Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Gladiatorzy, dzikie bestie i tortury. Siedem sposobów na udane igrzyska w Koloseum

Walka na śmierć i życie? Niekoniecznie (fot. Medienfabrik Trier, CC BY-SA 3.0).

Walka na śmierć i życie? Niekoniecznie (fot. Medienfabrik Trier, CC BY-SA 3.0).

Przez stulecia hipnotyzujący zapach krwi przyciągał tłumy do setek amfiteatrów rozsianych po rzymskim imperium. Z trudem zaspokajane żądze publiczności prowadziły do eskalacji perwersji i okrucieństwa igrzysk. Jakich metod musiał użyć organizator, by ściągnąć widzów na swój spektakl?

1. Zadbaj o marketing

Na kilka dni przed spektaklem ściany wąskich uliczek pokrywały krwawoczerwone afisze ze skróconym opisem zawodów. Oto treść jednego z zachowanych: 5. i 6. października w Kyme zmierzy się 20 par gladiatorów. Widowisku towarzyszyć będą krzyżowanie skazańców i walki z dzikimi bestiami.

Ku oburzeniu moralistów, owych krzykliwych ogłoszeń nie wahano się umieszczać nawet na przydrożnych nagrobkach. Gdy w przeddzień występu gladiatorzy spożywali na oczach widzów swój ostatni posiłek, chętni otrzymywali wyryte na glinianych mieczykach autografy i lampy w kształcie gladiatorskich hełmów.

Ale z pewnością nie była o również zabawa (fot. Hans Splinter, CC BY-ND 2.0).

Ale z pewnością nie była o również zabawa (fot. Hans Splinter, CC BY-ND 2.0).

Miejscowi wytwórcy dość szybko zwęszyli w tym doskonały interes. Motywami krwawego sportu przyozdabiano niezliczone przedmioty codziennego użytku. Do tych najmniej oczywistych zaliczyć wypada odnalezioną w Pompejach… terakotową butelkę dla niemowlaka.

2. Otocz widzów luksusem

Kiedy publiczność znalazła się już na trybunach, niezawodną metodą na jej oczarowanie było zapewnienie jej komfortu i odrobiny luksusu. Velum – płócienny dach rozpościerany nad trybunami w gorące dni – na nikim nie czynił większego wrażenia. Jak wspomina Seneka, przy specjalnych okazjach nad głowami widzów rozpylano dodatkowo orzeźwiającą mgiełkę (sparsio), niosącą niekiedy zapach szlachetnych wonności.

Najlepiej odgadywał naturę rzymskiego ludu ten, kto postanowił go obdarować. Cesarz Tytus Flawiusz dla uświetnienia otwarcia Koloseum rozkazał ciskać w stronę publiczności drewnianymi kulkami-losami. Widniały na nich wyryte nazwy różnego rodzaju nagród: od pożywienia i biżuterii do całkiem dorodnych niewolników.

Podobnie uczynił jego brat, Domicjan, gdy obsypał zgromadzoną w Koloseum publiczność deszczem egzotycznych owoców, łakoci i rzadkiego ptactwa. Łasy na podarki plebs toczył o nie regularne bitwy, co zresztą samo w sobie mogło stanowić z góry przewidzianą atrakcję.

Walki ze zwierzętami mogły przerodzić się w polowanie dla widzów (fragment mozaiki znalezionej w mieście Zliten w Libii).

Walki ze zwierzętami mogły przerodzić się w polowanie dla widzów (fragment mozaiki znalezionej w mieście Zliten w Libii).

Również walki ze zwierzętami (venationes) przeistaczały się z rzadka w czynną rozrywkę dla ludu. Cesarz Probus z okazji triumfu nad plemionami germańskimi nakazał przemienić jeden z rzymskich cyrków w park, po którym swobodnie przechadzały się setki egzotycznych zwierząt. Każdy szczęśliwiec miał prawo do tego, co upolował.

Wreszcie, dla stworzenia teatralnej atmosfery pokazom na arenie towarzyszyły bogate iluminacje i nieskomplikowana muzyka, nadająca rytm toczonym walkom.

Czy wiesz, że ...

...w starożytnym Egipcie faraonowie mieli swoich prywatnych "dozorców odbytu"? Byli oni odpowiedzialni za zapobieganie jego wypadnięciu, co było częstym efektem ówczesnych chorób przewodu pokarmowego.

...Aleksander Wielki kazał zamordować swojego przyrodniego brata Karanosa? Biednego chłopca podobno wrzucono do rozgrzanego pieca.

