Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Jak wyglądał zwyczajny dzień w Berezie Kartuskiej?

Obóz odosobnienia w Berezie KartuskiejKika tygodni temu pisałem o wyżywieniu więźniów obozu w Berezie Kartuskiej. Dzisiaj chciałbym przybliżyć wam to jak wyglądał dzień powszechni osadzonych w „jedynym polskim obozie koncentracyjnym”. W tym celu sięgnijmy bezpośrednio do wspomnień jednego z nich, a konkretnie Władysława Ryncarza, nr obozowy 702.

Władysław Ryncarz w latach 30. był jednym z aktywniejszych działaczy Stronnictwa Ludowego na ternie powiatu bocheńskiego. Świadczy o tym m.in. fakt piastowania przez niego stanowiska sekretarza Zarządu Powiatowego SL w Bochni.

W sierpniu 1936 roku został zatrzymany za organizację i udział w strajkach, jakie wybuchły w związku z obchodami „święta czynu chłopskiego” (15 sierpnia), upamiętniającego wkład chłopów w obronę kraju przed nawałą bolszewicką w 1920 r. Nie został jednak postawiony przed sądem, lecz podobnie jak kilku innych ludowców z Krakowskiego trafił prosto to obozu w Berezie Kartuskiej. Po latach tak wspominał swój pobyt w miejscu odosobnienia:

Co do zajęć w Berezie to było tak: praca trwała 8 godzin, ale tych wszystkich czynności było na 15 godzin, bo i ćwiczenia, bieganina, mycie ustępów, szorowanie, tak że bite 15 godzin to trwało. Pobudka o godzinie 5. Następnie ubieranie się na korytarzu, potem na salę stać na baczność wpatrzony przed siebie w ścianę.

Władysław Ryncarz był działaczem ludowym podobnie jak Maksymilian Malinowski, wieloletni poseł i senator, faktyczny przywódca Stronnictwa Ludowego. Malinowskiemu jednak udało się uniknąć Berezy (źródło: domena publiczna).

Władysław Ryncarz był działaczem ludowym podobnie jak Maksymilian Malinowski, wieloletni poseł i senator, faktyczny przywódca Stronnictwa Ludowego. Malinowskiemu jednak udało się uniknąć osadzenia w Berezie Kartuskiej (źródło: domena publiczna).

Na sygnał gwizdka cała sala dwójkami z menażkami i ręcznikami do mycia biegiem dookoła bloku, po drugiej stronie którego stały beczki z wodą na wózkach dwukołowych, przyciągniętych poprzedniego dnia przez więźniów od pompy kieratowej, a oddalonej od bloku o paręset metrów.

Z tyłu beczek były otwory zatkane korkami. Po wyciągnięciu tych szpuntów woda ciekła strumieniem, zaś więźniowie podstawiali menażki nabierając wodę i biegiem pod druty kolczaste. Myli się z menażki bardzo szybko, bo czas był wyliczony na minuty.

Czy wiesz, że ...

...jednym ze sposobów na przeżycie w gułagu było samookaleczanie? W ten sposób można było uniknąć pracy ponad siły. Można było symulować chorobę przez wsypywanie do oczu pyłku z ołówka albo wstrzykiwanie ropy naftowej pod skórę, a pewna kobieta przebiła sobie palec u nogi na wylot wielkim gwoździem.

...podczas I wojny światowej choroby weneryczne stały się najlepszym pretekstem, aby choć na chwilę uciec od koszmaru walk? Innym rozwiązaniem były samopostrzały. Karano je jednak sądem wojennym, podczas gdy syfilis dawał wojennym bohaterom i dekownikom upragnione szpitalne łóżko.

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

Komentarze (47)

 1. Kostek Odpowiedz

  Nic nowego i dziś trzeba by było otworzyć taki obóz ale dla liberałów a wię Żydokomuchów oraz innych wrogich elementów Polsce.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Rafał Kuzak Odpowiedz

   No i widać, że jednak niektórzy nie potrafią uczyć się na błędach poprzednich pokoleń. Czy Bereza przyniosła jakiś pożytek II RP. Moim zdaniem zdecydowanie nie.

