Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Poczet dewiantów. Czy cesarstwo rzymskie założyli wariaci?

Seks, morderstwa i szaleństwo. Oto codzienność pierwszych rzymskich cesarzy. Tutaj śmierć zamordowanej z polecenia Klaudiusza Messaliny na obrazie Georges’a Antoine’a Rochegrosse’a.Rozpruwanie trzewi, kąsanie genitaliów, gwałty na dzieciach – to nie opis horroru klasy B, lecz przedstawiony w telegraficznym skrócie dorobek pierwszych cesarzy imperium rzymskiego. Zapraszam do lektury pocztu dewiantów.

Założycielem cesarstwa był Oktawian August. Nie będziemy się nad nim jednak zbytnio pochylać. Co prawda posądzano go o homoseksualne stosunki z Juliuszem Cezarem czy skłonność do deflorowania dziewic, jednak takie występki bledną przy wyczynach jego następców.

Sodoma i Gomora… i rzeźnia

Tyberiusz (Tiberius Claudius Nero) – Cesarz od 14 do 37 r.

Popiersie cesarza Tyberiusza. Pierwszego z naszych czterech (anty)bohaterów.

Popiersie cesarza Tyberiusza. Pierwszego z naszych czterech (anty)bohaterów.

Ten mrukliwy, cichy, wycofany, przez długi czas uzależniony od matki cesarz nienawidził ludzi. Otaczał się wąskim gronem doradców, między innymi brutalnym prefektem pretorianów Sejanem czy astrologiem Trazylem, w którego wróżby wierzył bezkrytycznie.

Od 26 roku rządził Rzymem z Capri. Wyspę tę, jeśli wierzyć starożytnym, przekształcił w istny burdel. Z najdalszych zakątków imperium ściągał dzieła sztuki o tematyce erotycznej.

Specjalni cesarscy agenci przemierzali Italię, dobierając najurodziwszych chłopców oraz dziewczęta, mające stać się zabawkami cesarza. Swetoniusz pisze, że część przebywających na wyspie dzieci była specjalnie wyszkolona, by, kiedy cesarz zażywa kąpieli, podpływać i szczypać go w intymne miejsca.

Ale erotyczne rozpasanie nie było jedynym hobby cesarza. Umiłował on sobie również wszelkiej maści tortury i kaźnie. Ponoć dzień zaczynał od oglądania egzekucji. Sam nawet opracował dość wymyślny sposób uśmiercania. Nieszczęśnikowi krępowano członek rzemieniem, a do przełyku wpychano rurę.

Tak w XIX wieku wyobrażano sobie orgie Tyberiusza. Obraz Siemiradzkiego.

Tak w XIX wieku wyobrażano sobie orgie Tyberiusza. Obraz Siemiradzkiego.

Tłoczone przez nią wino, nie znajdując drogi ucieczki, szczelnie wypełniało trzewia ofiary. Kiedy delikwent był już pełen trunku, przebijano mu brzuch, czego efektem były fontanny czerwonych strumieni tryskające z wnętrzności ku uciesze zwyrodniałego władcy.

Nie bójcie się jednak. Wciągnięty w wir rozpusty cesarz nie zaniedbywał swoich poddanych. Raz na jakiś czas wysyłał do stolicy list, który doprowadzał do trwających tygodniami czystek.

Okrucieństwo niektórych cesarskich poleceń przeszło wszelkie wyobrażenia. Kiedy na śmierć skazano całą rodzinę Sejana, włącznie z małoletnią córką, podniosły się liczne protesty.

Prawo oraz religia Rzymian zabraniała wykonania wyroku śmierci na dziewicy w obawie przed gniewem bogów. I na to znalazł się sposób. Kat otrzymał polecenie, aby pierwej dziewczynkę zgwałcić, potem dopiero udusić.

Dzięki Tyberiuszowi liczne trupy zalegały tygodniami na ulicach Wiecznego Miasta. Ludzie nie grzebali zabitych w obawie, że mogą zostać oskarżeni o sprzyjanie spiskowcom.

Włoski artysta Corinaldo znacznie bardziej sielsko przedstawiał to co działo się na Capri.

Włoski artysta Corinaldo znacznie bardziej sielsko przedstawiał to co działo się na Capri.

Śpię z siostrami, a legioniści niech zbierają muszelki!

Kaligula (Gaius Iulius Caesar Germanicus) – Cesarz od 37 do 41 r.

