Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Poczet dewiantów. Czy cesarstwo rzymskie założyli wariaci?

Seks, morderstwa i szaleństwo. Oto codzienność pierwszych rzymskich cesarzy. Tutaj śmierć zamordowanej z polecenia Klaudiusza Messaliny na obrazie Georges’a Antoine’a Rochegrosse’a.Rozpruwanie trzewi, kąsanie genitaliów, gwałty na dzieciach – to nie opis horroru klasy B, lecz przedstawiony w telegraficznym skrócie dorobek pierwszych cesarzy imperium rzymskiego. Zapraszam do lektury pocztu dewiantów.

Założycielem cesarstwa był Oktawian August. Nie będziemy się nad nim jednak zbytnio pochylać. Co prawda posądzano go o homoseksualne stosunki z Juliuszem Cezarem czy skłonność do deflorowania dziewic, jednak takie występki bledną przy wyczynach jego następców.

Sodoma i Gomora… i rzeźnia

Tyberiusz (Tiberius Claudius Nero) – Cesarz od 14 do 37 r.

Ten mrukliwy, cichy, wycofany, przez długi czas uzależniony od matki cesarz nienawidził ludzi. Otaczał się wąskim gronem doradców, między innymi brutalnym prefektem pretorianów Sejanem czy astrologiem Trazylem, w którego wróżby wierzył bezkrytycznie.

Od 26 roku rządził Rzymem z Capri. Wyspę tę, jeśli wierzyć starożytnym, przekształcił w istny burdel. Z najdalszych zakątków imperium ściągał dzieła sztuki o tematyce erotycznej.

Specjalni cesarscy agenci przemierzali Italię, dobierając najurodziwszych chłopców oraz dziewczęta, mające stać się zabawkami cesarza. Swetoniusz pisze, że część przebywających na wyspie dzieci była specjalnie wyszkolona, by, kiedy cesarz zażywa kąpieli, podpływać i szczypać go w intymne miejsca.

Tak w XIX wieku wyobrażano sobie orgie Tyberiusza. Obraz Siemiradzkiego.

Tak w XIX wieku wyobrażano sobie orgie Tyberiusza. Obraz Siemiradzkiego.

Ale erotyczne rozpasanie nie było jedynym hobby cesarza. Umiłował on sobie również wszelkiej maści tortury i kaźnie. Ponoć dzień zaczynał od oglądania egzekucji. Sam nawet opracował dość wymyślny sposób uśmiercania. Nieszczęśnikowi krępowano członek rzemieniem, a do przełyku wpychano rurę.

Tłoczone przez nią wino, nie znajdując drogi ucieczki, szczelnie wypełniało trzewia ofiary. Kiedy delikwent był już pełen trunku, przebijano mu brzuch, czego efektem były fontanny czerwonych strumieni tryskające z wnętrzności ku uciesze zwyrodniałego władcy.

Nie bójcie się jednak. Wciągnięty w wir rozpusty cesarz nie zaniedbywał swoich poddanych. Raz na jakiś czas wysyłał do stolicy list, który doprowadzał do trwających tygodniami czystek. Okrucieństwo niektórych cesarskich poleceń przeszło wszelkie wyobrażenia. Kiedy na śmierć skazano całą rodzinę Sejana, włącznie z małoletnią córką, podniosły się liczne protesty.

Czy wiesz, że ...

...w starożytnym Egipcie faraonowie mieli swoich prywatnych "dozorców odbytu"? Byli oni odpowiedzialni za zapobieganie jego wypadnięciu, co było częstym efektem ówczesnych chorób przewodu pokarmowego.

...za rekordzistę walk gladiatorskich uważa się Publiusza Ostoriusa z Pompejów? Podobno stoczył on na arenie aż 51 pojedynków!

…istnieje teoria, że Aleksander Wielki trafił pod nóż balsamistów jeszcze żywy? Podobno tkwiący w letargu władca wybudził się podczas cięcia, jednak jego krzyków nikt już nie usłyszał...