   • Tadeusz Muszyński Odpowiedz

    Szanowny Panie, wg mnie Pana jak bardzo wielu, prawie wszystkich wiedza jest żadna. Wczoraj zrozumiałem, że BEREZA to konieczność. W 1922r wiele milionów polaków chciało Polskiej Republiki Rad, często byli to ludzie uczciwi, tyle, że uważali, że jeżeli są dobrzy to dobro powinno być powszechne. Dla Pana Janusza Lewandowskiego należałoby wybudować nową Berezę bez dostępu do łączności. Twórca światowego kryzysu powiedział w Senacie, że świat może istnieć bez kryzysów ale trzeba by przestać kraść.

    • krzyszp

     „Wczoraj zrozumiałem, że BEREZA to konieczność. ”

     Nie, nie zrozumiał Pan… I obawiam się, że zrozumienie dla Pana jest ponad zdolności poznawcze.

  • olo Odpowiedz

   … boje się takich „ludzi”. Takie umysły budowały morderczy nacjonalizm. Takie umysły strzelały do sąsiadów …. tacy zwyrodnialcy i słabeusze załatwiali karabinem swoje interesy …. Materiał na zbrodniarza.

 2. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do art. z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś https://www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=ts:

  Pawel Rz.: Bereza Kartuska nie była wcale taka zła, przez cały czas istnienia obozu zmarło w nim od 4 do 20os. max, siedzieli w niej głównie członkowie OUN, UPA, KPP, ONR i PPS a racje żywnościowe miały ok 4000kcal, więc nie jest to aż tak wstydliwy epizod ;]

  Piotr K.: Co do definicji „obóz koncentracyjny” – to autor wg mnie myli pojęcia. Niemieckie obozy koncentracyjne (jak sama nazwa wskazuje), nie były jedynie ciężkimi więzieniami dla przestępców odsiadujących wyrok, ale miejscami koncentracji „podludzi” – przeznaczonych do masowej zagłady. Bereza Kartuska nie ma nic wspólnego z obozem koncentracyjnym. Była ciężkim więzieniem dla łamiących prawo, jakich to więzień w innych krajach europejskich i Ameryce… było niemało.

  Rafał Kuzak: Autor niczego nie myli, sama sanacyjna prasa nazywała Berezę obozem koncentracyjnym. A nazwa jest znacznie starsza niż rządy Hitlera i jego teorie rasowe.

  Zresztą jak inaczej nazwać Berezkę skoro zamykano tam ludzi bez wyroku, siedzieli bezterminowo, wykonywali niewolniczą pracę, a strażnicy ich wyzywali i bili?

  Kamil Sz.: No Kostek – Biernacki się nie patyczkował, choć taki był wtedy ogólny i niechlubny trend w Europie. Poza ukraińskimi bandziorami na chwilę wpadł tam też np. Cat-Mackiewicz, za krytykę (słuszną) sanacyjnej polityki zagranicznej. Za to wcześniejszy obóz w twierdzy brzeskiej był już robiony typowo pod przeciwników politycznych (Centrolew)

  • JW Odpowiedz

   Drodzy adwersarze,
   Oczywiście czasy II RP to zupełnie inne rozumienie terminu obóz koncentracyjny więc dyskusja na ten temat nie ma najmniejszego sensu. W rozumieniu dokonań obozów hitlerowskich Bereza nabiera zupełnie innego znaczenia. Termin oczywiście pozostaje ale wypełnienie treścią ….
   Czy Bereza miała rację bytu, czy była taka potrzeba chwili? To zupełnie inne pytania. Odpowiedź jest trudna. Cezurą mówiącą tak lub nie będzie być może przewrót majowy. To co po 26 jest trudne do obrony. Nasz Marszałek nie był nieomylny a jego kredo” bić kurwy i żydów” jest odpowiedzią. Źli muszą ponieść koszty i kary. Pomimo śmierci Marszałka teza pozostała bez zmian. Niestety stery kraju, polityki …. były w rękach małości Becka, Mościckiego, Rydza, Biernackiego ……

   • Nasz publicysta | Autor publikacji |Rafał Kuzak Odpowiedz

    Nieładnie tak przekręcać słowa Marszałka. Akurat o Żydach miał on całkiem wysokie mniemanie i dopóki żył Piłsudski antysemityzm był znacznie mniej widoczny niż po 1935 r. A już na pewno nie dopuściłby do powstania czegoś takiego jak OZN.