Wstępując na tron jako dwudziestopięciolatek, cieszył się dobrą opinią zarówno senatu, jak i szerszych mas społeczeństwa. Był co prawda oskarżany o kazirodcze stosunki z siostrami (oraz ich małżonkami, naraz) jednak już starożytni nie byli pewni co do prawdziwości tych plotek.

Kaligula miał ponoć zamieniać twarze bogów przedstawione na posągach na własną (fot. Louis le Grand; lic. GNU FDL 1.2).

Kaligula miał ponoć zamieniać twarze bogów przedstawione na posągach na własną (fot. Louis le Grand; lic. GNU FDL 1.2).

Po kilku miesiącach panowania zapadł na dziwną chorobę, która miała go całkowicie odmienić. Po wyzdrowieniu dopuścił się szeregu zbrodni oraz dziwacznych zachowań, obecnie poddawanych w wątpliwość jako kłamstwa bądź interpretowanych w sposób oczyszczający władcę.

O ile mianowanie konia najpierw senatorem, a później konsulem można tłumaczyć jako próbę ośmieszenia zacnych senatorów, to jak wyjaśnić bieganie po pałacu w damskich ciuchach i twierdzenie, że jest się boginią Wenus?

Podobnie wypowiedzenie wojny Neptunowi wielu badaczy tłumaczy jako rodzaj kary dla żołnierzy, którzy odmówili wyprawy przeciwko Brytanii. Tak czy inaczej nakazał legionistom w szyku bojowym wejść do morza i ciąć fale. Następnie kohorty dostały rozkaz zbierania muszelek i z takim łupem udały się na wjazd triumfalny do Rzymu.

O ile seksualne stosunki z siostrami czy zachowania typowe dla wariata można uznać za plotki, o tyle zlecenie zamordowania Gamellusa (miał on według testamentu Tyberiusza współrządzić) czy liczne represje w stosunku do warstwy senatorskiej zdają się być prawdą.

Cesarz miał nawet posunąć się do stworzenia domu publicznego, w którym klientów obsługiwały żony i córki senatorów.

Rzymskie Caligae, to od nazwy tego rodzaju wojskowego obuwia pochodził przydomek Kaliguli (fot. MatthiasKabel; lic. GNU FDL 1.2)

Rzymskie Caligae, to od nazwy tego rodzaju wojskowego obuwia pochodził przydomek Kaliguli (fot. MatthiasKabel; lic. GNU FDL 1.2)

Walka z senatem doprowadziła do zamordowania Kaliguli wraz z całą rodziną. Po jego śmierci nałożono nań damnatio memoriae – potępienie pamięci, co może tłumaczyć obraz, jaki przekazali nam historycy. Tak czy owak, do historii popularnej przeszedł jako jeden z najbardziej zwyrodniałych władców, co nie jest do końca prawdą.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Komentarze (9)

 1. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb

  Architecture, games, everything: Nadmiar władzy. Mogli wszystko, do tego panicznie bali się zdrady. Coś trochę jak Stalin.

  Madlen von B.: nie wierzyłabym we wszystko co pisał Swetoniusz bo to stary plotkarz był

  Wojciech Wróbel: Postarałem się to zaznaczyć Nie dość, że plotkarz, to plotki powielał i za rodziną cesarską nie przepadał

  • Wojciech Wróbel Odpowiedz

   Oczywiście. A jeżeli jeszcze komuś zależy na rozdmuchaniu tej plotki, to może ona przybrać naprawdę kosmiczne rozmiary. Stąd czytając Swetoniusza trzeba mieć się na baczności. Podobnie zresztą z innymi autorami w jakiś sposób zaplątanymi w politykę. Takim sztandarowym przykładem może być Historia Sekreta Prokopiusza z Cezarei, który tak w niej opisywał Teodorę, że można by kilka filmów pornograficznych nakręcić.

 2. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Kolejna porcja komentarzy z naszego profilu na Fb http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Jaroslaw Z.: Czytałem ksiażkę o nim I to co lansuje tv jest nie prawda, nie był żadnym cudakiem.

  Wojciech Wróbel: Oj był. Nie aż takim, jak się to w powszechnej opinii utarło, ale był. No chociażby romans ze Sporusem, którego kazał wykastrować.

  Grzegorz L.: Do pełni obrazu brakuje Heliogabala. Jak dla mnie to on był największym cudakiem i błaznem wśród rzymskich augustów.