Komentarze (20)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb

  Architecture, games, everything: Nadmiar władzy. Mogli wszystko, do tego panicznie bali się zdrady. Coś trochę jak Stalin.

  Madlen von B.: nie wierzyłabym we wszystko co pisał Swetoniusz bo to stary plotkarz był

  Wojciech Wróbel: Postarałem się to zaznaczyć Nie dość, że plotkarz, to plotki powielał i za rodziną cesarską nie przepadał

  • Wojciech Wróbel Odpowiedz

   Oczywiście. A jeżeli jeszcze komuś zależy na rozdmuchaniu tej plotki, to może ona przybrać naprawdę kosmiczne rozmiary. Stąd czytając Swetoniusza trzeba mieć się na baczności. Podobnie zresztą z innymi autorami w jakiś sposób zaplątanymi w politykę. Takim sztandarowym przykładem może być Historia Sekreta Prokopiusza z Cezarei, który tak w niej opisywał Teodorę, że można by kilka filmów pornograficznych nakręcić.

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Kolejna porcja komentarzy z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Jaroslaw Z.: Czytałem ksiażkę o nim I to co lansuje tv jest nie prawda, nie był żadnym cudakiem.

  Wojciech Wróbel: Oj był. Nie aż takim, jak się to w powszechnej opinii utarło, ale był. No chociażby romans ze Sporusem, którego kazał wykastrować.

  Grzegorz L.: Do pełni obrazu brakuje Heliogabala. Jak dla mnie to on był największym cudakiem i błaznem wśród rzymskich augustów.

  Wojciech Wróbel: Zgadza się. W „poczcie” umieściłem tylko przedstawicieli dynastii julijsko-klaudyjskiej. Heliogabal zasługuje na osobny artykuł, który mam nadzieję, się niebawem ukaże.

 3. Anonim Odpowiedz

  Incitatus − ulubiony koń wyścigowy cesarza Kaliguli.

  O życiu Incitatusa na dworze Kaliguli pisze Swetoniusz w swoich Żywotach Cezarów. Według niego Incitatus, jako koń wyścigowy, miał prawo do spokoju i odpoczynku. Nad tym, by w noc przed wyścigami nikt mu nie przeszkadzał, czuwali pretorianie uciszając nocne hałasy. Poza tym rumak miał mieszkać w marmurowej stajni, chodzić okryty purpurą i w uprzęży ozdobionej drogimi kamieniami, jadać ze żłobu z kości słoniowej. W końcu koń dostał umeblowany dom i służbę, żeby zaproszeni w jego imieniu goście mogli wygodniej ucztować.

  Inny pisarz, Kasjusz Dion, dodaje, że konia karmiono „złotym jęczmieniem” (jęczmieniem wymieszanym z płatkami złota). Incitatus regularnie uczestniczył w ucztach wydawanych przez Kaligulę: przy tej okazji cesarz wznosił toasty za zdrowie rumaka. Obaj pisarze podają, że Kaligula miał zamiar uczynić Incitatusa konsulem. Śmierć Kaliguli i zmiana na cesarskim tronie zniweczyła te plany.

  • Realista Odpowiedz

   Puknij się w głowę to usłyszysz echo. Opisanie faktów, prawdy o rozwiązłości cesarzy i zboczeniach z ich udziałem uważasz za wątki homofobiczne? Tacy ludzie jak ty przekłamują historię w imię durnej liberalno lewicowej ideologii.

   • Zydobolszewik Odpowiedz

    prawda jest niekoszerna. prawda jest wtedy, kiedy my ja glosimy, a w innym przypadku to faszyzm, rasizm, nietolerancja, antysemityzm, islamofobia, ksenofobia, homofobia i seksizm. Ze to historia, a historia ma opierac sie na faktach ? trudno, kto by sie przejmowal faktami, a historie zawsze mozna zmienic i dostosowac.