    • Shogun

     Gratuluje Panie Rafale… To pierwszy 100% obiektywny artykuł jaki przeczytałem na tej witrynie… Proszę mnie źle nie zrozumieć… Po prostu da się odczuć w wielu Państwa artykułach subiektywizm… Ale to zrozumiałe, każdy ma swoje poglądy, przekonania, i ma do nich prawo nie ważne czy jest historykiem, politykiem, specjalistą… itd. Uczestniczyłem w wielu dyskusjach na temat wydarzeń historycznych, poglądów politycznych, biografii… I za każdym razem na początek czy też koniec mojej wypowiedzi dodawałem zdanie, iż jest to moja subiektywna opinia. Obiektywna może być ona tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy do dyspozycji wszystkie zmienne potrzebne do oceny danego zdarzenia lub osoby… Co zdarza się rzadko, a tak naprawdę nigdy… Tak więc polecił bym umieszczanie takiego zdania na końcu: „Jest to subiektywna opinia autora oparta o publikacje źródłowe, opinie i komentarze są mile widziane. Mogą wnieść nowe spojrzenie na omawiany (przedstawiony) pogląd/opinie przedstawionych wydarzeń.” Czy coś w tym stylu… ;-)
     Pozdrawiam i Powodzenia

    • Tadeusz Muszyński

     Panów szogunów jest wielu a nawet bardzo wielu i wszyscy są genialni a to, że nic nie czytali i nic nie wiedzą to nawet Oni nie biorą pod uwagę. Ja nie mam opinii ale podaję źródła literatury z której kożystam.

  • Zulka Odpowiedz

   Tylko dlaczego Piłsudski odmówił udzielenia pomocy dowódcom powstania wielkopolskiego i śląskiego – ktoś to wie. Odpowiedź tylko na podstawie opracowań historyków zajmujących się życiorfsem marszałka Połsudskiego.ag

   • Bombacjusz Odpowiedz

    Bo automatycznie oznaczałoby to wypowiedzenie wojny Niemcom co biorąc pod uwagę zarówno dysproporcję sił jak płonący już Wschód byłoby samobójstwem. Jednakże nie zostawiono powstańców bez pomocy. Setki „dezerterów” przekradało się przez granicę wraz z „ukradzioną” bronią. Faktycznie byli to oddelegowani żołnierze, coś na kształt „Zielonych Ludzików” Putina. Jednakże Warszawa doskonale zdawała sobie sprawę, że o ile na wschodzie zadecyduje oręż, to o przyszłości zachodniej Polski zrobi to dyplomacja. Dlatego podjęto działania uwieńczone zresztą sukcesem by Armię Wielkopolską włączyć jako stroną rozejmu w Compiegne. Kiedy udało się to osiągnąć Berlin musiał odwołać szykowaną ofensywę, gdyż oznaczałaby ona zerwanie rozejmu z Ententą. A to z kolei byłoby samobójstwo Niemiec, które co prawda zmobilizowawszy we Freikorpsach około 600 tysięcy żołnierzy mogło zdławić powstania i ruszyć na wojnę z Polską, o tyle nie byłyby w stanie stawić czoła armiom koalicji dysponujących ówcześnie pomimo częściowej demobilizacji miażdżącą przewagą w ludziach, sprzęcie i zaopatrzeniu. .

   • Bombacjusz Odpowiedz

    A ograniczanie się wyłącznie do biografii to bardzo kiepski pomysł. Ostatnio wyszło mnóstwo opracowań dotyczących Wielkiej Wojny i jej następstw. Polecam lekturę.

 3. Anonim Odpowiedz

  Niech dzisiaj K+S+D przeprosza za mordy sanacyjnych pachołków na narodzie Bialoruskim i Ukraińskim i wypłaca stosowne odszkodowania ich potomkom a nie rodzinom bandziorów z AK typu „Ogień” , „Bury” ,” Młot” i inni./Kaczka +Szydłowóz + Dudowoz 2016.

