Polskie Imperium

Dawniej było gorzej! Dziesięć powodów dlaczego

Autor: i | 22 stycznia 2014 | 17,032 odsłon

Po prostu historyczny facepalm.Świat idzie do przodu? Każde kolejne pokolenie jest szczęśliwsze, bogatsze, bardziej zaawansowane technicznie od poprzedniego? No niekoniecznie.

Dzisiaj będziemy robić to, co Polakom wychodzi najlepiej – narzekać. A jest na co narzekać, bo dawniej po prostu było gorzej. Poniżej dziesięć najlepszych uzasadnień dlaczego.

Dawniej było gorzej, bo…

10.

Polscy urzędnicy robili przekręty, o jakich nie śniłoby się nawet twórcom Amber Gold. Przykładowo budowa gmachu poczty w Gdyni kosztowała… więcej niż opera paryska. O konstrukcji pierwszej nad Wisłą linii kolejowej lepiej nawet nie wspominać (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Zielony kolor potrafił zabić. Aż do schyłku XIX wieku większość barwników służących do uzyskania tego koloru zawierało śmiertelne dawki arszeniku (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Większość ludzi żyła w warunkach urągających wszelkiej godności. Polscy chłopi często mieszkali nawet nie w chatach, ale lepiankach z gliny i chrustu krytych słomą (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Polska wieś była siedliskiem zbrodni i patologii. Rodzinne i sąsiedzkie spory rozwiązywano często za pomocą siły, a trup ścielił się gęsto. Nikt nie mógł być pewien, że jego dom nie stanie się celem ataku bandy bezwzględnych bandytów (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Można było pójść do więzienia za znieważanie Hitlera. Właśnie za kilka niepochlebnych słów o wodzu III Rzeszy w 1935 toku polski sąd skazał na trzy lata więzienia pewnego żydowskiego kupca (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Państwo nakładało absurdalne podatki dosłownie na wszystko. W efekcie w II RP „towarem luksusowym” stały się zapalniczki. Kilogram cukru kosztował zaś… nawet 15 dzisiejszych złotych (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Pijani kierowcy byli zupełnie bezkarni. W przedwojennej Polsce za prowadzenie samochodu na bani nie groziły żadne kary. Według szacunku nawet 75% wszystkich wypadków było wynikiem spożycia alkoholu (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Nikt nie traktował poważnie równouprawnienia. Autorzy popularnych poradników jeszcze w połowie XIX wieku mogli bezkarnie pisać, że kobiety są „zawsze gorsze od mężczyzn i że w hierarchii społecznej stoją niżej” (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Benzyna w międzywojennej Polsce była koszmarnie droga. Litr paliwa kosztował wtedy – w przeliczeniu na dzisiejszą wartość waluty – ponad 8 złotych. Jeśli przy okazji uwzględnimy różnice w zarobkach pomiędzy rokiem 1930 i 2013, okaże się, że w II RP paliwo było nawet kilkukrotnie droższe niż obecnie (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Obowiązywała prohibicja, i to nie tylko w AmeryceWłasne doświadczenia z prohibicją mieli również Polacy (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).


Rafał KuzakRafał Kuzak - Magister historii, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Autor ponad stu artykułów poświęconych głównie przedwojennej Polsce i II wojnie światowej. Obecny zastępca redaktora naczelnego „Ciekawostek historycznych”. Więcej informacji o autorze.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (9)
    • byli konsekwentni: skoro obowiązuje prohibicja to nie powinno być pijanych kierowców, nie można więc karać za jazdę na podwójnym gazie.
      w ramach prohibicji karano produkcję i sprzedaż nie spożywanie

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Fb2-2-340x177
…w okupowanej przez Nazistów Francji tworzenie kryjówek dla ludności żydowskiej stało się dochodowym interesem? Za odpowiednią  opłatą wyspecjalizowane grupy „inżynierów” znajdowały odpowiednie miejsce i pozyskiwały materiały konieczne do budowy.


…w XVII wieku polskie szlachcianki chętnie stosowały różne metody antykoncepcji? Jedną z nich było umieszczanie na swoim brzuchu jąder odciętych żywej łasicy, obwiązanych oślą skórą.

Elzbieta-miniatury
…królowa Elżbieta I Tudor, delikatnie mówiąc, nie darzyła Polski sympatią? Wszystko przez posła Zygmunta III Wazy, który walcząc o interesy gdańskich kupców, obraził angielską władczynię.