... w bitwie pod Kannami po przegranej stronie poległo aż 47 tysięcy żołnierzy piechoty i 2,7 tysiąca kawalerzystów? Kolejne 19 tysięcy ludzi dostało się do niewoli. Życie stracił nawet jeden z rzymskich konsulów, Paulus. Przy tej skali klęski straty Kartaginy – 8 tysięcy dusz – wydają się niewielkie.

...na jednym z fresków w Domu Efeba w Pompejach znajduje się wizerunek ananasa? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że starożytni podobno wcale nie znali tego owocu. Został on sprowadzony do Europy dopiero w czasach nowożytnych.

Komentarze (5)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl
  http://www.wykop.pl/link/2677159/gladiatorzy-karly-i-seks-z-bykiem-7-sposobow-na-udane-igrzyska-w-koloseum/

  Obserwator_z_ramienia_ONZ:
  Nie tak dawno pomyslałem sobie, że w sumie za kilkaset lat byc może i naszą cywilizację uzna się za bandę perwesyjnych zboczeńców i lud lubujący się w rozlewie krwi. Być może wcale nie różnimy sie wiele od imperium rzymskiego i tak jak ono my, też upadniemy… zobaczcie: rzymianie lubowali się w śmierci i krwi… my w ciągu 100 lat zrobiliśmy dwie wojny światowe, przy czy w tej pierwszej bywały bitwy gdzie jednego dnia ginęło po 50 i więcej tysięcy ludzi, druga wojna światowa to praktycznie fabryka śmierci idealnie zaplanawana anihilacja ras… a teraz co robimy? rzymianie i grecy lubowali się w dziwnych praktykach seksualnych, nie wspominając juz o totalnym tolerowaniu homoseksualizmu… a co my obecnie robimy? uznajemy, że homoseksualizmy jest tym samym co heteroseksualizm i prawnie na niego pozwalamy, do tego pozwalamy na eutanazję, adopcje dzieci przez homoseksualistów… czy to dobrze czy źle nie mnie oceniać, ale wyraźnie widać, że historia lubi zataczać piękne, wielkie koła.
  atteint:
  @Obserwator_z_ramienia_ONZ: Rzymska cywilizacja przetrwała gruuubo ponad 1500 lat, możemy być spokojni, nasza też prędko nie upadnie. Zresztą pamiętam opis zgorszenia które wywołał nowy cesarz (niestety nie opamiętam o którego chodzi), całując się publicznie ze swoim wybrańcem, także wcale nie tacy tolerancyjni ci rzymianie byli.
  Kraker245:
  @Obserwator_z_ramienia_ONZ: Rzymianie mieli hydraulikę, my też teraz mamy. Cywilizacja upadnie jak nic.
  Obserwator_z_ramienia_ONZ:
  @Kraker245: nasza nie upadnie bo wyeliminowaliśmy ołów (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  kukulkan:
  Ach ta starożytna młodzież ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Garść komentarzy z profilu „Historia jakiej nie poznasz w szkole”
  https://www.facebook.com/historiajakiejniepoznasz/posts/1484337881858938

  Jakub J.:
  Pomyślmy. W Grze O Tron był i karzeł, i gladiatorzy. Co następne nasuwa się same …

  Dawid D.:
  Drewniana krowa

  … oraz z profilu „Kulturoznawstwo – Cywilizacja Śródziemnomorska W „AL” UW”
  https://www.facebook.com/CywilizacjaSrodziemnomorska/posts/414203478704404

  Ilona S.:
  pozwolę sobie dodać, że w tunica molesta, można też dopatrywać się mitologicznej aluzji do Heraklesa i wręczonej mu przez małżonkę szaty nasyconej krwią Nessosa. co ciekawe, pierwszą poświadczoną w „teatralną egzekucją” (79 lub 80 r. p.n.e.) była właśnie inscenizacja śmierci Heraklesa, ale zainscenizowano nie ubranie w płonącą szatę, ale stos.
  jeżeli kogoś fascynują takie rzymskie „imprezy z rozmachem”, proponuję lekturę „Złotego Osła” Apulejusza z Madaury, X ks., rozdziały 29-35. są tam i venationes, i inscenizacje mitologiczne, i machiny, i dekoracje, a nawet wspomniane skrapianie areny i publiczności aromatycznym winem.

 3. Andrzej Odpowiedz

  Dobre: na sto pojedynków dwadzieścia kończyło się śmiercią uczestnika, czyli umierał co dziesiąty walczący. Piękny popis matematyki.

  • autor Odpowiedz

   Jeśli założyć, że w każdym z owych 20 smiertelnych pojedynków umierał jeden z pojedynkujących się (norma), to umierało 10 osób ergo 10/100 puli wojowników czy co dziesiąty.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.