 4. Dex Odpowiedz

  Pomysłodawcami powstania obozu byli premier Leon Kozłowski oraz min. sprawiedliwości Czesław Michałowski. Z tej dwójki zwłaszcza postać Kozłowskiego przedstawia się w bardzo ponurym świetle. Mściwy, zakompleksiony człowieczek z problemami alkoholowymi i dogłębnie zauroczony faszystowską ideą. Jak mantrę powtarzał za Goebbelsem frazesy o pożyteczności koncentracyjnych obozów. Za wzorzec dla Berezy posłużyły mu hitlerowskie Niemcy. Obydwa czwaniaczki (spoza kręgu zaufania Piłsudskiego) wykorzystali po prostu odpowiedni moment by zrealizować pomysł. Schorowany i wstrząśnięty morderstwem Bronisława Pierackiego Marszałek zgodził się bez wahania. Cały zapis prawny wzorowany był na hitlerowskiej ustawie „Schutzhaft”. Administracyjnie obiekt podlegał wojewodzie poleskiemu, którym specjalnie na tę okazję został były komendant twierdzy brzeskiej Kostek-Biernacki – rasowy sadysta. Do pracy w obozie zatrudniał policjantów znanych z brutalności i kryminalistów. Oficjalne dane nt. śmiertelności nie oddają całej prawdy. Mówi się tu o 20 zmarłych, ale tak naprawdę ofiary powinny być liczone w setkach. Zwyrodnialcy swoje śmiertelnie chore ofiary pośpiesznie zwalniali z Berezy by nie „paskudziły” im więziennej statystyki.

 5. kool Odpowiedz

  Kuźwa w wojsku w latach 80-siątych były podobne, jak nie gorsze warunki. Obóz koncentracyjny? W łeb się walnij

 6. Polak966 Odpowiedz

  takie same warunki miałem w wojsku ….a może i gorsze i nie była to kompania karna ……ktoś to pisze, że Bereza Kartuska była obozem koncentracyjnym pisze bzdury i nie zna tematu ….

  • Anonim Odpowiedz

   Panie Polak966 – jesteś Pan zwyczajnym kłamcą. W jakiej jednostce wojskowej Pan służyłeś i w jakich latach? Masz Pan jakichś świadków na swoje rewelacje? Takie rzeczy można ustalić i zweryfikować tylko zapewne nie zechcesz podać Pan ani personaliów, ani tego o co się do Pana zwracam. Podejrzewam, że Pańska wypowiedź ograniczy się do steku inwektyw, co dyskwalifikuje Pana jako jakikolwiek podmiot w dyskusji.

   Przemysław Czarnecki

   • Anonim Odpowiedz

    W roku 1986 we Wałczu w tzw ,,Cyrku” na kompanii chor. ,,Mamuchy” mycie ,,Potokowe” tzn biegiem pod prysznicem, na korytarzu biegiem na wysokości lamperii, obiad na czas w zalezności od widzimisie kaprala, często ci ostatni mało jedli,
    Tzn, że też byłem w obozie K, artykuł moim zdaniem tendencyjny, a opinia powyższa o komentowaniu warunków w jednostkach wojkowych PRL pewnie napisana przez kogoś kto nigdy nie był we wojsku, lub wujek mu załatwił robotę pisarza …….

 7. Gg Odpowiedz

  Bereza Kartuska była koniecznością.( teraz też by się przydała sami Polacy chcą rozerwać kraj, naród na strzępy więc co robić pozwolić im ????). Nikt nie był zadowolony z takiego rozwiązania. Nie była o ocen koncentracyjnym w rozumieniu powojennym.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, dziękujemy za podzieleniem się z nami swoją opinią, ale przypominamy, że to nie miejsce do szerzenia nietolerancji i nienawiści. A więc na przyszłość, zdanie o konieczności przywrócenia Berezy Kartuskiej, proszę zachować dla siebie.

 8. mahali Odpowiedz

  Nigdy nie byłam fanką historii na stronie znalazłam się szukając inf. o Berezie. Czytam Państwa komentarze i nie mogę oprzeć się wrażeniu – czy My mamy skazę genetyczną w rozumieniu przeszłych wydarzeń ,które dały nam po łapach, a są BARDZO ważne w tworzeniu przyszłości.Kochając najbardziej nasz kraj nigdy nasz nacjonalizm nie będzie tożsamy z włoskim, francuskim,hiszpańskim.Daleko mu będzie też do rosyjskiego,ale to z innych przyczyn.Podobnie rzecz się miała z komunizmem, a raczej socjalizmem,oni są tysiące kilometrów stąd a My u wrót wulkanu czy Musi nastąpić operacja genetyczna aby nasi nacjonaliści stali się awangardą nacjonalistyczną i posiedli TEN NIUANS jedyny najważniejszy. Teraz nie ma już aspiracji terytorialnej wśród władców teraz są aspiracje myślowe,poglądowe,tym można uczynić sobie poddanych.

