wiatycze( od Wiata)) przyjaby zydowska religie- bo rozwazal miedzy 3ma: rzymsko-kat., prawosl. i zydowska. Chazarzy za ktorymi ciagnie sie bardziej urojone niz „etniczne”zydostwo-wsrod ktorych ktorych najwiecej jest jasnookich- wyznacznik glowny bialej rasy( niebieskie, zielone, szare) – sa blisko spokrewnieni z Polakami.. zydzi etniczni najbardziej chyba nienawidza wlasnie Chazarow a gardza etnicznymi Etiopami ktorych czesc przyjela zydowska religie

edis

Całe szczęście że była POLKĄ ,bo inaczej mośki,icki i wszelka żydowizna po dziś wołali by o jej kasę.

  Anonim

  Jakoś Żydzi nie chwała się Marksem ,Leninem ,Trockim ,Kamieniewem ,Radkiem ,Różą Luksemburg czy choćby Żydem Kozminskim czyli „Kuba Rozprowaczem”. Zboczency degeneraci i mordercy to także część ich narodu wybranego. Czyżby się tych rodaków wstydzili ?

Anonim

Pileckiego też chcieli uznać za Żyda.

fru

rasizm jest wymysłem judaizmu-podstawą tej wiary. zaklada wyższość nad innymi z racji urodzenia.

  Czytacz

  Rasizm misiu(chyba) to wymysł gatunkowy. Dlatego, że każda grupa stara się wyeliminować lub dyskryminować inaczej wyglądających. Popatrz na los albinosów wśród zwierząt lub plemion w Afryce. Nadbudowę ideologiczną wytworzono później.

Kaziu_A.

żydzi jak każdy naród. Do stalinowskich zbrodniarzy się nie przyznają choć całe NKWD było żydowskie. Z kolei do osób wybitnych roszczą sobie pretnesje

  JAQ

  „całe NKWD było żydowskie”
  masz objawienia czy co gorszego jeszcze?

   gnago

   Nie pytaj zbadaj problem , bo na razie na idiotę funkcyjnego wychodzisz

Anonim

Szanowni Państwo
To przede wszystkim to wyssanie z palca
przede wszystkim to typowa Polką i tego znam (mam powazanmia rodzinne)

odczep od cholernego żydostwa

Paweł

„Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. ”

Nie dla antysemitów, ale dla normalnych ludzi. Ów naród załgany to naród faszystów i rasistów więc nic dziwnego, że Polacy bronili Polki przed taką hańbą i przypisaniem do załganego żydostwa.

  JAQ

  „załganego żydostwa”
  no pięknie, pięknie
  czy ktoś na tej stronie moderuje wpisy?

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   @JAQ Dziękujemy, że zwraca Pan/Pani uwagę na wszystkie wpisy, które są obraźliwe lub niestosowane, nie pozostawiając ich bez komentarza. Co do Pani/Pana pytania – chociaż staramy się moderować dyskusje, jak Pan/Pani widzi, gdy przeradza się to we wzajemne obelgi pozostawałaby tylko cenzura, przeciwna idei portalu. Mamy jednak nadzieję, że z czasem będzie coraz więcej rzetelnych dyskusji i merytorycznych dyskutantów.

    Tomo

    To na pewno żyd pisał, siedzą teraz w komputerach i spiskują jak podzielić świat. Ludzie, obudźcie się, nie widzicie żydowskich ataków na Polskę? Czy nie za dużo takich głupich artykułów? Kto to pisze? Żydzi!!!

   Wit

   najbardziej wartosciowe fragmenty zydowskiego kanonu religijnego sa ukradzione z Chymnu do TARCZY slonecznej – egipskiego kanonu z XVIII DYNASTII( EchnatonIV i Nefertiti( Nefretete) – doslownie plagiat litera w litere- zmienili tylko spryciule imiona, nazwy zwierzat- pare detali

Anonim

CZY „Kuba rozpruwacz” też był polskim Żydem? Angole twierdzą, że tak…

Anonim

Po co im Sklodowska? Oni maja Szechtero-Michnika, Bermana-Borowskiego, Bristigierowa, Wolińska, Minca. Humera….i wieli innych wybitnych oprawcow

ragus.pl

Bardzo ciekawy artykuł. Piękna postać historyczna ważna dla nas wszystkich.

Real politik

No dobrze, a co z Kopernikiem, co była niemiecką zakonnicą

Kruk

Z W Pileckiego też chcieli zrobić żyda. Panowie z Hollywood, do syna W Pileckiego z taką propozycją się zapędzili, niech pan się zgodzi nato że pana ojciec był żydem. Nakręcimy film (filmy) pokazujące
bohaterstwo pana Ojca na cały świat.nie było zgody niema filmu, tak pejsy kradną tożsamość
i wielkość ludzi sławnych.

Mimika

Mega super informacje polecam skorzystałam

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Maria Skłodowska-Curie była dobrym PR-owcem? Sprawdź jak promowała swoje śmiercionośne odkrycie

Polska noblistka wraz z mężem przez wiele lat prowadziła badania nad promieniotwórczymi pierwiastkami. Dwa z nich odkryła i opisała jako pierwsza. Dwadzieścia lat później, podczas...

16 października 2018 | Autorzy: Anna Winkler

XIX wiek

Ten mężczyzna przesądził o życiu Skłodowskiej-Curie. Nigdy nie dostałaby Nobla, gdyby… nie złamał jej serca

W latach 40. i 50. XX w. na warszawskiej Ochocie pewien starszy pan siadywał na ławeczce i wpatrywał się w pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Wskazując na...

19 stycznia 2017 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

XIX wiek

Czy Albert Einstein bił żonę?

Nazywano go "świeckim świętym", ale prywatnie Albert Einstein bynajmniej święty nie był. Porzucił córeczkę, a żonę poniżał, znęcając się nad nią psychicznie i fizycznie. I...

9 stycznia 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

XIX wiek

Einstein kłamał. Czy to jego żona wymyśliła teorię względności?

Najwybitniejszy fizyk w dziejach czy nieuczciwy naukowiec, który okradł żonę z jej dorobku? Pewne fakty wskazują na to, że Albert Einstein nie opracował teorii względności samodzielnie. 

3 stycznia 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Zimna wojna

Imperium politycznej poprawności kontratakuje

Jeśli wierzyć amerykańskim badaczom, uniwersum „Gwiezdnych wojen” wypełnione jest treściami rasistowskimi, antysemickimi i wszelkiej maści „fobicznymi”. Jar Jar Binks karykaturą czarnych mieszkańców Karaibów? Yoda stereotypowym...

7 grudnia 2015 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Druga wojna światowa

Życie urwane w połowie zdania. Mali pamiętnikarze Zagłady

Na ich oczach rozgrywała się największa zbrodnia XX wieku. Nie mogli ukryć się jak Anna Frank. Nie byli też chronionymi outsiderami, jak Mary Berg, o której pisałam...

17 lutego 2015 | Autorzy: Ewelina Olaszek

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.