  Wojciech Wróbel: Zgadza się. W „poczcie” umieściłem tylko przedstawicieli dynastii julijsko-klaudyjskiej. Heliogabal zasługuje na osobny artykuł, który mam nadzieję, się niebawem ukaże.

 3. Anonim Odpowiedz

  Incitatus − ulubiony koń wyścigowy cesarza Kaliguli.

  O życiu Incitatusa na dworze Kaliguli pisze Swetoniusz w swoich Żywotach Cezarów. Według niego Incitatus, jako koń wyścigowy, miał prawo do spokoju i odpoczynku. Nad tym, by w noc przed wyścigami nikt mu nie przeszkadzał, czuwali pretorianie uciszając nocne hałasy. Poza tym rumak miał mieszkać w marmurowej stajni, chodzić okryty purpurą i w uprzęży ozdobionej drogimi kamieniami, jadać ze żłobu z kości słoniowej. W końcu koń dostał umeblowany dom i służbę, żeby zaproszeni w jego imieniu goście mogli wygodniej ucztować.

  Inny pisarz, Kasjusz Dion, dodaje, że konia karmiono „złotym jęczmieniem” (jęczmieniem wymieszanym z płatkami złota). Incitatus regularnie uczestniczył w ucztach wydawanych przez Kaligulę: przy tej okazji cesarz wznosił toasty za zdrowie rumaka. Obaj pisarze podają, że Kaligula miał zamiar uczynić Incitatusa konsulem. Śmierć Kaliguli i zmiana na cesarskim tronie zniweczyła te plany.

 4. Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu…
  http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1115188568509801

  Andrzej Michał W. K.:
  Neron – Starożytny Joker

  Roksolona D.:
  dokładnie tak było, mądrzejszy udawał głupiego

  … oraz z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś”
  http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=398625426994641&id=157583547765498

  Anna Maria M.:
  Pamiętajmy że sam mityczny Romulus zabił brata, gdy ten dla zabawy przekraczał granicę, którą starszy brat wyznaczał pługiem. Zabił go dlatego że się zdenerwował. Wcześniej też z tego co pamiętam się kłócili, ale ten kto zabija brata, nie należy do pocztu najnormalnieszych osób. W sumie w historii Rzymu zabijanie rodzinki to nie pierwszyzna. Słodcy rzymianie

  Jacek K.:
  A dlaczego „zapewne nie jest to prawdą”?

  Anna Maria M.:
  A cesarz Heliogabal kolekcjonował pajęczyny. Uroczy człowiek

 5. Nera Odpowiedz

  Szkoda, ze autor artykułu zamiast posiłkować się wiarygodnymi źródłami i opracowaniami, powtarza za Swetoniuszem wszystkie największe bzdury. Przy podawaniu takich informacji jak skazanie na śmierć całej rodziny Sejana należało sobie zadać trochę trudu i być może, by nie ogłupiać czytelników niezaznajomionych z tematem, dodać tego przyczynę. Artykuł skrojony dokładnie po to, by wzbudzić sensację u plotkarzy i ludzi traktujących Starożytny Rzym jak ich wymyślony burdel. Następnym razem przydałoby się sięgnąć również do Tacyta, przeczytać o czymś takim jak propaganda, dowiedzieć się jak wyglądała sytuacja polityczna, a dopiero potem pisać artykuł. Może wtedy wyjdzie z tego coś więcej, niż tekst na miarę Pudelka.

  • aga Odpowiedz

   Mam dokładnie takie samo zdanie jak Ty. Troszkę taki „Pudelek”. Artykuł jak książki Watały :))) sensacje wyssane z palca. Wiele z tych newsów nie miało miejsca. Trwały w historii jest też przekaz jakoby Neron spalił Rzym. Jego nie było w Rzymie bo był na wakacjach- śpiewał, koncertował, deklamował….Potem rozbudował Rzym tak, że nie straszne już były pożary w takim stopniu jak dotychczas. Lud go kochał a arystokracja nienawidziła bo trochę im się władza ukróciła…życie:)
   Kaligula jako mały chłopczyk stracił braci, rodziców babki też zmarły a najbliższe były mu trzy siostry, które kochał tak jak brat siostrę.NIE MA ŻADNYCH przekazów historycznych o związkach kazirodczych. Gdyby tak było nie wydał by sióstr za mąż…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.