 4. Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu…
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1115188568509801

  Andrzej Michał W. K.:
  Neron – Starożytny Joker

  Roksolona D.:
  dokładnie tak było, mądrzejszy udawał głupiego

  … oraz z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś”
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=398625426994641&id=157583547765498

  Anna Maria M.:
  Pamiętajmy że sam mityczny Romulus zabił brata, gdy ten dla zabawy przekraczał granicę, którą starszy brat wyznaczał pługiem. Zabił go dlatego że się zdenerwował. Wcześniej też z tego co pamiętam się kłócili, ale ten kto zabija brata, nie należy do pocztu najnormalnieszych osób. W sumie w historii Rzymu zabijanie rodzinki to nie pierwszyzna. Słodcy rzymianie

  Jacek K.:
  A dlaczego „zapewne nie jest to prawdą”?

  Anna Maria M.:
  A cesarz Heliogabal kolekcjonował pajęczyny. Uroczy człowiek

 5. Nera Odpowiedz

  Szkoda, ze autor artykułu zamiast posiłkować się wiarygodnymi źródłami i opracowaniami, powtarza za Swetoniuszem wszystkie największe bzdury. Przy podawaniu takich informacji jak skazanie na śmierć całej rodziny Sejana należało sobie zadać trochę trudu i być może, by nie ogłupiać czytelników niezaznajomionych z tematem, dodać tego przyczynę. Artykuł skrojony dokładnie po to, by wzbudzić sensację u plotkarzy i ludzi traktujących Starożytny Rzym jak ich wymyślony burdel. Następnym razem przydałoby się sięgnąć również do Tacyta, przeczytać o czymś takim jak propaganda, dowiedzieć się jak wyglądała sytuacja polityczna, a dopiero potem pisać artykuł. Może wtedy wyjdzie z tego coś więcej, niż tekst na miarę Pudelka.

  • aga Odpowiedz

   Mam dokładnie takie samo zdanie jak Ty. Troszkę taki „Pudelek”. Artykuł jak książki Watały :))) sensacje wyssane z palca. Wiele z tych newsów nie miało miejsca. Trwały w historii jest też przekaz jakoby Neron spalił Rzym. Jego nie było w Rzymie bo był na wakacjach- śpiewał, koncertował, deklamował….Potem rozbudował Rzym tak, że nie straszne już były pożary w takim stopniu jak dotychczas. Lud go kochał a arystokracja nienawidziła bo trochę im się władza ukróciła…życie:)
   Kaligula jako mały chłopczyk stracił braci, rodziców babki też zmarły a najbliższe były mu trzy siostry, które kochał tak jak brat siostrę.NIE MA ŻADNYCH przekazów historycznych o związkach kazirodczych. Gdyby tak było nie wydał by sióstr za mąż…

 6. koton Odpowiedz

  Bajki o rozpasaniu cesarzy rzymskich są plecione przez dewiantów, którym raczej nie podobał się Rzym jako twórca nowej cywilizacji, sposobu życia, która wysunęła się na czoło świata.

 7. Więcej szacunku dla czytelników Odpowiedz

  Cieszę się, że nie tylko ja odnoszę podobne wrażenia czytając niektóre artykuły.

 8. Anonim Odpowiedz

  No napewno normalni to oni niebyli wraz z Klaudiuszami konczy sie blazenada moze teraz o tych wartosciowych cezazarach😃

 9. Sprawa Oktawiana Odpowiedz

  „Co prawda posądzano go o homoseksualne stosunki z Juliuszem Cezarem czy skłonność do deflorowania dziewic”, Pierwsze to plotka (propaganda) rozpowszechniana przez Maraka Antoniuszy by zniszczyć konserwatywnego Oktawiana (lecz i tak w to nikt nie wierzył) która nie ma żadnego podparcia w historii.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.