 9. Mikołaj Dariusz Maćkowiak Odpowiedz

  Dzisiaj też mamy w Polsce takich, którym marzą się podobne obozy – wystarczy poczytać komentarze w Internecie, także i na tej stronie, co niektóre. A przecież tak łatwo połączyć fakty i pojąć, że podczas II WŚ mieliśmy problem z częścią Żydów sprzyjających Sowietom nie dlatego, że Sowietów kochali, lecz dlatego, że dość mieli polskiego antysemityzmu drugiej połowy lat 30. I dalej, po wojnie komuniści mścili się między innymi także i za taką Berezę. Polacy nie wyciągają wniosków z historii, tj. spora ich część. Zjawiska takie, jak antysemityzm, nienawiść do lewicy, do gejów – dzisiaj też są obecne w polskiej przestrzeni i polityce. Smutne.

  • Jevdok Odpowiedz

   Żydzi sprzyjali Sowietom od momentu przejęcia władzy w 1917, więc nie wiem w wyniku jakiego łączenia faktów powstała ta śmiała hipoteza.

 10. Charlie Odpowiedz

  Bereza była cięzkim więzieniem a nie obozem koncentracyjnym _ być może współczesne Guantanamo będzie stosownym odpowiednikiem. W II RP były olbrzymie problemy z nacjonalizmem ukraińskim i litewskim ale także z komunizmem – trwała wojna w Hiszpani. Działania wspomnianych to były akty terrorystyczne w postaci zamachów bombowych i strzelanin. W przestępstwach gospodarczych prym wiodła mniejszośc żydowska. Jak historia II RP pokazuje ówczesne multikulturalizm był podobny do współczesnego a więc konfliktował życie w II RP a dodatkowo spowodował olbrzymie problemy w okresie okupacji szczególnie po 17 września 1939 r na wschodnich rubieżach II RP.
  W mojej opinii multikulti dla Polski nie jest właściwe – chcę mieć święty spokój bo bajzel jaki mamy już jest wystarczający.

 11. Anonim Odpowiedz

  Czytalam,ze w Polsce było kilka takich miejsc,ale wieziono w nich przeciwników nowej wladzy,po wojnie.M.in.w Jaworznie,Slask

 12. qwerty Odpowiedz

  Bereza Kartuska była hańbą sanacji. Więźniów zmuszano do bezsensownej, niemal katorżniczej pracy. Za byle „przewinienie” bito, za sprzeciwienie się wykonania rozkazu urągającego godności, za „niechętne” wykonywanie bezsensownej pracy, za złe wyrażanie się o bandycie w mundurze, bo ludzie zmuszający do mieszania odchodów gołymi rękoma, do czołgania się po ostrych kamieniach i gruzie policjantami na pewno nie byli. Za powyższe czyny można było trafić do karceru, pozbawionej okien piwnicy, gdzie spano na zalanej wodą, betonowej podłodze. Wielu po pobyciu w karcerze załamywało się psychicznie. Jak chorym sadystą trzeba być, żeby uniemożliwiać wypróżnienie się i zmuszać do wielogodzinnego czołgania się lub noszenia gruzu. Więźniów też torturowano psychicznie. Forma „skurwesyn” nie była niczym niezwykłym, często wymierzano chłostę, czasem z rąk kryminalistów. Co do wyżywienia, sam fakt błędów obliczeniowych w raporcie już jest podejrzany. Czasem pozwalano pisać do rodziny listy, listy informujące że w obozie wszystko w porządku. Liczba ofiar MO jest tak niska, ponieważ naprawdę ciężko „chorych” zwalniano, żeby statystyk nie psuli. Działo się to na zlecenie MSW, więc nie była to kwestia bestialstwa pojedynczych policjantów, państwo o wszystkim wiedziało. Ponadto nie starano się zabić, tylko złamać psychicznie, reedukować. Część więźniów po wyjściu popadła w zapalenie stawów, paraliż bitych kończyn, depresję czy schizofrenię. Tego usprawiedliwić się nie da. Czytając ówczesną „Gazetę Polską” można mieć wrażenie, że słucha się Goebbelsa czy stalinowskiego aparatczyka. Państw które w imię „porządku” traktuje tak ludzi to państwo bandyckie. OUN stanowiło zagrożenie, ale takie problemy rozwiązuje się inaczej. Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem wybielania Berezy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.